forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 10:26 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Disparitia norilor
MesajScris: Mar Mar 18, 2008 12:29 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Am doua intrebari care poate o sa va para cam puerile, dar as avea nevoie sa primesc niste explicatii.
1.) De ce desi dupa-masa (mai ales in zilele de vara) apar nori datorita aerului cald bogat in vapori de apa care se ridica acestia dispar odata cu aparitia serii, desi dupa o oarecare logica, odata cu racirea aerului provocata de venirea serii ar trebui sa se condenseze si mai multi vapori si norii sa cresca si mai mult...
2.) De ce norii (din familia cumulus mai ales) au de multe ori marginile foarte bine definite?
O explicatie ar putea fi ca aerul incalzit de la sol se ridica sub forma de "bule". Aceast volum de aer mai cald si cu mai multi vapori incepe sa se raceasca treptat si fiind mai bogat in vapori decat aerul de la altitudinea la care a ajuns incepe sa formeze norul. Aerul inconjurator uneori mult mai uscat face ca limita norului sa fie asa precis trasata.

Astept si parerile voastre despre aceste doua fenomene!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 18, 2008 1:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
La intrebarea nr.1 raspunsul sta in originea convectiva a norilor de care vorbesti (cumulus). Acestia exista atata timp cat exista un aflux de aer umed si cald de langa sol in inaltime; aerul in ascendenta se raceste adiabatic si isi creste umiditatea relativa, pana la punctul de condensare, dincolo de care se pot forma nori. Procesul este dat in cazul norilor cumulus de miscarile convective asociate cu stratificarea termic instabila a aerului, care implica aer cald jos si rece sus, cu o rata de scadere a temperaturii pe verticala suficient de mare (6-10 grade/km). Conditiile de instabilitate sunt cel mai probabil de atins dupa-amiaza cand temperatura la sol este maxima si se estompeaza seara, cand norii Cu dispar.
O referinta:
http://www.weatherquestions.com/How_do_clouds_form.htm


Ultima oară modificat de iceage pe Mar Feb 17, 2009 6:03 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Intrebare
MesajScris: Mie Mar 19, 2008 2:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Am vazut ca adesea sub norii de furtuna apar cumulus fractus, sau pannus. Acest fenomen este din cauza curentilor descendenti foarte reci care intalnesc aer mai cald la baza norului ?
Si mai interesant este modul de formare a norilor sub forma de rulou, in engleza " roll cloud", care se deplaseaza repede sub norii de furtuna. Am vazut si in realitate asaceva. Cand un astfel de nor, care e la doar cateva sute de metrii altitudine, trece prin zona respectiva, vantul se intensifica brusc, iar temperatura scade semnificativ in scurt timp, dar nu incepe sa ploua, cel mult burniteaza slab si nici nu fulgera. Precipitatiile apar putin mia tarziu, din norii cumulonimbus, adesea de tip arcus.
As dori cateva explicatii a acestor fenomene spectaculoase care se manifesta uneori la Bucuresti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 19, 2008 3:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
norul de tip " rulou " pare a fi cel mai activ din sistemul noros , locul unde se produc transferuri uriase de caldura . Din cauza asta apar diferentele mari de temperatura , presiune atmosferica si implicit de vant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: roll cloud
MesajScris: Mie Mar 19, 2008 3:55 pm 
http://weathersavvy.com/Q-Shelf_Roll_Clouds1.html

sau

http://www.missouriskies.org/roll_cloud/roll_cloud.html

Mai sunt cunoscute si alte varietati: Morning Glory Cloud sau Bora Cloud. Esential este ca NU sunt totdeauna asociati cu nori convectivi, ci doar cu o masa de aer rece ce avanseaza rapid iar norul se formeaza pe marginea sa anterioara.

http://www.morningglorycloud.com/


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 19, 2008 3:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Norul de tip rulou este asociat adeseori cu frontul de rafala, care nu reprezinta altceva decat frontiera dintre aerul racit in zona de cadere (si evaporare) a aversei si aerul cald din vecinatate. Aerul cald este fortat sa escaladeze suprafata frontului de rafala, care se extinde doar cateva sute de metri in altitudine si prin extindere adiabatica se poate raci suficient pentru a forma nori (nu intotdeauna) = norul rulou. Frontul de rafala este marcat intotdeauna de rafale de vant (de unde si numele). Intensitatea acestora depinde de diferenta de temperatura dintre aerul rece si cel cald, care la randul ei depinde de intensitatea racirii evaporative a precipitatiilor in caderea lor spre sol; astfel, daca in troposfera joasa exista un aer relativ uscat, potentialul de racire evaporativa este mare si pot aparea fronturi de rafala violente, asociate uneori cu microburst. Uneori, energia cinetica asociata unui curent jet din altitudine este transportata rapid spre sol de miscarile descendente ce iau nastere in zona de cadere a precipitatiilor din norul Cb, si pot intensifica dramatic rafalele asociate cu acest front, posibil si intensitatea convergentei si ascendentei ce decurg din aceasta.
Pentru aviatie norii rulou avertizeaza asupra posibilei aparitii a forfecarii vantului ce caracterizeaza intotdeauna frontul de rafala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Mie Mar 19, 2008 8:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Iceage, extrem de interesante explicatiile date !
Vad ca ai foarte multe cunostinte in acest domeniu, mi-ar face placere sa putem sta din cand in cand de vorba pe Messenger, desi nu stiu daca ai timp.
Desi nu sunt pregatita in acest domeniu, imi plac foarte mult discutiile despre fenomenele meteorologice extreme, asa, mai invat cateceva si fac schimb de experienta. Intr-un fel este cand citesc definitia unui fenomen de pe net sau dintr-o carte si e cu totul altceva cand discuti cu cineva care intelege bine mecanismele acestor fenomene atmosferice. Daca vrei sa discutam, iti las adresa mea emanuela150@yahoo.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: roll cloud
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 11:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
AuroraBell scrie:
http://weathersavvy.com/Q-Shelf_Roll_Clouds1.html

sau

http://www.missouriskies.org/roll_cloud/roll_cloud.html

Mai sunt cunoscute si alte varietati: Morning Glory Cloud sau Bora Cloud. Esential este ca NU sunt totdeauna asociati cu nori convectivi, ci doar cu o masa de aer rece ce avanseaza rapid iar norul se formeaza pe marginea sa anterioara.

http://www.morningglorycloud.com/


Foarte spectaculos fenomenul. Mai ales pozele de aici:
http://www.missouriskies.org/roll_cloud/roll_cloud.html

Are cineva informatii despre roll clouds pe la noi? Eu nu cred ca am vazut pana cum asa ceva sau cel putin nu erau asa bine definiti ca cei din pozele din site-urile de mai sus si nu mi-am dat seama ce vad. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 12:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Cu siguranta am vazut nori rulou asociati cu frontul de rafala in cazul averselor. Pentru a observa un roll cloud atat de jos si consistent este necesar sa ai o masa de aer cald si umed inaintea frontului propriu-zis, ceea ce se intampla de regula in zonele litorale tropicale. Fenomenul morning glory, prezentat in fotografii, se produce in zona coastelor de nord ale Australiei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Morning Glory - roll cloud
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 7:51 pm 
Am vazut fotografii de Morning Glory facute in Europa (cred ca in Germania). Mai sunt numiti si Bora tocmai pentru ca bordeaza o masa rece (amintesc de Bora din Adriatica).
Am vazut on roll cloud in 2005, in Bucuresti, in drum spre Baneasa, apoi a venit o ploaie foarte puternica in oras. Se vedea si pe radar. Dar in oras nu prea avem "orizonturi" largi pentru astfel de fotografii spectaculoase.

Intr-adevar trebuie CAPE mare pentru a vedea asa ceva.

Poate initiem un concurs de fotografie pe site. Sau poate este unul si inca nu stiu eu.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Conurs foto
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 9:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Nu, in prezent nu este un concurs foto pe site, este in schimb unul de prognoza a vremii :)

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: FURTUNA DIN 5 AUGUST 2006
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 9:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Buna seara
Imi pare bine sa va avem printre noi, v-am lasat si un email, in care ma prezint pe scurt. Am citit blog-ul dumneavoastra si mi s-a parut foarte interesant, pacat ca ati avut necazuri in Australia cu furtuna aceea puternica, cand erati intr-o zona montana.
V-am scris si din cauza ca vreau sa va povestesc pe scurt despre fenomenul meteorologic deosebit care a avut loc la Bucuresti pe 5 august 2006.
a fost o perioada indelungata cu temperaturi de 36-37 gradeC, iar vremea a devenit instabila incepand din seara de 4 august cand s-au semnalat la Bucuresti averse izolate insotite de frecvente descarcari electrice. A fulgerat pe tot parcursul noptii de 4 spre5 august. Am crezut ca astfel norii de p loaie se vor imputina si ca a doua zi nu va mai ploua mai de loc.
Pe 5 august a fost o zapuseala neobisnuita, parca aveai senzatia ca era abur invizibil, daca pot spune asa.
cerul a inceput sa se acopere de nori cirrostratus, care au devenit altostratus tot mai intunecati. Era foarte cald in continuare, dar stiam ca era linistea dinaintea unei furtuni, posibil puternica.
Frontul atmosferic a venit aproximativ din directia S-V.
Veneau nori tot mai grosi, stiam ca o sa ploua, insa ce a urmat chiar m-a uimit.
Eu stau la bloc in cartierul Berceni sector 4, intr-un careu de blocuri inghesuit, iar in S-E si-au facut aparitia norii de tip cumulonimbus arcus, asa cred. Vantul s-a intensificat, iar temperatura a inceput sa scada foarte brusc. Desi norii erau foarte grosi nu a plouat de loc la inceput. Spre zona in care stam a venit un valatuc de nori de joasa inaltime care au adus un frig incredibil, probabil ca s-a manifestat fenomenul microburst, ca a fost vant extrem de puternic. Dupa ce au trecut acesti nori de furtuna, a urmat un plafon de nori compacti si negrii aproape ca noaptea. S-a intunecat mai tare ca niciodata, cam asa cum a fost si in faza maxima a eclipsei totale de Soare din 11 august 1999.
Norii au devenit compacti, vantul vajaia de-mi era ca sparge geamurie si a inceput sa ploua torential, dar gradat, nu dintr-o data. Daca nu era vantul acela puternic, cred ca ar fi turnat si s-ar fi albit de la grindina, insa cred ca norii s-au subtiat datorita vantului. Nu s-a mai intamplat niciodata sa se intunece asa de tare la miezul zilei, in timpul verii si nici iarna, deoarece era putin trecut de ora pranzului.
In cazul in care va intereseaza cumva, o sa va mai povestesc astfel de evenimente meteorologice spectaculoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conurs foto
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 11:22 pm 
vimp scrie:
Nu, in prezent nu este un concurs foto pe site, este in schimb unul de prognoza a vremii :)


De prognoza... asta inseamna ca este numai pentru profesionisti ? Unul de fotografie cu tematica meteo poate sa stimuleze mult, cred eu. Poate mai tarziu reusim sa facem unul.

Am un exemplu grozav. RAM, revista del aficionado a la meteorolgia, din Spania, este coordonata de unul dintre cei mai buni meteorologi in fenomene severe din Europa si se adreseaza tuturor:

http://www.meteored.com/ram/923/resulta ... -meteored/

Eu folosesc foarte mult resursele din aceasta publicatie, care culmea vin de la neprofesionisti, dar adevarati pasionati de meteo.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Mar 20, 2008 11:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Foarte frumoase pozele din link-ul postat de Dv mai sus.
As dori sa stiu daca va ocupati si de fotografierea norilor sau a fenomenelor atmosferice, deoarece imi doresc si eu sa fac asaceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Conurs foto
MesajScris: Vin Mar 21, 2008 2:40 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
vimp scrie:
Nu, in prezent nu este un concurs foto pe site, este in schimb unul de prognoza a vremii :)


AuroraBell scrie:
De prognoza... asta inseamna ca este numai pentru profesionisti ? Unul de fotografie cu tematica meteo poate sa stimuleze mult, cred eu. Poate mai tarziu reusim sa facem unul.


ProMeteo este un concurs destinat atat amatorilor cat si meteorologilor profesionisti. Deocamdata suntem doar amatori cei care jucam, dar oricine este binevenit.
Ar fi interesant sa fie organizat si consursul de fotogarafie!


Ultima oară modificat de catalin pe Sâm Feb 14, 2009 12:12 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO