forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:21 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Iarna 1954
MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 6:56 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
La acest capitol, al iernii 1953-1954, voi reda mai mult citate, ori de la oameni obisnuiti ce au prins acea iarna cumplita, ori de la unele autoritati. Pentru inceput voi scrie niste date statistice: Potrivit statisticilor Administratiei Nationale de Meteorologie (ANM), în februarie 1954 iarna a lovit cel mai puternic tara noastra. Viscolul a lovit în patru reprize, iar vântul a atins o viteza record în Bucuresti: 126 kilometri la ora. [fie vorba intre noi, pe atunci institutul nu se numea asa, dar asa era scris in articol - preluat recent desigur]. Eu personal ma gandesc ca daca la Bucuresti cele mai tari rafale au depasit 125 kmh, cat sa fi fost in Baragan, Sudul Moldovei si Dobrogea...? M-as hazarda la niste cifre infricosatoare, dar ma abtin, ca sa nu ziceti ca aberez... Un alt record consemnat în 3 februarie '54 vizeaza cantitatea maxima de zapada depusa: 115,9 l/mp în 24 de ore, la Grivita. Cel mai gros strat de zapada din istoria masuratorilor ANM a fost masurat tot atunci, la Calarasi: 173 cm, troienele atingând însa în unele zone din sud-estul tarii si 5 metri. [eu zic ca acest numar de centimetri e nerelevant deoarece a fost viscol, si deci zapada a variat ff mult...].


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 7:18 pm 
Daca tot ai deschis acest topic ar trebui sapat si precizat cum a fost atunci A.O.,N.A.O.,Nina,eventual facute comparatii ale acestor parametri si cu alti ani reci de la noi, inclusiv cu iarna 1985.Eu una privesc evenimentele meteo deosebite indeosebi prin prisma duratei lor,nu atat in ceea ce priveste intensitatea.Din punctul asta de vedere este mai grav acest ger(ca sa dau un exemplu ce il traim acum)de o saptamana cu minus 15-25 grade decat daca era unul de trei zile cu baterea recordului la multe statii.Bunicul meu povestea cum in 1954 nu se mai vedeau gardurile si ieseau pe acoperis(cred ca asta s-a intamplat initial,pana au facut partii)Si mai spunea ceva interesant,cum pomii erau frecvent acoperiti cu gheata,deducand ca ploaia ingheta apoi ningea si viscolea.Mai spunea cum mana se lipea de orice obiect metalic atingea.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 8:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
http://www.google.ro/search?q=iarna+195 ... 80&bih=862
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 57184.html

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 9:06 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Mda, probabil de pe Adevarul le are si Gabbes...asta mi se pare cea mai reprezentativa, zapada depaseste un metru intr-o zona in care e clar ca nu a fost adusa de vant de altundeva, e pe o strada cu case inalte de-o parte si de alta...probabil in medie avea 150 cm.

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipp ... 0040/4.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 9:32 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
Andrei87 scrie:
Mda, probabil de pe Adevarul le are si Gabbes...asta mi se pare cea mai reprezentativa, zapada depaseste un metru intr-o zona in care e clar ca nu a fost adusa de vant de altundeva, e pe o strada cu case inalte de-o parte si de alta...probabil in medie avea 150 cm.

http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipp ... 0040/4.jpg




Asa e, puteam si eu sa pun un link si sa termin cu acest topic, insa e altceva sa comentam fiecare pasaj in parte si sa constientizam ce a putut fi atunci... mai ales in my way... :mrgreen: . Asa ca as dori sa postez intr-o anumita ordine fenomenele de atuncea, mai ales ca am scrieri si de pe alte siteuri decat cele postate in link-uri... :mrgreen: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Sâm Ian 28, 2012 9:36 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
Roberta scrie:
Eu una privesc evenimentele meteo deosebite indeosebi prin prisma duratei lor,nu atat in ceea ce priveste intensitatea.Din punctul asta de vedere este mai grav acest ger(ca sa dau un exemplu ce il traim acum)de o saptamana cu minus 15-25 grade decat daca era unul de trei zile cu baterea recordului la multe statii.



Serios? O sa dau doar cateva exemple de geruri mult mai cumplite si extinse in perioada de timp, contemporane noua: Februarie-Martie 2003 (per. aprox. 9 feb. - 5 mar.); Februarie 2005 (primele 2 sapt.); Ianuarie 2006 (per. 22-30 ian.); si chiar 2010 (22-27 ian. -- cu precizarea ca in acest interval s-au inregistrat valori termice extrem de scazute, frecvent sub -25 de grade... colegii de pe forum pot sa confrme asta). Lista poate continua...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 29, 2012 3:39 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Gerul din 2006 pare sa se fi instalat cel mai brusc, acum uite ce lent vine dinspre Scooter Siberia. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Dum Ian 29, 2012 4:23 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
Revenind la iarna lui 1954, o sa redau in continuare, niste relatari preluate probabil de presa din zilele noastre, dar si ale unor persoane care isi amintesc prin ce au trecut atuncea:

Prizonierii Marelui Viscol din iarna lui ’54:

În februarie 1954, troienele s-au înaltat vazând cu ochii, pâna la cinci metri, iar viforul a suflat nemilos zile în sir, marcând cea mai aspra iarna din secolul XX.
Si acesta era doar începutul „Marelui Viscol" care a încremenit Bucurestiul si întreaga Românie, la propriu, în prima saptamâna din februarie 1954. Troienele au ajuns, în zilele care au urmat, chiar si la 5 metri înaltime în sud-estul tarii.

„La 3 februarie a început de dimineata sa ninga cu fulgi imensi, fara întrerupere, pâna a doua zi. Când ne-am trezit, în casa era întuneric. Geamurile se deschideau în afara, la fel si usile, cu exceptia uneia dintre ele, cea de la bucatarie. Ne-am dat seama ca era zapada mare pentru ca geamurile erau albe si am încercat sa iesim, dar nu s-au deschis!", Zapada depasise înaltimea casei, cred ca erau vreo 3-4 metri, dar erau si zone unde omatul era mai mare, peste cinci metri", si-a mai amintit bucuresteanul. Prin dreptul usii pe care au reusit sa o deschida, fiindca se deschidea în interior, au început sa-si faca un tunel de iesire, oblic, la 45 de grade, sapând prin omat, pâna când au ajuns în dreptul strazii.


Masini strivite sub senilele tancurilor:

Constienti ca risca sa moara de foame sau de frig în case, românii s-au mobilizat exemplar în acele zile. Au sapat tunel prin omat, au carat zapada cu carutele pâna la Dâmbovita, pâna când stratul s-a mai netezit. Abia atunci au fost scoase tancurile Armatei, pentru ca prin zapada nebatatorita riscau sa se rastoarne. Unii martori ai Marelui Viscol si-au amintit chiar ca, dupa topirea nametilor, au fost gasite masini acoperite de troiene si care fusesera strivite de senile.

Deszapezire dupa reguli ca în Armata:

Pentru a înlesni treaba, s-au facut si reguli clare, transmise tututor prin intermediul ziarelor si radioului. „În prima urgenta se curata partea carosabila a strazii, iar pe cele cu tramvaie se va degaja întâi pe partea cu cele doua linii de transport si câte un metru în plus, pe stânga si pe dreapta", era una dintre indicatii. Oamenii trebuiau sa strânga zapada din interiorul curtilor astfel încât sa degajeze zidurile caselor. Zapada era obligatoriu depozitata doar pe scuaruri si pe terenurile virane. „Este interzis a se arunca zapada în gurile de canal, precum si a scoate zapada din curti în strada si nu se va depozita pe partea carosabila!", mai spunea una dintre reguli.

Tramvaiul nr. 6 (nameti naturali de zapada):
Imagine

Degajare cale de rulare tramvai (cred ca tramvaiul 3):
Imagine

Deszapezirea tramvaiului 7:
Imagine


Ultima oară modificat de Gabbes1981 pe Dum Ian 29, 2012 4:41 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Dum Ian 29, 2012 4:25 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
În toate acele zile, mii de militari, înarmati cu lopeti, au lucrat zi si noapte pentru a elibera strazile. „Pe marile bulevarde, camioanele Armatei adunau zapada si o aruncau în Dâmbovita. Uzina Grozavesti elimina apa calda, iar zapada se topea pentru ca altfel exista pericolul sa se formeze poduri de gheata", ne-a mai povestit Dan Antoniu. Presa militara de la acea vreme chema neobosit bucurestenii la degajarea drumurilor. „La fabrica de textile «7 Noiembrie » s-au format echipe de agitatori care merg pe sectoare si scot cetatenii la deszapezire", scria publicatia „Apararea Patriei".

Primele masini speciale de deszapezire din Capitala au fost aduse imediat dupa Marele Viscol din februarie 1954, de la o uzina din URSS, titreaza „Scînteia“ iar functionarii au fost scosi din birouri pentru a da o mâna de ajutor la deszapezirea Bulevardului Magheru si la încarcarea camioanelor cu saci de faina pentru brutarii, de la morile din oras.

Consiliul de Ministri al Republicii Populare Române a transmis, chiar în dimineata zilei de 4 februarie, prin radio, un comunicat, reluat a doua zi de „Scînteia", prin care „toti cetatenii capabili de munca" erau informati ca erau „datori sa participe la lucrarile de deszapezire si de aprovizionare cu alimente a populatiei".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Mar Feb 07, 2012 1:24 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
@ andrei : s-a salvat filmul pt eternitate :mrgreen:



Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Mie Feb 08, 2012 9:41 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
ultra mega giga tare...made my day...
ma gandeam sa-l ripuiesc si eu cu Moyea FLV downloader (cum am facut cu toate filmuletele cu tornade facute in Romania de pe youtube, protv si alte site-uri), dar se pare ca mi-a luat-o altcineva inainte... :)

epice sunt imaginile de la 4:30 cand un meteorolog facea "de mana" o harta sinoptica :)
estimez cam 120-130 cm in medie atunci la Bucuresti...dar evident zapada fiind troienita e greu de spus ceva exact...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Mie Feb 08, 2012 9:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Greu de gasit in ultimii 60 de ani ceva care macar sa se fi apropiat de ce a fost atunci. Februarie '54 ramane perioada de referinta a iernii in Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Feb 08, 2012 10:30 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
La noapte trebuie sa urmaresc si eu asta, 12 minute e muuult prea mult pentru Digi Rama ziua. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Mie Feb 08, 2012 11:12 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Si inca avea mai mult, dar s-au apucat aia de comentat. Chiar si asa, sa lasi sa ruleze 12 minute imagini cu viscolul din '54 intr-un talk-show politic e beton, big up pentru Gadea. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 1954
MesajScris: Mie Feb 08, 2012 11:19 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Mar Ian 31, 2012 11:26 pm
Mesaje: 57
Dupa cum arata filmul se pare ca stratul normal avea spre 36-44cm si cel format de viscol 2M inaltime. Nu prea pare atat de exagerat cum se latra ca a nins si a pus zapada de 2m . Iete ca filmul descoase aburelile.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO