forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:43 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 12:00 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Pentru că voi încerca să petrec cât mai multe week-end-uri aici, ca în fiecare an, într-un cadru mai natural și cu posibilități mai bune de observare a vremii, voi începe cu o scurtă prezentare a zonei.

Comuna-sat Moșna este localizată în zona de sud-est a județului Iași, la circa 60 km sud de municipiul Iași, 35 km nord de municipiul Huși din județul Vaslui și la ca. 10 km vest de râul Prut.

Din punct de vedere geografic, satul Moșna este situat într-o depresiune intradeluroasă din cadrul Podișului Central Moldovenesc, la contactul dintre Dealurile Răducănenilor (cunoscute și sub denumirea de Fața Prutului) și Culoarul Prutului.

Imagine

La vest de Moșna relieful este dominat de dealuri relativ înalte (cueste structurale), în timp ce spre est înălțimile sunt mai domoale. Altitudinea minimă de pe teritoriul comunei se întâlnește în albia majoră a pârâului Moșna și este de sub 100 m, energia reliefului depășind astfel 300 m. Orientarea văii de la nord-vest spre sud-est determină frecvența mai crescută a vântului din aceste direcții, în zonele mai înalte acesta având o intensitate medie destul de ridicată. La 10-11 km sud de comună au fost instalate în ultimii ani mai multe centrale eoliene, numărul lor crescând de la an la an.

Vegetația corespunde zonei de pădure (dominată de fag la peste 400 m și tei și stejar la înălțimi mai mici; mai sunt întâlniți și alți arbori precum carpen, gorun, arțar, frasin sau ulm) și celei de silvostepă (arbuști ca alunul, porumbarul, socul, păducelul, cornul, etc.). Principalele soluri sunt cernoziomurile cambice în zona de silvostepă (soluri propice pentru agricultură), argiluvisolurile la altitudini mai mari și rendzinele.

Fauna regiunii este și ea specifică zonelor de vegetație. Pot fi întâlnite căprioara, porcul mistreț, lupul, vulpea, iepurele, bursucul, dihorul, nevăstuica, ariciul, veverița, șoarecele de câmp și alte specii de rozătoare, numeroase specii de reptile, iar dintre păsări se întâlnesc păsări de baltă precum pescărușul, barza, lebăda (datorită apropierii de lunca Prutului), specii de răpitoare specifice pădurii: uliul, șoimul, coțofana și altele ca graurul, mierla, privighetoarea, pupăza, rândunica, ciocârlia, cucul, etc.

În zonele agricole se cultivă mai ales porumbul, grâul și rapița. Zona are o importantă tradiție viticolă, centrul viticol Bohotin - Cozmești făcând parte din Podgoria Hușilor. Dimitrie Cantemir scria în jurul anului 1700 în „Descrierea Moldovei” că „După Cotnari, vinul cel mai bun se face la Huși, în ținutul Fălciului”. Soiul Busuioacă de Bohotin poartă numele satului vecin, fiind singurul soi românesc pentru vinuri aromate de culoare roze spre roșu.

Imagine
Tămâioasă românească

Comuna are de asemenea o tradiție pomicolă puternică, în livezi predominând prunul, cireșul, dar mai ales gutuiul, aici avându-și originea soiul Gutui de Moșna.

La NV de sat se afla o așezare traco-getică (sec. II-IV î.Hr.), despre care circulă tot felul de legende (cine e interesat poate viziona un reportaj al unui ziar din Iași aici).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 12:01 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Mai jos am selectat câteva evenimente meteorologice din ultimii ani, o să mai completez cu altele în perioada următoare.

Viscolul din 23-24 ianuarie 2004 este considerat în această parte a Moldovei cel mai puternic viscol din ultimii 40 de ani. Stratul consistent de zăpadă existentă și ninsoarea abundentă viscolită au afectat mai ales jumătatea de sud a județului Iași și cea de nord a județului Vaslui. În unele zone viteza vântului ar fi depășit 110 km/h. O serie de mașini blocate între Albița și Gorban au fost aproape acoperite de zăpadă în 7 ore, majoritatea drumurilor din județ au fost închise și 75 de localități au rămas fără curent electric. Moșna a fost izolată mai bine de o săptămână, iar aici în unele zone chiar din sat troienele au depășit 2 m.

Precipitațiile relativ abundente au afectat câteva locuințe în seara zilei de 7 mai 2005, iar cele din 9 iunie au dus la inundarea câtorva ogoare și implicit compromiterea culturilor respective. Pagubele produse de precipitațiile din 2005 au fost inferioare celor din alte zone ale Moldovei.

Situația a stat altfel în iulie 2008. A fost singura dată când 4 zile la rând am auzit continuu un huruit surd de la tunetele mai îndepărtate, iar la radio cu greu înțelegeai ceva din cauza paraziților. Nu cred că o să uit prea repede dimineața de 24 iulie, când, deși situată pe deal, întreaga curte, cu excepția câtorva zone mai înalte, era „spălată” de un „râu” de 5-10 cm! Casele din zonele mai joase ale comunei au fost inundate, iar râul Moșna a ieșit din matcă și a inundat toată zona de șes.

Deși viscolul din 12 decembrie 2012 a avut o intensitate deosebită în sudul Câmpiei Moldovei (s-au atins 108 km/h la rafală la stația meteo Iași; puteți vedea aici un filmuleț din Sculeni, o localitate la NE de municipiu), a afectat și sudul județului. Moșna a fost izolată mai multe zile, iar în sat s-au format troiene de 1,5 m, în unele locuri și mai mult.

O poză făcută de un vecin în decembrie 2012:
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 12:01 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Pe 6 aprilie, la ora 8:30 la Moșna se înregistrau 3°C (aceeași temperatură ca la Bârnova; la Iași la ANM erau 5,2°C, dar în oraș încă de la 7:30 erau 6°C).

De la 13:00 până pe la 13:45, deși temperatura crescuse la 5°C, am avut parte de o frumoasă aversă de măzăriche, destul de intensă, care a „salvat” pentru mine ziua și m-a binedispus. :)

O să revin cu o prezentare a stării în care se află vegetația aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 3:04 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Comuna asta are curent fara intreruperi la descarcari electrice? Mereu ma intriga localitatile in care se opreste lumina pe fulgere, chestie care mi-a marcat copilaria la Spineni-Olt, am fost socat sa vad apoi la oras bec aprins pe o asa vreme. :lol:

Tunetele infundate sunt superbe, nu am mai avut cam de mult asa ceva, the natural bass reflex. :)

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 6:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Frumoasă si cuprinzătoare prezentarea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 10:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
O zona frumoasa.Imi place cum ai facut prezentarea cadrului natural, dar si faptul ca ai mentionat evenimente meteorologice semnificative de acolo :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 7:06 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
E lectie de geografie.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun Apr 07, 2014 7:40 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Mulțumesc! :)

@Neaceasca85: La furtunile puternice, când descărcile electrice sunt aproape, se mai întâmplă uneori să se întrerupă câteva minute. Am auzit că întrerup ei, mai ales că acum câțiva ani un trăsnet a „ars” tot ce era pus în priză (mai ales televizoare :lol: ) în mai multe case din apropierea primăriei.
---

Legat de vegetație, decalajul dintre Moșna și Iași este de cam 10 zile (și cam 5 zile față de zona limitrofă orașului), la fel ca în fiecare an. Tot cam 10 zile e și avansul față de alți ani. Iată situația detaliată:

  • Caisul și zarzărul sunt în plină floare (la Iași s-au scuturat toate florile) și, din fericire, nu au fost foarte afectați de înghețurile de săptămâna trecută.
  • Corcodușul este aproape complet înflorit, totuși în părțile expuse nordic ale copacilor mai sunt boboci neînfloriți (la Iași au început să se scuture florile).
  • Vișinul și cireșul sunt îmbobociți, dar încă nu au apărut florile (la Iași sunt în plină floare). Prunul este ceva mai în urmă față de cele două și cam în același stadiu este și piersicul.
  • La gutui încep să se formeze frunzele (în medie, înflorirea se produce la începutul lui mai).
  • Mărul și părul sunt înmuguriți, dar va mai dura până la apariția florilor (în Iași au început să apară primele flori).
  • Nucul și teiul sunt slab înmuguriți.
  • La salcâm nu sunt modificări.

De asemenea, liliacul este înfrunzit, dar bobocii sunt încă destul de mici, iar la vița de vie se semnalează umflarea ochiurilor (situație similară cu 2004 și 2008).

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Apr 08, 2014 1:13 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Super filmuletul ala cu viscolul, l-am mai vazut. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Apr 08, 2014 8:17 am 
Te muţi pe acolo pentru mai mult timp sau e doar secvenţială treaba ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Apr 08, 2014 10:30 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Nu, doar în week-end-uri, de sărbători și, în general, mereu când o să pot :)

--
Dust devil / hay devil observat aici pe 5 septembrie 2012, cu diametrul de 20-25 m. Din păcate, n-am fost pe fază să filmez...

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Apr 08, 2014 11:46 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Wooow, magnifica aceasta captura! Felicitari! S-a cam zburatacit cucuruzul. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 09, 2014 2:28 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Papusoi in zona aceea.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 8:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Multumim redeme!
Superba prezentarea comunei Mosna si a principalelor evenimente meteo de acolo.
Eu traiam cu impresia ca acea zona a Moldovei e mai plata, dar vad ca are un relief destul de accidentat.
Te mai asteptam cu cat mai multe rapoarte interesante de acolo. :)

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Joi Apr 10, 2014 10:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
E la fel de plata ca si campia transilvaniei. Adica tot un deal si o vale.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 32  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO