forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:02 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ciclogeneza Atlantica!!!
MesajScris: Sâm Sep 16, 2023 3:29 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Bai deci nu mai suport aceasta sintagma. Am facut cunostinta cu ea pe acest forum, am invatat ca ea pentru noi nu face nimic decat sa arunce aer cald si uscat dinspre Nordul Africii, extracarpaticul 0 barat, intracarpaticul cu ceva noroc mai primeste cate ceva de la ciclonii atlantici.

De regula ei ajung destul de uscati pe teritoriul Romaniei, fie si V, N sau Centrul acestuia.

Atlanticul e mare, e urias, doar e ocean fi-i-ar mama lui, Mediterana e mai mica, ea nu exista daca nu era Atlanticul, tehnic ea e parte din Atlantic, damn.

Amplasamentul nostru geografic are foarte, foarte mult de suferit din predominanta ciclogenezei atlantice, o predominanta fireasca la urma urmei, prin size comparison Mediterana vs Atlantic.

Nu stiu ce se intampla dar turbez de nervi, poate am avut prea multi ani in care circulatiile favorabile sudului Romaniei au predominat, regula pare sa fie a Atlanticului. Sau asa s-a instalat pe urmatorii XX ani.

In afara de diurnally driven, ceva sisteme slabite ratacite si iarna evident ploi de noiembrie, altceva nu mai exista. Vara Atlanticul arunca canicula, iarna vant rece si uscat cu mult soare, ceea ce mi se pare mai dezagreabil decat canicula din vara.

Cand aud iarna de circulatie de NV, paralizez pur si simplu. Vant nordic dinspre defileu la Bumbesti Jiu e cel mai rau semn care poate fi iarna.

Vara devine odioasa in perioada august-septembrie, cand si ambrozia, ragweed, care prolifereaza de pe urma incalzirii "globale" provocata de Atlantic si ma distruge cu alergia, AC-ul evident ca amplifica aceasta alergie, dar cum sa-l opresc daca vremea nu se raceste? Plosnitele imputite completeaza tabloul de vara tarzie si toamna. :evil:

AO, NAO, AMO, dracu sa le ia, ca oricate explicatii cauti, fazele nefavorabile pentru noi persista in draci, cate 2, 3 sau chiar 6 luni. Urasc faza asta cu Atlanticul si parametrii sai de imi vine sa cred si in conspiratii, pentru ca nu se poate asa ceva.

Protestez in primul rand fata de ierni. Am fi avut ceva cicloni asta iarna, de aici din Mediterana care parca a secat, dar lipsa anticiclonilor de cuplaj, recte Siberian si Scandinav, nu a putut instala iarna in extracarpatic, e prea dinamica circulatia de vest, evident din cauza Atlanticului.

In schimb balaria de anticiclon nord african exista tot anul, ce bine era daca disparea iarna cum dispare siberianul vara.

Nu, e o caracteristica absolut odioasa a SE-ului Europei unde ne aflam mai ales cei din extracarpatic. Suficient de odioasa incat sa fie nevoie sa ma mut pe alt continent, dar nu am cum si unde.

Scuze Andrei, dar nu mai pot, chiar nu mai pot. Ori e controlat artificial, ori e pur si simplu talamb acest Atlantic. Ca s-ar fi topit nu stiu ce calota si din cauza aia aerul rece aterizeaza numai in Atlantic, dracu sa-l ia, asta spun, dracu sa-l ia. :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 18, 2023 1:50 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
In afara de ciclonii Atlantici, care poate mai dau ceva VCN-ului Romaniei, dar clar vaduvesc sudul de orice fenomene, mai avem inca 2 chestiuni potrivnice unei vieti meteo frumoase aici.

Maria Sa vortexul polar, care a devenit inchegat si incapatanat in fiecare iarna sa nu lase sa coboare nicio dara (adica talveg) de aer rece spre latitudinile noastre. Vortexul se incheaga in noiembrie-decembrie si ramane incrancenat pana in aprilie-mai cand prabusirea sa aduce minunate raciri cu bruma de primavara, care stim cat de bune sunt pentru pomicultura. Sau zapezi in Moldova. :|

Atlanticul, vortexul polar si mai e un culprit to blame. Mister Jet Stream. El a gasit de cuviinta sa stea foarte la nord fata de Romania si foarte sudificat unde altundeva decat pe Atlantic.

Morisca este unsa cu toate alifiile sa functioneze ireprosabil si indelungat, aruncand cu spor aerul uscat african peste zona noastra.

Morisca Britanica se zicea, dar ramanem la notiunea de morisca Atlantica. Cea mai a dracu morisca. Asta e, Atlanticul e o puternica zona de ciclogeneza, iar sudul Romaniei nu se afla unde trebuie.

Astea sunt probleme fara rezolvare. Si nu am alta solutie decat sa scriu undeva de ele.

Sa mai visez ca voi mai vedea vreodata furtuna ca in 2006 si viscol ca in 1991? Deja o dau in nesimtire cu noul climat, natural sau cu urme de indoiala conspirationala.

Desi supercell nu vede vreun interes la vreo superputere ca la noi sa fie cat mai mult soare si in vestul si centrul Europei nori de la ciclogeneza Atlantica.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Dec 14, 2023 12:18 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Incalzire din cauze naturale, care insa duce la atlantizare totala, activitate permanenta pe Atlantic, bun, inseamna ca trebuie sa ne mutam in zonele deservite de Atlantic, dar nu, in afara de Scandinavi, Atlanticul da numai ploaie, uneori zapezi in Europa Centrala.

Atlanticul e bun pentru Canada si SUA, Siberianul produce iarna in Japonia negresit de fiecare data. La noi oraje ratacite vara intre mai si iulie, poate ceva furtuni in VNC si VSV extrem, in rest ploi mocanesti, nu e posibil ca din 2018 sa nu mai am niciun event de iarna.

Guess Who cand spunea ca nu ne-am nascut in locul potrivit, avea dreptate, desi spunea asta in iarna 2009-2010, singura iarna anti Atlantic pe tot parcursul ei.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 18, 2023 7:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Stimati tovarasi si pretini, Atlanticul a instaurat un regim climatic rigid si inflexibil. :D Fenomenele trebuie sa-si croiasca drum spre a mai atinge vreodata anumite zone, precum judetul Olt, mai sarac ca Vasluiul in asa ceva.

Atlancomunism, atlanceausism. Atlanticul a blocat orice tendinte reformatoare precum blocajele scandinav sau siberian.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 19, 2023 3:46 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
El Nino, La Nina, ENSO, AMO, NAO, acronimele necazurilor noastre.

NAO e + iarna si - vara, daca ar fi invers am avea furtuni vara, viscole iarna, dar asa, nu avem decat canicula vara, cer senin iarna, ce farame de fenomene mai pica vara si mai ales in perioadele de tranzitie, oricum deloc spectaculoase.

VNC-ul poate avea noroc de la Atlantic, asta vara a boierit-o bine, doar sudul a fost in canicula dar seceta a fost mai furibunda decat atunci cand toata tara era sub anticiclonul nord african.

Bonus, datorita circulatiei VNV si nu NNV, Bumbesti Jiu s-a scos bine cu furtunile. Nu a avut soarta crancena a zonelor precum Slatina, Mioveni, Bucuresti dar putin i-a lipsit ca sa fie in situatia asta.

Slatina e la mila tuturor parametrilor, ori se sincronizeaza toti, ori la revedere, chiar si 1 parametru sa fie mai pe langa si nu e aici nici furtuna, nici viscol. 2023 nici macar 1 torentiala linistita nu a scos. Al doilea cel mai imbecil an dupa 2020.

Deci Atlanticul rapeste tot, Slatina nu rezolva nimic daca sistemele nu sunt unele generalizate si puternice vara, respectiv ciclon cu traiectorie sensibila iarna.

Odioasa combinatie intre marele tren de non ierni si veri secetoase sau slab furtunoase. Sinistra si odioasa.

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ciclogeneza Atlantica!!!
MesajScris: Mar Dec 19, 2023 9:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
La o adica nici Atlanticul nu e singur in dansul asta, totul e interconectat global.In acest sens conteaza cum vine si jetul de pe Canada, care la randul lui e influentat de toanele tandemului dintre anticiclonul pacific si ciclonul Aleutin :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 20, 2023 12:07 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Canada is always a winter dream. Remarcata de mine evident cu marele event de tip freezing rain din zona Quebec 1998. Viscole, zapezi, poleiuri in orice iarna.

Acolo Atlanticul nu poate face decat bine, aerul cald si umed de pe Atlantic se loveste de aerul rece continental canadian et voila, viscole, zapezi, manifestari violente de iarna.

Un astfel de amplasament este bun, unde oceanul fie activ fie inactiv, nu poate perturba fenomenele cum le perturba la noi.

Eu sunt acum ce se poate numi meteo EMO, Weather EMO, este o situatie in care nici in cele mai negre vise nu as fi ajuns.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 22, 2023 3:56 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Vom primi in acest weekend the best from Atlantic cyclogenesis. Vant de vest mult, uscat, sec, prost, macar pare ca va fi cu cer noros.

Oricum 2023 la Slatina e anul vanturilor seci, din ambele sectoare, vestic si estic, vrea sa incheie apoteotic cu traista goala dat la maxim.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 25, 2023 3:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Asta este adevarul, realitatea, asta ne este zona, de cel mai mare rahat, tot ce am trait pana in 2019 a fost o iluzie, o minciuna, o exceptie sinoptica, arama pe fatza s-a dat acum, extracarpaticul Romaniei este o mizerie meteo, ce nu mai produce nimic nici vara, si mai ales iarna.

Monopolul Atlantic, noua realitate, si este al dracu de persistent, cu zecile de ani, dupa zeci de ani frumosi, avem zeci de ani nasoi, si cand poate or reveni furtunile si viscolele de alta data, eu voi fi batran sau le voi vedea din cealalta dimensiune.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 25, 2023 10:09 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Citat:
Era ceva pe 2 ian, dar vine iar Atlanticul si spulbera tot. Asta e, cum am zis, circulatia termohalina e exacerbata in aceste conditii, altfel Atlanticul se epuiza mai repede. Dar nu, e alimentat cu un debit de cel putin 500 000 mc pe secunda din sud, debit pe langa care Gulf Stream e o gluma. Slabeste cand inghetul in Arctica nu mai e la cote ridicate si atunci abia, primavara, e mai rece.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO