forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 10:02 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 746 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 46, 47, 48, 49, 50
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Dum Aug 05, 2018 1:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
steaua scrie:
windy.com - ceva foarte fain

Corect, am remarcat de ceva vreme :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Dum Aug 05, 2018 3:27 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Pai si nu zici nimic? :?: :)
Mai sunt cateva site-uri animate de genul asta (ventusky.com, earth.nullschool,net, meteoblue..), dar asta imi pare cel mai complet. Are cateva chestii interesante. Sa vedem cum se descurca si cu alertele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 11:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
https://en.wikipedia.org/wiki/Ivo_Lukačovič

Asta e un fel de Kachelmann, multimilionar in dolari dar pasionat de meteorologie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Mar Oct 23, 2018 6:04 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Este bine ca mai exista asftel de oameni cu putere financiara, care sa intretina site-urile astea si care sa nu perceapa bani pentru informatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Lun Oct 29, 2018 2:40 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Un tool absolut exceptional pt cercetarea celor mai reci locuri in conditii anticiclonice, super rezolutie. Trebuie sa dati copy-paste la link (dar pt asta trebuie sa dati quote la mesajul meu):

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?p ... 2.2,squash),Suomi_NPP_Orbit_Dsc(hidden),Reference_Labels,Reference_Features,Coastlines&t=2018-10-14-T00%3A00%3A00Z&z=3&t1=2018-09-25-T00%3A00%3A00Z&v=21.99906724535683,45.251229658202654,27.198135520961085,47.558316205502045&ab=off&as=2018-09-19T00%3A00%3A00Z&ae=2018-09-26T00%3A00%3A00Z&av=3&al=true

Zona de la nord de Miercurea-Ciuc e intr-adevar cea mai rece din tara, din intamplare fix acolo e si statia meteo. :) Am selectat data de 14 octombrie.
Sunt si cateva lucruri neasteptate, de exemplu pe valea Hasdate in zona Petrestii de Jos din Cluj se pare ca este cel mai rece loc din vestul Transilvaniei, chiar nu ma asteptam.

Se confirma pe harta asta si alte locuri reci, Bontida, Capus si chiar si locul meu din Intre Lacuri, care este cel mai rece punct din jurul orasului (ce surpriza! :D )
Am jucarie noua...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Lun Oct 29, 2018 7:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Au ceva noutăți? Parca mai discutasem pe forum de link-ul asta...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Lun Oct 29, 2018 10:25 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Site-ul e stiut, dar parametrul ala e o comoara, abia acum l-am descoperit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Mie Oct 31, 2018 10:11 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Foarte interesant și util parametrul, cu limitările de rigoare (rezoluția senzorului e de 375 m). Pentru data de 15 octombrie se văd foarte bine zonele care, în acel moment, erau cele mai reci din fiecare depresiune din Orientali:
- lunca Oltului, de la NE de Miercurea-Ciuc până la Ciceu, și zona mai plană de la SE de Mădăraș
- în Gurghiu diverse porțiuni din lunca Mureșului, dar mai ales zona dintre Joseni și Remetea
- partea de SE a depresiunii Bilbor
- în compartimentul vestic al depresiunii Dornelor: Poiana Stampei și Teșna (evident, nu și zonele de deal, unde se află stația)
- în compartimentul sudic: de la Șaru Dornei spre Neagra Șarului și Panaci, mai ales până în zona tinovului
- partea de sud a depresiunii Lucina, una dintre cele mai înalte (puțin sub 1200 m) și nordice din țară

Se observă și alte câteva zone interesante:
- două mici depresiuni înalte situate între vf. Șandru (M. Nemira) și satul/cătunul Cărpinenii (Csangotelep)
- câteva zone pe lângă depresiunea Comandău
- depresiunea Trei Fântâni, de la est de M. Hășmaș
- o mică depresiune sub vf. Dadu (Obcina Lucina)
- tot în Obcine pe valea râului Sărata, la frontiera cu Ucraina
- valea pârâului Runcu înainte de Cheile Tătarului și împrejurimile mlaștinii Iezerului Mare (M. Gutâi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Joi Noi 01, 2018 12:19 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Excelenta analiza, am vrut s-o fac si eu dar nu m-am mai obosit. :) Rezolutia de 375 m e undeva la limita pt observarea cold pool-urilor (cum ar fi depresiunea unde am pus o statie meteo), dar suficienta pt niste depresiuni ceva mai extinse, de 2-3 km.

Am remarcat mai ales cele 2 depresiuni mici din muntii Nemira, par a avea un potential fantastic (mai ales cea estica). Poate voi da o tura o data si pe acolo. In zona aia si zapada e mare iarna, altitudinea e mare, deci aproape sigur inregistreaza minime cu 3-5 grade mai scazute decat Ciucul sau Intorsura, in conditii ideale.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Joi Dec 03, 2020 6:57 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
dextercioby scrie:
Pe satelit se arhiveaza cumva imaginile, sau sint ca la radar se suprascriu?


Am sa pun un mic tutorial, poate e mai multa lume interesata de tool-ul asta fain si la liber. Mai sunt altele la liber cu rezolutie mai buna, dar tre sa fii inginer sa le deslusesti misterele.

Link de inceput (se modifica linkul daca modifici orice parametru). Are caractere speciale, deci va trebui sa imi dati quote la postare si luat cu copy paste de acolo.

https://worldview.earthdata.nasa.gov/?v ... quash=true),OrbitTracks_Suomi_NPP_Descending(hidden),Reference_Labels,Reference_Features,Coastlines,VIIRS_SNPP_CorrectedReflectance_TrueColor

1 - clic pe acele 3 linii orizontale pt a deschide meniul detaliat.
2 - daca vreti sa vedeti ora scanarii (UTC), clic pe acea casuta (sa nu fie ochiul taiat), iar transparenta din meniul din dreapta setata la mai putin de 100%, ca sa se vada orbita scanarii.
3 - slider de opacitate, foarte util.
4 - range-ul unde se seteaza temperatura, in Kelvini. Eu o pun cat mai aproape de valorile minime si maxime inregistrate pe harta, pt a avea o paleta de culori cat mai reprezentativa. Daca temperatura pe harta e mai scazuta sau mai ridicata decat ce ai setat tu o sa iti apara gol (cum si apare in zona unor lacuri de acumulare pe harta de mai jos, care nu mi se par relevante).
5 - de aici se poate selecta template-ul de culori. Mie imi place sa folosesc "rainbow 1", e cel mai realist.
6 - cand e pus cursorul pe o anumita zona, in acea casuta apar temperaturile masurate de satelit la suprafata solului, zapezii, apei, etc. Ca sa ajungem la ceea ce conteaza. :) Atentie, ca sa apara temperaturile opacitatea trebuie setata la 100%. Altfel iti arata doar intervalul in care ai setat tu valorile. Cand iti arata temperatura, nu e o valoare fixa, ci o estimare a satelitului ca temperatura la sol a fost intre acele si acele valori (estimarea fiind cam in interiorul unei jumatati de grad).
Mai sunt zone unde par a fi "imbinari" de scanari, acolo nu prea vrea sa iti dea valorile decat daca setezi scara temperaturilor cu mult in interiorul valorilor actuale. Oricum la acele "imbinari" cam le exagereaza, ori prea frig ori prea cald, functie de situatie. Mai e si aspectul nebulozitatii: chiar daca prin cirrusi, daca sunt suficient de subtiri, satelitul reuseste sa vada temperaturile de la sol, acestea cam au un bias rece. Pentru formele de relief depresionare, ce e sub 3-5 km patrati e subestimat masiv, datorita rezolutiei de 375m a satelitului Suomi. Dar pentru depresiunile mai largi sau campii este excelent.

Evident, data se poate schimba in voie. Arhivele dateaza din toamna 2017, cate o scanare in fiecare noapte, in general in jurul orei 00 UTC. De aia mi se pare asa misto si precis, ca de regula temperatura la 2 metri la 06z o atinge pe cea de la sol de la 00z.


Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Resurse web: pagini interesante
MesajScris: Vin Dec 04, 2020 11:23 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Mersi de tutorial. Buna treaba! Este foarte bun pentru scara mai larga!
Am mai gasit ceva la liber, dar e cu susta, genereaza fisiere .tz sau ceva de genul, ce merg deschise doar cu anumite programe dedicate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 746 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 46, 47, 48, 49, 50

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO