forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:27 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 187 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Starea vremii la Deva
MesajScris: Joi Iun 19, 2008 12:15 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
18 iunie 2008. Ziua a inceput senin. Spre dupa-amiaza au inceput sa apara nori, din ce in ce mai multi, pana ajunsesera sa acopere o mare parte din cer. Majoritatea erau cumulonimbus si cumulus. Pe la 19:30, o celula de furtuna a trecut pe langa oras, aducand o scurta ploaie si fulgere. Dupa o pauza de aproximativ o ora, precipitatiile au reinceput, mai intens de data aceasta. M-a udat pana la piele in drum spre casa :P Cateva tunete, in rest ploaie. Pe Doppler se vede o linie de precipitatii ce trece peste Deva si vine de la sarbi.
Oricum, a fost o zi interesanta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Starea vremii la Deva
MesajScris: Dum Aug 24, 2008 3:29 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Tocmai am avut niste celule de furtuna, cam pe la 02:45-03:00. Nu a fost ploaie, dar a fost vant puternic si rece si tunete indepartate. Probabil a fost virga sau au trecut doar aproape de oras. Mai tarziu mai astept ceva dinspre Resita dar, din nou, nu mare lucru. In nord-vestul tarii in schimb e prapad acum, dupa cum arata si radarul unguresc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 24, 2008 4:03 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Este 03:45 si bate vantul tare de tot aici...ploaie n-am avut, nici fulgere...doar vant tare.Or fi virga....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 2:18 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Tocmai am prins o furtuna. Cea care a fost si la tm a luat-o spre est si a vizitat si Deva :D .
Scuze ca pozele sunt tremurate...SDS-ul e de vina.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 11:23 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Stef, ai o bila neagra. :lol: Vezi ca mai aveai un topic creeat chiar de tine cu numele "Starea vremii la Deva" :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 3:29 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Eu cred ca are circumstante atenuante - printre toate topicurile alea cu Oradea cred si eu ca nu l-a mai gasit. Acum vreo 2 saptamani chiar eram curios sa vad daca exista vreun topic cu Deva, si n-am gasit. Azi dupa observatia ta am cautat EXTREM de atent si l-am vazut. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 4:01 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Era o gluma :lol: - nu-mi sta deloc in fire sa cert sau sa pedepsesc. Eu vedeam topicul cu pricina fara efort, doar dadeam de mouse mai in jos, stiam ca avea doar 1 singur post in el, despre 24 August 2008. Si este deasupra gramezii de "Orazi". :)

Dar hai sa zicem ca tot SDS-ul i-a cauzat lui stef sa-si dubleze topicul. :lol: Cumva dealul acela este Magura Boiu, ca are un releu pe el?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 5:27 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Ai dreptate, Neaceasca. N-are rost sa pun n topicuri. Mi-am dat seama de tampenie abia dupa ce-am facut-o :P . Oricum, cred ca pun pozele pe primul topic cu Deva si pe asta il las la stergere.
La dealul ala cu releul cred ca Nucet ii zice...ala din dreapta lui, cu doua varfuri, se numeshte magura nush-cum...posibil Boiu.
E un deal numit Magura care are releu pe el, dar e pe cealalta parte a vaii, pe Apuseni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 8:58 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nu, sa continui in ASTA, deoarece au mai postat si altii. Stergerea le-ar imputina lor numarul de mesaje, asa ca nu se va face. Si eugenraduoradea a continuat folosind cel mai nou topic al lui.

Stiu de releul Magura Boiu, de pe care emit unele radiouri in zona.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Mar Mai 12, 2009 11:29 pm 
Păcat că toate mesajele din Oradea nu se pot contopi într-unul singur şi neaceaşcă are dreptate, ar fi o nebunie să tot deschizi topicuri noi, aşa de bine de rău am cam început să ne cunoaştem, chiar dacă nu personal, mai ales că nu sunt foarte mulţi pasionaţi de meteorologie, în special în perioada asta de criză...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 13, 2009 12:57 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
PHPBB-ul asta nu e la fel de smecher ca Softpedia, care nu stiu cu ce soft este. Acolo se poate face absolut orice, inclusiv contopire de topicuri sau mutare de mesaje dintr-un topic in altul. Si de catre Moderatori, nu numai Admini.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Sâm Mai 23, 2009 12:21 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Tocmai trece o furtuna taricica pe langa orash. Fulgere din greu, acum si tuna. Cel mai probabil ne va rata insa sau va lovi doar marginal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Sâm Mai 23, 2009 3:17 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
M-a prins aia care a fost la Timisoara. A slabit in intensitate dupa ce a trecut de tm, dar apoi a revenit in fortza.
Mishto de tot a fost...numa prin 2007 am mai prins asa ceva. Vant din greu + fulgere la secunda + ploaie din greu.
Intr-un cuvant ...incredibil. Tremuram tot :P .
Poze si video dupa ce le descarc.
Si inca ceva...chiar tre sa pice loopu chiar cand e furtuna pe mine? :evil: Adica....daca pica un radar intzeleg...shit happenz, da' tot cadrul sa arate numai harta romaniei la 2:10 si 2:20? Chiar asha de senin era? :D
A...update...si la 2:50 aceeasi faza. Ce naiba fac astia mah? Oare fac alte scanari in loc de cea de reflectivitate? :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mai 23, 2009 1:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Si pe vechiul mozaic in anii trecuti erau niste ore din noapte la care era doar harta curata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Deva
MesajScris: Lun Mai 25, 2009 12:30 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Citat:
Si pe vechiul mozaic in anii trecuti erau niste ore din noapte la care era doar harta curata.


La mozaicu vech ide la 23:30 pana pe la 3 era pauza de masa :P . Sarbii si ungurii erau baza noaptea.
Fulgere de la furtunile din 23 noaptea:
Prima furtuna
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

A doua furtuna:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Asta a fost extrem de aproape...cel mai probabil a dat in pilonul de pe blocul ala.

Imagine
La ultima nush ce-a fost...sunt destul de sigur ca n-a fulgerat asha de aproape :P O fi fost de la camera.
Se poate observa si ca la a doua furtuna picase iluminarea stradala.

Si imaginile before&after:

Imagine

Imagine


Ultima oară modificat de stef pe Lun Mai 25, 2009 1:36 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 187 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO