forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:34 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 3:43 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Sunt prea multi abonati ca sa le dea cate un IP static la fiecare. RDS niciodata nu a dat IP static pe rezidential, numai pe abonamentele business cum am si eu la magazin din 2006.

Insa ai de ales intre viteza mare, pret mic si IP dinamic (rezidential, FL 1 de 50 sau FL 2 de 100) si viteza mica, pret mare dar cu IP static (business, Digi Net Access de 10, 20, 30 sau 50), la mine e 10 mbps amarati la 70 de lei in loc de 39, va fi 75 lei cand voi trece la Access 30 cu contract pe 3 ani acum cand reziliez si portez Romtelepomul de la magazin, daca nu vreau 3 ani se mareste pretul, abonamentele business suck balls.

Acolo IP-ul din 2009 (cand au trecut la GPON blocurile) incepe cu 188.27-sa vad de care imi dau acum cand schimb contractul de pe o firma pe alta pentru a porta comunismul.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 8:35 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
steaua scrie:
Nici mie pe RDS nu imi merge. Au banat RDS-ul sau o parte. Pe celelalte retele imi merge fara probleme.
Problema RDS-ului e ca au IP dinamic. S-au facut multe fraude, iar unele site-uri de tranzactii sau servicii bancare au blocat accesul RDS. Sunt servicii ce necesita IP static, accesul de pe 1-2 IP-uri sau o schimbare de IP cat mai rar posibil. CU RDS-ul am intampinat astfel de probleme, mai ales ca intru de pe router iar la intreruperi de curent, retea sau scos router din priza se schimba IP-ul. IP-ul dinamic are mai multe dezavantaje fata de cel static.


Aici IP-ul e "extreme pe glob" :cry:
Hai sa imi exprim si eu punctul de vedere: Muuult mai relevant ar fi in opinia mea, daca am putea evidentia abaterile fata de maximele sau minimele inregistrate cu timpul.
Mai clar, daca la noi am avea 27 de grade nu stiu unde in tara in ianuarie sa zic, atunci am putea ocupa un loc in "extreme pe glob"
Sau o temperatura extrem de scazuta vara la amiaza (o maxima cea mai scazuta, etc...)
Altfel nu avem nicio sansa si noi. Astfel, am elimina colosii clasici. Si nu ar fi vorba de noi; dar ar fi interesant, zic eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 1:31 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Extreme pe glob 20-21 iulie _ 6 - 6 UTC


Temperatura maxima: 48,4°C - Safi-Abad Dezful, Iran - locatie
Temperatura minima: -72,4°C - Davis Lgb 46 Aws, Antarctica - [url]locatie[/url]
Cantitatea de precipitatii maxima: 131,9 mm - Pionggang, Coreea de Nord - locatie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 2:20 pm 
Aia din Antarctica nu are nicio relevanta, cred ca emisfera sudica ar fi mai potrivita daca ne-am referi la Noua Zeelanda, Africa de Sud, America de Sud, in zonele cele mai sudice, unde e iarna acum.
Cu ce ma incalzeste sa stiu ca pe un areal restrans, care nu poate influenta temperatura globala cine stie cat sunt -70 si de grade. In perioada asta Vostok-ul si Davis-ul vor transmite -70 si de grade cu saptamanile.
Daca am face o medie absurda din minime si maxime ar rezulta o temperatura medie globala negativa bine.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Dum Iul 21, 2013 10:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
de acord cu eugen , e ABSURD acest joc al minimelor :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 7:19 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
subscriu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 9:31 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Extreme 21-22 iulie _ 6 - 6 UTC

Temperatura maxima: 49°C - Ouarqla, Algeria - locatie
Temperatura minima: -73,9°C - Davis Lgb 46 Aws, Antarctica - [url]locatie[/url]
Cantitatea de precipitatii maxima: 180 mm - Wonju, Coreea de Sud - locatie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 10:34 am 
La extremele astea de pe glob nu s-ar putea proceda asa cum e la noi, sunt excluse statiile montane si regional se da doar ce e pe la Ciuc sau Dumbraveni, nu ce e pe Omu si Tarcu.
Si apropo de asta, unde am putea gasi temperatura medie zilnica pe glob, ca minimele si maximele la nivel global nu au nicio relevanta in acest sens.
Ce dau rusii pare mai aproape de realitate, desi si ei se cantoneaza tot in zona Antarcticii.
http://www.meteoinfo.ru/pogoda-extremums
Iarna la noi, in emisfera nordica, avem -50, -60, pe langa polul nord iar vara la noi avem -70 la polul sud, asa ca nu stiu ce incalzire globala e asta ca pe la arabi si in desertul lui peste nu trece de 50-55.
Daca am lua-o doar din minime si maxime suntem pe minus bine la nivel planetar si stim prea bine ca nu e asa. Este exact cum ai pune la arabi, in golf, Everestul si ai face media din ce apare la 8850 de metri si ce e la sol si ar rezulta ca media zilnica la arabi ar fi de 0 grade, sau putin peste.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 10:57 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
steaua scrie:
Extreme 21-22 iulie _ 6 - 6 UTC
Temperatura minima: -73,9°C - Davis Lgb 46 Aws, Antarctica

:mrgreen: oau , neasteptat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 3:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Insist in ideea mea; exagerez intentionat doar pentru a arata importanta unei valori termice dealtfel obisnuite.
Daca azi, 22 iulie la Bucuresti ar fi o maxima de +3 grade, ar fi demna de mentionat ca si extrema pe glob. Ar bate Davisul la fundulet!!
Nu ar fi interesant de mentionat cazuri precum exemplul dat de mine?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 5:34 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
Deci tu te referi la extreme fatza de normal. Ar fi tare sa se monotorizeze (oficial) si asa ceva. Abatere pozitiva sau negativa de 'n' grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 6:21 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Sigur ca se poate si asa ceva, dar cu ceva intarziere.

20-21 iul
Nenjiang, China - temperatura minima: 3,6°C, temperatura minima normala a perioadei 18,9°C => 15,3°C abatere negativa - locatie
Base San Martin, Antarctica (Argentina) - temperatura maxima: +1,4, temperatura maxima normala a perioadei -20,2°C => 21,6°C abatere pozitiva. - locatie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 6:41 pm 
Ce bine ca iti merge duggle... extremes.
Putem remarca incalzirea ce se apropie de noi la Bolzano, in Italia, unde s-au inregistrat 33,4 grade iar in mod normal ar fi fost 16,9 grade.
Se poate f bine si cu meteoinfo daca duggle-ul lui peste e sensibil la RDS.
La Garisa, in Kenya, 161 de mm, o torentiala din aia cu sate luate de ape probabil, adica colibele alea de paie si lut iar Norvegia se lauda cu rafale de vant de 39 m/s, aproape de 145 de km/h, la viteza asta nu vad bine nici igluurile norvegienilor sau ce-or avea ei la latitudinea respectiva, cabanele lui peste prajit.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 6:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Cu intarziere sau nu, e mai interesant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 6:53 pm 
Eu din ce vad pe meteoinfo nu e cu nicio intarziere si uite ce ironie a sortii, de cand rp5 nu mai da date de la statiile nonflux am renuntat complet la el si sunt fan integral meteoinfo si meteonovosti, chiar daca nu dau atatea amanunte si nu au baza de date.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO