forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 9:22 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Dum Aug 14, 2022 10:12 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
E normal sa se adauge noi statii pe masura ce acoperirea a devenit mai buna de-a lungul timpului cu statii meteo. Doar n-om ramane la meteorologia din 1900 toamna.
Se poate pune si filtru pentru o anumita perioada de functionare a statiilor. In acelasi link mai jos ai un glob pe care sunt indicate pozitiile statiilor si poti selecta o anumita perioada de functionare a statiilor. Din 1900 si pana in prezent sunt 827 de statii, nu doar cateva zeci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Dum Aug 14, 2022 11:43 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Bine, fata de 20.000 tot sunt foarte putine.
Mie globul ala nu mi se incarca, imi biciuieste ramii.

Oricum de la 0,5-1 grad crestere globala reala pana la cele 5 grade apocaliptice despre care behaie media stangista afoana pa stiinta, mai e cale lunga, de ordinul anilor lumina. De fapt in mod realist, nici nu o sa ajungem la temperaturile din medieval warm period in urmatorii 50 de ani. Si parca atunci nu se ardeau combustibili fosili.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Dum Aug 14, 2022 12:20 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Deja perioada calda medievala a fost depasita de actuala incalzire globala. Acea perioada nu a fost atat de calda la nivel global ca cea de acum, ci ar fi fost mai mult prin unele regiuni din emisfera nordica: https://www.britannica.com/science/medieval-warm-period
Deocamdata obiectivele de reducere a emisiilor de gaze cu efect de sera sunt de limitare a incalzirii globale la doar 1.5 grade fata de epoca preindustriala, insa eu nu vad cum vom putea sa ramanem la sub 2 grade numai cu actuala concentratie a dioxidului de carbon, fara sa mai iau in calcul cresterea care va mai avea loc, care mie mi se pare mult prea ridicata pentru numai 1.5-2 grade fata de epoca preindustriala.
Oricum, cauzele incalzirii din perioada medievala au fost altele decat cele de acum, iar comparatia acelei perioade cu cea de acum este incompatibila, din moment ce mecanismele sunt altele. Atunci au fost cauze pur naturale, pe cand acum cauzele sunt de natura antropica si ele nu vor disparea, ci vor persista si cel mai probabil ca se vor accentua.
Depasirea cu mai mult de 2 grade a temperaturii fata de epoca preindustriala va introduce schimbari masive in climat si in biosfera, care vor determina alte efecte de feedback pozitiv ce vor contribui la cresterea mai accentuata a temperaturii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Dum Aug 14, 2022 2:21 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
E efectiv delicios cum poti sa bati campii. Nici macar la CNN sau BBC nu am vazut asa ceva. Mai zi-ne, trubadurule.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Dum Aug 14, 2022 4:34 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Daca vrei sa faci niste analogii delicioase te poti uita in trecut si sa faci niste comparatii intre nivelul de CO2 si temperatura medie globala estimata si vei constata ca la actuala concentratie de CO2 in trecut era o clima semnificativ mai calda decat acum la nivel global.
Bine, acum fiecare e liber sa creda ca de data asta natura ne va ierta si cresterea nu va avea loc ca in trecut, ca dintr-odata clima ar raspunde altfel, doar asa de dragul negationismului interventiei omului in natura. E in regula si aceasta pozitie, nu e nimeni obligat sa creada in stiinta, ci teoria conspiratiei poate fi o alternativa la stiinta, atunci cand cea mai buna sursa de informare este orice altceva in afara de mediul stiintific.
Si chiar cei mai buni pe domeniul asta cred ca ar fi niste politicieni de prin SUA care au afaceri ce trebuie protejate de adevarul schimbarilor climatice, asa incat profiturile lor sa nu fie limitate in vreun fel prin vreo actiune de reducere a poluarii, vezi Donald Trump un exemplu si alte cateva sute de congresmani care neaga observatiile stiintifice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Dum Aug 14, 2022 4:38 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Din ce in ce mai bine. Hai, mai scoate din joben. Sigur posibilitatile sunt nelimitate. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Lun Aug 15, 2022 11:47 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Ca tot vorbeam: am gasit un studiu care pune obezitatea mondiala galopanta pe seama cresterii temperaturilor, studiu citat de CBS. Si nu e un site obscur, e un site al guvernului SUA.
Hei, ceva imi spune ca nu au ajuns inca la fundul penibilului. :P

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34496408/

Acum chiar nu ma mai surprinde nimic, desi acum cativa ani nu imi imaginam ca pot sa sara calul in halul asta. Daca vin cu niste studii cum ca incalzirea globala e de vina pentru homofobie, razboiul din Ucraina sau rasism, zau ca nu m-ar mai suprinde.

Ca retorica asta cu tot alaiul ei de studii tine de patologie, boli psihice serioase, da, asta da, e adevarat.
In mod normal m-ar durea fix in c*r, dar toata apologia asta imi fura bani din buzunar. Ei, daca Soros ar organiza niste proteste impotriva furatului banilor din buzunar, m-as duce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Lun Aug 15, 2022 1:33 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Daca te uitai mai in detaliu pe acel studiu ai fi vazut ca totusi sunt niste elemente care pot contribui la cresterea riscului pentru obezitate in populatie in conditiile cresterii temperaturii. Nu spune nimeni acolo ca obezitatea galopanta s-ar datora incalzirii globale, ci doar au fost identificati niste factori care pot creste riscul de obezitate, cum ar fi factori legati de termoreglare care pot afecta sistemul endocrin in conditii de temperaturi ridicate, apoi o posibila reducere a activitatii fizice in randul populatiei din cauza cresterii temperaturii, ca multi nu vor mai iesi afara sa faca efort daca mai e si caldura mare, apoi alti factori legati de chimizarea excesiva a culturilor agricole contra insectelor, tot pe fondul cresterii temperaturii. De exemplu, in Bucuresti si nu numai de cativa ani avem invazie de plosnite si astea ataca aproape orice cultura agricola si dupa cum se pare plosnitele astea prefera un climat mai cald. Inmultirea exagerata a populatiei de plosnite din tara noastra se cam datoreaza incalzirii climei din ultimii ani. Daca te duci in zone mai racoroasa din zonele de deal sau montane aceste plosnite nu le vei gasi.
Sunt multe implicatii in legatura cu incalzirea globala si multe legaturi care pot fi identificate, unele directe, altele indirecte, dar nu inseamna ca daca vezi o afirmatie care la prima vedere ti se pare aberanta, ea nu ar avea si niste mecanisme posibile prin spate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Lun Aug 15, 2022 7:04 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Hahahhahah, sigur ca da :))))))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Lun Aug 15, 2022 11:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8434
Andrei87 scrie:
Ca tot vorbeam: am gasit un studiu care pune obezitatea mondiala galopanta pe seama cresterii temperaturilor, studiu citat de CBS. Si nu e un site obscur, e un site al guvernului SUA.
Hei, ceva imi spune ca nu au ajuns inca la fundul penibilului. :P

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34496408/

Acum chiar nu ma mai surprinde nimic, desi acum cativa ani nu imi imaginam ca pot sa sara calul in halul asta. Daca vin cu niste studii cum ca incalzirea globala e de vina pentru homofobie, razboiul din Ucraina sau rasism, zau ca nu m-ar mai suprinde.

Ca retorica asta cu tot alaiul ei de studii tine de patologie, boli psihice serioase, da, asta da, e adevarat.
In mod normal m-ar durea fix in c*r, dar toata apologia asta imi fura bani din buzunar. Ei, daca Soros ar organiza niste proteste impotriva furatului banilor din buzunar, m-as duce.
Eu cred ca e fix invers..Obezii produc incalzirea globală..precum vacile. :). Lumea a luat-o razna rău de tot!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Mar Aug 16, 2022 12:43 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Nu toti. Dar cum au ajuns psihopatii astia in functii de conducere si prin universitati cred ca e al doilea mare mister al lumii, pe langa mintea femeilor :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Mar Aug 16, 2022 10:45 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Nu e nimic in neregula cu aceste studii. De fapt ala nu e studiu, ca intr-un studiu se fac cercetari in privinta comportarii unei populatii fata de o alta populatie, in alte conditii si cu un esantion martor. Orice informatie care poate surprinde realitatea si nu o compromite este in regula, este binevenita.
Insa sunt de blamat informatiile care deformeaza realitatea, care manipuleaza si au rolul de a induce populatia in eroare, ceea ce nu e cazul aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Mar Aug 16, 2022 11:14 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Mama, zici ca esti un bot din ala de social media, asa ceva mai rar. A sarit discul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Vin Sep 16, 2022 10:19 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Luna august a fost si ea foarte apropiata ca anomalie de lunile iunie si iulie si s-a situat pe locul 2 intre cele mai calde luni august la nivel global, unde locul 1 s-a realizat in 2016 cu o anomalie de 1.04 grade.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Incalzirea globala
MesajScris: Vin Sep 16, 2022 11:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Te-am mai rugat o dată să fii corect și să pui (o hartă cu) abaterea globală față de 1991-2020.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO