forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 9:50 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 456 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mar Oct 30, 2012 4:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
sigur ca este o legatura, daca nu era gw, sandy era doar o furtuna obisnuita, normal si logic :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mar Oct 30, 2012 6:12 pm 
Am vazut si eu marea furtuna de la New York, mare si intens mediatizata, in rest, nimic deosebit.
Inedita e zona-New York, in rest, e normal ca la vant de 130-140 pe ora sa lase urme.
In momentul de fata micul uragan a devenit ciclon tropical si isi face veacul prin Pennsylvania.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mar Oct 30, 2012 9:02 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
There's so much more to say about Sandy--including how the storm may have been influenced by climate change--but I'll save this for later posts, as it's time to get something posted.

Jeff Masters

Asta-i fraza ce-o asteptam.Cum a venit ea, chiar la primul blog....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mar Oct 30, 2012 9:29 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10695
Localitate: Bucuresti
Interesant este ca Sandy va fi principalul "inculpat" pentru deschiderea noului blocaj din largul Atlanticului, care ne va arunca urmatoarea dorsala tropicala la finalul saptamanii. Deci da, Sandy este vinovat de incalzirea globala. :))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mar Oct 30, 2012 10:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
sorifin scrie:
There's so much more to say about Sandy--including how the storm may have been influenced by climate change--but I'll save this for later posts, as it's time to get something posted.

Jeff Masters

Asta-i fraza ce-o asteptam.Cum a venit ea, chiar la primul blog....

fiecare are pitici pe creier...asta saracu' o tot da inainte cu GW etc, exact ca o moara stricata...sponsorii ii toarna oare dolareii in buzunare la fiecare fraza ? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 12:24 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
sorifin scrie:
There's so much more to say about Sandy--including how the storm may have been influenced by climate change--but I'll save this for later posts, as it's time to get something posted.

Jeff Masters

OMFG...asta chiar ca-i dobitoc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 1:48 am 
Tineau reporterii CNN continuu in apa...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 5:56 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Mie mi-a placut coverage-ul lor, putin dramatism, ca trebuie si ala, dar si informatii pretioase, nu ca la noi, Pro Tv-ul ar fi facut-o lata. Oricum, de foarte mult timp nu m-am mai uitat atatea ore la televizor...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 10:59 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Hai sa nu minimalizam. A fost una dintre cele mai puternice si distrugatoare furtuni ce a lovit SUA vreodata, asta datorita celei mai bogate zone (dupa Las Vegas). Nu a fost nimic mediatic. Vom vedea la sfarsit pagubele in miliarde de dolari si vietile omenesti pierdute. Sa-i dam cezarului ce e al cezarului... meritul deosebit a lui Jeff in legatura cu interpretarea situatiei, prognoza foarte buna, cu multe zile inainte. Nu mai zic de siteul wunderground, mereu la datorie, alaturi de parteneriatul cu TWC, au avut cea mai buna prezentare a desfasurarii evenimentelor. Jim Cantore si alti experti pe teren. Un live coverage exceptional. O grafica de exceptie. Nici la evenimentele din 11 septembrie nu cred ca am urmarit cu atata patos o transmisiune in direct a unui eveniment, de o importanta globala, pana la urma. Un mare plus pentru ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 3:44 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Dar tu prinzi TWC? Sau pe internet? Si eu sunt de acord ca a fost o furtuna uriasa, si inca zonele cele mai afectate sunt filmate din elicoper, cand o sa fie accesibile 'on foot' o sa se vada mai bine magnitudinea dezastrului. Stiu ca tu esti fan Jeff, si nu vreau sa te jignesc facand-ul corupt, infect, mincinos si avid de bani, asa ca ma abtin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 7:26 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Nu mai jignit, desi prin folosirea acelei sintagme "nu vreau sa te jignesc", omul, ca fire, asta cauta. Consider acest lucru doar o iesire, cum poate mi s-a intamplat si mie, cu sau fara intentie. Oricum, eu am o parere buna despre tine. :)

Atat pe wunderground.com cat si pe weather.com au pus un link spre o transmisiune live via youtube. Foarte profi transmisiunea, fara sa faca vreo legatura cu GW, s-au axat strict pe acest eveniment. Multe date tehnice, date radar la 10-15 minute, transmisiuni in direct din zonele afectate, cote ocean in anumite puncte, vant, etc, celulele de criza locale, comparatii cu evenimente anterioare, etc. Foarte bine au reusit sa capteze atentia audientei. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Mie Oct 31, 2012 8:47 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
La faza cu mister Jeff am vrut sa fac o formulare mai glumeata, dar acum citind ce am scris vad ca nu prea mi-a iesit. :/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Joi Noi 01, 2012 1:31 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Stire principala pe CNN: "European model corectly predicted the path of Sandy". :D Pai da.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Vin Noi 02, 2012 10:40 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36963
Localitate: Bistrita
Display incredibil de fenomene optice in urma uraganului Sandy - sper sa nu fie un "hoax":

http://www.spaceweather.com/images2012/ ... rv70726f56


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Oceanul Atlantic de Nord
MesajScris: Dum Noi 04, 2012 1:33 pm 
Nu, cred ca asa e, centrul uraganului a avut o buna perioada cand a fost extrem de strans, asemanator cu o tornada. Am postat parca un filmulet NASA. Si a ridicat nori la o inaltime foarte mare. A injectat umiditate in stratosfera.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 456 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO