forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:52 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877 ... 999  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 7:02 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Jale negativ sau jale pozitiv?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 7:16 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Jale adica mocirla pe Bucuresti si strat de zapada consistent pentru Sudul Moldovei :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 8:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2587
Localitate: Zimnicea
dany2309 scrie:
Jale negativ sau jale pozitiv?


Sent from my iPhone using Tapatalk



Ai procedat bine ca nu te-ai uitat.... Multa ploaie la +1 , +3 grade C - cam 30-50 l/mp, la final de ianuarie, daca nu acum, atunci cand !?
In afara de doua judete din jumatatea sud-vestica a Moldovei (Vrancea si Bacau) se pare ca nu e nimic de vazut nici iarna asta, cel putin nu in jumatatea sudica a tarii. Ne-am luat o mare teapa si iarna asta, pentru a suta oara in ultimii ani.
Si incepand de astazi incetez definitiv sa mai accesez vreun model de prognoza (aici se includ si orice fel de aplicatii pe telefon sau site-uri ANM si partenerele lor, poate sa fie si cod violet inchis ca nu mai intru pe ele).

Vreau februarie 2016 !!!

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 8:45 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
dan2013 scrie:
dany2309 scrie:
Jale negativ sau jale pozitiv?


Sent from my iPhone using Tapatalk



Ai procedat bine ca nu te-ai uitat.... Multa ploaie la +1 , +3 grade C - cam 30-50 l/mp, la final de ianuarie, daca nu acum, atunci cand !?
In afara de doua judete din jumatatea sud-vestica a Moldovei (Vrancea si Bacau) se pare ca nu e nimic de vazut nici iarna asta, cel putin nu in jumatatea sudica a tarii. Ne-am luat o mare teapa si iarna asta, pentru a suta oara in ultimii ani.
Si incepand de astazi incetez definitiv sa mai accesez vreun model de prognoza (aici se includ si orice fel de aplicatii pe telefon sau site-uri ANM si partenerele lor, poate sa fie si cod violet inchis ca nu mai intru pe ele).

Vreau februarie 2016 !!!


Macar Februarie 2012 sau Februarie 1993


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 8:47 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
dan2013 scrie:
dany2309 scrie:
Jale negativ sau jale pozitiv?


Sent from my iPhone using Tapatalk



Ai procedat bine ca nu te-ai uitat.... Multa ploaie la +1 , +3 grade C - cam 30-50 l/mp, la final de ianuarie, daca nu acum, atunci cand !?
In afara de doua judete din jumatatea sud-vestica a Moldovei (Vrancea si Bacau) se pare ca nu e nimic de vazut nici iarna asta, cel putin nu in jumatatea sudica a tarii. Ne-am luat o mare teapa si iarna asta, pentru a suta oara in ultimii ani.
Si incepand de astazi incetez definitiv sa mai accesez vreun model de prognoza (aici se includ si orice fel de aplicatii pe telefon sau site-uri ANM si partenerele lor, poate sa fie si cod violet inchis ca nu mai intru pe ele).

Vreau februarie 2016 !!!


Stai ca m-am uitat eu acum si GFS arata spre finalul intervalului o revarsare siberiana peste Europa :))))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 10:02 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Vincentiu_1981 scrie:
Cred ca ne uitam prea departe la incalzirea aia stratosferica si iarna ar putea sa ne scape intre timp din vedere.

Saptamana viitoare configuratia barica nu ar fi departe de realizarea unui viscol in sudul tarii, dar probabil ca nu se va realiza nimic semnificativ:

Imagine

Apoi prognoza ECMWF evolueaza spre finalul intervalului cu formarea unui anticiclon centrat pe Marea Britanie, configuratie care poate conduce ulterior, cel putin teoretic, la realizarea unui viscol, daca vom avea un ciclon mediteranean in formare si evolutie clasica.

Imagine

Pana la urma eu zic ca ar trebui sa fim multumiti daca am avea macar 2-3 saptamani de temperaturi mai normale, cu minime care sa fie de -6...-8 grade, chiar daca nu s-ar realiza vreun strat de zapada semnificativ.
Caisii deja au inceput sa evoluze si mugurii au inceput sa se sparga, deci e nevoie de o piedica in evolutia noului sezon de vegetatie.

Bravo :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 10:19 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Legenda spune ca toti stam cu ochii pe modele :D. Eu inca nu mi-am pierdut speranta


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 10:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Eu tocmai ce mi-am pierdut-o, dupa ultimul ECMWF. Dar sambata sunt pe Ciucas in plin viscol. Putin imi pasa de Bucuresti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 10:28 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Ultima rulare ECMWF muta zapada ca in urma cu 48 de ore spre Moldova, eu zic sa asteptam si rularea de maine dimineata si atunci putem sa punem crucea svenimentului


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 10:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2587
Localitate: Zimnicea
WinterIsComing2021 scrie:
AM decis sa nu ma mai uit pe modele meteorologice. De acum in colo voi mai citi doar aici ce mai scriu userii. Si poate nici asa. Acum o dau in superstitii, dar de cand ma uit pe modele ca nebunu asteptand o bruma de viscol nu se mai intampla absolut nimic iarna. Poate chiar traim un fel de simulare de calculator care are ca variabile si ce ne dorim noi si atunci cand iti doresti foarte mult ceva acel ceva se indeparteaza constant de noi. Cand nu stiam de modele si nu le urmaream insistent mereu aveam surpriza sa vina un viscol "din senin". In 2012 am descoperit modelele dar doar inainte de acel episod aproape istoric de iarna severa, care a durat 3 saptamani, am urmarit mai insistent modelarile si cate putin in 2013 si in 2014. Apoi din 2017 urmaresc pe timp de iarna necontenit aceste modele, uneori cu o ardoare aproape bolnava, as putea spune. Ei, de cand fac asta, pauza iarna. Stiu. Nebunie. Dar gata. Fara modele meteo. Doar pe aici. Asa ca astept cu nerabdare sa va citesc interpretarile!


Cu siguranta ca tot Universul asta nu este altceva decat o mizerie de simulare de "calculator", o iteratie nereusita si abandonata .... prea multe pattern-uri in tot universul si in orice domeniu si care par sa fi fost pre-programate intr-un mod artificial pana la nivel subatomic, si care isi are fundatia intr-o tehnologie la care noi nici macar nu putem sa visam, momentan, Ancestral Simulation sau cum dracului ii zice (ceva in genul filmelor "The matrix" sau "The Thirteenth Floor") creat si programat cu singurul si unicul scop de a se juca cu nervii si cu rabdarea caracterelor din interiorul simularii. :| :evil:

Rare au fost momentele in care am mai avut atatia draci cati a putut sa-mi faca ciclonul din aceasta saptamana si cam toata iarna asta....

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 10:59 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Era clar ca acest episod va fi unul micut de iarna. Acum sa vedem daca incalzirile stratosferice o sa aduca ceva pe la jumatatea lui Februarie sau asteptam inca un an...si tot asa pana iesim la pensie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Ian 26, 2023 11:13 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Ca sa ne pastram sperantele....in 1993 Ianuarie a fost asemanator cu Ianuarie 2023 (dar nu atat de cald ca asta), Decembrie 1992 a fost asemanator cu Decembrie 2022 iar Februarie 1992 a fost cu ploi, mici episoade reci etc. Iar de pe 1 pana pe 5 Martie a fost un viscol continuu. Unul din cele mai lungi viscole din cate stiu eu. Eram clasa a doua si ieseam seara de seara cu bunica-mea sa dam zapada...4 seri la rand am dat la zapada de ne-au iesit ochii din cap. Nu am inteles niciodata de ce nu se pomeneste de acel viscol...Inte 1 si 8 Martie nu am facut scoala din cazua zapezii si a viscolului. Atunci a fost tot Sudul afectat...Dupa a 4-a zi de viscol era zapada aproape cat gardul la Oltenita. Tin minte ca trecuse masina de deszapezire si zapada tasata lasata in urma ei, pe mijlocul drumului avea aproape 30 de cm...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 12:10 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
A fost in martie 1993, cu strat de zapada la Bucuresti din cate auzisem atunci de vreo 90 cm, cu stratul maxim prin 8 martie, desi acum vad in arhiva un 73 cm la Baneasa la 7 dimineata pe 9 martie, dar nu stiu cat era in ziua aia la Filaret.
Cel mai abundent a nins atunci in ultima zi, adica pe 8 martie, cand in acea dimineata a nins cred ca vreo 20 cm in numai 3 ore, dar nu mai batea vantul la Bucuresti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 12:20 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Da, in Martie 1993...am pus eu gresit acolo Februarie 1992. Am vrut sa scriu Februarie 1993 si la Martie nu am mai scris anul. Am facut un talmes balmes acolo. In fine. La Oltenita a batut vantul intens vreo 3 zile. Abia stateam in picioare cand dadeam zapada. Apoi in ultima zi de viscol tin minte ca zapada era atat de mare incat cand mergeam prin curte pe carare ma simteam ca intr-un tunel pentru ca zapada in stanga si dreapta mea imi trecea peste cap (in clasa a doua cred ca aveam peste 1 m inaltime) si ma uitam cum deasupra mea era zapada spulberata de vant. La noi a batut vantul pana s-a oprit ninsoarea. Prima zi dupa incetarea viscolului am fost in curtea scolii in expeditie, singur. Am ramas intepenit in zapada si noroc ca a trecut un vecin si m-a scos din zapada ce in acel loc imi venea pana la piept. Curtea scolii fiind destul de mare zapada era troienita in anumite locuri pana la 2-3 m iar in zonele de unde era spulberata era pana la genunchi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 12:52 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Icon 18z a dublat precipitațiile in Sud fata de 12z.
Sunt varza modelele. La t plus 0.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 871, 872, 873, 874, 875, 876, 877 ... 999  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO