forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:40 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 884 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 59  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Starea vremii in Resita
MesajScris: Vin Mar 07, 2008 7:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
07.03.2007 , ora 18:20

La mine in Resita , ciclonul care s-a format in Marea Mediterana a inceput sa-si intre in drepturi , cerul s-a intunecat dintr-o data , temperatura a scazut cu 4 grade , de la 14,4 pana la 10,2 si astept ploaia .... foarte posibil sa se semnaleze si descarcari electrice


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 07, 2008 11:04 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 02, 2008 1:00 pm
Mesaje: 173
Localitate: Timisoara
In Timisoara a inceput sa ploua acum 1 ora aproximatix ..temp este 8,8 grade


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 08, 2008 9:56 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
ciclonul tropical intens Jokwe(940mb) a lovit in aceasta dimineata coastele Mozambicului cu rafale puternice de vant si ploi torentiale.Pagubele vor fi destul de insemnate tinand cont de regiunea lovita.In acest timp in largul oceanului indian de sud s-a format cea de-a 13-a depresiune tropicala denumita in aceasta dimineata Kamba de catre RMSC Reunion.Si aceasta este prognozata ca va atinge stadiul de ciclon tropical(categoria 3 pe scara saffir-simpson)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Mesaj
MesajScris: Joi Mar 13, 2008 5:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Acum este ora 4 si 7 minute, norii care se vad de la mine par a fi nimbostratus sau stratocumulus, se deplaseaza relativ repede dinspre V si S-V, spre N-E, vantul sufla moderat, ploua slab, iar sansele de descarcari electrice cred ca sunt foarte mici.
Oricum, e de asteptat ca norii Cb sa-si faca aparitia, dar nu sa aduca si fenomene soectaculoase, deoarece inca nu este suficient de cald, asa presupun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: precizare
MesajScris: Joi Mar 13, 2008 6:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Acum este ora 17 si 7 minute, iar cerul este mai mult noros, dar norii cu convectie puternica, inca nu-si fac aparitia. Radar Mozaic Romanaia, indica vreme instabila in mai toate regiunile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Mar 14, 2008 1:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, 14 martie, vemea este insorita inca de dimineata si sunt prezenti tot mai multi nori cumulus humilis si mediocris, de vreme buna. Azi cred ca cerul va fi variabil si sunt sanse reduse de ploaie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 6:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, 15 martie vremea a fost destul de calda la Bucuresti, insa vantul a prezentat intensificari sustinute, in special dupa-amiaza.
Au fost putini nori, fractocumulus, insa la ora la care scriu, 17 si 13 minute, cerul este mai mult senin, iar vantul continua sa sufle destul de tare.
Am inteles ca in statiunea montana Busteni a nins in oras pe parcursul acestei zile. Probabil ca si de aceea vantul sufla puternic la Bucuresti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Mar 16, 2008 4:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, 16 martie dimineata a fost destul de rece, + 3- 4 grade C, cerul a fost variabil, au predominat norii altocumulus si cirrus, in cursul zilei s-a incalzit simtitor, iar vantul a suflat mult mai slab ca ieri 15 martie. Presiunea atmosferica este in usoara scadere.
Astept si pe ceilalti sa raporteze aspecte ale vremii, poate mult mai interesante ca ale mele !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 16, 2008 5:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
La mine azidimineata a fost cald , vantul a suflat cu 20 Km/h , temperatura era de 5 grade . Acum la pranz vantul s-a mai domolit , presiunea este in scadere accentuata , sunt nori altocumulus si temperatura e de 15,4 grade. Astept dupa ora 20:00 ceva ploaie si maine dupa ora 12:00 pm niste averse si descarcari electrice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 16, 2008 11:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
La Timisoara, in aceasta duminica, dupa o scurta perioada cu cer senin de dimineata au aparut norii, dar nu a plouat. Abia dupa ora 21:30 a inceput sa picure si acum ploua linistit. Dupa termometrul meu minima zilei a fost de 3.1 si maxima de 15.5 grade. Presiunea atmosferica a scazut continuu de aseara, astfel ca de la 1016 mb a ajuns la 1004 acum.
Maine dimineata intre ora 7:00 si 10:00 ma astept sa ploua cel mai tare, dar toata ziua se pare ca o sa fie cu vreme inchisa si umeda.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 17, 2008 1:21 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
la mine la tg mures a fost rece de dimineata cu inghet -4 grade,dar apoi s-a incalzit mult iar maxima a ajuns la 13 grade.acum sunt 3 grade si cer acoperit...astept sa inceapa ploaia si aici...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Lun Mar 17, 2008 2:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi dimineata cerul a fost acoperit de nori altostratus la Bucuresti si a picurat slab. Dupa pranz, norii s-au subtiat si predomina norii cirrostratus, putin mai grosi fata de cei care pot produce halouri sau alte fenomene optice. Acum, este ora 13 si 30, sunt nori subtiri, ciriformi, iar vantul a inceput sa pezinte intensificari. Dupa-amiaza va fi vreme usor instabila, asa au anuntat. Presiunea atmosferica este scazuta, in jur de 744 mmHg.
O sa revin cu detalii, daca va aparea ceva ineresant la Bucuresti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Mar 17, 2008 9:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Dupa-amiaza au inceput sa apara norii de tip cumulus si altocumulus ca niste fasii, treptat cerul s-a acoperit si vantul a inceput din nou sa sufle mai tare.
Cred ca in V si in S-E Bucurestiului au fost nori cumulonimbus din care au generat precititatii de intensitate mai redusa, presupun.
Nuanta norilor, relativ compacti erau de gri si bleumarin, in S-E. De obicei asa arata norii cumulonimbus vazuti din departare, ca un cer de nunata marii, daca ma exprim corect.
Nu stiu daca s-au semnalat descarcari electrice in apropierea Bucurestiului, astept sa aflu acest lucru de la ceilalti participanti, daca se poate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 18, 2008 12:29 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Am observat nori Cumulonimbus spre zona de sud-est dupa ora 17. Norii s-au deplasat spre est si nu s-au semnalat descarcari electrice ci doar averse slabe de ploaie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Mar Mar 18, 2008 8:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Iceage, as vrea sa stiu, locuiesti cumva in Bucuresti?
Sunt in sudul Bucurestiului, o zona adesea ocolita de ploile de vara. Cei mai grosi nori sunt de obicei in N-E si N-V.

Azi, 18 martie cerul a fost mai mult senin, desi la pranz au fost nori cumulus ca de vara, convectivi. N-au fost de loc precipitatii si nici nori cumulonimbus.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 884 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 59  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO