forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 2:49 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 187 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Dum Ian 10, 2016 2:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Prea cald e greu sa devina o problema. Mai cald de atat ar insemna probabil deschiderea de noi ogoare cultivabile in marile campii din nord, care acum nu pot sustine o agricultura, tocmai datorita frigului. E adevarat, probabil alte deserturi s-ar deschide mai la sud. S-ar schimba mult in agricultura la nivel global, insa per total cred ca ar putea sa fie mai bine sau la fel ca acum. Vor fi si cateva orase inghitite de ape ( desi din mult trambitata incalzire globala inca nu s-a vazut cresterea oceanului planetar pana acum ).
Rau e cu racirea. O noua era glaciara ar putea foarte bine sa insemne un dezastru mondial, care ar decima omenirea prin razboaie si exoduri dramatice. Unei incalziri ii facem fata, unei era glaciare, nu cred.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Dum Ian 10, 2016 2:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Cea mai mare problema daca s-ar incalzi atat de tare, ar fi disparatia totala a lui gogulica de pe acest forum. In rest cred ca m-as adapta la o clima mediteraneana. Ne-ar scadea la toti colestorul..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Dum Ian 10, 2016 3:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Perioadele mai calde din trecut au fost insotite in general si de cresteri ale cantitatilor de precipitatii, pe cand cele reci tocmai invers.De exemplu, in prima parte a Holocenului, cand climatul global se estimeaza ca era cu 2-3 C mai cald decat in prezent, actualele deserturi din Asia Centrala erau impadurite.Sahara a cunoscut si ea o perioada mult mai umeda decat in prezent, cu vegetatie tipica savanei :)

Dupa 1850, de cand s-a iesit din perioada Little Ice Age, climatul global s-a incalzit cu aprox 0.8 C, dar in acelasi timp al Europei cu aprox.1.2 C, ceea ce demonstreaza ca incalzirea nu e uniforma la nivel global.Chiar si in perioada LIA, maximul de racire in Europa a fost undeva in perioada secolelor 16, 17, pe cand in America de Nord abia in secolul 18 s-a atins apogeul.Poate ca astfel se explica si diferentele actuale dintre America de Nord si Europa, pentru ca vedem ca acolo au avut loc ierni foarte aspre, care, cel putin deocamdata, in Europa nu au mai fost.In 2015 unele state acolo au inregistrat cea mai rece perioada ianuarie-februarie din 1895 si pana in prezent, pe cand in Europa nici nu ne-am apropiat de cele mai dure ierni din secolul 20 :)

O noua era glaciara ar fi intr-adevar foarte rea pentru populatie, mai ales in conditiile in care suntem 7 miliarde.Un exemplu ar fi perioada rece ce a survenit imediat dupa Roman Warm Period, care desi nu a fost o perioada glaciara, temperaturile au scazut suficient de mult incat asta a dus la mari migratii :)

Tree-rings prove climate was WARMER in Roman and Medieval times than it is now - and world has been cooling for 2,000 years

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... l-age.html

Apoi un alt studiu mai detaliat care ia in calcul evolutia climatica din actuala perioada geologica, adica holocen.Informatii de calitate sunt destule, numai ca noi trebuie sa le citim :)

http://www.dandebat.dk/eng-klima7.htm


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Dum Ian 10, 2016 4:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
gogulica scrie:

Vor fi si cateva orase inghitite de ape ( desi din mult trambitata incalzire globala inca nu s-a vazut cresterea oceanului planetar pana acum ).


Exact.Masuratorile facute de mareografe nu arata cresteri ale nivelului Oceanului Planetar, iar asta spune multe.Antarctica s-a racit si ea in ultimii 10 ani, ceea ce e un semn bun din punctul asta de vedere :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Mar 14, 2016 8:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
The Greenhouse Conspiracy - 1990.Un documentar care merita :)

https://www.youtube.com/watch?v=C-x4YbXZtIA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Mar 21, 2016 8:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Hmm, ce frumos compenseaza Antarctica declinul din zona Arcticii :)

Imagine

In ultimul timp pana si studiile NASA admit asta..Apropo de asta, 90 % din gheata de pe glob se afla in Antarctica.

*** De mentionat ca cel mai mare ghetar al Patagoniei, Perito Moreno, avanseaza,.La fel se intampla si cu cel mai mare ghetar al Alaskai, Hubbard.Intr-o situatie asemanatoare sunt si ghetarii din Muntii Karakorum, care fie sunt stabili, fie avanseaza.Mai trebuie discutat si despre chestiile astea, nu numai despre declinul ghetii din Arctica sau doar despre ghetarii ce pierd din masa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Mie Mar 30, 2016 2:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Oscilatii ale temperaturii de la diferite statii din zona Arcticii incepand cu 1880 si pana in 2010.Se vede cum incalzirea din ultimele decenii nu e la fel de mare ca in anii 30 si 40, deci nimic fara precedent, cel putin pentru statiile respective.Sa vedem in 2020 ce vor arata datele, asta ca sa ne dam seama ce evolutie vom avea in acest deceniu.E un printscreen si de aia calitatea imaginii e mai slaba :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Mie Mar 30, 2016 2:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
oricum am lua-o tot pe incalzire se merge si in arctica...clar :)

si cine stie cum au ales astia acele 6 statii, e de rumegat...fanii antiGW uneori sunt prea fanatici si se dedau chiar si la asemenea fapte... ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Mie Mar 30, 2016 4:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Daca graficul ar fi luat-o in sus ca pe Mount Everest nu ai fi zis la fel.Uite ca datele nu arata cum vrei tu sau eu sau altcineva :) Da, Arctica merge tot pe incalzire.Ca fapt divers, chiar in ultimele 24 h au fost temperaturi in jurul a -40 C pe acolo si aia in afara Groenlandei.E vreme si nu clima, dar asta ca sa vezi ca tot sunt temperaturi foarte scazute acolo si acum cand vine aprilie :)

Imagine


Un lucru sa stii si anume ca eu nu pun date de la fanatici nici dintr-o parte, dar nici din alta si cu atat mai putin de la simpli datatori cu parerea.Graficul e pus dintr-o prezentare a lui Don J. Easterbrook, Professor Emeritus of Geology at Western Washington University.Omul asta a studiat 50 ani schimbarile ce au loc la nivel climatic, adica aproape inca odata cat varsta mea.In timpul asta a facut si cercetari in ceea ce priveste ghetarii din mai multe parti ale Globului printre care si cei din lanturi muntoase ca North Cascade Range, Columbian Plateau, Muntii Stancosi, Alpii din Noua Zeelanda, Anzii din Argentina s.a.m.d . In prezentarile lui arata perioadele de incalziri si raciri, explica mecanismele care au condus la aceste fluctuatii si multe alte chestiuni. Se adreseaza oamenilor cu mintea deschisa, se bazeaza pe dovezi si nu scenarii modelistice.E om de top in domeniu.Bineinteles ca e contestat de astia cu doctrina AGW :)

Pana la urma fiecare isi trage propriile sale concluzii ca oricum natura isi vede de treaba ei, am mai spus eu.Lucrurile trebuie gandite la rece, nu sub impactul emotional sau nu dupa cum ne convine noua sa fie clima :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Dum Iul 24, 2016 11:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
http://www.breitbart.com/big-government ... -much-ice/ Alti idioti.Ce ma amuza cand vad atata prostie la " marii cercetatori" 2-0 pentru mama natura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 7:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
supercell scrie:
http://www.breitbart.com/big-government/2016/07/21/global-warming-expedition-stuck-in-arctic-sea-because-of-too-much-ice/ Alti idioti.Ce ma amuza cand vad atata prostie la " marii cercetatori" 2-0 pentru mama natura.

culmea ironiei :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 10:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Acu' 2 ani parca au mai muscat-o unii prin Antarctica.E ca in filmele cu prosti :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 2:11 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Deci sa inteleg ca daca merg iarna la munte si raman blocat in zapada, e o dovada ca a inceput o noua era glaciara.
Si daca vara, merg in Sahara si mor acolo de caldura si sete, e o dovada ca incalzirea globala a atins cote alarmante.
Iar dupa aceste rationamente tot cercetatorii "este prosti" :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 2:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Asa le trebuie pentru ca nu fac altceva decat sa exagereze.Ship of fools part 2 :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala altfel
MesajScris: Lun Iul 25, 2016 5:41 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Nu oamenii de stiinta exagereaza, ci politicienii si propagandistii. Traim intr-o lume tot mai mult intoxicata de politicianisme si propagandisme.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 187 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO