forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873 ... 878  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Joi Aug 25, 2022 8:54 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
O cantitate ridicola de 2 mm la Anm, desi a plouat jale in tot orasul de la est la vest. Astfel de erori distrug efectiv statisticile. La nord de Cluj la Corusu au cazut 63 mm, iar la Popesti si Chinteni 44 mm.

https://ibb.co/5shn3Yg

Nu a fost eroare la ANM, a fost doar o ocolire ridicola, atat...Am vorbit cu oameni care au fost in zona atunci si asa a fost. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Joi Aug 25, 2022 11:40 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Andrei87 scrie:
Ce spuneam. Tocmai am fost loviti de cea mai severa furtuna a anului, 20-40 mm in functie de zona, grindina mica, rafale de 80 km/h (aeroport), fulgere dese si un shelf fain. Tot tacamul.
La Anm poate nu vor fi cantitati mari, din cauza vantului puternic care nu lasa toata apa sa se adune in pluviometru.

Depinde cum sunt construite pluviometrele ANM. Daca este conic, atunci da, vantul va spulbera o parte din picaturile de apa care sar de pe suprafata interioara in afara pluviometrului, insa daca este cilindric si ceva mai adanc, in cazul asta nu ar fi o problema.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Joi Aug 25, 2022 2:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
In poza asta facuta de mine ai ambele pluviometre - in prim plan cel clasic, iar in stanga pluviometrul Vaisala (determina precipitatiile prin cantarire)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Joi Aug 25, 2022 10:00 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
In dreapta vad 2 cazane, care arata oribil, nici n-as spune ca alea sunt pluviometre, deci arata in ultimul hal. Bine, n-ar fi asta o problema, dar acum depinde si cum sunt inauntru, ca daca interiorul este conic, atunci apa se poate pierde in caz de vant puternic, in schimb daca este drept pana mai jos, atunci e in regula.
Nu inteleg insa de ce sunt 2 cazane unul langa altul si de ce cel din plan indepartat este acoperit si mai grav de ce acel cazan acoperit ajunge cu nivelul deasupra primului, pentru ca-n cazul asta, in caz de vant puternic in timpul ploii dinspre cazanul acoperit se va produce o improscare a picaturilor de apa si o spulberare a lor in cazanul descoperit, care colecteaza apa, astfel ca s-ar ajunge la o cantitate mai mare de apa decat ploua in mod normal. Cazanul ala acoperit ar fi trebuit sa fie sub nivelul primului cu o distanta suficienta incat sa nu sara apa de pe tinicheaua aia.
In privinta aparatului din partea stanga nu inteleg sub nicio forma ce este acolo si cum poate sa fie ala un pluviometru. E o chestie care nu stiu ce este si are un acoperis deasupra si nu stiu ce se intampla acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 8:27 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Vincentiu_1981 scrie:
In dreapta vad 2 cazane, care arata oribil, nici n-as spune ca alea sunt pluviometre, deci arata in ultimul hal.

Sunt vechile pluviometre care nu se mai folosesc deloc in prezent, de aia arata ceva mai neglijent :)
Vincentiu_1981 scrie:
Bine, n-ar fi asta o problema, dar acum depinde si cum sunt inauntru, ca daca interiorul este conic, atunci apa se poate pierde in caz de vant puternic, in schimb daca este drept pana mai jos, atunci e in regula.

Sunt drepte la inceput, apoi devin conice, in jumatatea de jos se afla colectorul. Stai linistit , nu sare apa din el.
Vincentiu_1981 scrie:
Nu inteleg insa de ce sunt 2 cazane unul langa altul si de ce cel din plan indepartat este acoperit si mai grav de ce acel cazan acoperit ajunge cu nivelul deasupra primului, pentru ca-n cazul asta, in caz de vant puternic in timpul ploii dinspre cazanul acoperit se va produce o improscare a picaturilor de apa si o spulberare a lor in cazanul descoperit, care colecteaza apa, astfel ca s-ar ajunge la o cantitate mai mare de apa decat ploua in mod normal. Cazanul ala acoperit ar fi trebuit sa fie sub nivelul primului cu o distanta suficienta incat sa nu sara apa de pe tinicheaua aia.

Cazanul :P :P :lol: :lol: cu capac este pluviometrul de rezerva , folosit la ploile foarte abundente, atunci cand primul pluviometru este dus in statia meteo pentru masurare. Unghiul pozei e inselator, distanta intre cele 2 e suficient de mare, nu te ambala :)
Vincentiu_1981 scrie:
In privinta aparatului din partea stanga nu inteleg sub nicio forma ce este acolo si cum poate sa fie ala un pluviometru. E o chestie care nu stiu ce este si are un acoperis deasupra si nu stiu ce se intampla acolo.

Acela e pluviometrul tip Vaisala, care e folosit in prezent la majoritatea statiilor ANM din Romania. Functioneaza pe baza de cantarire, avand o precizie exceptionala. Practic e un fel de butoi pus pe un cantar foarte precis. In butoi se pune un fel de antigel pentru a nu ingheta iarna. Chestiile metalice din jur, acel brau, are rolul de a evita spulberarea zapezii pe cat posibil. Nu stiu unde vezi tu acoperis acolo , nu exista asa ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 8:38 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Pe august la Cluj avem un record destul de intens, sa zic asa, avem cea mai ridicata minima lunara din sirul de date => 11,9c !!!
Vechiul record era destul de recent din 2018 si era de 11.6c.

Practic august a fost un copy paste al lunii iulie dpdv termic, doar ca mult mai umed, deci o luna cu multe perioade de sauna mai mult sau mai putin intensa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 9:08 am 
Doodoole poate vb cu vecinii tăi să facă ceva cu staţiile de la Sighet, precipitaţii şi Ocna Şugatag cu temperatura. Ei nu verifică deloc ce date apar pe fluxul internaţional combinat ? Chiar şi pe harta ANM, temperatura şi umiditatea pauză la Ocna Şugatag. Chiar ne înecăm la mal ca ţiganu, de necrezut, staţie din cele 23 de flux.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 9:53 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
doodoo scrie:
Pe august la Cluj avem un record destul de intens, sa zic asa, avem cea mai ridicata minima lunara din sirul de date => 11,9c !!!
Vechiul record era destul de recent din 2018 si era de 11.6c.

Practic august a fost un copy paste al lunii iulie dpdv termic, doar ca mult mai umed, deci o luna cu multe perioade de sauna mai mult sau mai putin intensa.

A fost multa nebulozitate, iar seninul a venit in masa tropicala. E normal sa fie minime ridicate in contextul asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 10:00 am 
Sighetul are precipitaţii, de azi. Ocna e tăt aşe, temperatură pauză.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 10:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
eugenraduoradea scrie:
Sighetul are precipitaţii, de azi. Ocna e tăt aşe, temperatură pauză.

Sighetu a fost in conced la mare, ce vrei... :mrgreen:
Ocna e cam ciudat, o sa intreb...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 8:08 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
doodoo scrie:
Vincentiu_1981 scrie:
In dreapta vad 2 cazane, care arata oribil, nici n-as spune ca alea sunt pluviometre, deci arata in ultimul hal.

Sunt vechile pluviometre care nu se mai folosesc deloc in prezent, de aia arata ceva mai neglijent :)
Vincentiu_1981 scrie:
Bine, n-ar fi asta o problema, dar acum depinde si cum sunt inauntru, ca daca interiorul este conic, atunci apa se poate pierde in caz de vant puternic, in schimb daca este drept pana mai jos, atunci e in regula.

Sunt drepte la inceput, apoi devin conice, in jumatatea de jos se afla colectorul. Stai linistit , nu sare apa din el.
Vincentiu_1981 scrie:
Nu inteleg insa de ce sunt 2 cazane unul langa altul si de ce cel din plan indepartat este acoperit si mai grav de ce acel cazan acoperit ajunge cu nivelul deasupra primului, pentru ca-n cazul asta, in caz de vant puternic in timpul ploii dinspre cazanul acoperit se va produce o improscare a picaturilor de apa si o spulberare a lor in cazanul descoperit, care colecteaza apa, astfel ca s-ar ajunge la o cantitate mai mare de apa decat ploua in mod normal. Cazanul ala acoperit ar fi trebuit sa fie sub nivelul primului cu o distanta suficienta incat sa nu sara apa de pe tinicheaua aia.

Cazanul :P :P :lol: :lol: cu capac este pluviometrul de rezerva , folosit la ploile foarte abundente, atunci cand primul pluviometru este dus in statia meteo pentru masurare. Unghiul pozei e inselator, distanta intre cele 2 e suficient de mare, nu te ambala :)
Vincentiu_1981 scrie:
In privinta aparatului din partea stanga nu inteleg sub nicio forma ce este acolo si cum poate sa fie ala un pluviometru. E o chestie care nu stiu ce este si are un acoperis deasupra si nu stiu ce se intampla acolo.

Acela e pluviometrul tip Vaisala, care e folosit in prezent la majoritatea statiilor ANM din Romania. Functioneaza pe baza de cantarire, avand o precizie exceptionala. Practic e un fel de butoi pus pe un cantar foarte precis. In butoi se pune un fel de antigel pentru a nu ingheta iarna. Chestiile metalice din jur, acel brau, are rolul de a evita spulberarea zapezii pe cat posibil. Nu stiu unde vezi tu acoperis acolo , nu exista asa ceva.

Da, gratarele alea din jur mi-au dat impresia ca ar fi sub forma unui acoperis. Nici nu vad continuarea braului pe partea cealalta. Acel brau se pune doar cand ninge sau e acolo in permanenta? Ca iarasi daca ploua torential si bate vantul tare ma duce cu gandul sa nu cumva sa spulbere apa suplimentara in pluviometru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 9:10 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Azi am avut o aversa serioasa in Floresti, 20-25 mm. Urmatoarele zile vor aduce inca 30-40 mm, cel putin.

Statia asta are 254 mm pe august, exagerat cu siguranta, dar vreo 150 mm tot au fost la cate averse ne-au lovit si au ocolit statia Anm.

https://www.wunderground.com/dashboard/ ... 31/monthly


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 10:38 pm 
Nu cred ca statia respectiva este corect functionala :
post221364.html#p221364


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Mie Aug 31, 2022 11:40 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Mai degraba se scurge apa de pe streasina.
Statia e aici (la vreo 300m de mine):

https://maps.app.goo.gl/MDMaxj9fuJtEmrgA8

https://ibb.co/tL36cht

La averse torentiale da erori cu plus (in jur de 30%), dar la mocanesti am vazut ca inregistreaza bine.
Azi a avut o rata de pana la 108 mm/h calculata la 5 minute, ceea ce e un pic cam mult.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in CLUJ
MesajScris: Joi Sep 01, 2022 11:40 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Am bifat a 2a cea mai calda vara ever la Cluj - 21,1c , la distanta mica de cea din 2012 (21,5c)

31 de zile cu Tmax > 30c 8O (deci o luna intreaga) din care 2 zile cu peste 35c
36,7c maxima verii :!: :!:
Doar in 14 zile nu s-a depasit maxima de 25c => 85% din vara asta am avut maxime estivale 8O
9 zile cu medii de > 25c 8O 8O
1 noapte tropicala
Doar 4 minime sub 10c, niciuna in august :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 867, 868, 869, 870, 871, 872, 873 ... 878  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO