forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:45 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceata densa
MesajScris: Dum Dec 23, 2007 10:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Buna seara
Am auzit ca pe arii extinse s-a produs ceata densa, iar ANM a transmis o avertizare Nowcasting, privind persistenta cetii, inclusiv la Bucuresti inte orele 20 si doua dimineata ( 23-24 decembrie), avertizarea find semnata de domnul Adrian Tanase.
M-am uitat cu atentie pe fereastra si am vazut ca ceata este formata din fulgi foarte fini, care s-au depus pe toate suprafetele in scurt timp, nefiind chiciura, care se depune intr-un timp mai indelungat, in special pe ramurile copacilor.
As dori sa stiu daca ceata a aparut ca urmare a intrarii unei mase de aer mai cald si ce a determinat depunerea unui strat foarte fin de nea, asemenator cu o pulbere. Stiu ca acestea sunt pentru marea majoritate fenomene neinsemnate, insa sper sa primesc o explicatie din partea cuiva din acest domeniu., deoarece sunt interesata de fenomenele ce tin de vreme si clima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Fenomen asemanator (Light freezing fog)
MesajScris: Dum Ian 27, 2008 11:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Buna!
Un fenomen asemanator cu cel descris de tine ca s-a intamplat la Bucuresti pe 23-24 decembrie 2007 s-a petrecut si la Timisoara ieri (26 ianuarie 2008) dimineata. Desi noaptea a fost senina si o temperatura cuprinsa intre -5 si -7 grade, dupa ora 4.00 a aparut ceata si pana pe la 7.00 s-a produs fenomenul de care ziceai si tu. La inceput am crezut ca a nins, dar nu era posibil, cerul fiind senin...
Aici e istoricul acelei zile: http://www.weatherunderground.com/history/airport/LRTR/2008/1/26/DailyHistory.html?req_city=NA&req_state=NA&req_statename=NA
E posibil, asa cum spuneai, sa fie vorba de o masa de aer cald care sa vina la altitudine. Presiunea atmosferica era foarte ridicata (1036-1037mb) in acea noapte la Timisoara si cred ca miscarea descendenta a aerului din formatiunea anticiclonica sub care ne aflam a facut ca aerul cald sa coboare si in contact cu aerul rece de la nivelul sosului sa formeze acea "chiciura" foarte abundenta intr-un timp asa de scurt.
Mi-a venit in minte explicatia asta pentru ca uitandu-ma pe www.weatherunderground.com la istoric, am vazut ca si in Bucuresti presiunea era ridicata (1030 mb) in acea noapte si temperatura intre -6 si -8 grade, deci conditii aproape indentice cu cele de la Timisoara o luna si ceva mai tarziu.
Astept cu interes si alte explicatii ale acestul fenomen destul de rar pe care l-am vazut.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO