forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:41 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13174 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852 ... 879  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Sâm Noi 21, 2020 9:49 pm 
Andrei87 scrie:
1 grad in partea mai inalta a orasului, 2 grade jos. Transformarea in ninsoare e aproape, vom avea pe dimineata 1-3 cm, functie de altitudine.

Sunt curios ce temperatura voi avea pe senzorul meu pus la Capusu Mic duminica dimineata, ar trebui sa fie prima dimineata cu adevarat rece din aceasta luna. Date live aici, cu update la 3 ore (o sa il setez la o ora pt duminica):

https://dashboards.thingslog.com/d/sQvi ... -2d&to=now

Email: barlea.andrei100@gmail.com
Pass: pass123!

Faină chestia asta. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 1:12 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
dextercioby scrie:
Meseriașule, ce ți-e și cu iernile ăstea atlantice ("aer maritim-polar", cum zic ăștia la manual). Nici una nu ratează Clujul. 20 de cm pe Feleac, boierie. Și mă uit acum și pe temperaturi la 14:30. Clujul e la 2 grade, la cîmpie spre nord Baia Mare la temperatură de județul Dolj. Feleacu', Tîrnăvenii și Păltinișul ce merg ca bariere orografice (în afară de Bîlea, care nu intră în discuție). Cred că acum și Postăvaru prinde mai mult decît Bucegii, dar nu mai e stație la 1800 de 20 de ani să comparăm stratul.

O sa pun niste poze maine, frontul ala a stors efectiv tot pe pantele nordice ale Feleacului.

Dupa ce temperatura a fost fix 0 grade pe toata perioada ninsorilor la Capusu Mic, momentul inseninarii s-a petrecut perfect, cam cu o ora inainte de apus. Temperatura s-a dus in jos ca un bolovan si acum am o valoare incredibila de -13 grade si cine stie pana la cat mai coboara pana dimineata. Un -17 in best case scenario, worst case -15. Oricum tare de tot. Inseamna ca in dolinele adevarate din Apuseni se pune de un -25.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 9:05 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
-14,7 minima la Capusu Mic la 05:45, in ultimele 2 ore a crescut usor.
-7,5 la Anm, decent.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 1:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
-14.7 față de -7.5 la Cluj-Napoca și tot -7.5 la Huedin. O abatere formidabilă. E într-o vale, bănuiesc, lîngă o sursă de apă?

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 2:02 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
E intr-o vale blocata de catre o halda de la o fosta exploatare miniera de fier, am mai scris despre asta. :)
Coordonate: 46.806639,23.239971
Trece un parau pe fundul vaii evident, care e canalizat printr-o conducta pe sub halda de pamant. Prezenta apei e daunatoare pentru minime prin cresterea punctului de roua, cat si acei copacei din zona cea mai joasa, dar chiar si asa fiind bazin inchis temperaturile sunt cu 3-5 grade mai scazute decat in valea "originala" (-10,5 minima azi la statia Anar de la Capusu Mare).
E o zona fun pt mine, la 200m de drumul european, ajung intr-o ora cu bicicleta.
Sigur, senzorul probabil nu va ramane acolo la iarna ci il voi pune intr-o zona montana mult mai rece, dar depinde si de prezenta semnalului 2g. Chiar si acolo la Capus uneori mai rateaza cate o transmisie, din fericire doar in timpul zilei (cand e reteaua mai aglomerata).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 2:03 pm 
Andrei87 scrie:
-14,7 minima la Capusu Mic la 05:45, in ultimele 2 ore a crescut usor.
-7,5 la Anm, decent.

-12 grade la M Ciuc, mai scazi 2,3 grade și cam pe acolo ești. :)
Mă refeream la 2 sau 3 grade nu la 2,3 grade, chiar satelitar cel mult 5 grade și tot acolo ești. :)


Ultima oară modificat de eugenraduoradea pe Dum Noi 22, 2020 11:04 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 2:59 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
3,1 grade, nu 2,3.
Oricum probabil in depr Giurgeu si Ciuc s-au atins valori similare cu cele de la Capus, pana la -15 poate, dar nu la statii. Pe satelit apar niste valori la sol de pana la -17 grade in depr Giurgeu langa Senetea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 3:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Ce inversiune superba se mentine la Anm, -4 grade acum dupa-amiaza la 13:30. Cu ceva ceata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 10:08 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Andrei87 scrie:
1 grad in partea mai inalta a orasului, 2 grade jos. Transformarea in ninsoare e aproape, vom avea pe dimineata 1-3 cm, functie de altitudine.

Sunt curios ce temperatura voi avea pe senzorul meu pus la Capusu Mic duminica dimineata, ar trebui sa fie prima dimineata cu adevarat rece din aceasta luna. Date live aici, cu update la 3 ore (o sa il setez la o ora pt duminica):

https://dashboards.thingslog.com/d/sQvi ... -2d&to=now

Email: barlea.andrei100@gmail.com
Pass: pass123!

Super! Asta e logger-ul de la bulgari? Sper ca este pregatit sa reziste la gerurile care vor veni. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 11:06 pm 
Andrei87 scrie:
3,1 grade, nu 2,3.
Oricum probabil in depr Giurgeu si Ciuc s-au atins valori similare cu cele de la Capus, pana la -15 poate, dar nu la statii. Pe satelit apar niste valori la sol de pana la -17 grade in depr Giurgeu langa Senetea.

Mă refeream la 2 sau 3 grade nu la grade cu virgulă și satelitar vorbind la maxim 5 sau 6 grade și tot acolo ești.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 11:08 pm 
steaua scrie:
Andrei87 scrie:
1 grad in partea mai inalta a orasului, 2 grade jos. Transformarea in ninsoare e aproape, vom avea pe dimineata 1-3 cm, functie de altitudine.

Sunt curios ce temperatura voi avea pe senzorul meu pus la Capusu Mic duminica dimineata, ar trebui sa fie prima dimineata cu adevarat rece din aceasta luna. Date live aici, cu update la 3 ore (o sa il setez la o ora pt duminica):

https://dashboards.thingslog.com/d/sQvi ... -2d&to=now

Email: barlea.andrei100@gmail.com
Pass: pass123!

Super! Asta e logger-ul de la bulgari? Sper ca este pregatit sa reziste la gerurile care vor veni. :)

Te gândești la cele -30 sau mai jos spre -40 care se înregistrează în condiții cu totul speciale, mda, ar fi ceva să reziste, baterii super litiu, litiu cu aur sau platină poate. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 11:09 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Da, asta e. Senzorul e personalizat sa duca la sub -50, iar bateriile la -40, oficial. Nu o sa fie probleme. :) In oferta lor oficiala au doar senzori care masoara pana la -40.

Azi a fost foarte frig. Din 2011 nu s-a mai inregistrat o maxima asa scazuta asa de devreme in sezon. Atunci au fost -3,1 grade pe 21 noiembrie, acum am avut o maxima de -2,7. Deci vom avea o iarna ca in 2012, clar. :)


Ultima oară modificat de Andrei87 pe Dum Noi 22, 2020 11:13 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Dum Noi 22, 2020 11:10 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
eugenraduoradea scrie:
steaua scrie:
Andrei87 scrie:
1 grad in partea mai inalta a orasului, 2 grade jos. Transformarea in ninsoare e aproape, vom avea pe dimineata 1-3 cm, functie de altitudine.

Sunt curios ce temperatura voi avea pe senzorul meu pus la Capusu Mic duminica dimineata, ar trebui sa fie prima dimineata cu adevarat rece din aceasta luna. Date live aici, cu update la 3 ore (o sa il setez la o ora pt duminica):

https://dashboards.thingslog.com/d/sQvi ... -2d&to=now

Email: barlea.andrei100@gmail.com
Pass: pass123!

Super! Asta e logger-ul de la bulgari? Sper ca este pregatit sa reziste la gerurile care vor veni. :)

Te gândești la cele -30 sau mai jos spre -40 care se înregistrează în condiții cu totul speciale, mda, ar fi ceva să reziste, baterii super litiu, litiu cu aur sau platină poate. :)

Bateriile sunt energizer ultimate lithium, cotate la -40 oficial, in practica sigur ca duc mai jos de atat. Numai bateriile au costat 300 de lei, scumpe ale naibii, dar excelente - energizer e un fel de Apple al bateriilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Lun Noi 23, 2020 2:28 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Cateva poze din Feleac. Ca strat de zapada am avut asa: de la Someseni incolo 0 cm, Floresti vale 3 cm, Floresti cu 50 de metri mai sus 8 cm, Zorilor 9 cm, Feleac intre 15-20 cm in functie de altitudine. Anm, desi pe deal, a masurat doar un strat ridicol de 2 cm.
De cand stau in Cluj nu am mai vazut un simplu front vestic sa verse atata zapada, fie si pe deal. Recordul pana acum era de vreo 15 cm. Sus pe Feleac a nins 18 ore incontinuu.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Bonus, modelul Swiss HD, care a intuit absolut perfect ca cea mai multa zapada in Romania va cadea in Feleac, si a dibuit si valoarea maxima.

Imagine

De data asta iarna a inceput perfect si la termen. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Lun Noi 23, 2020 11:08 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Wow..e iarnă autentica acolo.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13174 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852 ... 879  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO