forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 7:50 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Receptia satelitilor meteo americane NOAA. cu Weatherman
MesajScris: Lun Mar 16, 2009 6:52 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 16
Localitate: Oradea
Imaginile satelitilor meteo americane NOAA 15, NOAA 17, NOAA 18 si NOAA 19 pot fi receptionate cu receptorul Weatherman - Vierling. Furnitura contine in afara de receptor si antena pentru frecventele dintre 137 - 138 MHz, la care transmit satelitii NOAA.
Antena este instalata inca sub acoperis, dar avem intentia de a-o pune deasupra, avand sepranta unei calitati imbunatatite ale imaginilor.
Sunt disponibile doua software-e de prelucrare imagini. Amandoua pot realiza imagini composit, combinand mai multe imagini pentru a realiza o harta pentru intrega Europa si filme cu miscarea norilor din fazele succesive inregistrate in imagini.

Chiar daca imaginile inca nu sunt perfecte, le-am pus pe pagina noastra la link-ul:
http://www.echipot.ro/Imagini_Satelit_27.html

Asteptam pe pagina pe toti pasionatii de meteorologie si geografie.
Echipamentul va fi descris pe pagina si va fi oferit pentru vanzare.

Arcadiu Munkacsi
0726 281228


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Receptia satelitilor meteo americane NOAA. cu Weatherman
MesajScris: Lun Mar 16, 2009 11:11 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Bravo domnilor!
La rezolutie mai mare nu se poate?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Receptia satelitilor meteo americane NOAA. cu Weatherman
MesajScris: Mar Mar 17, 2009 12:47 am 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 16
Localitate: Oradea
Multumim pentru mesaj.
Rezolutia actuala este maxima, dar calitatea depinde de pozitionarea antenei, care inca nu este experimentata suficient.
Pot limita imaginea, sa fie receptionata numai la anumite unghiuri mai favorabile. Am optat pentru dimensiuni mai mari deci intra si partile cu calitate slaba, la inceput si la sfarsit.
Cand in sfarsit va sosi primavara, continuam cu cautarea unei pozitii mai bune pentru antena.
Acum imaginile sunt mai bune in lipsa norilor deasupra noastra. IN prezenta unui front scade calitatea.
Softul celalalt (mai scump de 4 ori) poate produce poze mai plastice dar versiunea de baza nu are hartile suprapuse si nici publicarea pe net.

Va vom informa despre noutati,

Cu stima,

A.Munkacsi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Receptia satelitilor meteo americane NOAA
MesajScris: Mie Mar 18, 2009 6:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
http://www.satpix.de/noaa/noaa.html

cam aceleasi imagini ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Receptia satelitilor meteo americane NOAA. cu Weatherman
MesajScris: Joi Mar 19, 2009 10:50 am 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 01, 2008 1:00 pm
Mesaje: 16
Localitate: Oradea
Emisiunea unui satelit NOAA se poate receptiona cu atat mai bine cu cat este mai exact deasupra noastra cand trece peste noi.
Un satelit NOAA (ei sunt 4 care pot fi receptionate) trece deasupra zonei noastre de doua ori pe zi, dar traseul se deplaseaza un pic la fiecare trecere. Daca traseul se nimereste sa fie exact deasupra noastra, emisia poate fi receptionata si la trecerea precedenta si la trecerea urmatoare, deci dintr-o apropiere se pot scoate maxim trei poze. Dintre cele trei poze numai cel mijlociu este de buna calitate, cele laterale fiind receptionate de la distante mai mari, sub unghi mai defavorabil.
In concluzie pe zi am putea sa avem 8 poze bune (4 pe noapte, numai in infra) si inca 16 poze de calitate proasta.
Bineinteles deasupra Germaniei se transmit cel mai bine pozele care au in mijloc locul de receptie, si nu se va receptiona niciodata poze cu Marea Neagra si Caspica.
Pozele publicate acum de noi nu sunt cele mai bune, ramane sa pozitionam mai bine antena si calculatorul. Acest lucru se va intampla probabil in luna urmatoare numai.

Cu stima,

A.M.
0726 281228
http://www.echipot.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Receptia satelitilor meteo americane NOAA. cu Weatherman
MesajScris: Lun Aug 01, 2011 4:13 pm 
Buna ziua ! Am vazut statia Weatherman pe site-ul Vierling si am o intrebare, in legatura cu softul acesteia. Exista posibilitatea vizualizarii, cu ajutorul softului, a imaginilor satelitare in canale VW (vapori de apa) si IR (infrarosu) , sau numai VIS ; sau exista un soft care sa indeplineasca cele doua functii mentionate mai sus, in cazul in care softul din fabrica al device-ului nu poate sa le indeplineasca ?
Mentionez ca am comandat un DVD cu modelele sinoptice de la ZAMG (care contine de asemenea instructiuni in depistarea cu ajutorul satelitului a diferitelor formatiuni noroase) , iar raspunsul dvs. m-ar ajuta foarte mult, in eventuala achizitionare a unui asemenea aparat.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO