forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:32 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Legea privind controlul artificial al vremii
MesajScris: Vin Oct 24, 2008 12:51 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Parlamentul a adoptat legea privind controlul artificial al vremii! Mai ramane sa se implementeze toata infrastructura necesara. Se vor face prognoze mult mai bune pentru fenomenele periculoase imediate, de mare ajutor vor fi si imaginile si prelucrarile satelitare, care in marile centre meteo din lume sunt foarte utilizate.
Centrele prin care vremea va fi controlatÄ‚Å


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Legea privind controlul artificial al vremii
MesajScris: Vin Oct 24, 2008 2:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
[quote="mary"]Meteorologii vor putea elimina ceaĂľa Âşi grindina, vor decide unde Âşi cât trebuie sÄ‚Å


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 25, 2008 12:16 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Sunt curios cum vor reusi sa imblanzeasca furtunile... De grindina stiu ca o pot controla, dar in rest nu stiu daca se poate face ceva. Si, bineinteles, ar fi ceva foarte nasol pentru cei carora le plac furtunile :wink: . Oare nu pot fi si efecte negative? Ce tari mai practica alte metode de modificare a vremii in afara de sistemele antigrindina? Nu pot exista efecte secundare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 25, 2008 9:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Chiar ar fi aiurea ca oamenii sa poata controla vremea in totalitate.
Din fericire cred ca asta nu e posibil decat pe suprafete foarte restranse (rachete antigrindina - folosite mai ales pentru protectia culturilor agricole; raspandirea in nor a unor particule cu rol de nuclei de condensare care sa favorizeze aparitia ploii). Am mai auzit de sisteme de indepartare a cetii, folosite mai ales in cazul aeroporturilor, dar deasemenea cu o raza de actiune redusa.

Sunt curios ce alte metode s-au mai descoperit si care dintre ele vor fi puse cu adevarat in practica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 25, 2008 11:39 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Vremea are si ea rolul ei, nu e bine sa te joci cu ea asa. Pentru sistemele antigrindina au ramas fara bani anul asta, din cate stiu (sunt, sau urmeaza sa fie instalate, cateva statii antigrindina prin tzara). Probabil e o tzeapa, cum zicea si iceage.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 25, 2008 11:43 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
haideti sa fim seriosi...niciunde in lume nu sa reusit acest lucru..dak in sua unde se baga bani seriosi si au probleme uriase cu sezonul tornadelor,uraganelor,ceata,grindina imensa..nu cum e in romania..ei trebuie sa mareasca salariile cu 50% la profesori,la funct.publici,la medici..si cine stie la cine mai viseaza...sintem in pragul unei crize economice...si parlamentului ii arde de asemenea programe care nu sau reusit niciunde...dak se reusea...am mai spus despre asta tot aici pe forum..ganditiva numai cate pb au fost in ultimii 3 ani...inundatii.secete,grindina,ceata densa care persista zile in sir...ce naiba..astea sunt vise de copii prosti..sau de idioti imaturi penibili...cum sunt parlamentarii nostri si asta e chiar parere personala..si dak am jignit pe cineva..imi cer scuze...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 25, 2008 11:46 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
si ink ceva..vremea poate fi prognozata si cel mult luate masuri de prevenire a efectelor pt k..cel putin in urmatorii 50 de ani..nimeni nu va putea controla vremea..mai bine sar apuca sa refaca irigatiile,sa faca diguri sanatoase pe dunare si prin moldova,sai opreasca pe mafiotii cu lemne,sa dea autorizatii de constructii cu atentie,nu la care cum viseaza noaptea ca vrea casa pe malu apei si dupaia plange la tv k ia dus apa casa etc etc..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Oct 25, 2008 12:36 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Intr-adevar, sunt discutabile metodele de modificare a vremii. Se foloseste iodura de argint pentru a genera ploaie si a transforma grindina in picaturi de ploaie Americanii chiar au lucrat foarte mult la modificarea vremii, majoritatea proiectelor esuand.
Iodura de argint pare insa a fi un succes major. Este folosita la eliminarea grindinei si generarea de precipitatii lichide. Chestia interesanta e ca iodura de argint functioneaza inghetand apa supraracita (apa lichida la temperaturi sub zero grade). Ar fi super de aflat cum afecteaza asta curentul ascendent, dat fiind faptul ca inghetarea elibereaza caldura.
La Jocurile Olimpice, de exemplu, chinezii trageau din greu in nori cu iodura de argint, fiindca erau conditii de ploaie. De asemenea, in Vietnam, americanii au avut o operatiune dedicata prelungirii musonului prin insamantarea norilor.
Cateva legaturi utile : http://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_seeding
http://en.wikipedia.org/wiki/Weather_Mo ... g_for_rain
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Popeye


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 26, 2008 1:38 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Salutare tuturor membrilor forumului Meteorologie.ro. Cred si sper din tot sufletul ca e o prostie chestia asta cu controlul artificial al vremii si ii dau dreptate lui Sorifin! Parlamentarii nostrii numai SF-uri viseaza, vorba spotului publicitar "pentru toti politicienii pasionatzi de SF....", spotul acela cu METROU in toata tara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 1:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Si eu sunt perfect de acord cu Sorifin, cu vremea nu este de joaca, ca si asa traim intr-un mediu aproape artificial, poluat si cat se poate de zgomotos ! De acord ca grinfina trebuie combatuta cumva in zonele agricole, insa nu stiu daca iodura de argint nu este daunatoare pentru mediul inconjurator. Nu ma pricep la chimie ,dar cei care stiu mai multe despre iodura de argint, pot preciza daca aceasta este sau nu periculoasa pentru vegetatie sau chiar pentru animale sau oameni.
Nu mi se pare de loc binevenit acest proiect prin care gvernul doreste realizarea de sisteme pentru controlul vremii, deoarece repet, nu e de joaca cu natura si nici cu banul public, care si asa e prea putin pentru oamenii de rand !
In primul rand ca asaceva nu se poate si cine mai stie ce se va intampla daca se vor face fel de fel de experimente pentru a controla precipitatiile si starea vremii.
Intai sa se gaseasca solutii impotriva poluarii cu noxe, a poluarii fonice, a spatiilor verzi, a deferisarilor masive si la urma sa vizese la asemenea SF-uri, pe care le consider stupide, intr-o tara ca Romania !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 6:56 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Grindina sa fie combatuta doar in zonele agricole si-atat! In rest sa nu se amestece nimeni in evolutia vremii! :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 28, 2008 6:59 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
De altfel, sa stitzi ca cei de la putere chiar ne considera prosti rau de tot, cretini, de vin cu asemenea aberatzii care ne insulta inteligentza!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Oct 29, 2008 11:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, sunt de acord cu tine. Grindina trebuie combatuta numai unde este strict necesar, deoarece nu cred ca detinem asa fonduri financiare pe care sa le risipim in vant :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 30, 2008 1:13 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Eu ziceam asa nu numai dpdv. al resurselor financiare, ci si ca acolo unde nu este zona agricola, fenomenele meteo sa fie lasate in pace sa faca ce vrea muschii lor, pentru deliciul amatorilor de senzatii meteorologice tari! Apropo de grindina, pe 11 August 2007, cand si in Slatina a fost furtuna anului 2007, in comuna FARCAS, judetul DOLJ, a cazut grindina cat oul de gasca, iar in Caciulata, jud Valcea, la mijlocul lunii Iulie 2007 a fost grindina cat oul de gaina. :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Oct 30, 2008 12:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut

Da, normal, noi cei pasionati de fenomenele extreme ne dorim sa avem ce vedea si nici mie nu mi-ar comveni sa se trega cu rachete anti-grindina in apropiere de Bucuresti. Desi poate fi distructiva si periculasa, grindina imi place foarte mult, la fel si fulgerele in timpul furtunii. Eu una, sunt ca si bolnava daca nu ploua tornetial si daca nu sunt furtuni.
Grindina cat oul de gasca cred ca e rara la noi in tara, am m ai auzit de asaceva pe la Arad, in anul 1997 sau 1998, insa e posibil sa gresesc.
Cea mai mare grindina vazuta de mine la Bucuresti a fost pe 28 mai 2008. A fost cam cat nuca, dar bucatile acelea de gheata mai mari, erau destul de rare. Nu cred mai era mult pana ar fi inceput sa sparga parbrizele masinilor si sa le indoiasca tabla, insa norul nu era extins pe o suprafata mare ,asa ca grindina a durat prea putin , spre dezamagirea mea. Eu cred ca norul acela a fost ramasita unei supercelule care s-a destramat la intrarea in Bucuresti.
La Moreni, grindina a fost cat oul de porumbel si a spart parbrizele si lunetele masinilor, iar pe Radar Mozaic Romania am vazut celula de furtuna la S-V de Bucuresti.
http://www.realitatea.net/tag/grindina_32257/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO