forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 1:09 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Deoarece m-a prins si pe mine "microbul" , m-am hotarat sa imi achitionez o statie meteo , insa m-am orientat catre o solutie portabila .
Am cazut de acord ca varianta optima ar fi un Skywatch Geos N11 - pentru precizia industriala a senzorilor , la pretul de 356 € ( statia & softul ) , plus inca 22 € husa si suportul pentru trepied . As vrea sa cer si parerea voastra inainte sa plasez comanda ..... Este o alegere inteleapta ? Merita sau nu ? Nu stiu inca daca driverele USB se potrivesc si pentru Windows Vista . Teoretic ar trebui , dar nu scrie nicaieri in mod explicit :lol: . O sa tin cont si de asta in decizia finala .


http://www.jdc.ch/site/index.php?option ... Itemid=422


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 6:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
356 euro + TVA (care nu stiu cat o fi in elvetia) :!:
mie mi se pare foarte ok pentru o statie portabila... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 6:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am vazut produsul pe un site romanesc la 1500 RON, deci tot in "zona". M-ar tenta si pe mine asa ceva, dar mai incolo. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 9:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
La Echipot aveau ceva portabil... dar nu mai stiu ce. Mi-e lene sa caut :P

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 10:09 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Statia respectiva se gaseste la airsports.ro la pretul de 1590 RON impreuna cu niste accesorii , 1500 fara ..... asa cum a amintit Andrei . Se aduce doar la comanda in circa 3-4 saptamani , asa m-au informat . Cam anevoios se misca .....
Am cautat si la Echipot si n-am gasit nici un model portabil . :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 10:13 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
CaTaLyN scrie:
Am cautat si la Echipot si n-am gasit nici un model portabil . :roll:

http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/Rain ... _0_-1.html
Si cred ca mai sunt.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mar Oct 27, 2009 11:53 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
steaua scrie:
CaTaLyN scrie:
Am cautat si la Echipot si n-am gasit nici un model portabil . :roll:

http://www.echipot.ro/Statii_Meteo/Rain ... _0_-1.html
Si cred ca mai sunt.

La 3.495 $ nu e o solutie ..... cel putin pentru mine :mrgreen: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mie Oct 28, 2009 12:33 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Si inca ceva ..... Portlogul este mai greu de instalat :mrgreen: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mie Oct 28, 2009 11:04 pm 
CaTaLyN scrie:
Deoarece m-a prins si pe mine "microbul" , m-am hotarat sa imi achitionez o statie meteo , insa m-am orientat catre o solutie portabila .
Am cazut de acord ca varianta optima ar fi un Skywatch Geos N11 - pentru precizia industriala a senzorilor , la pretul de 356 € ( statia & softul ) , plus inca 22 € husa si suportul pentru trepied . As vrea sa cer si parerea voastra inainte sa plasez comanda ..... Este o alegere inteleapta ? Merita sau nu ? Nu stiu inca daca driverele USB se potrivesc si pentru Windows Vista . Teoretic ar trebui , dar nu scrie nicaieri in mod explicit :lol: . O sa tin cont si de asta in decizia finala .


http://www.jdc.ch/site/index.php?option ... Itemid=422


Necazul portabilei este că nu poţi face măsurări pe termen lung aşa cum procedezi cu o staţie meteo semi profesională, plus că la vânt trebuie să orientezi jucăria mereu în direcţia din care bate vântul, dacă o laşi prea mult să colecteze date bateria nu ţine cine ştie ce, este doar o baterie de ceas CR 232, sincer să fiu nu ştiu dacă aş opta pentru o astfel de soluţie ca staţie meteo, ca gadget e ok, îţi satisfaci curiozitatea într-o anumită zonă la un anumit timp, în rest...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Mie Oct 28, 2009 11:06 pm 
CaTaLyN scrie:
Si inca ceva ..... Portlogul este mai greu de instalat :mrgreen: .


Dacă discutaţi despre Rainwise portlog, no way, la banii ăştia îţi iei o Vaisala meseriaşă care nu se compară, 3500 de USD, uau, enorm... acum în criză... trebuie să ai curaj şi bani pentru o astfel de investiţie...
Ieşi mult mai ieftin cu un Davis 6163, cam o treime din acest preţ şi ai şi senzori de radiaţie solară şi UV.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 2:33 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Evident ca nu ma gandesc la observatii meteo de lunga durata . Mie mi se pare un moft sa trimit permanent date pe internet , atat timp cat in aproape toate orasele sunt deja multe statii ANM si APM . Daca as locui intr-o zona izolata ar fi valoroase obsevatiile . Altfel nu prea ..... sa nu fie cu suparare acum . De aceea doresc o solutie portabila cu care sa inregistrez date ( de prefetinta "extreme" ce imi place mie ) in acele zone unde nu exista alte statii meteo . Pentru mine GEOS 11 ar fi ideala la inregistrarea unor date de la un blizzard chasing , storm chasing , o minima sau maxima extrema , sau intr-o drumetie la munte de exemplu . Are si girueta de aliniere automata pe directia vantului . Oricum un astfel de dispozitiv poate fi construit si artizanal pe orice trepied , cu conditia ca vantul sa depaseasca un prag minim care sa il miste . De regula este la nivelul catorva m/s . Si eu mai am motive pentru care nu doresc o statie meteo cu functionare permanenta . In primul rand , nu am unde sa o amplasez pentru a obtine date stiintific corecte , iar in al doilea rand am mai avut o astfel de statie acasa la bunici , la Gurghiu si am ramas fara ea . A ajuns in mana tiganilor cred :evil: . Va dati seama ca ar fi o tragedie pentru mine sa imi achitionez un Davis 6163 , sa o amplasez tot acolo la Gurghiu , iar intr-o dimineata sa ma trezesc doar cu panoul de receptie . 8O


Ultima oară modificat de katalinux pe Joi Oct 29, 2009 3:08 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 3:02 pm 
Neconectat
Admin
Admin
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 10, 2009 1:00 pm
Mesaje: 5176
Localitate: Targu-Mures
Si SpeedTech WM-300 ar fi un instrument interesant . Apare in decembrie . Singurul lucru ce ma deranjeaza este ca nu masoara temperaturi sub - 30°C . Sigur nu rezista afisajul .....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 10:17 pm 
Trimiterea datelor de la staţii meteo pe internet nu este chiar un moft pentru că îţi poţi face o bază de date personală valoroasă şi dacă tot merge desktop-ul nonstop de ce să nu aibă acces şi alţii la datele furnizate de tine şi ia spune-mi mie unde găseşti grafice şi o bază de date ca lumea că ANM-ul (salut faptul) îţi furnizează tot mai multe date şi destul de actuale dar dacă doreşti acces la o bază de date plăteşti, pe când aşa ai o bază de date cu anii şi chiar dacă nu respectă standardele ştiinţifice ale celor de la ANM îţi oferă şansa de a vedea care sunt condiţiile atmosferice într-un anumit moment dat în zona în care locuieşti.
Şi eu am o mulţime de gadget-uri pe care le port cu mine când merg undeva în speranţa că voi surprinde ceva demn de remarcat, extreme sau valori interesante.
Ideea unei staţii portabile este interesantă, am să sap şi eu pe net să văd ce descopăr demn de achiziţionat.
Personal, nu mă interesează chiar acum întrucât am 2 portabile de măsurat viteza vântului, 2 de măsurat UV, altimetru, termometre şi higrometru, am mai multe aparate care îmi oferă toţi parametri importanţi.
Totuşi o staţie meseriaşă semi profesională cum e Davis-ul 6163 rămâne un mic vis pe care sper să mi-l îndeplinesc într-o bună zi.
Şi de ce te interesează valori de temperatură mai mici de -30*C, nicio baterie, oricât de meseriaşă, nu va rezista în acele condiţii pe care le poţi surprinde doar întâmplător dacă mergi în toiul iernii pe Vf. Omu, altfel, slabe speranţe, sub -20*C rar... cel puţin nu la noi în ţară.
Pentru aşa ceva ţi-ar trebui un termometru clasic cu mercur pentru minime şi maxime.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Vin Oct 30, 2009 7:37 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
eugenraduoradea scrie:
Şi de ce te interesează valori de temperatură mai mici de -30*C, nicio baterie, oricât de meseriaşă, nu va rezista în acele condiţii pe care le poţi surprinde doar întâmplător dacă mergi în toiul iernii pe Vf. Omu, altfel, slabe speranţe, sub -20*C rar... cel puţin nu la noi în ţară.

nici chiar asa...la m.ciuc ar fi cam 10-15 cazuri / an cu minime sub -20c...uneori chiar sub -30c...

eugenraduoradea scrie:
Pentru aşa ceva ţi-ar trebui un termometru clasic cu mercur pentru minime şi maxime.

asta e adevarat...intrebarea e unde mai gasesti asa ceva...eu am asa ceva, dar digital...am si unul clasic normal cu rezolutie de 0.2c (rusesc) :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SkyWatch GEOS N11
MesajScris: Vin Oct 30, 2009 3:30 pm 
Am înţeles că în Bucureşti există un magazin în care se găsesc tot felul de instrumente de măsurare, inclusiv meteorologice, sincer să fiu m-ar tenta un termometru clasic pe mercur pt. minime şi maxime. Unul dintre băieţii de pe forum din Bucureşti mi-a spus cum se numeşte dar am uitat. Băiatul, student boboc, se numeşte Mihai Bogdan.
Şi o mică remarcă, este adevărat, la polul frigului de la noi, în zona Miercurea Ciuc, Joseni se înregistrează temperaturi sub -20*C însă în rest, doar la munte şi eventual în zonele înalte şi ocazional în alte părţi când mai pătrunde câte un curent de aer polar din nord dar sub -30*C foarte rar. În zona noastră doar în anumite locuri şi doar ocazional există şansa unor temperaturi mai mici de -30*C şi pentru astfel de ocazii rare o ministaţie portabilă care costă aproape cât un Davis nu ştiu dacă merită...


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO