forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:43 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339 ... 343  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Joi Aug 18, 2022 2:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
225 km/h in acel mesoscale convective vortex.
Mai sunt si statii cu 180-200, impresionant sistem.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: UK
MesajScris: Joi Aug 18, 2022 2:43 pm 
Rezultatul de ieri = 19.3mm / 3h. Nici o balta, inundatii sau altceva in zona. Pamantul a absorbit totul.


Fişiere ataşate:
17-08-2022 wt.jpg
17-08-2022 wt.jpg [ 77.5 KiB | Vizualizat de 791 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 10:26 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Interesant cu Corsica, ce face o Mediterana supra-incinsa.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 10:56 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
E Sunt prost. Stai sa vezi cand o aparea vreun ciclon din ala viguros si fara precedent. Ne putem trezi cu cicloni care sa aduca furtuni puternice si in octombrie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 1:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Mediterana e calda pentru ca ce sa vezi....e vara. Nu e niciun "Sunt prost" esti doar tu obsedat, fixist, nu mai stii/poti gandi altceva.

https://www.weatheronline.co.uk/cgi-app ... EBIET=0005

Se incadreaza in valori absolut medii pentru august.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 4:59 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1996
Localitate: Bucuresti Sud
https://www.youtube.com/watch?v=jRTpM3vTarQ -- super downburst


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 5:09 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Vincentiu_1981 scrie:
E Sunt prost. Stai sa vezi cand o aparea vreun ciclon din ala viguros si fara precedent. Ne putem trezi cu cicloni care sa aduca furtuni puternice si in octombrie.

Visez asa ceva pentru ca oricum avem sezonul convectiv prea scurt (daca se mai nimere seceta sau ocoliri de furtuni, iese un mare nimic) dar nu cred ca se va realiza.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 5:14 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Gabbes1981 scrie:
https://www.youtube.com/watch?v=jRTpM3vTarQ -- super downburst

Si la ce ora.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 7:00 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
gogulica scrie:
Mediterana e calda pentru ca ce sa vezi....e vara. Nu e niciun "Sunt prost" esti doar tu obsedat, fixist, nu mai stii/poti gandi altceva.

https://www.weatheronline.co.uk/cgi-app ... EBIET=0005

Se incadreaza in valori absolut medii pentru august.


Daca ar fi sa spun altceva ar insemna sa ma apuc sa deschid gogoserie.

Chiar si acum cand temperatura apei marii a mai scazut un pic in urma patrunderii aerului racoros, tot sunt anomalii de 2-3 grade in cea mai mare parte a Marii Mediterane:

Imagine

Insa ieri dimineata anomalia pozitiva era de 3-4 grade pe arii extinse. Nici nu se putea altfel dupa ce toata vara a fost de foc in toata zona Mediteranei. Ca urmare a temperaturii foarte ridicate din apele Marii Mediterane s-au creat conditii pentru o megafurtuna, potentialul convectiv avand valori enorme de peste 6 kJ/kg, chiar peste 7 kJ/kg in cursul noptii, valoarea punctului de roua era de peste 24 de grade si in unele zone chiar de peste 26 de grade si o forfecare a vantului pe profilul atmosferic 0-6.5 km de 35-40 m/s, iar in cursul noptii chiar de peste 40 m/s pe arii extinse, ceea ce a fost nenorocire, fiind conditii mari de tot de formare a tornadelor.
Evident ca daca temperatura apei marii nu ar fi avut aceasta abatere pozitiva de peste 3-4 grade pe arii extinse, atunci nici conditiile de furtuna nu ar mai fi fost atat de severe.

Imagine

Neaceasca85 scrie:
Vincentiu_1981 scrie:
E Sunt prost. Stai sa vezi cand o aparea vreun ciclon din ala viguros si fara precedent. Ne putem trezi cu cicloni care sa aduca furtuni puternice si in octombrie.

Visez asa ceva pentru ca oricum avem sezonul convectiv prea scurt (daca se mai nimere seceta sau ocoliri de furtuni, iese un mare nimic) dar nu cred ca se va realiza.

Nu exista ca nu cred, se va realiza 100%, nici nu e cine stie ce mare scofala sa se intample asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 8:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Anomaliile alea de 2-3 C nu inseamna mai nimic si cam asta e temperatura in Mediterana in luna august, cred ca de cateva decenii deja. Cand or sa fie 35 C pe suprafete extinse, atunci da, ceva nu e in regula.

Si vorbesti degeaba de potentialul convectiv al Mediteranei, indeferent de temperatura ei. Daca nu e si valorificat prin niste cut-off-uri polare, degeaba. Momentan jetul Polar e bine mersi in zona Polului si sta acolo de prin iunie. Discutabil daca va avea cine stie ce oscilatii catre sud in urmatoarele 2-3 luni, la cum arata prognozele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Vin Aug 19, 2022 9:28 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Tocmai, ca toate conditiile alea au fost exploatate si s-au materializat prin acea megafurtuna, ca urmare a aerului rece care a patruns in regiune.
Aia nu e temperatura normala a Mediteranei, erau valori ale temperaturii apei in larg de 28-29 de grade, cu peste 3-4 grade fata de normal, ceea ce este foarte mult. In urma cu vreo 2 saptamani erau si valori pe arii extinse de 30-31 de grade, acum ar mai fi valori de 30 de grade in sudul marii. Apa marii nu are ce sa caute la anomalii pozitive de peste 10 grade, asa ceva ar fi dezastru. Temperaturi ale apei marii de 35 de grade se inregistreaza doar in Golful Persic, care e cea mai calda mare a lumii. De exemplu, in Golful Mexic acum sunt valori ale apei marii de 31 de grade, dar si acolo e o anomalie pozitiva de aproximativ 1 grad.
In orice moment la nivel global avem anomalii pozitive ale temperaturii marilor si oceanelor de 0.3-0.4 grade fata de media perioadei 1971-2000, cu o abatere pozitiva acum in emisfera nordica de 0.8 grade, iar in Atlanticul de Nord de 0.9 grade, valori care inseamna mult, tinand cont ca apa marii inmagazineaza cantitati mari de energie. Si asta cu tot cu La Nina, care reuseste sa scoata o abatere negativa in zona ecuatoriala a Pacificului de -0.3 grade.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Aug 20, 2022 12:11 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Manifestarile severe ale acelei furtuni au fost potentate si de circulatia de altitudine foarte rapida aferenta norilor precipitabili, fiind viteze de peste 100 km/h, deci tot sistemul noros s-a deplasat devastator in acea masa de aer cu conditii deosebit de severe.

Neaceasca85 scrie:
Gabbes1981 scrie:
https://www.youtube.com/watch?v=jRTpM3vTarQ -- super downburst

Si la ce ora.

Nenea Ceasca, sper ca nu-ti doresti asa ceva vreodata la Slatina, pentru ca ar insemna dezastru si deja aia seamana a apocalipsa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Aug 20, 2022 12:19 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Sistemul ala s-a aliniat cu curentul jet, de aia a bagat rafalele alea jale, care pe descendenta au coborat pana la sol.
Si nu stiu de unde ai scos-o pe aia cu 7 kj cape, valorile alea nu au fost nici la oubreak-ul din Oklahoma din '99.

Ca fapt divers, acea filmare corespunde unui microburst aferent mezociclonului unei supercelule dinaintea frontului. Linia de gren, cum le place sa o denumeasca meteorologii romani, nu a fost atat de severa pe Italia, ci pe Corsica.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Aug 20, 2022 2:07 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Aia cu CAPE am scos-o din ECMWF:

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Aug 20, 2022 11:07 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Nu am cum sa am asa ceva la Slatina pentru ca aici nu este insula inconjurata de mare ca in Corsica, nu e nici macar zona costiera.

Cat despre dorit, vijeliile si orice intensificari bruste de vant imi plac de mic, la tara la vijelie vara se auzeau cum zboara cutiile goale de pateu de pe acoperisul cuptorului si cad in curte.

Poate ca nu-mi doresc tornade (cu touch down) si grindina foarte mare, dar in rest, e greu sa spun cam care ar fi limita urgiei, ea e data in mare parte de potentialul climatologic, adica daca s-au atins 90 km/h la Slatina vreodata, e lucru mare, 85 km/h cam e limita.

In toate filmarile alea din Corsica, Menorca si Italia curentul electric functiona, pe cand la americani imediat se opreste, ca la noi in rural. :lol: :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 333, 334, 335, 336, 337, 338, 339 ... 343  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO