forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:20 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Statii meteo personale on-line
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 2:52 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Desi mai am de lucru la el, m-am decis sa fac publica adresa site-ului pe care sper ca statia mea sa transmita date meteo live pentru cat mai mult timp.

www.meteotimisoara.xhost.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale on-line
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 6:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
pentru inceput e foarte faina pagina !!! :lol: felicitari !!!

imi place ca are autorefresh...din grafic nu imi dau seama daca temp coboara doar pana la -10c sau merge si mai jos ?!? eu cred ca da....pana la cat ? probabil scarile si le face automat in functie de valori...

dc nu pui ziua de la ora 6 la 6 dimineata (si nu seara)...ca in meteorologie

asa ai o gramada de date pt vant (viteza + directie) pt ca sa poti face niste grafice foarte faine (roza vanturilor) si foarte elocvente...chit ca ar fi influentate de factorii locali...

butonul cu arhiva ??? merge corect ?

succes si mai vb
:wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale on-line
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 10:04 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 02, 2008 1:00 pm
Mesaje: 173
Localitate: Timisoara
catalin scrie:
Desi mai am de lucru la el, m-am decis sa fac publica adresa site-ului pe care sper ca statia mea sa transmita date meteo live pentru cat mai mult timp.

www.meteotimisoara.xhost.ro


Felicitari Cata
Sper sa nu ai probleme cu ea . Cand o pui pe Wunderground ?Imi cer scuze ca nu am reusit sa vb duminica ...nu am putut . :(
Sper sa putem vb fata in fata pe la inceputul lui decembrie cand poate vin acasa .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Statii meteo personale on-line
MesajScris: Joi Noi 06, 2008 2:00 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
doodoo scrie:
pentru inceput e foarte faina pagina !!! :lol: felicitari !!!

imi place ca are autorefresh...din grafic nu imi dau seama daca temp coboara doar pana la -10c sau merge si mai jos ?!? eu cred ca da....pana la cat ? probabil scarile si le face automat in functie de valori...

dc nu pui ziua de la ora 6 la 6 dimineata (si nu seara)...ca in meteorologie

asa ai o gramada de date pt vant (viteza + directie) pt ca sa poti face niste grafice foarte faine (roza vanturilor) si foarte elocvente...chit ca ar fi influentate de factorii locali...

butonul cu arhiva ??? merge corect ?

succes si mai vb
:wink:


Merci pentru aprecieri doodoo!

Scara temperaturii -10/+30 de grade am ales-o eu, dar se poate modifica daca e cazul.

La soft-ul pe care-l folosesc nu se poate schimba intervalul cuprins in grafic si la starea vremii "In direct". Mereu apar, pentru observatiile curente, ultimele 24 de ore cu minimele, maximele si mediile aferente. Dupa ce trece ziua insa, daca vrem sa vedem tabelul sau graficul acesteia ne vor aparea strict valorile ce tin de ziua respectiva dintre ore 00.00 si 24.00.

Din pacate, amplasarea anemometrului nu-mi permite sa masor corect viteza si nici atat directia vantului. Datele despre vant sunt foarte putine, pentru ca in cele mai multe cazuri au valoarea zero...
Situatia aceasta e creata si de un neajuns al statiei pe care o am: aceasta nu face niciun fel de medie pentru vant, luand in calcul doar valoarea instantanee din momentul inregistrarii. Eu am setat-o sa inregistreze toate datele o data la fiecare 5 minute. Deci poate sa fie vant intre 0'0'' si 4'50'', dar daca in momentul inregistrarii (5'00'') vantul s-a oprit statia va inregistra valoarea zero...

Butonul de arhiva nu mergea. Acum merge si am acolo o sintetizare a datelor lunii octombrie. Inca mai lucrez la site si la unele link-uri pot sa mai apara probleme temporare.

Popescu_TM scrie:
Felicitari Cata
Sper sa nu ai probleme cu ea . Cand o pui pe Wunderground ?Imi cer scuze ca nu am reusit sa vb duminica ...nu am putut .
Sper sa putem vb fata in fata pe la inceputul lui decembrie cand poate vin acasa.


Multumesc pentru felicitari!
Am reusit sa gasesc solutii la problemele care au aparut pana acum, dar mai am o gramada de idei de pus in practica si sigur voi mai intampina obstacole.
As vrea sa pun statia si pe wunderground, dar deocamdata mi-am concentrat atentia pe lucrul la site.
Nu-i nicio problema pentru duminica. Nici eu nu am fost in Timisoara decat dupa ora 21.00.
Si eu sper sa ne vedem in decembrie dupa ce te intorci in tara! Oricum mai tinem legatura pana atunci!
Numai bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 06, 2008 3:16 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Am comparat temperatura inregistrata ieri (5.11.2008) de statia lui Popescu_Tm (WMR968) si de statia mea (WS2355).
Se observa ca pe timp de noapte (atat dimineata cat si seara) statia mea a inregistrat temperaturi cu aproximativ 0.5 grade mai mici.
In intervalul 11:00-15:00 diferenta de temperatura a depasit valoarea 1, crescand pana la 2.4 grade din cauza amplasarii senzorului meu termo/higro la 50 cm de un perete orientat spre S-V.
In restul intervalelor de timp, dupa cum se poate vedea, abaterea a fost de +/- 0.5 grade.
Data fiind departarea dintre cele doua statii (aproximativ 3 km) si precizia de masurare a senzorilor de +/- 1 grad consider rezonabile diferentele dintre masuratorile efectuate in majoritatea zilei.
Intervalul cu probleme este 11:00-15:00 cand se remarca o supraincalzire a senzorului meu, dar date fiind conditiile actuale de amplasament si neputandu-le schimba deocamdata ma pot declara multumit de rezultatele obtinute per total.


Fişiere ataşate:
Comparatie temp - 5.11.2008.jpg
Comparatie temp - 5.11.2008.jpg [ 100.98 KiB | Vizualizat de 2081 ori ]
Abaterea - 5.11.2008.jpg
Abaterea - 5.11.2008.jpg [ 57.92 KiB | Vizualizat de 2082 ori ]

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 10:57 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
cataline, am o intrebare...de ce la vant de 0kmh iti arata directii diferite ? normal ar fi sa afiseze CALM...nu?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 12:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Statia inregistreaza toti parametri meteo (inclusiv viteza vantului) o data la 5 minute cum e setata acum (se poate punte la minim 1 minut).
De exemplu:
La minutul 0 vantul bate cu 5 km/h dinspre V statia inregistreaza aceste valori. Apoi, sa spunem ca pana la minutul 2 vantul e calm, dupa care bate dinspre S si se opreste din nou. Daca in momentul cand se implinesc 5 minute de la inregistrarea precedenta vantul nu mai bate statia va inregistra viteza de 0 km/h si directia in care a ramas girueta, adica S.
Daca as avea anemometrul amplasat in conditii mai bune probabil as avea mai multe sanse sa prind vant si in momentele in care se fac inregistrarile, dar acum asta se intampla destul de rar.

Voi posta pe site, in curand, la "Amplasarea statiei" si poze ca sa vedeti concret care sunt conditiile in care se fac masuratorile.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 4:44 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Foarte bine organizate datele pe site, arhiva este foarte importanta.
Ai facut o comparatie cu datele de la statia ANM, care este diferenta?
Felicitari pt statie!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 5:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Merci Ovidiu pt aprecieri!
O sa mai lucrez la arhiva sa cuprinda mai multe date.
Comparatia am facut-o intre statia mea si statia lui Popescu_TM www.popescu.tm.ro care este tot o statie amplasata in mediul urban.
Fata de statia ANM diferentele sunt ceva mai mari pentru ca ea face masuratorile la marginea orasului aproape de o padure.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 6:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
si oricum nu ai acces la date, nu-i asa ? :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 07, 2008 6:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
catalin, o mica sugestie la graficul cu valori...pentru precipitatii eu as folosi in loc de linia cumulata niste simple bare/coloane...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Noi 08, 2008 12:41 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
doodoo scrie:
si oricum nu ai acces la date, nu-i asa ? :lol:

Pai acum as putea sa le iau de pe freemeteo.com, dar fara zecimale. Sau sa stau o zi si sa salvez datele din ora in ora care apar pe inmh.ro. :D Dar nu merita efortul, mai ales ca statiile sunt amplasate in conditii diferite si comparatia e cam de prisos.

doodoo scrie:
catalin, o mica sugestie la graficul cu valori...pentru precipitatii eu as folosi in loc de linia cumulata niste simple bare/coloane...

Merci pt sugestie! Din fericire programul are aceasta obtiune. M-am gandit sa las si "bare" si linia "cumulata". De acum incolo asa o sa apara.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 2:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Din pacate statia mea nu mai transmite date pe internet de cateva zile pentru ca iar sunt probleme cu internetul... Sper ca sitatia sa se remedieze cat mai repede.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Noi 13, 2008 11:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Felicitari pentru statie si mult succes in continuare ! :D
Daca vrei cumva sa postezi poze frumoase cu nori pe noul tau site sunt dispusa sa te ajut, daca vrei :wink: :) :D
Numai bine !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 14, 2008 10:16 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Merci Ema, dar deocamdata vreau ca stite-ul sa contina strict date meteo. Daca voi introduce pe parcurs si o sectiune cu poze mai vorbim despre asta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO