forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Lun Iun 14, 2021 11:03 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4228 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 278, 279, 280, 281, 282
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 27, 2021 1:06 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Se va infiinta Asociatia Muzeul Lampilor, cu acte pe bune. In grupul de Whatsapp suntem deja aproape 10.

Asociatia cu acte in regula va avea mai multa credibilitate in a solicita lampi date jos de pe stalpi din magaziile serviciilor de iluminat public, pentru muzeul care va fi in Bucuresti si pentru colectiile personale ale unora dintre noi.

Deja s-a inceput ledizarea in Caciulata, cand voi merge in mai acolo, lucrarile vor fi mai avansate.

2 dintre membri grupului vor merge la Voineasa pentru a recupera tronconice, e intelegerea facuta cu primarul cum ca sunt casate deja. Doar sa se mai incalzeasca pentru ca unul dintre ei avand o boala autoimuna, nu poate sta in frig. Respectivul a lucrat la Luxten in 2004 si din 2009 lucreaza la RDS.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Apr 27, 2021 11:57 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Jur ca pot sa inteleg aproape orice pasiune, dar pe asta nu...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 27, 2021 12:08 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

La mine e una din multele mele pasiuni bizare. In 2007 o trasesem pe linie moarta. In 2018 au aparut pasionatii pe SP si am reinviat-o.

Becurile stradale in furtuna sau viscol. :P

Sus

Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mar Apr 27, 2021 4:25 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Neaceasca85 scrie:
La mine e una din multele mele pasiuni bizare.

Pasiune sa dormi in pat cu o lampa :?: :D :D :D Altceva, nu :idea:
Sa te culci dimineata si sa te scoli la pranz :?:
Daca nu ar fi fost mama, fratele tau ai fi luat-o in freza rau :!: iar tu ii ataci pe la spate 8O

Sus

MesajScris: Mar Apr 27, 2021 7:12 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Dumnezeu stie ce face el cu lampa aia dimineata in pat cand se trezeste cu le boner...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 28, 2021 10:47 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Nu dorm cu lampa in pat. Cand nu folosesc patul, pentru a lumina eficient camera si a nu consuma 125 W de pomana, trebuie asezata acolo cu becul spre tavan.

La culcare, mai intai o mut langa pat, pe parchet (putine modele de corpuri stradale stau in picioare) si apoi o trag din priza cand ma bag la somn. Acolo ramane, in siguranta, toata ziua.

By the way, am luat acum 2 saptamani un Samsung Smart TV de 125 cm si 140 W consum maxim, am scapat de PC-ul din spatele lui, l-am inlocuit practic cu un convertor audio mic necesar pentru a lega sunetul din TV la vechiul sistem audio Philips din 2007. PC-ul, in camera cealalta, de la el scriu acum.

Am legat tastatura de Smart TV, mi-ar mai trebui si un mouse pentru forum pe TV. Supercell, si el mare amator de Smart TV-uri in ultima vreme, are si de 140 cm, la bloc.

Sus

Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Joi Apr 29, 2021 9:07 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Neaceasca85 scrie:
Nu dorm cu lampa in pat. Cand nu folosesc patul, pentru a lumina eficient camera si a nu consuma 125 W de pomana, trebuie asezata acolo cu becul spre tavan.
La culcare, mai intai o mut langa pat, pe parchet (putine modele de corpuri stradale stau in picioare) si apoi o trag din priza cand ma bag la somn. Acolo ramane, in siguranta, toata ziua.
.

Cine a scris asta ? :

" In Topic: Intrebări în legătură cu electricitatea din Romania
….utilizarea lampii Malaga atunci cand luminez toata camera cu ea (in pat orientata spre tavan), o puneam pe pilota si se incalzea rau balastul, pusa pe cearsaf, adica dat pilota la o parte ca atunci cand te dai jos din pat, se incalzeste mai putin.
In ultimele 30 minute inainte de culcare o mut in picioare pe parchet langa pat. Si acolo ramane pana in noaptea urmatoare cand iar o bag in priza si o asez in pat cu fatza spre tavan. In aceasta pozitie desi becul se raceste cel mai eficient, balastul se orienteaza cu capul in jos,… "
8O 8O 8O
Mai vrei sa-ti aduci aminte :?:
Eu zic ca ar trebui sa-ti faci blog separat / propriu / parolat si sa scrii acolo - nu pentru a fi citit de oricine :idea:
Cum este cu casa in care ai stat impreuna cu parintii tai ? de ce ai zis ca este comunista, inchisoare ?
Mai bine trecem la " gugustiuci " :P

Sus

MesajScris: Joi Apr 29, 2021 10:09 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Mama, mi-e mie rusine de rusinea lui..

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 29, 2021 1:29 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Pai normal ca la apartament era comunism. Nu aveai intimitate. Usile nu se incuiau si maica-mea intra inopinat. Dormitorul parintilor langa baie, 1 WC la 4 insi, 1 cada la 4 insi (din 1998 3 insi) si 2 ore de apa calda. '

In 2000 m-am mutat la casa, unde expre am cerut baie in camera ca la hotel, nu sa deranjez pe altii cand ies la baie. 3 nivele si muzica tare noaptea, nu ca la bloc.

A gasit tipul din Mioveni alta lampa interesanta aseara. Sa vad daca o voi transporta si pe aia la Craiova. Un Elba PVB 7 B. :P

Sus

MesajScris: Joi Apr 29, 2021 1:48 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Eu cel putin nu cred ca faci parte din aceasta familie care te-a ajutat in viata :!:
Repet - daca nu ar fi mama ta si fratele tau ai muri de foame + shaorma.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 30, 2021 2:24 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Am pe colegul de facultate si pe djl de pe SP complet fara joburi, si de aia nu o duc ei bine si nu au timp pentru pasiunile lor. Deja am auzit filosofii cum ca bogatia este sa ai timp, daca muncesti si nu dai pe acasa, poti sa ai si Lamborghini, daca nu ai timp, degeaba.

Pe de alta parte, lui Logatu din Mioveni i-au murit in 2011 bunicul si tatal, in 2017 si maica-sa. Si isi urmeaza in continuare pasiunile pentru becuri si fotografie. Lucreaza la Dacia la birouri, dar nu reuseste sa isi ia permisul.

Mi s-a parut un tip de o calmitate extraordinara, cum nu mai exista aici in Oltenia sau la Bucale, aici totul e pe nervi, pe crizari si pe hai-hai-hai-hai, urasc asta. Omul ala vorbea si cu un usor accent ardelenesc.

Ii place mult sa ajute Muzeul Lampilor. PVB 7 B-ul gasit miercuri seara va merge la Bucuresti, fiind un model rar cu 2 becuri, e obiect de muzeu. Deci nu-l mai car eu la Craiova ca pe tronconica aia. :mrgreen:

Se vede aici si poza cu tronconica in masina mea:

https://www.instagram.com/delogatu/?hl=en

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 05, 2021 3:54 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Luni in drum spre Spineni, am observat ca la cei 8 asi nu mai scria Bine ati Venit ci Hristos a Inviat. :lol: 8)

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 14, 2021 2:05 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Sambata, la aproximativ 2 luni dupa primul, a avut loc al doilea transport de corpuri de iluminat stradale de la Mioveni la Slatina. Doar ca nu le mai duc eu la Craiova de data asta ci mi le va prelua din Slatina cel care le vrea.

Am combinat transportul pentru Muzeul Lampilor cu o vizita la niste rude din Maracineni, care locuiesc acolo pe strada Gropeni. :lol:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4228 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 278, 279, 280, 281, 282

Ora este UTC + 2 [ DST ]