forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:02 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: help!!!
MesajScris: Lun Ian 05, 2009 9:14 am 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5
salut all!! sint din timisoara, si am o ,,mica pasiune'' pt meteorologie... sint novice in acest domeniu (acum incep sa ma documentez mai serios) si as dori sa ma ajutati sa inteleg ,,anumiti termeni''... mi-am cumparat o statie meteo model WS1070 si nu iii ,,dau de cap'', in sensul de setari... explicati-mi ce inseamna PRESIUNEA DE PRAG pt. ca din cite am inteles din manualul de utilizare setarile se fac in functie de aceasta presiune de prag... si nu ma prind care e...sau ce inseamna aceasta... si incercind sa fac anumite setari, am impresia ca ,, o dau peste cap'' si nu functioneaza cit de cit calumea... de ex... imi arata ca se schimba vremea din cer senin catre inourat, (presiunea teoretics cade) si mie imi indica pe statie in crestere... si imi dau seama ,,ca ceva imi scapa'' si cred ca e vorba de acea presiune de prag... va multumesc anticipat!!! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: help!!!
MesajScris: Mie Ian 07, 2009 8:55 am 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5
KORG scrie:
salut all!! sint din timisoara, si am o ,,mica pasiune'' pt meteorologie... sint novice in acest domeniu (acum incep sa ma documentez mai serios) si as dori sa ma ajutati sa inteleg ,,anumiti termeni''... mi-am cumparat o statie meteo model WS1070 si nu iii ,,dau de cap'', in sensul de setari... explicati-mi ce inseamna PRESIUNEA DE PRAG pt. ca din cite am inteles din manualul de utilizare setarile se fac in functie de aceasta presiune de prag... si nu ma prind care e...sau ce inseamna aceasta... si incercind sa fac anumite setari, am impresia ca ,, o dau peste cap'' si nu functioneaza cit de cit calumea... de ex... imi arata ca se schimba vremea din cer senin catre inourat, (presiunea teoretics cade) si mie imi indica pe statie in crestere... si imi dau seama ,,ca ceva imi scapa'' si cred ca e vorba de acea presiune de prag... va multumesc anticipat!!! :lol:


Chiar nimeni nu ma poate lamurii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Ian 07, 2009 1:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Daca e vorba de realizarea prognozelor presiunea de prag inseamna cat de sensibila sa fie statia la schimbarile de presiune. (Statia realizeaza prognozele doar pe baza presiunii atmosferice, de asta prognozele nici nu sunt prea exacte.)

De ex daca stabilesti pragul de 3 mb prognoza se va modifica din "innorat" in "ploaie" daca presiunea scade cu 3 mb. Daca setezi acest prag la 5 mb, schimbarea prognozei se va face la scaderea presiunii cu 5 mb si tot asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 08, 2009 10:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Poate poti da mai multe detalii ?? Eventual o "poza" ceva?

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO