forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:57 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Defrisarile
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 3:09 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Ieri am fost pana la cabana Caprioara... o cabana cam la o ora si ceva de mers pe jos din Deva. Cand am ajuns acolo, surpriza...langa cabana era o zona complet defrisata...cam cat o poiana mare. Au lasat totusi cateva randuri de copaci langa sosea si cabana, ca sa nu se vada "operatiunea" din drum. Chestia e cu atat mai nasoala cu cat defrisarea e intr-o rezervatie naturala.
Atasez poze mai tarziu, cand apuc sa le descarc de pe camera.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Lun Aug 24, 2009 6:46 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ar trebui ciopartiti cu drujba astia. Neaparat sa fie Stihl.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 28, 2009 5:30 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Dar de ce Stihl? :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Vin Aug 28, 2009 11:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pai ca sa fie bucatzaliti cu stil (Stihl).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Dum Sep 13, 2009 5:18 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
http://www.realitatea.net/defrisarile-a ... 12947.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Sep 19, 2009 12:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Unde este respectul pentru natura si pentru spatiile verzi, oameni buni !? Uitati in ce hal a putut sa ajunga o mare portiune de langa partia Kalinderu, acolo, chiar langa teleski ! Indiferent ce au de gand sa amenajeze si sa construiasca pentru a atrage turisti, personal cred ca nu se justifica asa o defrisare majora ! :evil: Am fost revoltata sa vad un asemena prapad, o astfel de crima impotriva naturii. Norma ca in Romania sunt defrisari si mai mari ca aceasta vazuta de mine, insa putin cate putrin, asa se distrug paduriel aproape de tot, asa apar alunecarie de teren in urma carora se prabusesc casele si mor zeci de oameni, ori viiturie devastatoare. Plus ca padurile purifica aerul, sunt aproape la fle ca si plamanii nostrii, sanatatea noastra depinde strans de mediul in care traim, de verdeata si de calitatea aerului pe care-l respiram.
Daca va citi vreo autoritate ce am citit aici, probabil ca se va supara pentru atitudinea mea agresiva, insa domnii cu pricina trebuie sa inteleaga ca de pe urma acestor defrisari nu am doar eu sau familia de suferit, in timp, cu totii vom avea de tras ca urmare a imputinarii spatiilor verzi si al aerului tot mai poluat.
http://www.youtube.com/watch?v=DVLLvB8Tdi0
http://www.youtube.com/watch?v=jxLNhdH1iRM
IMi pare rau ca nu am poze mai vechi, inainte de a fi construit tleeski-ul, ca sa vedeti cu totii ce frumoasa si inverzita era poienita de la Kalinderu. Pe mine ma doare sufletul cand vad cum o statiune asa frumoasa ca Busteniul este distrusa in acest fel. Avem otara superba, cu multe frumuseti si locuri care merita vizitate, dar pacat ca nu stim sa ne bucuram si sa ne bucuram de aceste bogatii carora probabil ca alte state le duc lipsa.


Fişiere ataşate:
defrisare 3.jpg
defrisare 3.jpg [ 391.54 KiB | Vizualizat de 2314 ori ]
defrisare 2.jpg
defrisare 2.jpg [ 394.83 KiB | Vizualizat de 2314 ori ]
defrisare 1.jpg
defrisare 1.jpg [ 412.25 KiB | Vizualizat de 2313 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Sep 19, 2009 12:18 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
exagerezi...localnicii din zona traiesc din turism..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Sep 19, 2009 8:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Stiu ca majoritatea localnicilor traiesc din turism, asa este, dar cand or sa inceapa defrisarile, viiturile si alte fenomene asemanatoare, n-or s inteleaga de ce li se intampla o asemenea nenorocire. Sper sa n use intample nimic rau si sa nu se mai defirseze in prostie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Dum Sep 20, 2009 9:54 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Nu prea exagereaza, cred ca pe motivul asta al turismului se exagereaza. Si daca se traieste din turism, nu trebuie neaparat sa se distruga padurea si sa se construiasca alte chestii din betoane. In felul acesta sigur nu vor atrage mai multi turisti! Omul cand merge la munte vrea sa se "intalneasca cu natura", sa gaseasca salbaticia locului, si sa scape de oras si betoane... Tot mai multe case, cabane, vile de vacanta ..etc, au aparut in zone in care in urma cu cativa ani doar ursul era stapan.
Cei care se ocupa cu acele amenajari si contructii vor spune: " Nicio problema am impadurit alta zona in schimb!" Doar ca este nevoie de zeci de ani pentru ca o padure sa ajunga la stadiul de maturitate pentru a contribui la imbunatatirea calitatii aerului si de a inmagazina dioxidul de carbon!

PS. In cazul alunecarilor de teren sau a viiturilor, cei care contribuie la acestea isi merita soarta!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Vin Sep 25, 2009 8:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, Steaua are dreptate. Cu cat se vor defrisa padurile mai mult, cu atat va fi mai rau pentru noi toti. :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Vin Sep 25, 2009 8:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
In cazul defrisarilor din Busteni se aplica proverbul "nu mai vedem padurea din cauza copacilor". Ca sa ne pastram in tonul topicului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Vin Sep 25, 2009 9:23 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
ema-ema scrie:
Stiu ca majoritatea localnicilor traiesc din turism, asa este, dar cand or sa inceapa defrisarile, viiturile si alte fenomene asemanatoare, n-or s inteleaga de ce li se intampla o asemenea nenorocire. Sper sa n use intample nimic rau si sa nu se mai defirseze in prostie.


Aoleu, vine potopul! Lol.
Trecand peste faptul ca m-am straduit putin sa inteleg ce ai vrut sa scrii, atitudinea asta puerilo-panicata (nu doar a ta) nu e deloc ok. Energia ar trebui canalizata pentru oprirea defrisarilor "industriale", nu sa se faca atata caz pentru taierea catorva copaci ca sa-si construiasca cineva un hotel etc. Sau o partie de schi, pe care schiem cu totii.
Da, sunt de acord ca la munte constructiile trebuie sa fie din lemn. Nici mie nu mi-ar placea sa ma duc la o pensiune din caramida. La fel sunt de acord ca aceste constructii sa fie doar pe vai si in spatii bine delimitate. Din pacate, la noi disciplina nu se poate face decat cu biciul.

Deci, muntele niciodata nu o sa fie "prea populat". In Romania sunt o gramada de locuri unde poti sa te intalnesti cu ursul, daca vrei. Chiar si in Bucegii ultra-bucurestenizati poti avea acel sentiment de 'eliberare'.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Vin Sep 25, 2009 10:57 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Fac pariu ca nu se construieste nimic in zona aia, probabil i-a deranjat umbra...
"Bai Vasile, hai sa taiem si aia 3 copaci de langa sosea, ca parca nu dau bine!"
Andrei, pai tocmai de asta s-a ajuns aici: un copac azi, unul maine, si tot asa, unu cate unu, sa nu se observe! Dar daca ne

intoarcem in timp pentru a vedea cum aratau padurile acum 50 sau 100 de ani, si cum arata acum.... Fiecare copac conteaza!


"Case-case langa case."
-Vezi cand deschizi geamul, sa nu-l deschizi prea larg sa dai in casa vecinului!


Andrei87 scrie:
...atitudinea asta puerilo-panicata (nu doar a ta) nu e deloc ok....


Ok, atunci ne vom supune atitudinilor deviante ale turmei, astea sunt la moda, mai trendi...
Daca faci parte dintr-un ONG pe probleme de mediu nu inseamna ca ai o atitudine puerilo-panicata.
Daca iubesti si respecti natura, inseamna ca te respecti pe tine in primul rand si te mai gandesti si la viitor, la urmasi, la cei ce vor veni dupa noi, iar la anu cand o sa mergi la gratar vrei sa gasesti tot asa zona: ingrijita, curata, locul acela frumos la marginea padurii....
(Cate tone de gunoaie se mai pot strange in fiecare an pe 3-4 mai....)

"Nu poti forta o planta sa creasca incercand sa o tragi de frunze
Ceea ce poti face este sa creezi mediul propice in care poate prospera."

Etienne Wenger, 1999

Ce preferi, stanga sau dreapta?


Fişiere ataşate:
ab.JPG
ab.JPG [ 18.69 KiB | Vizualizat de 2399 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Sep 26, 2009 1:25 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Tocmai, ca acum e la moda sa iei atitudine impotriva a tot ce polueaza, dauneaza mediului etc. Sunt sigur ca majoritatea sunt doar ipocriti, dornici sa impresioneze (pe cineva). Daca pana si prieteni de-ai mei, care merg la munte si ar trebui sa stie cel mai bine cum sa protejeze natura, arunca chistocuri de tigara pe jos in timp ce tin predici despre Rosia Montana...ce sa te mai astepti de la oamenii "normali".
Si ce se da la TV cu defrisarile nu face decat sa le dea curaj si altora sa taie, ca doar in reportaj se zice "nu poate nimeni sa le faca nimic".
Extremismul nu e bun pentru ca nu mai poti gandi rational.
Eu fac tot posibilul sa respect mediul, e tot ce pot face. Asta ar trebui s-o faca fiecare, legatul cu lanturi de garduri deja intra in sfera penibilului; 1 din 10 oameni o sa aprecieze gestul, restul o sa rada de ei, deci mai bine nu. Noi oricum nu putem schimba nimic, decat sa oferim copiilor nostri o educatie buna prin exemplul personal.
Si in felul asta macar vom fi mai curati, pentru ca padurile se vor taia indiferent de mentalitate,

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Defrisarile
MesajScris: Sâm Sep 26, 2009 10:23 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Extremismul este uneori bun pentru ca poate compensa extremismul de la celalalt capat.
Cat despre educatie sunt de acord, dar la limita educatia trece si ea prin burta. Mai ramane esentialul : legea, de la elaborare pana la aplicare. Din pacate la noi astea sunt lucruri care lipsesc si or sa lipseasca.
Personal cred ca raportarea ta la mase, ca individ, creeaza frustrari si auto-constrangeri. Nu ma intereseaza daca plantand un copac ceilalti rad de mine si zic "ce fraier, munceste pe degeaba" sau "oricum vin altii si strica". Eu cred ca daca pot face ceva atunci fac, atata timp cat nu calc peste altii. Prea ne-am obisnuit, noi romanii, sa ne ferim de gura si ochii satului. Si prea ne-am obisnuit sa judecam pe ceilalti fara a pune in fata o tabela de valori.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO