forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:13 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: La Nina / El Nino
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 2:14 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Pe stormtrack.org se vorbeste destul de intens de o revenire a La Nina. De asemenea, ei sunt de parere ca asta ar rezulta in furtuni mai puternice in zona centrala si spre Mississippi.
Era si linkul asta : http://weatherclimatelink.blogspot.com/
Marea majoritate a termenilor de acolo sunt klingoniana pentru mine, dar din ce am reusit sa "traduc", interferenta constructiva e posibila in urmatoarele saptamani, intensificand fenomenul.
Cam care ar fi efectele pe-aici?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 2:29 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Oare in 2005 si 2006 care dintre copiii astia era? Fetitza sau Baietzelul?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 2:44 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
In septembrie 2006 s-a format el Nino...ar putea avea ceva legatura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Joi Iun 23, 2011 3:23 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Saptamana trecuta, 13-19 iun, temperatura apei la suprafata in zona ecuatoriala a Oceanului Pacific avea o anomalie de -0,1C.
Majoritatea modelelor mentin in prognoza, pentru viitorul apropiat, o situatie neutra, semn ca "termostatul" nu s-a defectat complet, iar natura inca lucreaza. Probabil si datorita contextului in care ne aflam, activitatea solara redusa si activitatea vulcanica activa.

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Sâm Iul 23, 2011 4:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ultima prognoza CFS ne arunca catre o noua La Nina in aceasta iarna, dar mai "blanda" ca cea de anul trecut. Se prefigureaza totodata cele mai importante zone de anomalii termice de pe emisfera nordica, una in Siberia, cu anomalii pozitive si cealalta pe Alaska si coasta de vest a SUA, cu anomalii negative. Totodata se observa clar tendinta unei Oscilatii Arctice preponderent pozitive.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iul 23, 2011 6:31 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Asta inseamna ca vom avea o iarna rece sau calda? Deschid eu discutiile despre iarna 2011-2012 acum in miezul verii. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Lun Iul 25, 2011 7:10 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Sâm Iul 23, 2011 10:50 am
Mesaje: 77
Localitate: Bucuresti
Pai discutia o putem deschide, de ce nu?Numai ca pentru noi conteaza in primul rand NAO,apoi mai conteaza si ceea ce e numit "dipolul arctic".Acest dipol arctic are o influenta mai mare vara,adica...in functie de persistenta unor anumite cuplaje ale centrilor barici in zona arctica vara,vom avea topiri diferentiate ale gheturilor.De aici si pana la a intui macar cum va fi iarna,nu e cale lunga.Totusi,o sa caut materiale si o sa postez,au fost situatii cand dupa topiri masive ale gheturilor vara,au urmat ierni reci sau foarte reci in zona respectivelor mari polare (in special marea Kara) dar si in Europa,mai ales in nordul Europei.Fenomenul pare un pic ciudat, dar explicatii sunt destule,poate un alt topic se ocupa cu asta.Neaceasca,in primul rand trebuie vazute conditiile in care au evoluat cele mai grele ierni de la noi,inclusiv cea de acum doi ani.Dar, in primul rand iernile celebre.Si,poate gasim si o concluzie in ce o priveste pe urmatoarea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Lun Iul 25, 2011 9:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
De obicei iernile La Nina, cum s-a mai discutat si anul trecut, sunt rareori reci sau bogate in zapada in zona noastra. Iarna ce a trecut a fost exceptia de la regula, in sensul ca desi dominata de un NAO preponderent pozitiv, blocajul semi permanent format in nord vestul Europei, a adus o circulatie polar continentala in zona noastra, dar una in care ciclogeneza mediteraneana nu a putut sa se desfasoare deloc si deci, a rezultat o iarna rece si uscata.
Slabe sanse, cred eu ca sunt, sa avem un noroc similar si cu iarna ce va urma, in cazul in care La Nina se repeta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 26, 2011 1:03 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Adica va fi o iarna calda si la fel de naspa dpdv al viscolelor?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Mar Iul 26, 2011 4:04 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Sâm Iul 23, 2011 10:50 am
Mesaje: 77
Localitate: Bucuresti
Indraznesc sa cred ca iarna viitoare are reale sanse sa fie mult mai buna,cu viscole mai multe decat media.Argumente:1)NAO negativ din ultima perioada,mai ales in perioada asta de varf al caldurii,a dus la pastrarea unei mai mari suprafete de gheata in Groenlanda.Chiar daca va urma o topire brusca la sfarsitul verii(vara e scurta acolo si vom vedea curand deznodamantul)aceasta topire poate duce la o racire accentuata,dar acest lucru e mai plauzibil pentru marile inchise circumpolare.Totul va depinde de cum se va incheia vara in marea Groenlandei.Conform previziunilor,NAO s-a incapatanat sa ramana negativ,favorizat si de o activitate intensa a 2)Dipolului Arctic(persistenta unui maxim barometric in zona polului,cuplat cu o depresiune atipica pe siberia,asigurand un transport de aer cald peste pol dar racind arhipelagul canadian si marea Groenlandei).Chiar daca vara se va incheia cu furtuni majore in bazinul Arctic cauzand topiri masive si dezmembrarea banchizei,acest lucru va duce la o revenire brusca a iernii.In concluzie,o buna parte din drumul spre o iarna frumoasa la noi a fost parcurs deja.Voi reveni cu noi argumente.PS. Fiind totusi topic despre nina,cred ca va fi cel mult o faza neutra,urmata de frate-su.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Mar Iul 26, 2011 4:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Nu stiu daca exista vreo legatura intre ghetarii Groenlandei din timpul verii si iarna care va urma in Romania mai ales ca variatia de volum de gheata de la o vara la alta e oricum insesizabila. De altfel nici gheata polara nu stiu daca ne afecteaza pe noi in mod direct. Pana la urma tot ce conteaza este ce se va intampla in Siberia si estul Europei, incepand din lunile august - septembrie. Adevarat ca exista conexiuni de tot felul intre vara si iarna, plecand de la temperaturile marilor si oceanelor si tot asa. Dar legaturi stricte ,directe eu nu vad, mai departe de La Nina si El Nino, care nici ei nu sunt batuti in cuie.

Chiar daca Oceanul Arctic ar fi complet lipsit de gheata in timpul verii, toamna, odata cu micsorarea noptilor, gheata se va reface, si cu ea si anticiclonul Siberian. Bine, acum daca si contextul sinoptic din zona permite. Eu cand ma uit in zona Groenlandei, ma intereseaza strict pozitia ciclonului Islandez si aparitia anticiclonilor care pot declansa o circulatie de blocaj, ghetarii ei ma lasa "rece". :mrgreen:

In fond, totul se reduce la circulatia aerului din timpul toamnei si al iernii. Poti sa ai iarna cu cea mai mare extindere de gheata din zona arctica si sa coincida cu cea mai calda iarna din Romania. Sau, sa ai invers, ca in 2009-2010, cand paralela 45 era inghetata, iar Polul trecea prin cea mai calda iarna din multi ani. E foarte greu sa gasesti o conexiune intre vara si iarna ce o sa-i urmeze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Mar Iul 26, 2011 9:35 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Membru din: Sâm Iul 23, 2011 10:50 am
Mesaje: 77
Localitate: Bucuresti
Pai mi se pare normal ca daca deschid congelatorul voi raci drastic zonele inconjuratoare in timp ce temperatura in congelator va creste.Eu ma bazez pe grafice care arata un trend de revenire a iernilor mai reci in Europa.Si exista aceasta "zvacnire" a gheturilor polare,acea inghetare brusca odata cu scaderea inaltimii soarelui.Sper sa regasesc acele grafice.Va conta foarte mult cum va fi iarna asta,vom vedea "pe viu" cum va fi in conditiile in care marea Groenlandei va fi mai rece la intrarea in iarna,ce influenta va avea asupra "islandezului".Am in vedere si ca pe termen mai lung soarele va scadea din activitate,ciclul anterior fiind un varf,trendul fiind de scadere.Desigur,acum suntem la inceputul unui ciclu si soarele "creste"sa zic asa...de aceea va fi interesant de vazut.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 10:47 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Modelul long range CFS ver 2 are rulari din ce in ce mai sumbre pentru iarna 2011/2012 - scenariul "clasic" al iernii la Nina, scurta, cu debut timpuriu de regula in noiembrie si final in ianuarie - urmat de un februarie primavaratic:

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/C ... T2mMon.gif


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La Nina / El Nino
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 11:18 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ma intreb care e treaba cu CFS 2? O fi oare mai performant ca CFS-ul "vechi"?

In orice caz, pare plauzibila o iarna tipica La Nina, scurta si timpurie, fiindca chiar nu cred ca puteam sa avem noroc cu 3 consecutive reci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 10, 2011 12:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pai nici nu o vreau rece, daca nu da viscole mai bine tropicala. Viscole din noiembrie pana in ianuarie si primavara in februarie ar fi super.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO