forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:33 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Vin Noi 01, 2013 7:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Da, in cartile acelea gasesti o explicatie clara despre fenomen.
Poate parea paradoxal, dar Marea Neagra joaca un rol de baraj destul de eficient in calea jetului extracarpatic. A se vedea in cartile recomandate mai sus diagnoza Q-G a ciclonului extratropical si in particular cazul concret de la noi.
Prevenirea efectelor...gandul ma duce la perdelele de protectie si la utilaje de deszapezire.

Dar din alt motiv am intrat...
Nu dau url-ul mare, postez cateva diagrame doar...
Am gasit date la nivel global pentru fiecare tara in parte, inclusiv cele desertice, temp. plus pp....pe luni, trimestre, etc...
Postasem diagrama tendinta pp in Romania 1951-2002 in noiembrie, dar am sters ca se vede sursa. :cry:
Nu vreau sa mai dau sursa. Sau asa...sursa-Google.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Vin Oct 30, 2015 10:31 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Daca ne uitam la temperaturi, observam ca maximul s-a atins in 2007 si de atunci avem o pauza in cresterea temperaturilor.

Imagine

Daca ne uitam la precipitatiile din acest secol, observam un trend crescator solid, precedat de scaderea serioasa de la finalul anilor 80 si prima parte a celor 90

Imagine

Daca analizam graficul temperaturilor la o raportare mai lunga, din 1901, nu mai observam aceeasi crestere serioasa ca si cum ne-am raporta incepand cu 1961 si astfel observam cat de moderata termic a fost perioada 1961-1990.E cat se poate de clar de ce aveam asemenea abateri cand ne raportam la ea.Putem observa totodata ca in perioada 1931-1960 au fost ani care au atins niste medii asemanatoare cu unii ani din acest inceput secol :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Vin Oct 30, 2015 11:32 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Este evident ca perioada 60-80 a fost in fapt o anomalie, iar raportarea la o perioada de acest tip, este ea insasi o eroare.
Sunt convins ca daca am fi prins o perioada ca ceea din anii 1920-1940 cu dezvoltarea urbanistica de azi, media temperaturilor era sigur mai ridicata decat cea din ultimii ani. Este evident ca multe statii care contribuie la media nationala au fost afectate de urbanizare, fiind situate multe dintre ele aproape de miezul orasului, automat media devenind mai mare, fara vreo influenta climatica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Vin Oct 30, 2015 11:56 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Un bun punct de vedere :) Pana si la inceputul secolului trecut, in primele 2 decenii, a fost mai cald decat in perioada 1961-1990.La media atipic de scazuta au contribuit substantial verile anormal de racoroase, mai ales cele din perioada 1976-1985.Am putea spune ca verile de acum sunt un revers al medaliei pentru verile de atunci.

As fi fost curios si eu care ar fi fost mediile in perioada, sa zicem, 1920-1953 cu urbanizarea de astazi.Nu zic ca ar fi fost similare in mod obligatoriu cu cele de astazi, dar sunt convins ca ceva mai ridicate fata de cum apar.Sa ne uitam la ani ca 1934, 1936, 1937, 1950 sau 1952 cat de calzi au fost :)

Ar trebui facuta o analiza amanuntita la statiile de munte cu sir lung de date.Dar de unde date ? :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 10:23 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Este ceea ce eu tot spun de vreo cativa ani. Daca nu e cu suparare, si daca cineva are rabdare sa arunce o privire, postez mai jos cateva doar, dintre discutiile si statisticile facute de mine pt a demonstra aceasta incalzire prin inglobare. Sunt mai multe de atat, insa si asa mi se pare ca e cam mult :). Discutiile sunt din 2012, 2013, 2014 si 2015.

"O mica rectificare, la aeroport media a fost de 11.6 nu de 11.8.Deci cu 0.7 grade sub statia anm si langa Dumbraveni, asa cum e si normal de altfel.De la inceputul anului, statia are o medie pe cele 4 luni de 4.0 grade, iar aeroportul de 3.5 grade.O diferenta de 0.5 grade.Enorm.Urias.Cum vreti sa-i spunem.Pacat ca nu se pot face astfel de comparatii si in alte zone, insa cel putin aici la Tg-Mures cam asta e "incalzirea".Si inca un lucru extrem de interesant care denota perfect influenta orasului asupra statiei.Nu cred ca multi au facut astfel de calcule.Iata care e diferenta intre statie si aeroport la media celor 4 ore de observatii climatice, 20:30, 2:30, 8:30 si 14:30.Diferente:

20:30 -2.2 aeroport fata de statie

2:30 -1.1 aeroport fata de statie

8:30 -0.1 aeroport fata de statie

14:30 +0.2 aeroport fata de statie

Concluziile le poate trage oricine.


Eu am o teorie in privinta aceasta, care la Tg-Mures e cat se poate de valabila.Incepand cu luna aprilie avem deja ziua destul de lunga si cantitatea de lumina si caldura tot mai mare.Asfaltul, cladirile si orice constructie inmagazineaza caldura si o cedeaza greu.Ultima ora de observatii a zilei este 20:30, cand inca avem ziua si soare in mai-iunie-iulie, iar in aprilie si august avem putin timp de la apusul soarelui, astfel ca acele cladiri inca sunt calde si cedeaza caldura, iar aerul din jur nu are o scadere precum cea din camp deschis.Am facut o demonstratie foarte simpla intre aeroport si statia anm.Orele 8:30 si 14:30 sunt identice sau ora 14:30 are chiar o medie mai mare la aeroport, in timp ce diferentele majore sunt la orele 20:30 si 2:30.Dimineata si ziua temperatura se uniformizeaza, ba chiar campul se incalzeste mai puternic decat betonul care dureaza pana se incalzeste.Dupa cum am demonstrat si in luna mai la ora 20:30 era o diferenta de aproximativ 2-2.5 grade in minus la aeroport, iar la ora 2:30 de 1-1.5 grade.La media unei zile asta inseamna aproximativ 1-1.5 grade in minus.E normal ca nu in fiecare zi se intampla asta, ci doar in cele senine.De aici rezulta intr-o luna, in functie de numarul de zile senine o abatere in minus intre 0.5 si 1.0 grade la aeroport fata de statia dintre betoane.Daca adunam aceste luni la un an avem o abatere de 0.3-0.5 grade.Astfel la decada 2001-2010 cu o medie de 9.6 grade daca ii mai scadem 0.5 grade ajungem la o medie de 9.1 grade.Adica la o medie care a mai fost intalnita de exemplu in decada 1941-1950, cea mai calda decada a secolului trecut, doar aceasta 2001-2010 a fost mai calda si cu cat, cu 0.5 grade.Am demonstrat cat de usor poate aparea o astfel de abatere la o statie care a devenit inglobata in betoane si care inainte se afla in camp deschis, fara nimic in jurul ei.Primavara si toamna astfel de diferente nu apar pt ca temperatura aerului e aproximativ egala cu cea a betoanelor astfel ca acestea nu pot influenta temperatura medie, iar ziua fiind scazuta, pana la 19:30 temperatura are timp suficient sa se uniformizeze si n-o mai face de la 50 de grade temperatura betonului vara ci de la probabil 15-20 de grade.La fel putem vorbi si de luna ianuarie, luna cu cele mai mari geruri.In camp aerul reuseste sa se supraraceasca fara sa fie afectat de nimic si am vazut asta chiar si aici in jurul orasului cand am prins -27 de grade, iar la statie erau -21.Betonul mentine un aer mai uniform in jurul lui si nu lasa sa se formeze acele supraraci ale zapezii din camp deschis.De aceea de exemplu in ultimii 10 ani la Dumbraveni am avut si -30 de grade, iar la Mures doar -23, in timp in 1985 la Dumbraveni erau -32 parca si la Mures -31.Nu stiu daca sunt cele mai bune explicatii, poate mai sunt si greseli, insa asta este ceea ce cred eu ca se intampla aici pe plan local la statia Tg-Mures.Inca o data, nu neg ca suntem intr-o perioada de incalzire, dar suntem intr-o perioada cel putin asemanatoare cu cea anilor 1931-1955, diferenta in plus de acum e data cred eu strict de afectarea amplasamentului statiei.Dupa ce am studiat ani de zile mediile pt mai bine de 100 de ani pot face urmatoarele precizari:

Am avut intre 1880 si 1900 o perioada calda, intre 1900 si 1925 una mai rece.Intre 1931-1955 alta calda, intre 1941-1952 fiind cea mai calda din secolul trecut.Apoi intre 1961-1985 alta rece, perioada 1961-1972 fiind cea mai rece alaturi de 1902-1914.Apoi intre 1995 si 2013 deocamdata alta perioada calda.Nu vad nicio diferenta intre aceste perioade.E normal ca una sa fie mai rece decat cealalta si alta sa fie mai calda decat cealalta.Nu pot fi egale intre ele.Diferenta insa de acum, mai ales din ultimii 10-11 ani e nejustificat de mare si ciudata.Adica s-au incalzit puternic doar 3 luni, inca 2 s-au incalzit moderat, iar altele sunt la fel sau chiar mai reci.Am cautat si tot am cautat pana am reusit sa-mi fac niste explicatii pt aceste anomalii.E loc si de mai mult.Chiar rog cat mai multa lume interesata sa vina si cu alte idei, cu exemplele altor statii, cu cifre de la alte statii, cu orice.Si inca ceva.La precipitatii avem aceleasi succesiuni ploioase-secetoase, fara insa nicio anormalitate in ultimii 10-11 ani.Si asta mi-a pus multe semne de intrebare si trebuie tinut cont neaparat si de acest aspect.




Sunt partial de acord.Din 1985 n-am mai avut o iarna atat de aspra, insa ger si luni foarte reci am mai avut.E drept ca se facea referire la luna ianuarie, insa chiar daca generalizat n-a mai fost, in anumite zone ale tarii sunt exemple care se pot da.O sa dau eu cateva cifre si incep cu ani mai apropiati de noi.

decembrie 1998: una dintre cele mai reci luni decembrie inregistrate vreodata la noi.De fapt de aici a inceput o succesiune de luni decembrie extreme, 1998, 2001 si 2002.S-a inregistrat recordul lunii de -34.5 la Intorsura Buzaului si in multe zone ale tarii temperaturile au coborat mai multe nopti consecutive sub -20.

ianuarie 2000: cel mai rece ianuarie dupa 1985.Medii de -7/-8 grade in centrul tarii si sub -10 in depresiuni.Minime de -33/-34 in depresiuni.

decembrie 2001: cel mai rece decembrie din isotria moderna a statiei din Tg-Mures.Medie de -7.5 grade, cu 6 grade sub cea normala.O minima de -25 de grade la statie si nu mai putin de 7 nopti cu minima sub -20.

decembrie 2002: o medie mai ridicata decat in 2001, insa nu cu mult.Minimele au fost din nou foarte scazute, multe statii si-au inregistrat un nou record de minima pt luna decembrie.La Intorsura Buzaului au fost -34.0, la Ploiesti nou record cu -27.3, la Bucuresti nou record cu -25.6, la Sibiu -26.5 grade, la Mures -23.5 etc.

februarie 2003: a incheiat cea mai rece iarna dupa 1984-1985.Media lunii la Mures a fost de -7.0, locul 8 in istorie.In depresiuni avem din nou medii sub -10 grade.

februarie 2005: cel mai intens val de frig al noului secol.O minima record dupa ultimele actualizari anm pt luna februarie la Intorsura Buzaului de -35.8 grade.Alte minime in tara: -26.5 la Rosiori de Vede, -23 la Bucuresti, -24 la Tg-Mures, -26.4 la Sibiu, -30 la Dumbraveni(unde in 1985 au fost tot -30 la fel ca la Tg-Mures, ca vorbeam de influenta urbanizarii), -28 la Bechet, -32 la Brasov, -33 la Sf.Gheorghe etc.

martie 2005: din nou minime record la foarte multe statii din tara.Din pacate la Mures n-am avut zapada astfel minime a fost doar de -17.Statiile care si-au stabilit nou record de frig al lunii sunt urmatoarele: Sibiu -24.7, Deva -22.3, Dumbraveni -25.2, Bucuresti -19.9, Brasov -27.5 si Intorsura Buzaului cu -31.0, foarte aproape de recordul lunii de -31.4.La Balea Lac au fost -32.2, minima absolut pe tara inregistrata vreodata in luna martie.

ianuarie 2006: o luna cu medii de -6/-7 grade in centrul tarii, -8 in nordul Moldovei si -10 in depresiuni.Minime de -25 la Mures si Sibiu si -33.3 la Miercurea-Ciuc

ianuarie 2008: aici e de amintit doar atat: 107cm Zimnicea

ianuarie 2010: medii de -8/-9 grade in nordul Moldovei, desi in restul tarii abaterile au fost pozitive

februarie 2012: deja aici stim toti ce s-a intamplat.134cm la Balta(MH).4 viscole care au acoperit sud-estul tarii si unele statii meteo si-au inregistrat recordul absolut al inaltimii stratului de zapada, printre care Focsani 85cm, Bacau si Tg-Jiu cu 70cm.Alte statii stim ca au avut printre cel mai mare strat de zapada din istorie, 72cm la Bucuresti, 69cm la Craiova, 33cm la Tg-Mures etc.Stim si gerul ce-a urmat cu cea mai mica temperatura ex-depresiuni dupa 1985: -31.5 la Stanca Stefanesti.Au mai fost si altele: -28 la Bailesti, -26 la Alexandria, -27 la Iasi, -29 la Negresti si Botosani, -28 la Jimbolia, -27 la Satu Mare, in Ardeal nebulozitatea n-a lasat minimele sa coboare prea mult.Doar Dumbraveniul a reusit sa ajunga la -25 din afara depresiunilor.

decembrie 2012: La Tg-Mures a adus o inaltime record absolut al stratului de zapada pt aceasta luna, 29cm.Nu stiu daca e ceva singular sau si alte statii au inregistrat asa ceva, cert este faptul ca si aceasta luna a adus zapezi foarte mari, 38cm la Lugoj, 46cm la Joseni, 44cm la Suceava si Bacau, 58cm la Darabani, 65cm la Cotnari etc.

Ceea ce intr-adevar n-am avut cel putin aici la Mures ar fi o medie de -10 grade a vreunei luni ianuarie sau februarie si o minima sub -25.La minima sub -25 sunt insa rezervat pt ca se inregistra dar nu mai pomenesc cauzele pt ca se cunosc deja.Asteptam acum un val serios de frig cu noul amplasament sa vedem.Tot din arhiva statiei de la Tg-Mures mai pot spune ceva.Intre 1900 si 1940 n-am avut nicio luna ianuarie cu media de -10 sau sub.A fost insa o luna februarie cu -10.9 in 1932.Atat, timp de 40 de ani.Apoi intre 1940 si 1985, timp de 45 de ani am avut 8 luni cu media de -10 sau sub.Din 1985 sunt 28 de ani de cand avem iar pauza.




Si pt ca avem deja 7 luni cu statia in noul loc, am facut cateva comparatii preliminare.Iata cateva rezultate:

Ianuarie-Aprilie 2013 aeroport media: 3.5 grade

Ianuarie-Aprilie 2013 statia anm media: 4.0 grade.Diferenta +0.5 grade

De la 1 mai s-a schimbat amplasamentul.

Mai-Noiembrie 2013 aeroport media: 15.3 grade

Mai-Noiembrie 2013 statia anm media: 15.5 grade.Diferenta +0.2 grade

Septembrie-Noiembrie 2012 aeroport media: 10.6 grade

Septembrie-Noiembrie 2012 statia anm media: 11.4 grade.Diferenta +0.8 grade

Septembrie-Noiembrie 2013 aeroport media: 9.9

Septembrie-Noiembrie 2013 statia anm media: 10.0 grade.Diferenta +0.1 grade

Concluziile n-are rost sa le mai comentez.Cifrele spun totul.Si statia n-a fost scoasa complet din oras, inca influenta lui se simte cu toate ca intr-o mult mai mica masura, dar tot n-avem conditiile pre anii 2000.
Mai jos avem diferentele la cele 4 ore de observatii dintre aeroport si statia anm pt luna noiembrie 2012.

20:30 -2.2 aeroport fata de statie

2:30 -1.1 aeroport fata de statie

8:30 -0.1 aeroport fata de statie

14:30 +0.2 aeroport fata de statie

Aici am facut fix aceeasi comparatie doar ca pt noiembrie 2013.

20:30 -0.4 aeroport fata de statie

2:30 -0.1 aeroport fata de statie

8:30 -0.1 la aeroport fata de statie

14:30 -0.1 la aeroport fata de statie

Si de aici se vede clar unde era diferenta si care era cauza.



Se implinesc peste 2 saptamani, in 25 mai un an cu statia in noul amplasament, astfel ca se pot trage unele concluzii sumare despre evolutia temperaturii pt fiecare luna si anotimp.

Ianuarie-mai 2013: diferenta +0.6

Ianuarie-mai 2014: diferenta +0.3

iunie-decembrie 2012: diferenta +0.7

iunie-decembrie 2013: diferenta +0.1

Per total:

iunie 2012-mai 2013: diferenta +0.7 grade

iunie 2013-mai 2014: diferenta +0.2 grade

Diferentele sunt create tot la ora 20:30 insa doar in perioada in care soarele apune inainte cu 30-60 de minute de aceasta ora, timp in care la aeroport fiind complet in afara orasului se raceste mai rapid.Cand apusul se petrece cu mai mult de o ora inainte de 20:30 sau dupa aceasta ora diferentele dispar.Acelasi lucru se intampla si la Alba-Sebes.Diferenta cea mai mare apare la ora 20:30.Doar ultimul exemplu, cel mai recent din luna aprilie, cele 4 valori de la orele 2:30, 8:30, 14:30 si 20:30.Daca se uita cineva tot pe aceste pagini am dat diferentele de la principalele ore si intre aeroport si statia anm Tg-Mures, inainte si dupa schimbare.Le repun totusi din nou:

Alba Iulia: 9.2; 8.6; 16.6; 13.9

Sebes: 8.6; 8.8; 15.8; 12.8

iunie-decembrie 2012

20:30 -1.8 aeroport fata de statie

2:30 -0.9 aeroport fata de statie

8:30 -0.3 aeroport fata de statie

14:30 +0.1 aeroport fata de statie

iunie-decembrie 2013

20:30 -0.4 aeroport fata de statie

2:30 -0.1 aeroport fata de statie

8:30 -0.1 la aeroport fata de statie

14:30 +0.2 la aeroport fata de statie

Apoi, ceea ce am adus in urma cu cateva saptamani in discutie, umbririle naturale sau artificale ale statiilor, dimineata sau seara.Se vad foarte clar cazurile si la unele si cauzele.In lunile de vara-iarna aceste lucruri nu conteaza, pt ca apusul si rasaritul are loc cu mai multe de o ora inainte sau dupa orele de observatie, insa in lunile de tranzitie, cand apusul sau rasaritul are loc in jurul orelor de observatii sau cu putin timp inainte sau dupa, aceste umbriri joaca un rol foarte important in mersul temperaturii.Statiile situatie in camp, fara obstacole naturale, dealuri mai inalte in apropiere sau cladiri, deja la ora 8:30 trebuie sa aiba o medie cu aproximativ 1 grad sau chiar peste cea de la ora 3 dimineata.Insa nu peste tot e la fel.Si iata cateva exemple din luna aprilie.Voi posta diferentele doar:

Tg-Mures:+0.8

Dej: +0.8

Bistrita: +1.4

Sibiu: +1.4

Sebes: +0.4

Cluj Napoca: +0.2

Alba Iulia: -0.6

Petrosani: -1.1

Tg-Lapus: -0.5

Se observa clar de aici ca la unele statii situatia nu e in regula.La Alba diferenta fata de Sebes este de 1 grad in minus, iar concluzia este ca statia e umbrita de cladirile din jur.La Petrosani sau Tg-Lapus umbrirea e din cauze naturale, dealuri sau munti la est.La Cluj, nu stiu, cladiri, arbori, deal, ceva tot exista care blocheaza cresterea in prima ora de la rasarit, pt ca de exemplu la primele 10 zile din mai diferenta a crescut si aici la +1.4 grade, insa si observatia are loc deja la 2 ore de la rasarit.Ceva blocheaza cresterea in prima ora, iar la unele chiar continua scaderea probabil pt ca soarele nici nu apare pana la acea ora.Acelasi lucru e valabil si la apus.Aici e mai greu insa de observat diferenta pt ca nu avem la fiecare statie observatiile din ora in ora, insa un caz cert e la Sibiu, unde daca dimineata soarele rasare direct pe statie si asta se vede in mersul temperaturii, seara apune mai devreme obstructionat probabil de Meridionalii de la sud-vest, iar temperatura are o scadere uneori si de 5-6 grade intr-o ora, de la 19:30 la 20:30.La Mures de exemplu sau la Sebes, unde soarele bate pe statie pana la apus in jurul orei 20:20 scaderea e de doar 1-2 grade fata de ora 19:30, insa la ora 21:30 deja temperaturile sunt identice intre Mures si Sibiu de exemplu.Si am urmarit asta nu de 2-3 ori sau de 20-30 de ori, ci de sute de ori.Sunt foarte multe de spus si de studiat in acest sens, insa cert este din nou ca incalzirea globala e o poveste.Conditiile de masurare a temperaturii s-au schimbat radical la marea majoritate a statiilor in ultimii 15-20 de ani.Amplasamentul este dupa parerea mea principala cauza a cresterii temperaturii medii.


Am facut o actualizare a mediilor pt noua raportare, 1981-2010 si am adaugat si viitoarea raportare 1991-2014 deocamdata.Am pus si diferentele dintre perioada 1961-1990 si 1991-2014, adica de la un ciclu la celelalt.Ar mai fi 5 ani si jumatate din acesta.Concluziile din punctul meu de vedere sunt cat se poate de clare si nu vad nicio legatura intre incalzirea globala si cresterea temperaturii medii de la Tg-Mures.I-as fi recunoscator lui doodoo daca ar veni cu ceva cat de cat asemanator, insa pt Cluj si doar incepand cu anul 1967, ca sa aiba totusi o legatura cu ce avem acum."




Voi reveni azi sau maine si cu niste grafice elocvente.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 11:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Bine ai facut ca ai postat aceste discutii, chiar daca mesajul e foarte lung, dar asa se pun mai bine cap la cap unele chestii.Asteptam si graficele :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 4:00 pm 
Sunt bine punctate de Sorin diferenţele, măcar la el la Mureş există ce să compari. În unele locuri nu se pot face astfel de diferenţieri dar ca să fie totul cât se poate de riguros şi staţia de la aeroport şi cea de la ANM ar trebui să respecte aceleaşi condiţii, altitudine şi orografie, cam greu să ajungi la aşa ceva. La noi dacă te uiţi la cele două staţii, cea de la aeroport şi cea de la ANM, sunt cam la acelaşi nivel şi orografia pare să fie la fel şi e vorba de 7-800 de metri însă dacă analizezi cu atenţie care-i treaba nu e chiar la fel şi apar uneori diferenţe interesante, insesizabila vale cu ochiul liber de la ANM face ca nocturnele să fie mai scăzute uneori decât la aeroport iar diurnele să fie mai ridicate.
Diferenţele în general sunt minore, mai ales la media lunară, o zecime, două, rar mai multe.
La Arad, de exemplu, staţia meteo ANM este în partea de sud a Mureşului iar cea de la aeroport în partea de nord, ANM-ul este spre inland aeroportul este înspre graniţă, la ANM staţia este în afara satului la aeroport la câteva sute de metri sunt blocuri. Şi aici apar uneori diferenţe de 0,5 sau chiar 1 grad.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 6:39 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Diferentele dintre aeroport si statia ANM pot avea si cauze naturale, nu sunt doar din cauza urbanizarii.
De exemplu la Cluj statia ANM are valori mai scazute decat aeroportul, dar aici desigur, nu se pune pentru ca statia e la altitudine mai mare.

Eu am facut numeroase analize pe sirurile de date din Europa (aici avem date mult mai numeroase, statii care au date chiar de peste 200 de ani), si concluzia este ca, in medie, statiile care au suferit de urbanizare mai pronuntata au un plus de 0.5 grade fata de statiile care nu au suferit modificari in perioada respectiva.

Concluzia este ca atata timp cat o statie nu sufera modificari de amplasament, datele sale pot fi luate in studiile de evolutie a climei, chiar si cele din interiorul marilor orase, doar ca aici trebuie aplicate niste corectii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 7:48 pm 
Păi dacă se fac corecţii iar nivelul corecţiei este corect putem vedea că încălzirea nu e chiar atât de mare.
Plus că la altitudini mari inversiunile termice, de foarte multe ori, sunt la ele acasă.
E complexă toată treaba, nu e chiar atât de simplu.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 11:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Eu știam de -36,2 C la Întorsura Buzăului in februarie 2005. Oricum si -35,8 C este minima lor absolută. Dupa cum se stie, la marile geruri din 1929 si 1942, aceasta statie meteo nu exista.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Dum Noi 01, 2015 2:19 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
sorifin scrie:
Primavara si toamna astfel de diferente nu apar pt ca temperatura aerului e aproximativ egala cu cea a betoanelor astfel ca acestea nu pot influenta temperatura medie, iar ziua fiind scazuta, pana la 19:30 temperatura are timp suficient sa se uniformizeze si n-o mai face de la 50 de grade temperatura betonului vara ci de la probabil 15-20 de grade.La fel putem vorbi si de luna ianuarie, luna cu cele mai mari geruri.In camp aerul reuseste sa se supraraceasca fara sa fie afectat de nimic si am vazut asta chiar si aici in jurul orasului cand am prins -27 de grade, iar la statie erau -21.Betonul mentine un aer mai uniform in jurul lui si nu lasa sa se formeze acele supraraci ale zapezii din camp deschis.

Interesant. Eu tot urmăresc stația de la Vaslui, care e efectiv înconjurată de vile (iar spre NE se află niște foste hale industriale din ciment). În anotimpurile de tranziție bate uneori și Rădăuțiul (de exemplu azi-dimineață a avut -7°C), în timp ce iarna aproape dispare din peisaj.

Totuși, e o stație cu șir de date de peste un secol. Și așa majoritatea stațiilor de pe aici care au „supraviețuit” desființărilor masive de până în 2003 sunt urcate pe terase, dealuri, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Dum Noi 01, 2015 3:38 pm 
Imagine


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Dum Noi 01, 2015 10:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
sorifin scrie:
Voi reveni azi sau maine si cu niste grafice elocvente.


Vezi ca ai uitat :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Lun Noi 02, 2015 1:36 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
dextercioby scrie:
Eu știam de -36,2 C la Întorsura Buzăului in februarie 2005. Oricum si -35,8 C este minima lor absolută. Dupa cum se stie, la marile geruri din 1929 si 1942, aceasta statie meteo nu exista.


Dintr-un articol de-alea d-nei Octavia Bogdan numit: "Caracteristici ale hazardurilor/riscurilor climatice de pe teritoriul Romaniei":

Un caz destul de recent îl reprezintă valul de căldură, care s-a produs în prima decadă a lunii ianuarie 2005, ceea ce a determinat o maximă termică de +22.2°C/8.I.2005 la Oraviţa în sud-vestul României, care apoi a fost succedat, la scurt timp, de valul de frig din a doua decadă a lunii februarie din acelaşi an, când în Depresiunea Întorsurii din Carpaţii de Curbură s-a înregistrat temperatura minimă de -36.2°C în aer şi temperatura minimă pe sol de -38.0°C, pentru prima dată aici devenind minima absolută pentru staţia Întorsura Buzăului.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Clima Romaniei.
MesajScris: Lun Noi 02, 2015 10:35 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Cele 22.2 grade de la Oravita au fost pe 7 ianuarie 2001, o iarna calda de la un capat la altul.
Sunt atatea erori pe site-uri si in diverse articole de te doare capul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO