forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 4:46 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Iarna 2022-2023
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 11:31 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
https://youtu.be/9oLqVV_RiNE

2:18 - Frankie a zis.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Mie Aug 10, 2022 1:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Chiar m-ai facut curios si am "verificat" prognoza lui pentru SUA de anul trecut si a fost total gresita. Suprinzator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Joi Aug 11, 2022 10:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2587
Localitate: Zimnicea
Abia astept sa vad cum toate estimarile oficiale din urmatoarele luni pentru iarna 2022-2023 vor iesi un fiasco de zile mari la iarna.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 12:42 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Pai cam asa se va intampla, evident. De exemplu, acum prognoza ECMWF vede pentru luna decembrie o abatere termica pozitiva de 0.5-1 grad si precipitatii in cantitati normale, apoi pentru luna ianuarie zice de o abatere termica pozitiva de sub 0.5 grade in aproape toata tara, iar in sudul extrem izolat chiar temperaturi apropiate de normalul perioadei, cu cantitati de precipitatii normale peste tot, iar pentru luna februarie este prognozata o abatere termica pozitiva in general intre 0.5-1 grad, insa si o zona cu abateri de 1-1.5 grade de la sud-vest si pana in nord-vest si cu cantitati de precipitatii sub normal pentru vestul, centrul si nordul tarii, in rest fiind normale. La prognoza asta nu stiu care o fi perioada de referinta la care se raporteaza.
Deci de unde precipitatii atat de normale si abateri termice pozitive atat de mici? In fiecare an sunt vazute abateri termice pozitive infime, pentru ca in realitate o sa ne trezim cu abateri pozitive de 2-3 grade cel putin si cel mai probabil un regim deficitar de precipitatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 8:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Eu cred ca asta ar fi momentul perfect sa avem o iarna cumplita in toata Europa. Sa ne aliniem la pandemie, inflatie, razboi ca sa fie totul prost. Cu putin noroc bubuie si centrala aia nucleara din Ucraina si asta a fost.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 9:01 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Sper sa lanseze Putin arma aia de geoengineering, cu blocaje scandinave, siberiene.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 9:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Si dupa aia sa taie gazul de tot. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 10:30 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Sper sa lanseze Putin arma aia de geoengineering, cu blocaje scandinave, siberiene.

Astea sunt bullshituri de zile mari :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 11:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
https://youtu.be/9oLqVV_RiNE

2:18 - Frankie a zis.


Dupa cum graieste asta, toata emisfera nordica intra iarna asta in iceage...E mortal cum pronunta 2022-2023 de vreo zece ori in 2 minute... :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 11:23 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
gogulica scrie:
Eu cred ca asta ar fi momentul perfect sa avem o iarna cumplita in toata Europa. Sa ne aliniem la pandemie, inflatie, razboi ca sa fie totul prost. Cu putin noroc bubuie si centrala aia nucleara din Ucraina si asta a fost.

Cred ca e timpul pentru o iarna adevarata....Se intampla ca dupa o vara uscata si f calda, apare cate o iarna crunta..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 11:51 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Au fost cateva exemple, dar n-as trage o regula din asta. E dezamagitor ca tot La Nina o sa avem si in ultimii doi ani s-a vazut cat de rau ne influenteaza. Dar e doar o parte din poveste, mai vedem.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 12:56 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Deocamdata e prea devreme pentru prognoza iernii. In prognoza ECMWF vad configuratia campului baric abia pana in decembrie si deocamdata nu pare sa fie o ciclogeneza atlantica atat de ridicata ca in anii precedenti, dar prognoza tot nu arata bine cel putin pentru inceputul iernii.
Oricum, mie cel mai mult imi place prognoza bazata pe gugustiuci, ca pe asta de cand am scos-o din iarna 2017-2018 tot timpul s-a apropiat cel mai mult de realitate. Asa ca o sa astept pentru aceasta prognoza sa vad oscilatia lui gugu din aceasta toamna si deja la inceputul iernii prognoza va fi finisata si se va putea trage o concluzie mai clara cu privire la iarna care va urma, daca vom avea evenimente relevante de iarna (patrunderi reci si/sau evenimente hibernale cu ninsori) sau daca va fi o iarna primavaratica in ansamblu din punct de vedere al circulatiei atmosferice.
Asa ca rabdare, dar pana la iarna mai e destul.

Andrei87 scrie:
Sper sa lanseze Putin arma aia de geoengineering, cu blocaje scandinave, siberiene.

Asta a fost inventata odata cu campionatul european de fotbal, cand rusii au trimis toate ploile la noi, iar la ei a fost vreme buna de fotbal?
Sau teoria asta exista dinainte?
Mai nou am vazut ca circula teorii cum ca nu exista schimbari climatice, ci doar o mare masinarie care controleaza vremea si la un simplu pocnit din degete avem secete, uragane, inundatii, valuri de caldura pe unde vor mai marii lumii. Teoria asta mi se pare buna sa fie luata in brate si de neincalzitorii globali, mai ales daca ar aparea prin unele articole de prin mass media ar fi exact ce trebuie, ca sunt la moda articolele bazate pe minciuni si concluzii debile, care pot sa-i prosteasca doar pe copiii mici sau unii mai mari care nu au prea multe prin creier.

mircead scrie:
gogulica scrie:
Eu cred ca asta ar fi momentul perfect sa avem o iarna cumplita in toata Europa. Sa ne aliniem la pandemie, inflatie, razboi ca sa fie totul prost. Cu putin noroc bubuie si centrala aia nucleara din Ucraina si asta a fost.

Cred ca e timpul pentru o iarna adevarata....Se intampla ca dupa o vara uscata si f calda, apare cate o iarna crunta..

Nu mai cred in ierni crunte, poate doar perioade relativ scurte cu niste evenimente severe de iarna, care daca ar dura cate 2-3 saptamani deja ar fi cam spre maximul care mai poate fi scos cu noul climat pe care-l avem.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 2:03 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Orice ar fi, dar pastreaza te rog topicul asta virgin de prognoze cu gugustiuci. Fa-ti altul al tau, sigur o sa il ai fan pe Neaceasca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Vin Aug 12, 2022 11:01 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Topicul asta a fost deschis prematur, deci e prea devreme pentru prognoza iernii, asa ca merg si altele.
Oricum, nu o sa muste gugustiucul din acest topic, stai linistit. Mai nasol e ca deja s-a produs dezvirginarea acestui topic, acum asta e.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2022-2023
MesajScris: Sâm Aug 13, 2022 7:46 am 
Acum că e cald afară, deşi în unele zone dimineţile sunt destul de reci, toată lumea bună a forumului visează ierni demne de o mini epocă glaciară. Să vedem dacă astfel de scenarii ar fi posibile în condiţiile climatice actuale. Dorinţele sunt doar dorinţe, realitatea din teren ne va confirma sau nu dacă astfel de dorinţe pot deveni realitate. Putem face un pariu că nu vom avea o iarnă demnă de un început de mini epocă glaciară.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO