forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:03 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Vă rugăm, ca în ciuda destinaţiei acestei secţiuni, să aveţi o atitudine civilizată şi de bun simţ, să folosiţi un limbaj "cizelat" :D



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 10:45 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ce avertisment mi-ai dat bai, steluta luca?

https://ibb.co/RjY93zW

Esti masochist, chiar vrei sa te umileasca vimp a doua oara?
Da dovada de caracter si fa dracului diferenta intre jignire si adevarul gol-golut, ca nu suntem pe facebook sau softpedia aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 11:00 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Repede l-ai chemat pe vimp!? :)
Jignești gratuit, omule. Combate cu argumente, nu cu jigniri și injurii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 11:17 am 
Hai ca scriu si aici cu toate ca ziceam ca stau deoparte :
Unii nu cunosc acea limba in a combata cu argumente, sa stea linistiti discutand ci :
" Hai sa vad cat de barbat esti " sau altele, ...... :!:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 12:29 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
dextercioby scrie:
Mă, tu sigur nu iei bani de la USR sau vreo altă vomă cioloșistă? Că doar ei sînt cu "săracii să consume dracului mai puțin, că doar nu-și permit".

Am spus ca scumpirile la energie nu sunt bune pentru buget, dar ca ele conduc la reduceri de consumuri de energie, care asta nu poate fi decat un lucru bun.
Sigur ca noi ne gandim doar la efectul negativ al banilor din buzunar, dar hai sa ne gandim si la efectul pozitiv in privinta unei poluari mai reduse. Eu unul as vrea sa respir un aer mai curat si daca s-ar intampla asta, chiar nu m-as supara.
Acum gandeste-te si la varianta contrara scumpirii: imagineaza-ti ca energia ar fi gratis si tot omul s-ar lafai in ea intr-o veselie. Asta ar insemna risipa si poluare masiva. Sigur ca pe cei mai multi i-ar durea in fund, ar face risipa cat mai mare, poluare angro, deterioare mediu masiva etc. Ar fi bine oare asa?

Si mai e o chestie: cand cresc preturile la energie nu inseamna ca toti vor face investitii sau toti vor consuma mai putin. Populatia se comporta ca o multime statistica, in care fiecare face altceva: unii consuma la fel, altii consuma mai putin prin eficientizarea consumului si scaderea temperaturii din casa, altii fac investitii in izolare si consuma mai putin si poate reduc si temperatura din casa.
Cand am spus ca aceste scumpiri conduc la motivatie pentru investitii si reducere de consum nu m-am referit ca toata lumea va face asta, insa majoritatea ar trebui sa fie interesata de aceste lucruri, pentru ca la mijloc sunt niste bani si oricine ar trebui sa aiba grija la costuri. Daca crezi ca nu ar trebui sa se consume mai putin, asta e problema ta. Eu as fi zis ca primii care vor cadea vor fi rezistacii aia de la USR care erau numai prin piete si protestau in urma cu ceva timp, ca sigur ei nu vor face nimic ca sa scada consumul, ci vor astepta sa faca guvernul totul pentru ei, saracii.
Abia astept sa-i vad la iarna inghetand prin piete la proteste si sa se vaicareasca de dimineata si pana seara ca nu scade guvernul pretul la energie si pt ei,sau ca nu vine si guvernul la ei acasa sa le puna uin strat de polistiren pe casa. Ca ce bine e atunci cand stam cu mainile in san si asteptam sa faca guvernul totul pentru noi, iar noi sa nu facem nimic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 12:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
steaua scrie:
Repede l-ai chemat pe vimp!? :)
Jignești gratuit, omule. Combate cu argumente, nu cu jigniri și injurii.

Nu jignesc, si cu siguranta nu gratuit. Poate doar in mintea unor floricele sensibile, care ar trebui sa fie barbati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 1:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
@vINCENTIU. ok, MULTUMEsc. Poate forumul asta (TOT, indiferent de sectiune) ar trebui sa fie pastrat pentru discutii strict despre vreme. Sa lasam politicile de mediu, sfaturi pentru populatie, cum cei saraci vor suferi, cum cei cu bani nu vor consuma mai putin gaz/curent etc.
Si despre opiniile tale despre AGW (anthropic-induced global warming), te rog sa nu ne mai pisezi cu ele la fiecare 2-3 mesaje.
Danke!

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 1:26 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
In fine, vad ca e o mare ciorba, nici nu mai stiu astia pe unde sunt, se bat intre ei (vezi Angi cu Bot), le-a tavalit propaganda progresista creierii rau de tot, mai mult decat erau deja. Probabil ca nici ei nu se asteptau la acest efect advers. :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Politika
MesajScris: Mar Aug 23, 2022 1:43 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
dextercioby scrie:
@vINCENTIU. ok, MULTUMEsc. Poate forumul asta (TOT, indiferent de sectiune) ar trebui sa fie pastrat pentru discutii strict despre vreme. Sa lasam politicile de mediu, sfaturi pentru populatie, cum cei saraci vor suferi, cum cei cu bani nu vor consuma mai putin gaz/curent etc.
Si despre opiniile tale despre AGW (anthropic-induced global warming), te rog sa nu ne mai pisezi cu ele la fiecare 2-3 mesaje.
Danke!

Referitor la AGW au fost doar cateva mesaje, in rest am mai pus problema din cand in cand de schimbari climatice. Problema schimbarilor climatice e una de actualitate si sunt situatii, evolutii, trenduri care o evidentiaza, iar evitarea discutarii despre aceste schimbari este nejustificata.
Doar daca ar fi sa vrem sa ne facem ca ploua si nu se intampla nimic, numai atunci n-am discuta. Ca si cum vine uraganul peste tine si zici ca urmeaza vreme buna, iar tu stai pe casa si astepti sa te ia pe sus, zicand ca nu se intampla nimic. Deci nu inteleg de ce nu ar trebui sa discutam nimic despre schimbarile astea si nu inteleg de ce e asa deranjant, de parca cineva a fost batut cand era mic daca vorbea de schimbari climatice.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 113 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO