forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Noi 27, 2021 3:26 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 464 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Aug 01, 2021 1:06 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Joi au fost 34,1°C, cea mai ridicată temperatură de până acum, în această vară. În iulie s-au strâns, în final, 111,9 mm. Deocamdată e foarte bine, dar urmează august și septembrie, care mai nou au devenit cele mai uscate luni din an. Ultimul august ploios pe aici a fost tocmai în 2006... :| așa că nu am așteptări prea mari. Sper doar să nu fie o lună extrem de secetoasă, ca în 2018 sau 2020.

Sus

MesajScris: Joi Aug 05, 2021 12:41 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Furtună decentă în seara asta pe la 8. La mine s-au strâns 24 mm, dar cele mai intense precipitații din zonă au fost ceva mai la sud. Și acum la miezul nopții a mai fost o aversă scurtă. Încă fulgeră frecvent din celulele care afectează sudul Moldovei.

Imagine

Sus

MesajScris: Joi Aug 05, 2021 10:36 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Atmosfera e “tropicala” in dimineata asta: 21,8 acum la 10:30, umiditate 99% si ceata. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Joi Aug 05, 2021 11:35 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Fulgera incontinuu, flash-uri in fiecare secunda.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 06, 2021 1:18 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Astfel de descarcari frecvente aveam des in anii 90 si 2000.

Sus

MesajScris: Vin Aug 06, 2021 3:45 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

După prima furtună de aseară, care a fost însoțită de vijelie puternică, spectacolul a continuat toată noaptea, cu tunete înfundate și zăngănit de geamuri. :) De mult timp nu am mai avut un astfel de MCS... În verile anilor 2000 erau mult mai frecvente. Și dimineața au mai trecut câteva sisteme pe la sud-est, care au adus câteva ore de tunete și un pic de ploaie. Acum e noros și sunt 21,0°C.

Maximul precipitațiilor a fost tot ceva mai la sud, dar și aici s-a strâns o cantitate decentă: 36,2 mm din acest episod (și 62,3 mm în ultimele 48 de ore). Swiss HD s-a descurcat cel mai bine, GFS a fost cel mai prost. A devenit chiar penibil acest model în ultima vreme.

Imagine

Sus

MesajScris: Vin Aug 06, 2021 9:43 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Și în seara asta au fost câteva tunete și o aversă foarte scurtă, care a dat un aspect interesant asfințitului.

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Aug 25, 2021 2:12 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Ne apropiem de finalul celei mai frumoase veri din ultimii 13 ani. :) După un șir parcă interminabil de veri oribile, am avut în sfârșit parte de o vară superbă în zona deluroasă a Coastei Iașilor: ploi și furtuni regulate, lipsa oricăror intervale secetoase (!), disconfort termic redus, perioade lungi cu temperaturi plăcute... Producția agricolă e de record, pomii se rup sub greutatea fructelor, iar vegetația arată verde aproape ca primăvara și acum la sfârșitul lui august, un contrast enorm față de anii trecuți când aveai impresia că ești în Grecia în această perioadă.

De pe 3 până pe 15 august, în general una dintre cele mai călduroase perioade din an, în curte unde e senzorul nu s-au atins 30°C. În majoritatea zilelor, temperaturile au fost foarte agreabile chiar și la prânz. De când am pus fibră optică și aici (abonament de 1000 Mbps, la fel ca în Iași), acum câteva săptămâni, nici nu am vrut să mă mai întorc în căldura orașului. :mrgreen:

Imagine

Imagine

Se cunoaște că se apropie toamna. Ieri dimineața a venit o „vizitatoare” prin pomii de lângă casă.

Imagine

Sus

MesajScris: Joi Aug 26, 2021 2:03 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Încă o noapte frumoasă, cu ploi și descărcări electrice. 33 mm s-au acumulat din acest episod, august devenind a treia lună conescutivă cu peste 100 mm! :) La Bârnova și Moșna, totalul pe această vară se apropie de 400 mm.

Sus

MesajScris: Joi Sep 02, 2021 1:21 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

127,3 mm pe august și un total de 397,4 mm în această vară.

La Iași această cantitate ar fi pe locul 3 all-time (!). Evident, la Moșna sunt alte condiții, dar și pentru zona asta e mult. În orice caz, a fost una dintre cele mai ploioase veri din ultimii 20 de ani. Era și timpul, ținând cont că ultima vară ploioasă a fost tocmai în 2013.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Sep 02, 2021 1:58 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Diametral opuse mereu cifrele Oltenia vs Moldova. Si iarna cea mai elocventa este 2012-2013, superba in Moldova, dezastruoasa in Oltenia.

Sus

MesajScris: Dum Oct 10, 2021 11:11 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Pe cât de frumoasă a fost vara, pe atât de urât a început toamna. Mai ales ultimele 3 săptămâni au fost teribile, vreme de noiembrie încontinuu... :evil:

Primul îngheț în vale a fost vinerea trecută, pe 1 octombrie (-1°C la ora 7). De atunci au mai fost vreo 5 dimineți cu îngheț. În acest week-end a fost brumă chiar și pe deal.

Imagine

Dacă anul trecut în această perioadă natura era încă verde, acum peisajul arată ca la început de noiembrie... :|

Imagine

Sus

MesajScris: Lun Noi 01, 2021 10:34 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Dacă anul trecut sezonul de vegetație a fost extraordinar de lung, în acest an situația e cât se poate de diferită. Peisajul arată deja ca la sfârșit de noiembrie. :| Marea majoritate a arborilor nu mai au deloc frunze. Să sperăm că nu vom avea acest peisaj maroniu până în martie...

Din păcate, contextul din această toamnă este nefavorabil și din punct de vedere agricol. În ultimele 2 luni s-au strâns doar 13 mm. În adâncime solul încă este umed, dar primii 15-20 cm s-au uscat foarte tare. Nici ciuperci nu prea sunt, cu excepția celor care cresc pe lemn.

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Noi 02, 2021 6:51 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Fabulos cum si-au luat din lemn nutrientii de care au nevoie sa creasca asa mari. Daca le mananci, practic mananci lemn sub forma de ciuperci :D

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 464 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 27, 28, 29, 30, 31

Ora este UTC + 2 [ DST ]