forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 8:47 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ceva foarte ciudat
MesajScris: Lun Mar 10, 2008 11:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Azi , pe cand eram la lucru , mi s-a intamplat ceva foarte ciudat.....mi-am luat o cafea de la automat ,fierbinte tare. Am iesit cu ea afara si nu ieseau aburi deloc...mi-am aprins tigara si am dat putin fum deasupra paharului...shi hop...ies aburi multi..... . Iau tigara de langa pahar , nu mai ies aburi , pun tigara la loc...iara ies multi aburi... :\

fumul cred ca favorizeaza condensarea apei si aparitia aburilor ....astept pareri si de la voi..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 11, 2008 10:55 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Pe cand unii se gandesc la ce gust amarui lasa indulcitorul din cafea, tu ai spiritul de observatie activat spre fenomene....
E vorba de multimea de nuclee de condensare continute in fum. Asa e si in atmosfera, cand se formeaza norii, daca nu ar exista nuclee vaporii nu ar avea pe ce condensa. Nuclee pot fi impuritatile, fumul, substante chimice ce ajung in atmosfera. Apa poate atinge starea de supraracire adica nu ingheata nici la -10 grade intr-o atmosfera fara nuclee.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 12, 2008 12:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Foarte interesanta observatia cu condensarea vaporilor de apa!
In cazul in care nu exista nuclee de condensare cum se condenseaza apa astfel incat sa fie supraracita la -10 grade?
Cum se produce fenomenul mai in detaliu?
Stiu ca apa poate trece si direct din vapori in stare solida in cazul in care nu se produce condensarea pana cand temperatura scade sub punctul de inghet.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 14, 2008 12:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Iata pe scurt cum stau lucrurile:
exista saruri care actioneaza ca nuclee de inghet si saruri care actioneaza ca nuclee de condensare; de regula sarurile care actioneaza ca nuclee de inghet isi activeaza aceasta proprietate progresiv la temperaturi din ce in ce mai scazute, de regula sub -10 grade si mai ales sub -20 grade. In schimb, sarurile higroscopice din atmosfera pot actiona ca nuclee de condensare si la temperaturi ridicate, peste 0. Astfel, este mult mai probabil sa se genereze, la umiditati suficient de mari, picaturi de apa (supraracita) decat cristale de gheata. In schimb, la temperaturi suficient de scazute pentru activarea nucleelor de inghet, are loc un proces rapid de migrare catre faza solida a apei pentru ca presiunea vaporilor staturanti deasupra apei este sub presiunea vaporilor saturanti deasupra ghetii, ceea ce face ca o umiditate (ne)saturanta (100%) pentru picaturi de apa sa fie suprasaturanta (peste 100%) pentru gheata si cristalele de gheata sa creasca pe seama vaporilor din evaporarea picaturilor de apa. Nucleele de condensare actioneaza masiv la formarea cetii si a norilor josi/medii, in schimb nucleele de inghet sunt esentiale pt geneza precipitatiilor la latitudini medii si inalte, precum si a norilor inalti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Intrebare
MesajScris: Vin Mar 14, 2008 1:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
De ce in unele situatii precipitatiile sunt insotite de grindina mare cat oul de gaina sau chiar cat cel de gasca? Ma refer in general la ploile puternice generate de furtunile supercelulare, desi am auzit ca si in Romania s-au semnalat caderi de grindina care avea dimensiuni mari. Ce anume conteaza cel mai mult, grosimea norilor si dezvoltarea cat mai puternica pe verticala sau modul in care se formeaza cristalele de gheata in jurul nucleelor de condensare? Ce determina unirea particulelor de gheata pana la asemena dimensiuni si cum de nu ajung la sol cand au dimensiunea, unui bob de fasole, sa zicem?
Daca se poate, doresc cateva lamuriri, fenomenul mi se pare foarte interesant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 14, 2008 1:27 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Din cate stiu , depinde cat de puternici sunt curentii ascendenti si descendenti din cadrul norului.Grindina este in cadere libera atunci cand invinge forta curentilor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Mar 14, 2008 5:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Ma gandeam ca si curentii de aer din cadrul norilor Cb au influenta asupra particulelor de gheata din nori, insa cum poate ca un curent descendent sa sustina in aer particule mai mari de gheata, de aproximativ 1 cm sau 2 cm ?
Si inca un lucru interesant, adesea norii aducatori de grindina au nuante de verde sau maro-verzui. De exemplu, a fost o ploaie torentiala cu grindina foarte deasa, pe 4 mai 1998, la Busteni, iar norii erau rosiatici. Fenomenul s-a petrecut la ora 3 dupa-amiaza, pe masura ce norii veneau din S-V deveneau neobisnuit de roscati. Era ca si cand lumina apusului ar fi luminat interiorul plafonului de nori, insa in luna respectiva, ziua este destul de lunga.
S-a albit totul in mai putin de un minut, iar apa curgea garla peste tot, curtea aproape ca incepuse sa se inunde. asaceva n-am mai vazut niciodata, am fost foarte impresionata. Paguve materiale nu au fost, deoarece fenomenul a fost de scurta durata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 14, 2008 10:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Merci mult pentru explicatii "iceage"! Intre timp chiar am citit intr-o carte exact despre legatura dintre sarurile de care ziceai si formarea precipitatiilor si a picaturilor supraracite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: salut
MesajScris: Sâm Mar 15, 2008 6:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Ce temperatura au picaturile supraracite si in ce fel interactioneaza acestea cu cristalele de gheata din nor sau cu picaturile de apa care nu sunt supraracite.
Nu stiu daca am formulat corect intrebarea. Stiu doar baza norului nu contine cristale de gheata, dar ca acestea exista la intaltimi mai mari, in norii de ploaie, iar la varful norului, predomina cristalele de gheata, datorita temperaturilor care sunt sub -30, sau chiar -40 gradeC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva foarte ciudat
MesajScris: Dum Oct 07, 2012 10:26 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Iata ceva foarte ciudat.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ceva foarte ciudat
MesajScris: Dum Oct 07, 2012 11:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
The black hole from the center of the galaxy :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 08, 2012 2:41 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
UESSR-mostenitoarea uniunii sovietice, au interzis becurile cu incandescenta, sa vezi cum se vor da pe sub mana ca inainte de 1989.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO