forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:19 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Vă rugăm, ca în ciuda destinaţiei acestei secţiuni, să aveţi o atitudine civilizată şi de bun simţ, să folosiţi un limbaj "cizelat" :D



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 8:43 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
"stimaţi tovarăşi şi colegi de forum, ce aveţi cu gaby, vi se pare că avem prea mulţi pasionaţi de meteorologie şi vreţi să-i alungaţi prin atitudinea voastră de superioritate, voi nu greşiţi niciodată, sunteţi cumva perfecţiunea întruchipată ?!
aşa cum spunea şi sprintenul, mesajul contează
şi nu cred că băiatul spune eculubraţii, îşi spune şi el părerea şi voi hop, ca de obicei, cârcotaşii forumului daţi sfaturi şi lecţii..."


In primul rand nu esti tu in masura sa dai sfaturi legate de "atitudinea de superioritate" a cuiva, avand in vedere ca tu insuti ai aceasta problema. Sa ne amintim atitudinea ta ostila fata de cei care vorbesc despre prognoze pe termen lung, domnule Eugen.
In al doilea rand, mi se pare normal sa scriem aici corect in limba romana, asa cum si tu scrii, cum si eu scriu si cum toti ar trebui sa scriem, reprezentand o conditie de postare pe orice forum romanesc.
Si in al treilea rand, un sfat prietenesc ar fi sa te limitezi la singurul tau topic in care esti activ. Fiecare postare a ta in afara acelui topic, este de obicei o critica offtopic la adresa anumitor useri cum a fost si acest mesaj.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 10:00 am 
Si cu ce am gresit eu ? Ca am gresit o virgula? Asta este marea gresala? Oricine de pe forumul asta mai greseste ,dar tu esti prea zeu ca sa faci asta!Nesimtirea deja a atins cote inalte,tie chiar iti place scandalul ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 10:09 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Pustiulica, te inteleg ca esti la pubertate si hormonii iti joaca feste si pe fata si in cap, dar masoara-ti cuvintele in primul rand, pentru ca exista niste limite de postare chiar si in sectiunea "balamuc".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 10:17 am 
Nu, eu nu am vrut sa ajung in sectiunea "balamuc" ,dar vad ca ai creat si topic nou ,inseamna ca esti de al casei!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 10:34 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Sectiunea "balamuc" a fost ideea mea initial, tocmai pentru a tine disputele dintre membrii, departe de zonele active ale forumului. Si topicul creat acum de mine, nu te viza pe tine, pustiule. Nu meriti atata atentie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 10:41 am 
Dar nici nu vreau atentie,eu am incheiat aici ,de acum incolo vom discuta numai despre vreme,daca mai gresesc ,la virgule sau altceva reclamati-ma la admin ......Esti foarte respectos gogulica si tu meriti toata atentia noastra eu zic sa iti facem statuie.Atat am avut de zis .Zi buna


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 11:42 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Trebuie sa recunosc ca m-am amuzat copios. :mrgreen: Dar gogulica are dreptate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 1:25 pm 
gogulica scrie:
"stimaţi tovarăşi şi colegi de forum, ce aveţi cu gaby, vi se pare că avem prea mulţi pasionaţi de meteorologie şi vreţi să-i alungaţi prin atitudinea voastră de superioritate, voi nu greşiţi niciodată, sunteţi cumva perfecţiunea întruchipată ?!
aşa cum spunea şi sprintenul, mesajul contează
şi nu cred că băiatul spune eculubraţii, îşi spune şi el părerea şi voi hop, ca de obicei, cârcotaşii forumului daţi sfaturi şi lecţii..."


In primul rand nu esti tu in masura sa dai sfaturi legate de "atitudinea de superioritate" a cuiva, avand in vedere ca tu insuti ai aceasta problema. Sa ne amintim atitudinea ta ostila fata de cei care vorbesc despre prognoze pe termen lung, domnule Eugen.
In al doilea rand, mi se pare normal sa scriem aici corect in limba romana, asa cum si tu scrii, cum si eu scriu si cum toti ar trebui sa scriem, reprezentand o conditie de postare pe orice forum romanesc.
Si in al treilea rand, un sfat prietenesc ar fi sa te limitezi la singurul tau topic in care esti activ. Fiecare postare a ta in afara acelui topic, este de obicei o critica offtopic la adresa anumitor useri cum a fost si acest mesaj.

Dar eu prin atitudinea mea de aşa zisă superioritate (legată de prognozele pe termen lung, care reiterez sunt nişte repere fără relevanţă şi adu-mi argumente că greşesc) nu încerc să dau peste nas nimănui şi nu cred că voi marii contribuitori ai diverselor subiecte despre vreme nu greşiţi niciodată ca să fiţi atât de vehemenţi în afirmaţii de corectare ale unor erori de redactare ale textelor. M-a deranjat faptul că aţi încercat să-l puneţi la colţ pe Gaby chiar dacă e un puşti. Iar în ceea ce priveşte partea cu sfatul ar fi bine să ţi-l păstrezi, dacă voi considera de cuviinţă voi posta în orice secţiune a forumului.
După cum bine ai observat postările mele sunt legate strict de vreme şi de meteorologie în ansamblu, nu mă iau de banale erori de redactare ale unor texte şi nu caut cu lupa greşeli ca să scot ochii cuiva ulterior.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 3:51 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
am trecut si eu printr-o aemenea discutie apropo de lb romana.Nu stiu cati stim intradevar sa scriem si sa vorbim corect din punct de vedere academic limba romana.Unele greseli ne scapa,neintentionat..unele intentionat din motive de graba sau mai stiu eu ce.Pana una alta,din cate stiu eu,poate ma insel,membru e la singular si membri e la plural...cu un singur i nu cu ii.Greseala asta e una extrem de frecventa mai ales la tv cand vine vorba de ministri...toate posturile aproape fara exceptie scriu ministrii in loc de ministri.Si pana la urma daca ne intelegem si stim despre ce vrem sa vorbim cred ca are mai putina importanta daca am scris cu un i sau cu ii,cu virgula sau fara virgula,cu punct sau fara punct....nu facem nici gramatica nici caligrafie nici ortografie.Si mai e ceva....unii poate au dat mai putin pe la scoala....altii poate au dat dar n-au avut noroc de profesori de calitate..cauzele pot fi multiple.Cred ca mult mai important e cand vb cu cineva fata in fata sau la radio-tv sa fie vorbita limba corect.Si ar mai fi ceva si cu asta inchei: multi academicieni sunt in cotradictie cu privire la scrierea sau pronuntia corecta a unor cuvinte si ii inteleg,avem o limba formata din n-spe limbi si mii de regionalisme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 5:10 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Tu scrii mai corect gramatical cam cu 66% de la discutia aia. :mrgreen: Deci e bine. O sa se indrepte si Gaby, nu cred ca nu il duce capul. Adica, o sa vedem asta in urmatorii ani. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 6:27 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
apai n-am vrut sa mai isc discutii aiurea...:D.Oricum vezi ca l-a punctele de suspensie n-am renuntat..:D.ASa imi place mai mult si nu o consider o greseala mai ales pe un forum.66% e un procent totusi bun,nu stiu de unde l-ai scos..:D dar e bun,in sensul ca nimeni nu vb 100% corect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 6:30 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
66% in unele mesaje de-ale tale. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:33 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
si procentaju tau cam care ar fi???:P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:42 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
99,7%, atunci cand imi dau interesul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mesajului de "aparare" al lui eugenraduoradea
MesajScris: Dum Dec 05, 2010 7:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Andrei87 scrie:
99,7%, atunci cand imi dau interesul.


E, hai sa nu exageram. :P


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 53 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO