forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 7:43 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10926 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721 ... 729  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Ian 23, 2023 9:23 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
14.5 grade azi. A 4-a maxima all time din ianuarie, insa cu cer senin perfect, soare si lipsa totala a vantului, cred ca a fost cea mai calda zi ca senzatie din ianuarie. La ora 13 se putea sta la soare in tricou fara probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mie Ian 25, 2023 6:26 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Dupa inca 2 zile de primavara, sa marcam azi o zi de toamna tarzie. Cea mai rece zi din aceasta luna. Media usor negativa, -0.7 grade si maxima usor peste 1 grad. Pana azi, cea mai rece zi a avut maxima de 3.8 grade. Totusi nu cred ca vom reusi sa inregistram o zi de iarna in aceasta luna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Vin Ian 27, 2023 12:14 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
O ninsoare frumoasa si la noi. 2-3cm de zapada depusi intre 7 si 9 dimineata. Acum e un fel de lapovita si apa cat cuprinde.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Ian 29, 2023 9:12 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Si totusi a nins mai mult decat ma asteptam astfel ca avem un peisaj de iarna de vineri incoace. A inghetat binisor zapada in camp, sunt 5-6cm uniformi, pe dealuri cu 2-3cm mai mult, si da. Ianuarie 2023, cea mai calda luna ianuarie din istorie, se incheie in conditii de iarna :lol: .De remarcat totusi ca inca nu am avut o zi cu maxima negativa, desi azi a fost tare aproape, la milimetru as putea zice cu maxima de 0.1 grade, iar cea mai rece noapte a avut o minima de -4.5 grade. Spre exemplu, in sezonul rece precedent, in fiecare luna din noiembrie pana in aprilie inclusiv, au fost minime sub -4.5.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mar Ian 31, 2023 10:08 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Si iata ca incheiem si a 5-a luna de toamna. Ianuarie 2023, cea mai calda luna ianuarie inregistrata vreodata pe aceste meleaguri muresene.

Media lunii: 3.2 grade. Abatere +5.8 grade fata de 1991-2020 si +7.6 grade fata de 1961-1990. Recordul vechi era de 2.9 grade din 1948 urmat de 2.1 grade din 2007.

Media maximelor: 7.3 grade. Abatere +6.0 grade, locul 1 in top

Media minimelor: 0.2 grade. Abatere +5.8 grade. Pentru prima data in istorie media minimelor lunii ianuarie este pozitiva. Nu credeam asa ceva posibil in viata noastra.

Cea mai calda zi: 15.5 grade. Locul 2 in top, la egalitate cu o alta zi ianuarie de anul trecut. Recordul ramane la 16.5 din 2001.

Cea mai rece zi: -0.7 grade, maxima din 30 ianuarie. Record absolut. Vechiul record era de -1.0 grade. A fost prima si singura zi de iarna din aceasta luna. Tot un record absolut. Cele mai putine zile de iarna pana acum erau 2 la numar din 1948 si 2007.

Cea mai rece noapte: -4.5 grade. Nici macar o noapte sub -5 grade. E un record absolut aici. Precedentul era de -6.6 grade, cea mai rece noapte din ianuarie 1988. In istoria statiei doar 8 luni ianuarie n-au avut ger. Dar sa nu coboare sub -5, nici asta nu credeam ca voi trai sa vad.

Cea mai mare medie a unei zile: 10.0 grade, media zilei de 19 ianuarie. Record absolut. Vechiul record era de 8.5 grade.

Cea mai mica medie a unei zile: -1.7 grade. Si aici avem un record absolut. Niciodata un ianuarie nu s-a incheiat cu o medie atat de ridicata in privinta celei mai reci zile.

Doar 16 zile cu inghet. Record absolut si aici.

Mai adaugam prima zi cu strat de zapada inregistrata cel mai tarziu, si anume 21 ianuarie 2023.

Plus numeroase recorduri decadale.

Practic a spulberat aproape tot ce se putea aceasta luna in materie de caldura. O luna care va intra in istorie alaturi de februarie 2016, aprilie 2018, iunie 2019, iulie 2012, si as putea adauga fara probleme si noiembrie 2019 si decembrie 2020.

Si mai multe detalii vor urma in topicul dedicat din statistici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mie Feb 01, 2023 9:52 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
A mai nins si azi astfel ca am ajuns la un strat de 8-10cm uniformi. Lipseste doar gerul. Dar la cum arata prognozele, se pare ca nu vom scapa fara ger. Si inca se mai anunta ninsori. Devine interesanta aceasta luna februarie. La noi de regula daca se depune zapada de 10-12cm si ingheata, greu se mai duce frigul. Se pare ca am intrat intr-o perioada de iarna la care nu mai speram acum cateva zile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mie Feb 01, 2023 11:36 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Ecmwf pune si pe Cluj vreo 15 cm. Desi la cat s-a chinuit pana acum, as fi fericit sa vad si 10. Am putea avea un ger bunicel luni dimineata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Feb 06, 2023 8:41 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Am prins sambata o vreme cum rar mi-a fost dat sa vad. La Oradea peste un strat frumos de zapada ploua cu galeata. Nenorocire maxima. De la ora 11 dupa Debrecen a inceput vantul. Demential. Pana la Budapesta nu am putut inainta cu mai mult de 110-115km/h. Acolo bine si frumos. Uscat, doar vant puternic. Nu banuiam ce urmeaza sa mi se intample inapoi.

Venind spre seara acasa, in apropiere de Debrecen totul inghetat si reaparea zapada. La Oradea zapada a fost facuta terci care a inghetat complet. Si trecem Piatra Craiului. Si incepe nebunia. La Huedin ningea foarte tare si E60 incepea sa fie acoperit de zapada. La Gilau era deja un whiteout total. Viscol in toata regula. Din 5 in 5 min trece cate un utilaj dar degeaba. Drumul era instant acoperit de zapada din camp. Pe autostrada am mers cu maxim 50 la ora, viscol ca-n Baragan, sosea acoperita cu 3-4cm de zapada framantata si deszapezirea se facea degeaba. Si asa a tinut-o pana dupa Iernut. Abia de la Iernut am revazut asfaltul. Printre cele mai grele conditii de condus in care am mers vreodata. In zona Ludus era un viscol senzational. Abia am deschis usa la masina. Fulgii cadeau orizontal si zapada spulberata in toate directiile.

La Mures era relativa liniste. Timeing-ul nu a fost de partea noastra de data asta. A nins la 0 grade si in momentul cand a inceput vantul si racirea la noi precipitatiile au incetat. Desi initial trebuia sa prindem mai multi cm de zapada, brusc precipitatiile care veneau dinspre nord-nird-vest spre sud-sud-est, si-au schimbat directia dinspre nord-est spre sud-vest, astfel ca la noi n-au mai ajuns benzi de precipitatii, insa estul Apusenilor a luat o portie rara de viscol si ninsoare puternica. Am ramas totusi cu 6cm inghetati pe sol. Azi avem primul ger din aceasta iarna si mizez pe un -15/-16 zilele viitoare. Cu 3-4cm noi poate ajungeam pe la -20.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Feb 06, 2023 11:24 am 
Depresiunile au prestat cam slab anul ăsta și cum monitorizez zilnic Miercurea Ciuc am rămas surprins că nu mai sunt gerurile din alți ani. Faimoasa inversiune termică nu prea își mai face simțită prezența.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Feb 06, 2023 11:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Stai, ba Eugene, ca a fost innorat. Ai rabdare sa se faca senin. Azi e abia luni. Cred ca pe miercuri s-o insenina. Joi si vineri e potential de -20 cam peste tot in Ardeal unde sint macar 10 cm de zapada. Pina si oltenii trag la -20 la Logresti si Pades.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mar Feb 07, 2023 12:03 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
In mod normal ar trebui sa scoata si Targu Mures sub -20 de grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 07, 2023 11:19 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
In zona Sannicolau Mare si pana spre Hunedoara probleme mari de alimentare electrica, probabil de la vant, softpedistul gay nu a zis ce vreme era ci doar de lipsa curent si comportament retele de mobil in aceasta lipsa.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Feb 12, 2023 6:56 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Vincentiu_1981 scrie:
In mod normal ar trebui sa scoata si Targu Mures sub -20 de grade.


Nu avea cum sa scoata cu zapada veche pe sol. Trebuiau asa cum am spus macar 2-3cm noi, dar n-am fost norocosi de data asta. Asa cum estimam, minima acestei perioade geroase a fost de -15.2 grade si maxima cea mai scazuta de -1.2 grade. 6 nopti geroase in total si 4 zile de iarna, cu maxime usor negative, intre -0.1 si -1.2 grade. Cativa cm de zapada pe sol din 27 ianuarie. Maine e a 18-a zi cu strat. Nu ma asteptam sincer sa avem o decada asa de rece. Media -3.8 grade, cu -1.9 grade sub normal. Fata de ce am avut pana acum putem spune ca a fost semnificativ de rece. Daca ne raportam la normalitatea de alta data, aceasta perioada nici nu ar merita mentionata. Era banala. Acum insa e ceva demn de mentionat.

Cateva poze de azi cu Muresul transformat in patinoar natural in sfarsit. Bucuria copiilor si a jucatorilor de hochei.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Feb 13, 2023 9:43 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Banuiesc ca jucatorii de hochei sunt toti...nu de nationalitate romana :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Feb 13, 2023 10:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Pozele seamana foarte multe cu picturile vechi cu iarna la Londra pe Tamisa...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10926 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 715, 716, 717, 718, 719, 720, 721 ... 729  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO