forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:40 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Barometru de tendinta
MesajScris: Mar Noi 04, 2008 10:43 pm 
Buna seara!Se pare ca nici oferta celor de la ECHIPOT,cu WS 2355 nu-mi poate satisface pasiunea mea vis-a-vis de meteorologie,deoarece curtea mea e cam inchisa de jur imprejur,de constructii;desi e foarte mare si totodata nu am acces foarte bun la acoperisul casei.In consecinta nu pot monta nicaieri anemometrul cu girueta al statiei.Iar fara anemometru statia e ca si moarta.Oricum statia este excelenta pentru pasionatii meteo si o recomand cu caldura,are un raport pret/calitate/competenta,foarte bun,in opinia mea.Totusi am vazut pe Bellclocks,acest barometru de tendinta Denis Dingens,belgian,care are mai multe aparate:
http://bellclocks.com/ddbarometerao53.html
http://bellclocks.com/imagesddbarometers/a053500.jpg
si semana cu acesta:
http://www.barometers.com/disp.php?pict=a048.503.jpg
Am cateva intrebari:

1.Desi higrometrul este foarte mic,credeti ca se pot face citiri precise ale umiditatii?
2.Este identic cu barometrul aneroid din punct de vedere al functiei sale, sau merge cuplat excelent cu un barometru aneroid,in vederea citirii vremii?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 2:32 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Salut Mihai!
Cum dispui de o curte mare, eu nu as renunta la achizitionarea unei statii meteo profesionale automate. Faptul ca nu poti masura corect vantul acolo nu ar trebui sa te opreasca sa faci achizitia. (Foarte multi oameni care au statii meteo personale intampina problema masurarii vitezei vantului pentru ca prea putini poseda un spatiu foarte intins si lipsit de obstacole de jur imprejur pe care sa instaleze anemometrul.) Spatiul pe care il ai la dispozitie iti va permite sa masori cat se poate de corect restul parametrilor meteorologici: temperatura, umiditatea, precipitatiile etc.

In ceea ce priveste intrebarile:
1.) Higrometrul avand un cadran suficient de mare cred ca se pot face citiri exacte ale umiditatii, dar nu stiu care este sistemul de functionare al sau si precizia de masurare.
2.) Din imagine nu-mi dau seama daca este vorba de un barometru aneroid sau clasic. Nu am inteles intrebarea legata de cuplarea barometrului cu unul aneroid... In orice caz barometrul ne da indicii importante despre cum va evolua vremea, dar nu se pot face prognoze precise bazandu-ne doar pe el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 3:54 pm 
Am vrut sa spun ca am un termo-higro-barometru si mai vreau sa-mi achizitionez inca alte cateva aparate:psihrometru,termometru maxim-minim,dar ca sa faci o prognoza a vremii doar cu barometrul aneroid este foarte dificil.Barometrul este interpretabil si indicatiile sale nu se incadreaza intr-un tipar fix.De exemplu,nu inteleg cum a plouat intr-o aversa,intr-o seara in Bucuresti,cand presiunea scazuse usor(~1 mm Hg) de la 759 la 758 mm Hg si cum altadata tot in aceeasi situatie a presiunii, cerul(poate cu cativa nori Cirrus uncinus doar) era senin,sau o alta situatie,erau nori de altitudine medie pe cer.Plus ca nu inteleg de ce barometrul(al meu) are pe cadran:"Gewitter und Sturm("Oraj si furtuna")","Regen und Wind("Ploaie si vant")","Veranderlich"("Variabil"),"Schon("Frumos")".Adica de exemlpu,daca intervalul 758-759 mm Hg apartine "Veranderlich" spre "Schon",cum pot exista doua situatii diferite cu scadere de 1 mm de la 759 la 758 mm Hg,cand ar trebui sa fie doar o situatie?Cum pot folosi aceste cuvinte spre a face o prognoza precisa a vremii?Mie imi trebuie ceva care sa-mi arate fix ce fel de vreme (oraj,furtuna,senin,ploaie,ceata,noros) va fi pentru fiecare tip de tendinta barometrica.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 5:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Mihai, trebuie sa mentionez din start ca nu e posibila prognozarea exacta a vremii doar cu ajutorul barometrului sau facand orice alt fel de masuratori intr-o singura locatie.
Dinamica atmosferei are loc dupa legi complexe si pentru a afla cum va fi vremea a doua zi intr-un loc avem nevoie de foarte multe date din imprejurimile acestuia (cel putin de la cateva sute de km), dar si de imagini satelitare.
E foarte adevarat ca presiune atmosferica joaca un rol deosebit in prevederea vremii. Zonele de minima presiune (ciclonii) aduc de obicei precipitatii, iar zonele de maxima presiune (anticiclonii) sunt asociati de cele mai multe ori cu vremea buna. Din acest motiv sunt acele mentiuni pe cadranul barometrului tau ("Oraj si furtuna", "Ploaie si vant", "Variabil", "Frumos"). Cu toate acestea, felul cum va fi vremea depinde de o multitudine de factori, presiunea fiind doar unul dintre ei. Asa cum ai observat si tu, avand o presiune care ne aduce de obicei un cer variabil e posibil sa vina uneori si o aversa de ploaie.
In concluzie, nu ne putem ghida 100% dupa presiune pentru a sti cum va fi vremea, dar valoarea si mai ales variatia acesteia in timp ne poate da indicii importante despre ce va urma.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 6:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Corect ! . Mihai...ceea ce vrei tu sa-ti iei ( instrumente meteo manuale ce se foloseau in urma cu 10 ani la statiile meteo) te-ar costa mai mult per total decat o statie meteo automata gen WS2355 , care trimite date si pe internet , face grafice si o gramada de parametrii derivati si interpretari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 6:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
statia asta de care vorbeste mihai este mai mult "comerciala"decat profesionala...parerea mea...la faza cu prognoza ma refer...e ceva in plus ca sa se vanda mai bine...
cand le-am vazut si am auzit de ele m-am cam mirat si m-am intrebat cum oare dau acea "prognoza meteo" si pe ce e bazata oare ?...uitandu-ma mai atent am observat ca e o mica "vrajeala" prognoza aia care de fapt e un algoritm al aparatului...de cele mai multe ori da rateuri, nici gand sa te poti ghida dupa asa ceva...
sa dai prognoza doar dupa tendinta presiunii e total eronat...nu e musai ca daca scade presiunea sa si ploua...daca ar fi asa ar face prognoze si badea ion de la coada vacii care simte tendinta presiunii in modul in care il doare spatele probabil... :lol:
in elaborarea prognozei se tine cont de multi alti parametri...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 05, 2008 6:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Super faina pagina ;) Succes in continuare !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barometru de tendinta
MesajScris: Mie Iun 03, 2009 10:37 pm 
Multumesc CrazyFrog asta chiar imi aminteste sa fiu mai atent atunci cand postez.Uneori am tendinta sa fac off-topic.Am sa fiu mai atent!
Chestia la barometrul asta este urmatoarea:

http://www.barometers.com/images/meteo_english.pdf

Pagina 18 din 23.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO