forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:43 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 02, 2009 5:08 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Deschid acest topic pentru a-mi descarca nervii pe toate codurile "colorate" date de anumite institutii meteo, coduri care se dau de multe ori: degeaba(nu se intampla nimic), gresit( acopera alte zone, pentru care nu s-a dat nici un cod), sau se intampla fenomene severe in anumite regiuni si nu s-a dat nici un cod de nimeni. De multe ori aceste coduri ne-au stricat planuri de vacante sau de iesiri la iarba verde(pescuit in cazul meu :) ) sau lipsa lor ne-a facut sa ne intoarcem din drum, cand vedeam norii de furtuna, iar cei de le meteo ne asigurau de vreme buna. Mai precis, o sa postez(puteti face si voi acelasi lucru) de fiecare data, ceea ce vad pe geam in comparatie cu ceea ce prognozeaza centrele de meteorologie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 02, 2009 5:19 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 19, 2008 1:00 pm
Mesaje: 65
Subscriu si eu la cele spuse anterior de "babi". Una arata hartile, prognozele si alta se intampla in realitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 02, 2009 5:21 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Sambata 30.05.2009 in Ploiesti au cazut 43l/mp, ANM nu da nici un cod, doar anunta ploi slabe, la fel nici Estofex si nici GFS nu anunta nimic spectaculos. Numai ca in oras se circula cu barca si au fost inundate 42 de case in Ploiesti, Sinaia si Campina

Luni noapte 01.06.2009, in Ploiesti cad 31l/mp, in nordul Munteniei au cazut aproape 50l/mp. La fel, ANM nu anunta nimic, nici Estofex, nici GFS.
Cred ca erau necesare coduri Galbene. Coduri de care sa stie oamenii ale caror case si gradini s-au umplut cu apa si noroi.

Astazi 02.06.2009 suntem sub cod 2 dat de estofex si sub cod galben dat de ANM, GFS nu prevede mare lucru pentru Prahova.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 02, 2009 5:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
stai linstit ca VA PLOUA... :!:
tu ai vrea sa fie si la noi ca la unguri ? adica 90% din an cu coduri...nici chiar asa...
nu uita ca nimeni nu e perfect... :mrgreen:
de ex acum la codul galben nu inteleg de ce au scos afara jud MM si CJ, macar cu partea lor de munte...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 02, 2009 8:21 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
O daaa...cazuri in care estofexu se dadea peste cap ca ce furtuni vor fi...ungurii pe cod portocaliu de furtuna la judete de granita cu noi...si la ai nostri totul frumos si verde. Cum era de asteptat, furtunile n-au tzinut cont de verdeata de la noi.
Sau cazuri in care centrul tarii primea galben si frontul venea din vest. Evident, zona de vest o incasa desi era pe verde.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 03, 2009 1:04 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Poate ca babi nu o avea curent, dar parca oricum nu intra pe forum la ore din astea, si pana s-a remediat, din cate am auzit la stiri. Mai poate sa nu aiba net de la copacii cazuti peste firele UPC-ului. Insa de data asta cand el s-a enervat si a bagat in aceeasi oala toate codurile colorate, iata ca pentru zona lui si codarea ESTOFEX si cea a ANM s-au adeverit. Mai poate zice ca ANM trebuia sa dea PORTOCALIU pentru ce a fost in Ploiesti, dar asta deja e alta mancare de pastrav. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mie Iun 03, 2009 9:37 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Neaceasca85 scrie:
Poate ca babi nu o avea curent, dar parca oricum nu intra pe forum la ore din astea, si pana s-a remediat, din cate am auzit la stiri. Mai poate sa nu aiba net de la copacii cazuti peste firele UPC-ului. Insa de data asta cand el s-a enervat si a bagat in aceeasi oala toate codurile colorate, iata ca pentru zona lui si codarea ESTOFEX si cea a ANM s-au adeverit. Mai poate zice ca ANM trebuia sa dea PORTOCALIU pentru ce a fost in Ploiesti, dar asta deja e alta mancare de pastrav. :)


Chiar nu am mai avut internet aseara, defapt mergea foarte greu. S-a adeverit prognoza pentru Prahova si nu am putut decat sa ma bucur. Estofex si ANM au avut dreptate. Cantitatea de precipitati a fost slaba in comparatie cu noptile trecute si nu cred ca a depasit 15-20l/mp dar norii si vijelia fac totul. Am facut niste poze fascinante la Cumulonimbus dar nu reusesc sa le pun pe forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mie Iun 03, 2009 10:43 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Verifica daca pozele se incadreaza in cerintele impuse pe forum:
- dimensiune fisier max 256Kb
- dimensiuni max imagine : 700x550 pixeli
Daca nu merge nici asa da-mi PM.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mie Iun 03, 2009 12:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Pai da-te peste cap si pune-le. :lol: Daca sunt fascinante vrem si noi sa le vedem. Mai exista si site-uri de upload poze, folosite de majoritatea dintre noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mie Iun 03, 2009 12:49 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Andrei87 scrie:
Pai da-te peste cap si pune-le. :lol: Daca sunt fascinante vrem si noi sa le vedem. Mai exista si site-uri de upload poze, folosite de majoritatea dintre noi.


rabdare!

le am in calc de acasa, acum sunt la birou....le pun in seara asta :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 1:36 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Doua poze cu care eram dator de mai demult. Pozele sunt facute in parcarea mall baneasa in data de 4 aprilie. Eu zic ca sunt nori mammatus. Pun imediat si pozele de la furtuna care tocmai a trecut.


Fişiere ataşate:
SP_A0210.jpg
SP_A0210.jpg [ 24.09 KiB | Vizualizat de 2625 ori ]
SP_A0208.jpg
SP_A0208.jpg [ 21.07 KiB | Vizualizat de 2626 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Vin Iun 05, 2009 11:48 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
faine

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Sâm Iun 06, 2009 1:07 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Mamaaa da' cat trebuie sa asteptam! :mrgreen: Eu vreau sa vad cum arata partea opusa a norului


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 5:15 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 465
Localitate: Bucuresti
Finaly, 8) pozele cu norii de la furtuna din data de 2 iunie. Scuze de intarziere! Le-am facut cu telefonul si nu mai mergea cablul USB, a trebuit sa iau altul :evil:


Fişiere ataşate:
Photo0023.jpg
Photo0023.jpg [ 26.42 KiB | Vizualizat de 2624 ori ]
Photo0026.jpg
Photo0026.jpg [ 27.71 KiB | Vizualizat de 2625 ori ]
Photo0025.jpg
Photo0025.jpg [ 28.13 KiB | Vizualizat de 2623 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vremea Reala in Comparatie cu Prognoza-CODURILE COLORATE
MesajScris: Mar Iun 09, 2009 5:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
superbe forme ai prins...nori Cb mammatus clar 8O parca se scurg norii peste oras :!: nota maxima... :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO