forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:37 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 190  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Ian 16, 2009 1:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut !
Am cautat locuri de munca disponibile in link-urile trimise, insa nu le-am gasit pe cele care ofera lucru la domiciliu :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 16, 2009 3:23 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Dar trebuie sa fie neaparat munca la domiciliu? Nu inteleg de ce...

un call center ceva?
http://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munc ... ing/344984
ceva part time?
http://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munc ... -21/344354
http://www.ejobs.ro/user/locuri-de-munc ... tor/342300

Nu te gandi doar la ce ti se potriveste tie...toti am vrea job-ul ideal dar putini au norocul asta. Si aplica la mai multe, nu stiu ce studii ai dar de obicei e bine daca spre exemplu esti student sa bifezi tot inclusiv "entry level-primii 3 ani exp". Pe Bucuresti. E imposibil sa nu iti gasesti nimic.

P.S: Evita chestiile gen MLM.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Ian 16, 2009 10:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Andrei, multumesc pentru indrumari :)
Problemele de sanatate nu-mi permit sa fac efort si nici sa lucrez undeva program de 8 ore, oricat mi-as dori eu acest lucru :roll:
Numia in ultima luna m-au durut toate si am zacut la pat. Este o gripa puternica de care abia am reusit sa mai scap si cred ca am probleme cu rinichii si multe altele.
Asa ca deocamdata, pentru inceput, trebuie sa im ialeg ceva mai lejer, insa cred ca o sa am nevoie si de niste cursuri ceva, de specializare, deoarece nu prea stiu sa fac mare lucru, din pacate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Ian 17, 2009 12:02 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Of of mai Ema...daca te-ai ingriji si tu mai mult de tine...cum ti-a spus si Vimp trebuie sa ai vointza...daca stai sa te plangi toata ziua cred ca esti si tu constienta ca nu vei schimba nimic la tine. Dar NIMIC. 28 de ani ai?
Si ce boala ziceai ca ai? Ulcer? Cunosc persoane care au ulcer, au crize groaznice dar duc o viata foarte ok...Nu te supara ca iti spun dar tu te plangi de parca ai avea cancer in ultima faza... Cand spun de ingrijire ma refer normal in primul rand la sanatate. De aici vin si celelalte, increderea in sine, etc. Te-ai uitat pe site-ul pe care ti l-am dat pe mess? Acolo gasesti o gramada de raspunsuri.
Dracu' nu-i atat de negru. C'mon...depinde doar de tine daca vrei sa traiesti in continuare uitandu-te la Pro tv sau chiar vrei sa faci ceva cu viata ta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Ian 17, 2009 10:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Deocamdata caut solutii. :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 2:09 am 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Solutii exista, trebuie doar curaj, trebuie sa incepi sa faci ceva pentru tine, o miscare in bine. Nu poti astepta solutiile sa vina la tine...n-o sa se intample.
Uite de exemplu asta : http://www.surveyscout.com/main/ . se pare ca e pentru lucru acasa, de la calculator. Vei vedea ca e mult mai bine dupa ce incepi sa faci ceva, chiar daca boala persista. Cel mai important e sa ai speranta si vointa, sa stii ca iti va fi doar mai bine daca schimbi ceva in bine.
Totul sta de fapt in moral, in cap , nu in corp. Sunt oameni perfect sanatosi care nu sunt buni de nimic fiindca nu mai au vointa, si oameni rupti de boli care continua neafectati.
De exemplu Stephen Hawking, cel mai tare fizician contemporan...e redus la o leguma, nici macar nu mai poate vorbi. Tot ce poate face e sa controleze un calculator folosind ochii si pleoapele. Si totusi, toata lumea a auzit de el.
Trebuie sa profiti de ce ai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 5:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
In situatia in care ma aflu, nu ma pot descurca faca nu primesc sustinerea familiei si al celor care ar avea aceasta indatorire.
Am probleme medicale extrem de complexe care nu le pot rezolva del oc pentru ca nu s-a putut afla in 10 ani ce afectiuni am , medicii spun ca am incercat detoate si ca nu au ce sa-mi mai faca, iar medicamentele nu le toelrez, iar terapiile naturiste nu au nici un efect evident. Am incercat enorm de mult sa ma pun pe picioare, am umblat prin medici cat nici nu vizati, am luat o groaza de tratamente, iar rezultatul este zero. Din acest motiv, parintii nu prea mai vor sa merg la medic deoarece nimeni nu ma crede, nimeni nu ma ia un seama si plus ca sunt tratata cu superficialtiate.
Sunt intr-o situatie deplorabila, iar singurul lucru pe care mi-l doresc este sa reusesc sa ma mai pot bucura, atata cat se va putea de fenomenele meteorologice (putine asa cum sunt).
Aici este o intreaga poveste, enorm de lunga si foarte greu de inteles de cei din jur, avand in vedere complexitatea problemelor cu care ma confrunt inca din copilarie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 10:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Am zis si zis este, cand zic ceva ! :) :lol: ( in sensul ca incerc sa ma intremez, macar pe plan moral, daca pot zice astfel).
Nu e vorba de mare lucru, insa e posibil sa am o mica realizare de care sa ma bucur sincer, din toata inima, insa deocamdata n u trebuie sa-mi fac prea mari iluzii, ca la urma s-ar putea sa ma simt cam deamagita.....
Pentru ca mi-a placut de mica limba engleza, in anul 1997 am vazut niste documentare frumoase pe Discovery Channel despre capriciile vremii ( Raging Planet). Acestea erau comentate de Patrick Lunt. Mi-a placut deosebit de mult acest narator, inca din anul 1997, iar azi m-am decis sa-i scriu, sa vedem daca-mi va raspunde. Are un site si posibilitatea de a fo contactat, iar eu m-am chinuit cu dictionarul si cu " uneltele lingvistice oferite prin Google" :twisted: timp de aproape o ora sa-i scriu renumitului narator.
Ramane de vazut daca o sa fiu luata in seama, astept. :roll: :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 18, 2009 10:59 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Nu trebuie sa astepti un cavaler pe cal alb sa vina si sa te scoata din mocirla, ca nu va veni in veci. Doar tu te poti ridica. Parca si tu ziceai ca ti-ai pierdut increderea in oricine si orice...ce motiv ai avea sa crezi ca cineva te va scoate din belea? Doar in tine poti avea incredere.
Daca astepti numai inrautatesti situatia. Trebuie sa iti revii cat mai repede...cu cat mai repede cu atat mai bine.
Si o mare realizare nu inseamna sa schimbi doua vorbe cu un comentator TV...asta oricine poate. Probabil ca ala primeste mii de mailuri zilnic, si daca ar vrea, nu ar avea timp sa raspunda la toate. In plus, nu stii ce om e. Stilul lui de a vorbi nu ii dicteaza si personalitatea.
O adevarata realizare ar fi sa faci ceva pentru tine, sa iesi din starea asta de letargie. Cum am mai zis, mintea duce corpul ca daca e invers, e dezastru.
Nu cred si refuz sa cred ca o boala te poate pune la pamant, indiferent cat de rea e boala. Sunt sute de exemple in sensul asta. Trebuie doar sa vrei cu adevarat sa faci ceva si sa nu mai presupui ca orice tentativa e sortita esecului


Ultima oară modificat de stef pe Lun Ian 19, 2009 5:37 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 19, 2009 11:40 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Stabileste-ti scopul/scopurile. De aici pleaca tot.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Ian 19, 2009 3:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Perfect adevarat, nu ai cum sa cunosti un om doar dupa felul in care nareaza sau vorbeste la niste emisiuni, dar e absolut normal sa incerc, asa cum pot sa interactionez pe internet cu fel de fel de persoane, preferatele mele fiind personalitatile. Nu am de unde sa stiu ce fel de om este naratorul Patrick Lunt de la Discovery Channel, dar o sa-l apreciez intodeauna pentru profesionalismul lui exceptional si am zis ca n-am ce pierde scriindu-i un mesaj.
S-ar putea sa imi raspunsa vreun consilier, vreo functionara nu neaparat el in persoana, avand in vedere numarul m are de mesaje pe care le primeste.
Scopul cu care i-am scris este in primul rand sa vad daca pot primi ceva intrgistrari facute de Patrick Lunt pe care sa la ascult cat mai des si sa-mi mai imbunatatesc nitel engleza.( Nu-mi plac cursurile obisnuite de limba engleza inregistrate) Deci chiar mi-ar fi de folos, deoarece astfel o sa invat mai multa engleza. Plus ca ma face sa ma gandesc si la altceva, ma recreez ascultandu-l.
Iar in ceea ce priveste sanatatea mea, nu am de unde sa stiu cum o sa evolueze, cred ca o sa am perioade cand o sa ma simt mai bine, iar altele cand imi va fi foarte rau. Nu zic acest lucru intamplator, deoarece asa pateam si in copilarie ( adica aveam perioade cand ma simteam extrem de rau chiar daca eram obtimista si foarte increzatoare in sansele mele de reusita in orice imi doream), adica eram total diferita ca in prezent.
Apropo, daca faceam cunostinta cu voi acum 12 ani, dispaream pentru 10 ani si reapaream recent, ati fi jurat ca e vorba de oameni total diferiti. Zic asta deoarece realizez ca in mine s-au peterecut schimbari mari, intr-un fel gandeam la varsta de 11- 12 ani si altflel gandesc de la 18-20 de ani. Unii raman in ceea ce priveste obiceiurile si felul de a gandi aproape toata viata la fel, insa eu sunt altfel. Asa, un exemplu, in copilarie eram extrem de bisericoasa, dar inca din adolescenta nu am mai fost, iar in functie de evenimente, imi schimb anumite convingeri sau pareri. Plus ca am un fel al meu de a fi mai ciudat, pe care mi-e foarte greu sa vi-l explic. De felul meu sunt in general timida si foarte retrasa, nu-mi place sa vorbesc in contradictoriu, sunt politicoasa si incerc sa fiu toleranta, desi nu prea reusesc.
Dar cu toata timiditatea mea, am momente de indrazneala, uneori am tupeu si incerc sa-mi impun convingerile, punctul de vedere. Din pacate nu sunt mereu astfel, pentru ca stiu ca sunt prea mica, lipsita de aparare si de sustinatori, din cauza izolarii si a faptului ca nu am stiut cum sa-mi fac peteni, aici in zona in care stau.
Plus ca sunt situatii in care nu am dreptate, unde am gresit sau port o parte din vina sau pur si simplu simt ca nu castig nimic cu indrazneala. Aici depinde de situatie, de cel cu care interactionez, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Ian 19, 2009 11:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
In ceea ce priveste Furtunile, chiar imi doresc sa ma ocup de acestea in continuare, iar anul acesta o sa-mi dau toata silinta sa filmez nori cat mai spectaculosi, o supercelula ar fi de preferat. As vrea sa pot iesi in afara Bucurestiului, ca sa am vizibilitate buna, dar va trebui sa gasesc pe cineva cu masina si dispus sa-mi faca aceasta placere :roll: :cry: . Este complicat deoarece stiu prea bine ca putini sunt cei ce s-ar aventura spre o furtuna, mai ales daca se vede clar ca norii sunt din ce in ce mai amenintatori. Plus ca trebuie cineva serios, de incredere si responsabil. Probabil ca ve-ti zice sa fac scoala de soferi si sa-mi cumpar apoi masina, insa daca as proceda astfel, as avea cel putin 3-4 ani de asteptat pana sa merg singura dupa furtuni pe campiile din jurul Bucurestiului sau prin tara, asa ca aceasta varianta cade :lol: Suna ridicol, hilar si poate ca ma fac si de ras, insa va spun toate acestea deoarece ma bazez pe voi ca intelegeti ce inseamna sa-ti placa cu adevarat furtunile si sa visezi zilnic ca mergi in urmarirea acestora. Asa, cand vedeam iar si iar ne ocolesc norii de ploaie , simteam asa, ca as vrea sa ma duc in directia respectva , mai ales cand realizam ca e vorba de furtuni persistente si puternice.
Voi imi tot spuneti ca daca-ti doresti ceva cu adevarat, se poate realiza pana la urma. Asa ar fi bine si normal sa se intample. Eu chiar vreau sa ma duc dupa furtuni, dar oare voi reusi sa fac ceva.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 20, 2009 3:19 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Cum pun pe youtube o melodie(mp3) dublata de o poza sau un slideshow?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mar Ian 20, 2009 2:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, si pe mine ma intereseaza ceva de acest gen, deoarece doresc sa fac un slideshow pe YouTube cu fotografii, filmulete combinate cu fotografii si eventual muzica, ca sa fie placut pentru cei ce vor dori sa se uite la ce o sa postez.
Este aiurea sa fac zeci de filmulete facute intre blocuri, cu caini sau mizeria de pe strazi. Vreau si altceva, deoarece peisajele de la munte si norii nu sunt de neglizat. :) :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Ian 20, 2009 2:55 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
...si mai ales cum naiba fac sa aiba calitate mare sunetul? Ca asta pe care am pus-o se aude oribil, desi ea in sine in format mp3 e la 320 kb/s( http://www.youtube.com/watch?v=156TP7WDqMM ). E drept ca a trebuit s-o convertesc in mp4, youtube-ul nu accepta mp3-uri.
Dar altele de acolo se aud super, deci se poate. Si ce e cu limita aia de lungime de 10 minute, am vazut si filmulete de 13, 20 chiar si 2 ore...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 190  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO