forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 8:37 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Dum Dec 30, 2012 3:36 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:10 pm
Mesaje: 1294
Localitate: bucuresti
Roberta scrie:
Tara, mi-ar fi dor de tara, eu vreau sa fac ceva pentru tara asta!!!
l...

Eu am o etate mare in a face ceva pentru romania, a arata ceea europenii nu au auzit ori vazut pe forurmurile de specialitate, discutiile despre receptii radio si tv. A mers sanie 6 ani treaba, cei publici, din exterior eram vazut cu bifa si din romania scartaiam si dadeam de toti orgoliosii "hahaha da uitel si pe asta cum face pe desteptu si sufera, su multe altele".
prinsese tot culoare in europa ce dadeam ca informatie din romania, insa data de 18 iulie 2012 va ramane istorie, data cand am fost "mutilat" in orice forum din romania din cauza orgoliosilor si facatorilor de prea bine.
Uita-te cum scria un pasionat rege al italiei despre mine
http://radiolawendel.blogspot.ro/2008/0 ... in-fm.html
Deci ca sa incepi trebuie sa realizezi ca ai cioturi in cale grupa mare. Asa e romania, nu ai ce sa ii faci. nivelul de educatie urban nu are cei 7 ani de acasa.
iar ca gandire te avanti foarte tare spre varsta familiei ceea ce nu e bine pentru tine. pe langa mine am 2 ca al de tine, una de 16 si una e 17, pe care le-am crescut de la varsta lor de 5 respectiv 6 ani pana a 11 respectiv 12 ani, parintii lor au fost dusi cu pluta in jegu ala de tara manelistic numit spaniolia. Deci eu te inteleg usor ce vrei, bugurile de a incepe din orice si a nu termina, de a fi superficiala, tendinte de a fi severa de a fi dura, rece, trista etc etc etc, sub nasul meu a crescut aia de 17 ani. Ma consider din mai multe puncte de vedere putin trecut la 29 de ani. Prea multe socuri si prea multe traite, si problemele cele mai mari intr-o familie noua instabila.

_________________
Dxfmromania online = 2006-09-15 -2012-09.03.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mar Ian 01, 2013 3:41 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Legat de ce zice zvartoshu, din ce am vazut pana acum, cei care au avut probleme in familie sunt mult mai alerti decat astialalti. Din punctul asta de vedere, va admir. Suntem legume fata de voi, de obicei voi sunteti cei de pe baricade :lol:
Aici a plouat de anul nou. Pe 30 decembrie fu chiar insorit, a ajuns pana la 15 grade temperatura. Si 31 a inceput ok, dar spre seara s-a innorat. Acum sunt iar 7 grade si picura incet (deja ma enervez de cate ori am vazut 7-8 grade pe widgetul de temperatura). Frontul de aseara a venit si cu ceva vanticel, vreo 50 rafala si 30 sustinut.
Artificii n-au fost deloc, poate si din cauza ploii. Sau poate mizau pe arabi sa aduca artificiile (pe 30 a fost plin centrul orasului de allah akhbar....au iesit sa protesteze ca le-a manjit careva usa moscheii cu c***t :lol: )
Ca sa vedeti cam cum e cu nebulozitatea aici, atasez graficul din decembrie, luat de pe mundomanz.

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mar Ian 01, 2013 4:29 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:10 pm
Mesaje: 1294
Localitate: bucuresti
stef scrie:
Legat de ce zice zvartoshu, din ce am vazut pana acum, cei care au avut probleme in familie sunt mult mai alerti decat astialalti. Din punctul asta de vedere, va admir. Suntem legume fata de voi, de obicei voi sunteti cei de pe baricade :lol:


Nu zic din rautate sau lauda, gandeste-te, ca materiale exprimate de mine pentru europa au fost aprox 15211, renumarate anul trecut, din care meteo au fost vreo 980 si restul mancare dieta, si joaca la misto - 230. Daca nu imi reclamau jigodiile canalul iti dadeam sa scarmeni printre 16500 filme.
Gandeste-te ca sa vezi cum e sa cresti 2 fete timp de 6 ani. Sunt invatat cu tot felul de traznai feminine, in comparatie cu ce faceam noi la varsta lor. nu iti mai zic socuri, plec prima data la scoala cu parintii si dupa o perioada scurta doliu, plec spre scoala in 99 in paralel cu bunicamea care trebuia ajutata la operatia de fiere, am plecat de acasa si mam trezit in 2003 ca maicasa si taicasu la alea mici au migrat in spaniolia fara sa spuna, asa sunt astia dementi si imbatati de tampenii In 2007 la sustinerea examenului de mecatronica am ajuns la urgente din cauza fricii de baze de date ( profesorul isi batea joc de elevi prin manifestul, te las corijent, evident dat afara de consiliul scolar prostliceal), din nou 3 luni paralizat si cu traume. evident 2012 aduce socul masiv cand ma angajasem si eu la tme sa fac rost de un job zdravan pe tv si media, si am picat mital din cauza unor banuri excesive date pe forumurile romanesti de dx din cauza invidiei. Sunt un om pe jumate copt, poate cine vrea sa imi zica ce vrea sa creada ce vrea, la spital sa zis clar ca sunt aproape inapt la mai multe si apt conditionat la unele.

_________________
Dxfmromania online = 2006-09-15 -2012-09.03.


Ultima oară modificat de zvartosh pe Mar Ian 01, 2013 4:37 pm, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mar Ian 01, 2013 4:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Cam slabut cu cantitatea de precipitatii vara, e un climat mai degraba cu nuante mediteraneene decat oceanice :)
In June, July and August, precipitation tends to come only from violent thunderstorms which are formed over the Bay of Biscay.


Fişiere ataşate:
Untitled.png
Untitled.png [ 27.02 KiB | Vizualizat de 1386 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 5:07 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Azi dimineata m-au trezit sirenele. Nu de politie/ambulanta. Sirene de-alea "adevarate", de raid aerian. Pana sa apuc camera sa inregistrez, s-au oprit. O fi fost ceva test. 4 grade acum, innorat (as usual), si fara ploaie. Se pare ca de pe acum intram si noi intr-un regim anticiclonic si nu prea mai vedem ploaie. Nu prea-mi convine, ma obisnuisem deja cu aversele si imi placeau (din vara tanjeam dupa asa o perioada ploioasa).

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 7:34 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Sirene in RO ? In Bucuresti stiu ca pe vremea lui Ceasca mai sunau dar sa mai fie functionale inca :?:

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 9:49 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Mike60 scrie:
Sirene in RO ? In Bucuresti stiu ca pe vremea lui Ceasca mai sunau dar sa mai fie functionale inca :?:

In Franta mai :lol: . Ultima oara cand am auzit sirene in Romania a fost la Deva, in 2006. Le-au facut un test anuntat si cum eram cu capul plin de cartile lui Sven Hassel, mi-a placut la nebunie. De fapt in general imi place cand aud asa ceva, uneori caut si pe youtube situatii cu furtuni in care se aud sirenele sau eventual la bombardamentele de la arabi. Mi se pare aproape fascinant urletul ala sinistru pe care il au, mai ales ca e asociat cu situatii nasoale. De fapt, pentru situatiile in care sunt folosite nu cred ca exista fundal sonor mai bun :P
3 grade aici, si ceata deasa. Statia spune doar umezeala de 97% si "dissipating clouds", banuiesc ca o fi mai sus pe deal. Ceata a aparut destul de subit, in decurs de 20 de minute a trecut de la aer un pic cetos la ditamai ceata groasa la care vezi valatucii cum se misca in lumina becurilor stradale.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 9:59 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Stef, asta e statia? http://www.mundomanz.com/meteo_p/byind? ... on=display .. http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang= ... &Send=Send
Vad ca ai o clima a la Uk, cu ploaie aproape zilnic. E clar ca nu te plictisesti. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 11:15 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Lun Noi 10, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1961
Localitate: Hampshire
Pana la urma te plictisesti si de ploaia asta.
Nu cred ca este clima ca in UK. Este mult mai in S.
Este adevarat ca in toamna asta a cam " picurat " in zona respectiva ( F ) dar pana a ajunge sa spui ca este ca in Uk mai este mult ......

_________________
flash=290,130]http://www.wunderground.com/swf/pws_mini_rf_nc.swf?station=IWEYBRID15&freq=30&units=metric&lang=EN[/flash]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Mie Ian 02, 2013 11:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Adevaratele cantitati "monstruoase" de precipitatii cad in Scotia, Anglia de regula nu are cantitati de precipitatii foarte mari, cu exceptia extremitatii vestice. Spre exemplu Londra cu ai sai 592 mm nu se compara cu Limoges :) Strict dpdvd al cantitatilor de precipitatii, Londra se compara cu Bucuresti Baneasa :))) Ca ploua mult mai des, e alta treaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 03, 2013 3:57 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Da, sunt sirene si in RO, arata ca niste ciuperci ciudate pe cladiri si sunt functionale, odata la 5-10 ani le mai testeaza. La Slatina ultima data am auzit in primavara 2009.

Pe 5 august 2006 s-au aprins becurile stradale si au sunat si niste sirene la Slatina si Bucuresti chiar. In filmul ala se aude o chestie ciudata ca un claxon la inceput, care se opreste odata cu luarea curentului din zona Spital-Crisan (se vede un bec cum se stinge in blocul din fata), aia ar fi sirena de pe Spital.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Joi Ian 03, 2013 7:13 am 
stef scrie:
Azi dimineata m-au trezit sirenele. Nu de politie/ambulanta. Sirene de-alea "adevarate", de raid aerian. Pana sa apuc camera sa inregistrez, s-au oprit. O fi fost ceva test. 4 grade acum, innorat (as usual), si fara ploaie. Se pare ca de pe acum intram si noi intr-un regim anticiclonic si nu prea mai vedem ploaie. Nu prea-mi convine, ma obisnuisem deja cu aversele si imi placeau (din vara tanjeam dupa asa o perioada ploioasa).

Pe mine m-au trezit din coma sirenele ambulantelor.
Stiu ca medicii au dorit sa ma trezeasca, insa m-au trezit ''prematur" ambulantele ... si a fost mai bine asa, nu am apucat sa stiu prea multe...
I-am vazut doar, erau multi medici, asistente...s-au bucurat, si mi-au facut repede o injectie.
Abia la urmatoarea trezire...Dar atunci erau si ai mei de fata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Joi Ian 03, 2013 10:29 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 03, 2012 8:10 pm
Mesaje: 1294
Localitate: bucuresti
Neaceasca85 scrie:
Da, sunt sirene si in RO, arata ca niste ciuperci ciudate pe cladiri si sunt functionale, odata la 5-10 ani le mai testeaza. .

Sunt modele si verticale care au azimuturi exacte nord sud sau est vest, noi aveam multe asa in bucuresti.

_________________
Dxfmromania online = 2006-09-15 -2012-09.03.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Vin Ian 04, 2013 6:25 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Ma uitam un pic pe mundomanz si cred ca statia meteo e cea a aeroportului, deci la vreo 8 km in linie dreapta fata de unde stau si cu aprox 160 m mai sus decat mine. Si, normal, mult mai departe de rau, care e cam la 200 m distanta de unde stau. Bine, zona efectiva a raului cred ca are un microclimat destul de beton, lunca se adanceste cu cateva zeci de metri chiar la rau, deci e asemanator unei depresiuni lungi si cu umiditate foarte ridicata (visez cu ochii deschisi sa prind o data ceata doar in albia raului, si podurile sa fie deasupra ei).
8 grade acum, vant usor si un aer foarte umed si cu miros tomnatic. Feelingul imi place la nebunie, totdeauna am fost fan al aerului rece si umed. As vrea doar sa avem ceva variatii mai serioase de temperatura, de cand am venit nu cred ca a iesit din gama 0-10 grade.

Imagine

Edit: ma uit pe graficul de nebulozitate pe decembrie si ma tot minunez...normal ca nu avem amplitudini mari daca e vesnic noros.

Imagine

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Vin Ian 04, 2013 9:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
sunteti in plina masa maritim tropicala " de la mama ei" :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO