forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:43 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Furtuni
MesajScris: Sâm Mai 17, 2008 2:19 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Furtunile sunt alcatuite de cele mai multe ori din mai multe celule.
Celula este o regiune unde miscarea verticala este suficient de puternica pentru a avea loc convectia umeda profunda. Prima faza a unei celule este de cumulus dezvoltat, apoi trece prin faza de maturitate si in final se disipa.
Un factor important care influenteaz?? structura si tipul furtunii este forfecarea verticala a vantului.
Instabilitatea termodinamica (sau forta de ascendenta) este un alt factor important, se determina prin valorile lui CAPE, despre care s-a mai vorbit la indici de instabilitate.
Forfecarea vertical?? puternic?? a v??ntului determina vanturi relative intense, curen??i ascenden??i Â?i descenden??i cuplati o perioad?? mai mare de timp. Forfecarea vertical?? a v??ntului reprezinta varia??ia vitezei orizontale a vantului (directie si intensitate) cu ?®n??l??imea si influen??eaza mult organizarea Â?i comport??rii furtunilor convective. In general, ?®n condi??iile unei instabilit????i termice date, creÂ?terea forfec??rii verticale a v??ntului conduce la furtuni mai dezvoltate si longevive.
Interac??iunea dintre un curent ascendent Â?i mediul ?®nconjur??tor vertical forfecat creaz?? for??e ascensionale aditionale care cresc mereu buna organizare a furtunii si forfecarea vertical?? a vantului creaz?? curgerea relativ?? ?®n zona furtunii care duce la organizarea furtunii .
Furtunile pot fi : supercelulare Â?i non-supercelulare. In supercelule se dezvolta un curent ascendent puternic rotativ -mezociclon.
Mezociclonii supercelulari sunt asociati cu structuri foarte bine dezvoltate si se pot forma oriunde.
Furtunile se misca continuu, dezvoltand mereu noi celule si disipand altele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Intrebare
MesajScris: Dum Mai 18, 2008 10:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Desi stiu ca radarul are o importanta enorma in detectarea structurii unei furtuni, as vrea sa stiu cum as putea deosebi o furtuna obisnuita de vara, insotita de fenomenul " Shelf cloud" de una supercelulara. Roraria se poate vedea cu ochiul liber si la baza norului? Asa, am vazut si eu, pe 11 iulie 2007 ceva ce semana destul de bine cu o supercelula, insa nu mi-am putut da seama daca se rotea sau daca inainta lent spre noi.
Cand se va putea, sper sa lasi cateva explicatii, ca sa stim si noi cu precizie mai mare cand avem de-a face cu furtuni supercelulare. :idea:
Daca as vedea ceva identic cu ce am, vazut in pozele facute la furtunile din America, insa la o scara mai mica, atunci cred ca as sti cu ce fel de furtuna am de aface. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Iun 12, 2008 8:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Imagin i satelitare cu norii de furtuna care s-au format in aceasta seara, pe 12 iunie, in jurul orei 18. La granita, in S-V s-au semnalat furtuni puternice, asa se vedea pe Mozaic Radar Romania.
http://www.sat24.com/frame.php?html=zoo ... 99&yas=280


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 13, 2008 9:50 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Rotatia supercelulei se poate observa cu ochiul liber numai daca te afli aproape de ochiul mezociclonului, altminteri numai utilizand imagini radar Doppler ale vitezei de deplasare a precipitatiilor. Pot lua nastere vartejuri in nor care sa se observe cu ochiul liber si in afara ochiului mezociclonic


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 13, 2008 1:05 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Structuri specifice supercelulelor, in afara de mezociclon (front flank downdraft, rear flank downdraft etc), pot aparea si la furtuni celulare/ multicelulare sau sunt caracteristice doar supercelulelor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iun 13, 2008 2:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Aceste structuri sunt specifice modelului supercelulei si caracterizeaza minisistemul de fronturi asociate cu mezociclonul


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO