forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:07 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 17, 2012 7:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Scurta dezbatere pe facebook, deschisa de Dl Lucian Sfica (www.meteomoldova.ro) :
"Glodeanu-Silistea...sat troienit din judetul Buzau. O intrebare simpla: cata apa e in acel sat in momentul acesta?"
http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 17, 2012 8:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
densitatea etalata acolo in text de 0.30 mi se pare cam exagerata...indica o zapada umectata bine si in prag de topire...
0.20 mai apropiat de realitate zic eu ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 17, 2012 8:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Chiar si asa cred ca este destul de mult... Eu, din ce am vazut in diverse reportaje trag concluzia ca zapada de pe campuri s-a adunat in sat.
Totusi, zapada parea un pic tasata, avand in vedere ca se putea merge fara probleme pe deasupra...

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Vin Feb 17, 2012 9:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
se cam exagereaza, dar probleme evident ca vor fi mai ales din cauza calitatii jalnice a majoritatii constructiilor rurale si a pantei egale cu 0.00001 in baragan, care face ca apa sa stagneze timp indelungat in curti...

vin si intreb altceva - de ce si-au taiat oamenii perdelele de arbori de la marginea satelor ? stramosii lor le-au plantat acolo cu un scop anume...totul se plateste domnilor !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Sâm Feb 18, 2012 12:10 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
doodoo scrie:
vin si intreb altceva - de ce si-au taiat oamenii perdelele de arbori de la marginea satelor ? stramosii lor le-au plantat acolo cu un scop anume...totul se plateste domnilor !!!

Acum platesc pretul...iar noi le plangem de mila...

Densitatea aia cred ca e plauzibila, sa nu uitam ca stratul ala e de fapt zapada viscolita de pe camp, maruntita si compactata bine. Nu are nici in clin nici in maneca cu zapezile cazute din cer, nici cu cele mai umede dintre ele dpdv al densitatii. Vorbesc din experienta zapezilor din Constanta, doodoo nu are de unde sa stie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:23 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
As vrea sa imi spuneti si mie daca am delimitat corect zona afectata cu sate ingropate in zapada... :mrgreen:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:31 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Citat:
vin si intreb altceva - de ce si-au taiat oamenii perdelele de arbori de la marginea satelor ? stramosii lor le-au plantat acolo cu un scop anume...totul se plateste domnilor !!!

Situatia asta este oarecum similara cu cea de la alunecarile de teren si inundatiile de la Asau-Agas, unde au fost decimate padurile de pe pantele abrupte ale dealurilor din imediata apropiere (si nu numai) a localitatilor.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:35 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Gabbes1981 scrie:
As vrea sa imi spuneti si mie daca am delimitat corect zona afectata cu sate ingropate in zapada... :mrgreen:

Imagine


corect, in special acolo in dreptul curburii carpatilor vantul e cel mai puternic :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:49 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
vimp scrie:
Citat:
vin si intreb altceva - de ce si-au taiat oamenii perdelele de arbori de la marginea satelor ? stramosii lor le-au plantat acolo cu un scop anume...totul se plateste domnilor !!!

Situatia asta este oarecum similara cu cea de la alunecarile de teren si inundatiile de la Asau-Agas, unde au fost decimate padurile de pe pantele abrupte ale dealurilor din imediata apropiere (si nu numai) a localitatilor.


Eu intreb altceva.De ce au fost lasati oamenii aia sa-si taie padurile? Si cei de pe valea Trotusului si nu numai, in 2005 toata tara a fost ravasita de inundatii, si cei de acum cu perdelele de protectie.De ce dam vina doar pe amarati tot timpul? De ce Udmr-istii nu sunt luati la intrebari pt ca efectiv au ras padurile din 2 judete? Si nu doar ei, in Suceava se intampla acelasi lucru spre exemplu.Si in Mures e la fel, dar la o scara mai mica.Exista o mafie a padurilor incredibila, generalizata la toate nivelurile, de la taranul simplu pana la primar, prefect si lideri de partide.Acolo e buba cea mare, nu la un amarat care n-are bani de gaz pt ca o tara plina de gaze importa de la rusi la cel mai mare pret de pe piata.Omu ala n-are efectiv din ce sa-si plateasca gazul si are 2 variante.Moare inghetat sau pune lemne pe foc.O spun din propria experienta.Bunica mea cu o pensie de 330 de lei face acelasi lucru.Nu are bani de gaz.In situatia ei sunt 80-90% din taranii romani.Si dupa ultimul recensamant 46% din populatia tarii inca traieste la sate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 11:56 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Cred ca fenomenul acesta, e intr-un fel unic. Daca n-ar fi existat ploaia care a depus acel strat de gheata, probabil ca zapada n-ar fi fost troienita in acel hal de vant. Mai mult de atat, vorbim probabil de un strat de 15 cm, depus inainte de intensificarea vantului. Practic doar cei 15 cm au creat troiene de 4-5 m. 8O


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 12:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
gogulica scrie:
Daca n-ar fi existat ploaia care a depus acel strat de gheata, probabil ca zapada n-ar fi fost troienita in acel hal de vant. Mai mult de atat, vorbim probabil de un strat de 15 cm, depus inainte de intensificarea vantului. Practic doar cei 15 cm au creat troiene de 4-5 m. 8O

interesanta teoria ta...plauzibila !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 1:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
interesant...dar tot atat de adevarat ca poleiul de duminica 5.02 a fixat mult din zapada precedent cazuta (inclusiv vineri - sambata). De asemenea, ar putea fi analizat daca zapada depusa pe 5/6 din abundenta in zonele unde nu a plouat deloc (sudul Moldovei) nu a fost transportata de vant catre sud "in masa" in timpul zilelor cu vant care au urmat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 1:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Parerea mea este ca zapada precedenta, nu a fost troienita sub nici o forma, fiind practic "anulata" de stratul de deasupra de gheata.

Ramane strict, zapada cazuta duminica seara, dupa transformarea din ploaie in ninsoare si, foarte interesanta teoria, zapada care a fost probabil transportata de vant, dinspre sudul Moldovei. Greu de dovedit, eventual sa luam cateva statii din sudul Moldovei si sa vedem ce strat aveau duminica seara si ce strat au avut luni seara, dar oricum tot n-ar fi concludent.

In orice caz, s-a vazut clar ca toate campurile din jurul satelor respective, erau "rase" de vant pana la stratul de gheata. Si 5 cm de zapada ar fi putut produce asemenea troiene, daca era dislocata de vant, de pe mii de hectare de pamant, cum s-a intamplat atunci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 2:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
si atunci ce vina ar avea anemeul ? nici una !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Scurta dezbatere Glodeanu-Silistea
MesajScris: Lun Feb 20, 2012 2:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Cred ca toata lumea s-a concentrat prea mult pe marele "freezing rain" care n-a fost mai nimic si nu s-au constientizat conditiile care s-au creat ulterior, pentru acest eveniment dramatic, care merita un cod rosu veritabil, pentru anumite judete.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 83 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO