forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:57 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 8:03 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Plictisitoare sau antrenanta? Anii trecuti deja discutam despre iarna in aceasta perioada, anul asta am cam intarziat. :D


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 9:50 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
E inca prea devreme pentru orice prognoza legata de iarna.

Momentan sperantele mele se leaga de El Nino, ce pare a fi cel mult moderat, ceea ce e un ideal al ENSO pentru iarna europeana. In rest e o mare de necunoscute. La temperatura oceanelor stam prost in rest, cu un Pacific foarte cald si un Atlantic de nord ce pare sa se tot raceasca, tocmai bun pentru un NAO pozitiv ( vai ce surpriza ). Siberia se acopera foarte greu cu zapada anul asta, de unde si Pacificul cald probabil.

In rest avem iar anomalii negative de gheata in zona Barents Kara, care cel putin teoretic poate produce blocaje benefice noua si o activitate solara minimala, care din nou in teorie, e un element benefic.
Trebuie sa treaca octombrie sa se aseze pe harta mai multi indicatori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 10:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Intuitia imi spune ca vom avea o iarna usor mai calda decat normal, dar cu destule episoade cu zapada si 1-2 episoade cu ger de sub -32 in depresiuni. :)
Cred ca vom sta mai mult sub anticicloni decat sub circulatie vestica si prima parte a iernii va fi mai dura decat a doua.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 10:37 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Dar noi de aproape 12 luni de zile nu am mai prea avut mase de aer foarte reci peste zona tarii noastre. :(
De la inceputul lunii noiembrie 2017 si pana acum, deci aproape un an intreg, avem multa stabilitate, multe zile insorite prin tara, multe luni cu abateri termice lunare la nivel national, de unde si probabilitatea ridicata ca anul 2018 sa intre in topul anilor cei mai calzi din tara noastra.

E un tipar de vreme care parca nu se mai termina...
Singura perioada ceva mai extinsa cu mase de aer reci a fost perioada 25 februarie-25 martie (atunci cand am avut si singura luna cu NAO negativ din ultimele 12 luni).

Am mai avut acea racire scurta de la sfarsitul lunii septembrie 2018 si cam atat, timp de un an de zile.
Ploile si aversele puternice din perioada 10 iunie - 25 iulie n-au fost ploi care sa vina pe fondul vreunei mase de aer rece peste zona tarii noastre. Erau furtuni cvasi-stationare care se initiau in general pe timpul dupa-amiezelor si mureau pana la lasarea noptii.

Perioada 1 noiembrie 2017 - 15 februarie 2018 a avut numai temperaturi peste normal la noi in tara. Aproape toata iarna 2017-2018 facuta praf.... plus inca 4 luni din anul 2018 deosebit de secetoase; luna asta octombrie poate va fi a 5-a daca nu vine un ciclon ca lumea peste 10 zile.

Culmea este ca in aceste ultime 12 luni nici de mase de aer extrem de calde nu am avut parte, care sa aduca temperaturi maxime extreme lunare. Cea mai ridicata temperatura la nivel national din 2018 este de 37 si ceva grade C. Sub 38 C vs 42 C din anul 2017.

Apropo de indicele NAO: intre aprilie si octombrie 2018 au fost 6 luni consecutive cu valori ale indicelui NAO de la 1 in sus.
Este singura perioada intre anii 1950-2018 cu 6 luni fara intrerupere cu NAO de la +1 in sus in fiecare dintre cele 6 luni.

Aprilie 2018: 1.24
Mai 2.12
Iunie 1.09
Iulie 1.39
August 1.97
Septembrie 1.67
https://www.ncdc.noaa.gov/teleconnections/nao/

Luna asta octombrie cred ca urmeaza sa fie a 7-a luna cu NAO cu valori mari.

Chiar nu mai exista iesire din tiparul asta infect, din partea asta de continent european si zona tarii noastre? :|

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Ultima oară modificat de dan2013 pe Mar Oct 16, 2018 10:52 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 10:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Andrei87 scrie:
Intuitia imi spune ca vom avea o iarna usor mai calda decat normal, dar cu destule episoade cu zapada si 1-2 episoade cu ger de sub -32 in depresiuni.


Ca sa ai ocazia sa-ti testezi noua jucarie!! :)

Eu nu stiu ce sa cred de iarna asta care se apropie; sper sa fie buna intuitia ta. Poate sa se intample cam orice deocamdata. Daca se incapataneaza sa persiste seceta asta din ultimele doua luni si jumatate, degeaba ar fi si o iarna foarte rece....
Cum a fost prin luna noiembrie 2011. In centrul Transilvaniei si la Tg-Mures au fost abateri negative termice de la -4 grade C in jos fata de perioada 1961-1990, dar lipsa precipitatii in toata tara. Atunci prin Transilvanie au fost zone extinse unde media lunii noiembrie 2011 a fost mai mica decat cea a lunii decembrie 2011.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 11:11 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Sâm Dec 31, 2016 11:28 am
Mesaje: 234
Localitate: Dragasani, VL
Ca tot veni vorba, nimic nu poate merge la infinit si totul are un sfarsit pana la urma... se pare ca semnul NAO se va schimba curand, devenind negativ spre sfarsitul lunii. Nu stiu daca asta ar fi un semnal relevant pentru iarna, dar apare, totusi, o schimbare care incepe sa se vada si pe ultimele rulari ale ECMWF. Totusi, analizand lunile septembrie si octombrie din ultimii ani buni, acum am avut exact situatia pe dos, poate vom avea, mergand pe aceasta logica, situatia pe dos a iernilor anterioare. Vom vedea, dar si mie imi pare destul de plauzibila varianta lui Andrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 11:46 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
dan2013 scrie:
Andrei87 scrie:
Intuitia imi spune ca vom avea o iarna usor mai calda decat normal, dar cu destule episoade cu zapada si 1-2 episoade cu ger de sub -32 in depresiuni.


Ca sa ai ocazia sa-ti testezi noua jucarie!! :)

Eu nu stiu ce sa cred de iarna asta care se apropie; sper sa fie buna intuitia ta. Poate sa se intample cam orice deocamdata. Daca se incapataneaza sa persiste seceta asta din ultimele doua luni si jumatate, degeaba ar fi si o iarna foarte rece....
Cum a fost prin luna noiembrie 2011. In centrul Transilvaniei si la Tg-Mures au fost abateri negative termice de la -4 grade C in jos fata de perioada 1961-1990, dar lipsa precipitatii in toata tara. Atunci prin Transilvanie au fost zone extinse unde media lunii noiembrie 2011 a fost mai mica decat cea a lunii decembrie 2011.

Noiembrie 2011 a fost oribila, ceata non-stop si cateva ninsori grauntoase din cand in cand. Vreme de cantat la vene.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 11:53 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
https://www.aer.com/science-research/cl ... cillation/ - o analiza atenta a ultimei prognoze sezoniere ECMWF.

De remarcat urmatoarea fraza: "However I do think some of that cold would likely be drawn eastward underneath the blocking high and could result in a cold, possibly snowy winter for Central and/or Southeastern Europe". :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 4:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
mai e si asta din acelasi articol:
" include in this week’s blog the monthly 500 hPa geopotential heights (Figure 13) and the surface temperatures (Figure 14) forecast for November from the Climate Forecast System (CFS; the plots represent yesterday’s four ensemble members). The forecast for the troposphere is ridging for Northern Europe, Barents-Kara Seas, western and central North America with troughs across the Middle East, East Asia, near the Aleutians, Eastern Canada and the US Eastern Seaboard (Figure 13). This pattern favors cold temperatures in Southeastern Europe, East Asia and the Eastern US with mild temperatures for Northern Europe, Western Asia including the Middle East, Alaska, much of Western and Central Canada and the Western US "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 4:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Concluzionand, ECMWF, CFS si celebrii nostri "iernologi" Gogulica si Andrei, putem avea in sfarsit un Craciun alb si poate un noiembrie hibernal. Si cum anul acesta a fost unul al blocajelor, nu este exclus ca la sfs lui decembrie, deja sa ne fi saturat de iarna( Stiu, eu, Gogulica si Andrei..nu o sa ne saturam vreodata)...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 5:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
De noiembrie nu m-as supara daca ar fi o luna tipica de toamna, sau primavaratica, mai ales primele doua decade ale ei. Nu prea e o luna cu potential. Mai mult potential are luna martie, cum s-a vazut si anul asta si in martie 1993.
Chestia e ca daca luna noiembrie este semnificativ mai calda decat media ei, am observat ca nu de putine ori exista tendinta ca si luna decembrie sa se manifeste intr-o maniera similara, adica tot cu abateri termice pozitive semnificative, iarna urmand sa se instaleze ceva mai tarziu, prin ianuarie. Sigur, ca nu este nicio regula asta si depinde de la an la an; sunt cazuri si cazuri.

Ar fi foarte tare sa avem in sfarsit o perioada veritabila de iarna intre 5-10 decembrie si 5-10 ianuarie, cand sunt concentrate toate sarbatorile si timpul liber. :D Pe urma nici nu mai ma deranjeaza daca vine primavara din a doua jumatate a iernii calendaristice.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 10:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Sa fie asta iarna deceniului? Ma cam indoiesc. S-ar putea sa ramana 2011-2012 sau 2016-2017, ceea ce ar fi trist...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 2:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Vorba aia: doamne ajuta!


Fişiere ataşate:
gfseu-0-384.png
gfseu-0-384.png [ 49.05 KiB | Vizualizat de 1548 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 6:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Accuweather a gresit prognoza pentru iarna 2018-2019.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2018-2019
MesajScris: Mie Oct 17, 2018 6:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ramane de vazut.


Fişiere ataşate:
download.jpg
download.jpg [ 56.46 KiB | Vizualizat de 1510 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO