forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:35 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Vă rugăm, ca în ciuda destinaţiei acestei secţiuni, să aveţi o atitudine civilizată şi de bun simţ, să folosiţi un limbaj "cizelat" :D



Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Sâm Iun 25, 2022 1:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am deschis acest topic special pentru Vincentiu, Eugen si ceilalti Sunt prost afficionados.
Va rog sa postati aici mesajele pe acest subiect si sa nu mai poluati alte topicuri, in special cel de prognoze.

Succes si fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Vin Iul 08, 2022 2:17 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
general-climatologie/incalzirea-globala-t2012.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Mie Mar 08, 2023 11:48 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Topic redeschis.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 10:50 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Si topicul de aici de ce a fost inchis?
amuzament/incalzirea-globala-t2012-30.html

Ce legatura are incalzirea climatica cu subiectele legate de comunitate si balamuc?
Subiectul initial era deschis pe climatologie, acolo unde ii era locul. Acum vad ca a ajuns in balarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 11:22 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Aici merita sa fie. Agw e o balarie. Cu care niste descreierati ajunsi la conducere ne scumpesc si distrug vietile. In spatele teoriei Agw e o dorinta de distrugere a societatii, asta e parerea mea.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 11:39 am 
Depinde de cine administrează, ce administrează şi ce vederi personale are. De exemplu Vimp nu comentează pe tema asta iar Andrei e sceptic, aşa că asta e.
O luăm ca atare. Dacă te referi doar la bucăţica ta de lume atunci încălzirea globală o percepi la nivel personal şi o cataloghezi cum crezi de cuviinţă. Dacă studiezi fenomenul la nivel global e clar că ceva nu e în regulă. De altfel şi unii care nu pun neapărat la îndoială că încălzirea există afirmă că activitatea umană nu e chiar atât de blamabilă, că nu sunt dovezi suficiente, etc. E clar că s-au schimbat multe cel puţin în ultimul deceniu, iernile sunt tot mai calde, avem doar episoade de iarnă iar mediile anuale sunt mai ridicate faţă de cele multianuale. Gheţarii de la munte devin din ce în ce mai anemici, coralii din unele zone oceanice de pe glob dispar. Incendii tot mai dese şi mai ample de vegetaţii, furtuni tot mai puternice, etc. Dar şi aici se poate discuta, istoric vorbind planeta îşi schimbă faţa mereu, unii vor să păstreze ceea ce au şi să transmită aceste moşteniri şi altora iar altora nu le pasă, asta e lumea în care trăim, cu bune şi cu rele.

Neaceaşcă tu trăieşti în universul tău, ai dori multe şi mărunte dar nu ai parte întotdeaua de ceea ce îţi doreşti. Şi apropo, cine vrea să distrugă societatea şi mai ales ce fel sau care societate ? Cei ajunşi la conducere, care ne scumpesc viaţa ,sunt cei ce stau la masă şi comandă ce doresc pentru că îşi permit iar ceilalţi stau pe margine şi se uită. Ca să schimbi ordinea lucrurilor ai avea nevoie de o revoluţie planetară şi cu cine s-o faci ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 11:47 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Am mai zis, de la asa zisa incalzire globala am sperat la mai multe fenomene interesante in zona mea, ori dupa 2018 observ o drastica reducere a acestora, deci Gw daca exista, m-a dezamagit.

Tu nu esti pasionat de fenomene meteo deci privesti diferit situatia. Vincentiu e pasionat mai mult de agricultura si anumite pasari/animale. Tu si Mike doar de statii meteo. Microb care m-a prins un pic si pe mine, ajutat e drept si in cadrul unui context, ca de nervi pe vremea inactiva eu nu investeam deloc in nicio statie, tu te-ai fi bucurat de statii si cifre chiar si in Lima/Peru.

Dar detest maxim Agw pentru ca se iau masuri in numele ei si efectiv innebunesc la chestiile astea:

- interzicere centrale pe gaz, cine nu vrea macar gazul dintre fosill fuels e cretin
- interzicere masini cu ardere interna
- panouri solare bagate pe gat si prea multe facilitati oferite pentru ele ca sa atraga fraierii in capcana, la romani manipularea functioneaza beton si multi vad panourile ca pe Mesia, jucand in picioare totul in numele unor cifre umflate cu pompa
- masini electrice bagate pe gat (daca am face cum vor ei, energie eco si masini electrice, blackout-ul e garantat)
- interzicere carne si au chiar tupeul sa ne spuna sa mancam insecte, ipocriti si nesimtiti si chiar sadici, Hitler e mic copil pe langa verzi
- target de 0 emisii CO2, pentru mine asta este culmea misto-ului si bataii de joc

Locul acestor verzi ajunsi la conducere este la psihiatrie, nu in politica. Vreau sa votez anti UE. Neaparat.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 11:55 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Nu e vorba doar despre scepticism aici, ci mai ales despre faptul de a detesta realitatea si de a nu putea accepta ca umanitatea a schimbat si clima, nu doar mediul, pe care il polueaza si il distruge.
Aceste contestari ale unei realitati indiscutabile nu aduc nimic bun, nu face pe nimeni mai destept si nu produce nicio transformare in bine. Societatea este distrusa tocmai de cei care se opun unor masuri care pot ajuta planeta, ca doar nu ne va ajuta mai mult daca poluam mai mult si cadem in groapa daca intram pe tehnologii mai putin poluante. Progresul este binevenit oricand.
Societatea devine tot mai manipulata de catre mediul corupt de propaganda, majoritatea ajung sa creada ca ecologistii distrug planeta, ca poluarea este buna, ca nu exista nici macar stiinta, ca ea ar fi manipulata si ca e totul doar o minciuna.
Sigur ca fiecare e cu bula lui, ei sa creada ca ecologistii sunt corupti si vor distrugerea planetei. Ei cu bula lor sa desfiinteze si agricultura ecologica, sa faca mediul praf, sa manance produse cat mai chimizate, ca substantele mai sigure si mai putin poluante, ori naturale o sa-i omoare mai repede, fata de otravurile de sinteza. Ca si agricultura ecologica tot minciuna trebuie sa fie in mintea lor.
Nu, e clar ca nu ai cu cine pe acest forum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 11:58 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nu accept aceasta teorie ca 100% reala niciodata, ci doar cu mari rezerve. Asa mi se pare corect.

Dupa mine fara combustibili fosili nu exista progres si bunastare. Cand niste eco-mizerii sunt manipulate ca fiind "eco, sanatos, viitorul luminos" o iau razna.

Agw sau Gw sau nimic nou sub soare, fiecare e liber sa creada ce vrea, nu m-ar supara nici cei care se inchina la icoana incalzirii globale antropogenice, daca nu s-ar lua masuri aberante in numele CO2. Masuri paranoice pe ceva prea putin demonstrat si care e de fapt un rau necesar, CO2-ul.

Cu agricultura ecologica as fi de acord, dar cu ecologia in domeniul energetic nu voi fi niciodata.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 12:27 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Trebuie acelasi standard de referinta la orice, nu mergem pe jumatati de masura si dublu standard.
Daca ecologistii sunt corupti si masurile ecologiste sunt rele, atunci ele sunt rele in toate domeniile. Daca sunt bune, atunci sunt bune peste tot.
Pentru ca masurile ecologiste implica efecte asemanatoare in orice domeniu.

Combustibilii folosi au fost buni o vreme, au produs progres tehnologic, pana cand societatea a inceput sa dea pe dinafara din cauza poluarii si climatul a inceput sa se denatureze la scara globala. Acum progresul trebuie sa se bazeze pe masurile de curatare a mediului de catre tehnologiile anterioare, care au compromis mediul in care traim si care a devenit unul bolnav.
Acum suntem pe un drum drept de autodistrugere si suntem in contratimp cu masurile care sa asigure o sustenabilitate a existentei societatii umane.
Faptul ca se face atata propaganda contra ecologistilor pe forumuri, pe facebook, la TV si prin toate mediile de comunicare in masa este din cauza coruptiei si a prostiei care ajunge sa conduca societatea.
Dar repet, n-ai cu cine si nu vom mai avea vreodata cu cine sa discutam astfel de masuri, pentru ca societatea e tot mai corupta si tot mai manipulata, iar gandirea critica a fost anulata, din moment ce coruptii gandesc pentru noi si ne baga in cap ideile lor strambe, fara ca noi sa punem vreodata la indoiala prostiile debitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 12:40 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Da mah, stricam tot ce e important in numele CO2.

Eu zic clar, agricultura si mancare eco-bio da, energetica eco never ever, fara carbune la curentul electric, fara gaz in gospodarii si fara carburanti petrolieri in transporturi NU SE POATE. Punct.

Panouri pe casa sa isi puna doar cine este eco bullshit enthusiast, nu sa ne oblige indirect scumpind utilitatile sau scutind de impozite, nu cu aberatii precum panouri obligatoriu orice cladire noua sau din 2035 doar masini de cacat electrice.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 1:04 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
In Cluj Boc a venit cu aberatia sa se desfiinteze chiar centralele de apartament, good luck with that. Va trebui chiar mai mult noroc decat cu metroul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 2:29 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Ecologist din ala prost. Da, zicea de centrale de bloc obligatorii la blocurile noi. In Bucuresti orice bloc facut dupa 1989 are centrale de apartament, cele de dinainte de 1989 se chinuie cu termoficarea dar nu renunta la ea decat cu forta, prin desfiintare, care mai dureaza, Nicusor nu are oo sa faca asa ceva, cum a avut Pucheanu la Galati.

Anyway, cine zice ca gazele naturale polueaza e cel mai mare cretin. Cred in poluare cu alte chestii rele, inclusiv oxizii de azot (asa zisele noxe, termenul vine de la NoX, formula chimica a lor).

Sunt bune masurile contra poluarii, dar nu cu CO2, sa restrictionezi CO2-ul este ceva mai dur decat comunismul si nazismul la un loc. Focul a scos umanitatea din rahat, e o prostie sa renunti la foc, arderea care produce doar CO2 si apa e cea mai curata ardere posibila si daca nu esti de acord nici macar cu gazul, esti un dobitoc.

Din pacate avem blestemul de a avea asemenea dobitoci in UE, 8 state cer interzicere centrale pe gaz. M-am si gandit in 2022 cand am luat actuala centrala pentru acasa, gandindu-ma ca tine 14 ani precum cea veche, daca este ultima sau nu.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala - adevar sau realitate?
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 4:05 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Inainte de foc nici nu era umanitate, ne maimutaream. La propriu. Se pare ca unii politruci si unii satanisti, sau ce-or fi cretinii aia cu ecobullshit in cap, vor sa ne intoarcem acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 09, 2023 4:29 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Corect, subscriu. Frizeaza oligofrenia ce zic ei.

Au aparut panourile, fofezele si acumulatorii (Pe litiu, mult mai limitat decat petrolul, oricum se consuma multa motorina ca sa fie extras litiul) gata putem renunta la foc, sunt complet atehnici, nici nuclear nu vor.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 66 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO