forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:39 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 7:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
sau deschide geamul si ii arunca telefonul :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 3:15 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Oh da, la avion deschizi geamul ca acasa unde nu ai de-a face cu depresurizarea. :twisted: Tocmai ca hublourile alea par destul de usor de spart, dat 3 pumni si ai aterizare de urgenta. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 7:40 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Neaceasca85 scrie:
Oh da, la avion deschizi geamul ca acasa unde nu ai de-a face cu depresurizarea. :twisted: Tocmai ca hublourile alea par destul de usor de spart, dat 3 pumni si ai aterizare de urgenta. :lol:


Cred ca-s geamuri duble, dar cel interior parca-i din plastic. Ma asteptam la hublouri mai mari totusi, asa cum stateam pe scaun trebuia sa adopt o pozitie mega-retardata ca sa vad bine pe geam.
Inainte de aterizare a inceput pilotul sa turuie ca sa ne punem centurile etc, a vrut sa zica si "don't forget to open the window blinds" dar a iesit don't forget to open the windows :lol:

A fost un zbor...ioi doamne :lol: . {rima parte a fost genul de zbor in care devii spiritual :D De doua ori au zis ca e inchis aeroportul din cauza zapezii, wizz-ul care trebuia sa ne ia pe noi fost deviat la Lille.
Fix inainte de ora inchiderii (astia inchideau la 00 aeroportul desi era inca full de la zboruri intarziate 8O ) au zis ca doua zboruri Ryanair au incercat sa aterizeze dar nu au reusit, deci sunt anulate, si mai vine incearca si wizz-ul nostru dar nu e garantat nimic.

Ne-a manat reprezentanta wizz afara, era ninsoare cu vant, strat pe jos etc, abia se vedea avionul aterizand, vreme "adevarata". Ne-au imbarcat urgent sa nu prindem inchiderea. Era ditamai stratul pe pista, si in aer am prins ceva turbulente, nu stiu exact cat de intense erau dar mie mi s-au parut hardcore :P . Ne-a zguduit asa incat prima oara cand a trecut tipa cu caruciorul cu beuturi, jumate de avion a luat alcoolice :lol: Normal ca s-au gasit carcotasi care sa le comenteze ca de ce au intarziat, desi era cat pe ce sa nu mai prindem deloc zbor.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Sâm Ian 19, 2013 11:49 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Intotdeauna se gasesc carcotasi...sunt satul de ei...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 20, 2013 7:25 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Da, eu vreau sa stau numai cu ochii beliti pe geam dar e destul de greu, bine ca nu sunt prea inalt, e mai bine mai scund ca te cocosezi. Sau daca nimeresti locuri pe aripa, damn, mai vezi o laie sau iti rupi gatul sa te uiti pe langa aripa, cred ca de 2 ori mi s-a intamplat, odata in 2012 la plecarea in Antalya, dupa ce ca nu dormisem 1 secunda noaptea aia si ma dureau ochii ca dracu a trebuit sa-i fortez pe langa aripa.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 5:38 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Eu m-am pus intentionat langa motor. Dupa ce m-am asezat mi-am dat seama ca eram un pic prea in spate, vroiam sa vad palele motorului si de unde stateam nu se putea. Numai bine asa am vazut ca aripa avea un strat de gheata pe ea, mai ales pe suprafetele frontale. Cele de la Ryanair erau stropite la fiecare jumate de ora pentru degivrare, chiar daca nu plecau nicaieri, la al nostru nici poveste de asa ceva :lol: . Bine, eram si in intarziere.

La faza cu carcotasii, turbulentele erau chiar benefice. Am observat ca dupa decolare nu se mai auzea cel mai vocal dintre toti. M-am uitat si l-am vazut cu capul dat usor pe spate, gura deschisa si ochii bulbucati. Cred ca tipu' avea un atac de panica silentios :lol:

Frate-meu zicea ca s-ar putea sa se inchida scolile in Limoges, pentru cativa cm de zapada. Serios ca astia se panicheaza de parca ar fi cenusa vulcanica, nu ninsoare :P . Cred ca topicul va intra la nani ceva timp, exceptand poate daca primesc ceva poze/filmari tari de-acolo.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 7:21 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Eu as rade si mi-ar place la turbulente cam la fel cum rad la cutremure. :lol: Maica-mea cat e ea de dura in situatii de pericol se p%$@ pe ea si ramane blocata, cand ne plimbam prin padure la Sambata ii e frica de ursi.

Pai da, si la cativa cm de nea pentru ca pe acolo or merge doar cu masinile nicidecum pe jos ca noi catre scoli, in provincie cel putin ca in Bucuresti nu se poate decat cu metroul.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 7:38 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
stef scrie:
Cele de la Ryanair erau stropite la fiecare jumate de ora pentru degivrare, chiar daca nu plecau nicaieri, la al nostru nici poveste de asa ceva :lol:

Inseamna ca ai scapat ca prin minune de ghearele mortii. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 7:41 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Ei da, acum sa mearga la biserica pentru a multumi. :lol: Un seminarist de drept procesual penal ne-a dat pomana de nota 8 la seminar pentru a scapa de examen (parca nu mai era test la curs) si a zis ca neaparat eu si o colega mai plinutza (era din Barlad si avea prieten) care am fost fix la fel de planta sa mergem sa-i punem cate o lumanare la Casin la "VII", crezi ca am facut asta? :lol: :lol:

Ce lectie stiti cel mai bine? Amandoi am ales aceeasi chestie si praf in tacere am fost. Colegul telenovelist a murit de ras, abia s-a putut abtine. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 7:48 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Neaceasca85 scrie:
Eu as rade si mi-ar place la turbulente cam la fel cum rad la cutremure.

Si asta e tot un mecanism de a combate frica. Unii oameni chiar asa reactioneaza, in mod natural. Altii se dau cocosi si cand colo in sinea lor se p*** pe ei de frica, cum esti tu. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 7:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Neaceasca85 scrie:
Ei da, acum sa mearga la biserica pentru a multumi. :lol: Un seminarist de drept procesual penal ne-a dat pomana de nota 8 la seminar pentru a scapa de examen (parca nu mai era test la curs) si a zis ca neaparat eu si o colega mai plinutza (era din Barlad si avea prieten) care am fost fix la fel de planta sa mergem sa-i punem cate o lumanare la Casin la "VII", crezi ca am facut asta? :lol: :lol:

Ce lectie stiti cel mai bine? Amandoi am ales aceeasi chestie si praf in tacere am fost. Colegul telenovelist a murit de ras, abia s-a putut abtine. :lol:

Wow...dar cum poti sa divaghezi in asemenea hal? Numai tu si Eugen mai reusiti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 7:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Andrei87 scrie:
Wow...dar cum poti sa divaghezi in asemenea hal? Numai tu si Eugen mai reusiti.



:lol:

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 21, 2013 8:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Cea mai divagatoare persoana pe care am cunoscut-o a fost proful de drept penal parte speciala din anul III, Lazar Valerica zis Lazarica, la fiecare infractiune deraia serios in parti nebanuite, iar colegul meu care tragea pe caseta cursurile pentru a le tehnoredacta febletilor sale, gemenele, era nervos pe chestia asta, si intr-un filmulet cu ele le spunea "Cand il vad pe domn profesor ca incepe sa explice o infractiune, divagheaza, si apoi trece la alta mie imi vine sa-l omor". :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Vin Iul 26, 2013 5:10 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Tuna rar si prelung de ceva vreme aici. Fulgere inca n-am vazut, probabil s-au rarit. Ieri a fost cod 2 , urmeaza si azi si probabil si maine. Chiar ma asteptam sa vad ceva interesant, dar n-a fost nimic , convectia s-a initiat abia pe inserate si doar pe lantul muntos de la est. Acum e un MCS din golful Biscaya in zona.
Dupa cum suna prognoza estofex, vineri chiar va fi/e o zi interesanta. Sunt posibile furtuni si ziua, si noaptea urmeaza sa vina supercelule dinspre ocean. Beton

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Limoges, Franta
MesajScris: Vin Iul 26, 2013 10:50 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
Cum e vremea in zona unde stai tu? Ma refer in ultimele zile sau saptamani... ceva furtuni? Cea mai ridicata temp. care a fost? Thanks!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO