forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Mai 15, 2021 12:14 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10132 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 671, 672, 673, 674, 675, 676  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Mai 03, 2021 10:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

sorifin scrie:
E foarte mult subiectivism aici. Fiecare poate avea pareri pro si contra, si chiar cu argumente solide. Dar pe cifre, ierni deosebit de reci am avut si in anii '20 si '30 si '80. Era pana acum vreo 10 ani o regula. Acea regula a disparut subit. Si veri ca in 2007 sau 2012. Pai media verii 2007 a fost depasita si in 2017 si in 2019. In 2017 am avut maxime la multe statii peste cele din 2007. Iunie 2019 a devenit cel mai cald iunie all time de departe. Inglobarea in orase e discutabila. Statii de deal precum cea de la Bobohalma inregistreaza aceleasi recorduri. Statii de munte vechi si-au spulberat recordurile. Si acolo nu putem vorbi de urbanizare. Statia din Tg.Mures este din 2013 pozitionata mai bine si decat in anii '90 sau 2000. Si totusi recordurile au fost spulberate. Si nu vorbim doar de recorduri, ci de caldura constanta. Pana la aceste luni martie si aprilie din acest an si aprilie-mai de anul trecut, noi n-am avut de 5 ani 2 luni consecutive mai reci decat media. Caldura constanta, chiar daca nu de recorduri, dar peste medie saptamani si luni in sir.

In tot acest timp cat la noi a fost caldura constanta, in alta parte a globului a fost frig constant. Cei doi factori pe care i-am enumerat eu sunt doar varful aisbergului. Oricum vad ca si tu iti doresti acum caldura, deci nu vad cu ce te afecteaza daca e cu un grad sau un grad jumate mai mult decat media. Graul inca creste, pepenii la Dabuleni inca se fac, Romania inca scoate vin bun. Nici macar pe aia din Bangladesh nu ii afecteaza cu nimic. Recordurile ar trebui privite ca recorduri si atat. Pana nu vedem 50 de grade in Romania nu avem de ce ne ingrijora. ;)

Sus

MesajScris: Lun Mai 03, 2021 10:22 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Poate o fi chiar pe vf Straja sau Vf Mutu.

Sus

MesajScris: Lun Mai 03, 2021 10:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

dan2013 scrie:
doodoo scrie:
Primăvara 1997 are slabe șanse sa fie depășită termic la cum arata luna mai....

Hai ca s-au mai ponderat maximele termice din urmatoarele doua saptamani in operationala GFS fata de cum erau acum 2-3 zile. Nu mai sunt 28-30 pe linie, in fiecare zi... Sper ca cel tarziu pana la finalul lunii septembrie sa fiu nevoit sa dau centrala pe regim de iarna. :mrgreen: .

Urasc caldura excesiva. Ma bucur ca a inceput si Eugen din Oradea sa revina cu picioarele pe pamant si s-a potolit cu paranoia gen Greta Cuntberg, acceptand faptul ca sunt cicluri de ani foarte caldurosi in alternanta cu cicluri de ani mai racorosi.

De unde până unde paranoia, nici nu se pune problema dar nu poți să nu observi că există unele schimbări în aspectul vremii iar pe mine chiar asta mă preocupă să compar ceea ce a fost cu ceea ce este acum. Nu trebuie să fii un geniu ca să îți dai seama că ceva nu e în regulă, or mai fi fost perioade calde și reci ciclice dar ceea ce se întâmplă acum nu pare deloc ciclic, nu pare să aibă corespondență cu o perioadă similară de când omenirea s-a apucat mai serios de meteorologie. Ne prefacem că totul e frumos și bine în mica noastră oază dar cred că doar ne amăgim sau vrem să credem că totul va fi bine, mesaje pozitive de autoconvingere care nu prea au treabă cu realitatea. Suntem tot timpul avertizați că ne așteaptă vremuri grele și doar cei ce vor reuși să se adapteze schimbărilor vor prelua ștafeta mai departe. Schimbări vor fi și nu vor fi deloc plăcute. Dacă vrem să preluăm autismul imbecil al lui Trump că el nu vede nicio încălzire atunci chiar ne pierdem timpul de pomană.

Sus

MesajScris: Lun Mai 03, 2021 10:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ca sa stopezi încălzirea globală trebuie sa încetinești înmulțirea populației. In 100 de ani am crescut de 1 mld la 7,8 mld! Adică 6,8 mld de oameni care consuma oxigen și generează CO2 doar respirând. Nu mai vorbesc de nevoile de resurse pt susținerea acestei populații! Plus derapajele făcute la nivel individual, național sau global de om. Faza cu mașinile electrice e de o ipocrizie maxima! In fine, vom vedea dacă clima va încerca o reechilibrare a situației! Momentan doar zonele f reci ale globului s-au încălzit mai mult si parțial cele temperate. In zonele calde nu e o evoluție deosebita.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Mar Mai 04, 2021 12:06 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

eugenraduoradea scrie:
dan2013 scrie:
doodoo scrie:
Primăvara 1997 are slabe șanse sa fie depășită termic la cum arata luna mai....

Hai ca s-au mai ponderat maximele termice din urmatoarele doua saptamani in operationala GFS fata de cum erau acum 2-3 zile. Nu mai sunt 28-30 pe linie, in fiecare zi... Sper ca cel tarziu pana la finalul lunii septembrie sa fiu nevoit sa dau centrala pe regim de iarna. :mrgreen: .

Urasc caldura excesiva. Ma bucur ca a inceput si Eugen din Oradea sa revina cu picioarele pe pamant si s-a potolit cu paranoia gen Greta Cuntberg, acceptand faptul ca sunt cicluri de ani foarte caldurosi in alternanta cu cicluri de ani mai racorosi.

De unde până unde paranoia, nici nu se pune problema dar nu poți să nu observi că există unele schimbări în aspectul vremii iar pe mine chiar asta mă preocupă să compar ceea ce a fost cu ceea ce este acum. Nu trebuie să fii un geniu ca să îți dai seama că ceva nu e în regulă, or mai fi fost perioade calde și reci ciclice dar ceea ce se întâmplă acum nu pare deloc ciclic, nu pare să aibă corespondență cu o perioadă similară de când omenirea s-a apucat mai serios de meteorologie. Ne prefacem că totul e frumos și bine în mica noastră oază dar cred că doar ne amăgim sau vrem să credem că totul va fi bine, mesaje pozitive de autoconvingere care nu prea au treabă cu realitatea. Suntem tot timpul avertizați că ne așteaptă vremuri grele și doar cei ce vor reuși să se adapteze schimbărilor vor prelua ștafeta mai departe. Schimbări vor fi și nu vor fi deloc plăcute. Dacă vrem să preluăm autismul imbecil al lui Trump că el nu vede nicio încălzire atunci chiar ne pierdem timpul de pomană.

Masuratori meteorologice serioase se fac de vreo 60 de ani la standarde inalte. Pamantul are 4 miliarde de ani. QED

Sus

MesajScris: Mar Mai 04, 2021 12:10 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

mircead scrie:
Ca sa stopezi încălzirea globală trebuie sa încetinești înmulțirea populației. In 100 de ani am crescut de 1 mld la 7,8 mld! Adică 6,8 mld de oameni care consuma oxigen și generează CO2 doar respirând. Nu mai vorbesc de nevoile de resurse pt susținerea acestei populații! Plus derapajele făcute la nivel individual, național sau global de om. Faza cu mașinile electrice e de o ipocrizie maxima! In fine, vom vedea dacă clima va încerca o reechilibrare a situației! Momentan doar zonele f reci ale globului s-au încălzit mai mult si parțial cele temperate. In zonele calde nu e o evoluție deosebita.

Din pacate asta e cam un discurs leninist. Globul poate suporta si 100 de miliarde fara probleme, resurse sunt si se pot produce, si nu ma refer la GMO's. Mai degraba ar trebui sa se educe oamenii sa nu mai faca atata risipa, aia ar fi de bun simt.

Sus

MesajScris: Mar Mai 04, 2021 11:22 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

mircead scrie:
...

Pupulatia ca numar conteaza prea putin. Globul poate sustine fara probleme 20 de miliarde de locuitori, daca se face o industrie cu cap, fara risipa de hrana, apa etc.
In schimb, India si China polueaza cam 50% din intreg Globul doar aceste tari.
Masinile electrice polueaza la randul lor in momentul in care sunt fabricate, chiar mai mult decat o masina proiectata pe gaz, benzina, motorina. Inclusiv fabricarea bateriilor masinilor electrice polueaza foarte mult.
Ar trebui ca Elon Musk, Bill Gates si alti moguli ai planetei sa revina cu picioarele pe Pamant. La propriu. AU inceput explorarea planetei Marte si alte balarii pentru viitoare mutari inchipuite acolo, in loc sa isi puna capul si tehnologia la contributie aici pe Pamant. Dar, na, altele sunt substraturlile....

Sus

MesajScris: Mar Mai 04, 2021 11:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

steaua scrie:
mircead scrie:
...

Pupulatia ca numar conteaza prea putin. Globul poate sustine fara probleme si 20 de miliarde de locuitori, daca se face o industrie cu cap, fara risipa de hrana, apa etc.
In schimb, India si China polueaza cam 50% din intreg Globul.
Masinile electrice polueaza la randul lor in momentul in care sunt fabricate, chiar mai mult decat o masina proiectata pe gaz, benzina, motorina. Inclusiv fabricarea bateriilor masinilor electrice polueaza foarte mult.
Ar trebui ca Elon Musk, Bill Gates si alti moguli ai planetei sa revina cu picioarele pe Pamant. La propriu. AU inceput explorarea planetei Marte si alte balarii pentru viitoare mutari inchipuite acolo, in loc sa isi puna capul si tehnologia la contribuitie aici pe Pamant. Dar, na, altele sunt substraturlile....
Din păcate e greu de educat o populație de câteva milioane cum e in România dar 20 de mld! Sunt îngrozit in ultimii 10 ani cum au ajuns marginile drumurilor, albiile râurilor și multe terenuri pline de gunoaie! Generația X Y pur și simplu nu au, in marea lor majoritate, nici un respect fata de mediu, defapt fata de nimic. E trist ca lumea face doar de frica sau in contextul unor măsuri dictatoriale.
India poluează f mult și datorită faptului de exemplu, ca fabricarea substanțelor pt medicamente se face acolo pt toată piața pharma! Europa și-a mutat industria chimica in Asia. Dar nevoile care generează poluarea masiva din Asia sunt tocmai aici. Un nivel de trai mai ridicat vine cu acest cost.

Sus

MesajScris: Mar Mai 04, 2021 12:37 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Pai sa faca doar de frica si dupa o generatie-doua e ok. Asa s-a civilizat si vestul Europei, daca arunci un muc de tigara pe jos iei amenda salariul pe 2 saptamani.

Sus

MesajScris: Mie Mai 05, 2021 1:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Interesanta racorica asta subita de mai, dupa 30 plus in weekend. Jimbolia si-a batut recordul de minima absoluta lunara.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 05, 2021 1:33 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Si-a revenit la normal, o luase razna duminica.

Sus

MesajScris: Mie Mai 05, 2021 6:31 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Doodoo zice ca au fost -5,4 grade la Doda Pilii ieri. Azi la statia wunder de la Cosna -4,3.
La unguri in doline a fost ger, deci sigur si la noi s-a dus spre -15.
Pt nordul tarii a fost mai tare totusi anul trecut pe 13 mai, cu inghet pe arii mult mai extinse.

Sus

MesajScris: Joi Mai 06, 2021 9:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Ce se intampla primavara in dolinele din Padis. :) Azi, in Poiana Ponor:

Imagine

Sus

MesajScris: Joi Mai 06, 2021 9:38 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Foarte fain! O fi ceva frecvent, mai ales in anii cu excedent de zapada si ploaie.
Cat o sa tina?

Si in Sibiu am vazut ceva interesant. Este un rau ce vine dinspre Paltinis. Semipermanent. Trece prin Sibiu si se varsa in Cibin. De obicei este secat sau curge cand sunt ploi in amonte. Acum, pe fondul precipitatilor excedentare din ultimile luni de la munte, o zona de lunca cam de 1 km este plina de apa. S-a umplut de broaste si rate salbatice. :)

Sus

MesajScris: Joi Mai 06, 2021 9:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

De regula tine cam o luna-doua din momentul in care se formeaza, afluxul de apa care intra in polie este mai mare decat se poate scurge prin pestera care se afla in zona aia cu stancarii. Plus ca in zona pesterilor probabil a mai ramas si multa gheata care blocheza scurgerea apei in canalele subterane.

Cam in fiecare an se formeaza un laculet acolo, dar anul asta e foarte extins si adanc (3-4 metri adancime). Cam asa a fost si in 2019, un alt an cu multa zapada si precipitatii la munte.

https://www.adevarul.ro/locale/oradea/m ... ex.amphtml

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10132 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 671, 672, 673, 674, 675, 676  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]