forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:25 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Mie Ian 03, 2018 10:12 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
Asta e un setup perfect pt un viscol oltenesc. Mai e pana atunci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Mie Ian 03, 2018 10:42 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Pana la viscol oltenesc, exista un risc mai mare pentru ceva similar cu februarie 2015. Sper totusi sa nu...


Fişiere ataşate:
CFSR_1_2015020618_1.png
CFSR_1_2015020618_1.png [ 52.96 KiB | Vizualizat de 1222 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Mie Ian 03, 2018 11:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Ecmwf ramane constant in prognoze. Este totusi f departe. Din 10 pana in 13 ianuarie ar fi si ceva ninsori, apoi o perioada de ger. Totusi pare o perioada scurta de racire, care probabil va fi doar uscata.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 12:01 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Pe racire scurta si uscata merg si eu. Se incadreaza perfect in cea mai patetica iarna a vietii mele...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 10:01 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Blocajul scandinav care se "casca" saptamana viitoare va deveni cel mai important anticiclon de la nivelul emisferei nordice.
Modelele il ridica la valori de 1040-1045 mb la centru, ceea ce nu e chiar o valoare de neglijat. Asta inseamna ca ar putea sa actioneze ca o bariera in fata ciclogenezei Atlantice si in functie de extinderea sa catre nord, ar putea sa aduca iarna totusi in zonele in care a lipsit cu desavarsire pana acum.
E o situatie ce merita inca monitorizata, chiar daca nu apare nimic spectaculos pe termen mediu in modele. Operationalele sunt inca foarte volatile cu variatii mari de la o rulare la alta si ar putea sa furnizeze surprize.


Fişiere ataşate:
ECMOPNH00_168_1.png
ECMOPNH00_168_1.png [ 73.84 KiB | Vizualizat de 1108 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 10:31 am 
Din ce am văzut pe animaţiile GFS, via wetter3.de, am observat o răcire ceva mai mare în câmpia rusă însă la noi nu pare să fie cine ştie ce, până în 20 ianuarie vom avea cam ce avem acum cu vreo 2-3 perioade de aer mai cald, peste 10 grade. Vom vedea ce va fi după 15 ianuarie sau în cel mai rău caz la sfârşitul lunii dacă vom avea o iarnă cruntă, cum se tot pomenea la televizor făcându-se referire la cele câteva episoade de ger şi viscole preluate strict dpdv climatologic, fără ceva temeinic că e valabilă povestea şi iarna asta.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 11:20 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
sorifin scrie:
Estimarile anm pt decembrie-februarie, sa ramana postat sa avem la ce ne raporta din nou. Aveam inainte doar nov-ian. Dupa un noiembrie ratat, si in care ni se spunea ca decembrie va fi pe medie, in noiembrie au intrat si mai adanc in gafa, adica in loc de medii normale au mizat pe temperaturi sub medii in nord si centru, cand inca din 15 noiembrie era clar ca si decembrie va iesi mult peste medie peste tot. Calculele la final.

Decembrie

Temperatura medie lunară va avea valori apropiate de normalul climatologic, local mai coborâte în regiunile centrale și nord-estice, dar și mai ridicate în sud-est.

Precipitatiile totale lunare vor fi local excedentare in regiunile centrale, estice si sud-estice si apropiate de mediile climatologice in restul teritoriului.

Ianuarie

Temperaturile medii ale aerului vor fi în general apropiate de normal, exceptând centrul, nordul și nord-estul țării, unde vor fi, local, sub media climatologică.

Precipitațiile totale lunare vor fi, în general, excedentare.

Februarie

Temperaturile medii vor avea valori apropiate de normalul climatologic in cea mai mare parte a țării.

Cantitățile totale de precipitații vor fi apropiate de normalul climatologic în regiunile sudice si estice si vor in general excedentare in rest.


Si am zis ca revin cu aceste aspecte, legate de estimari. Avem datele lunii decembrie. Dupa noiembrie ratat total, sa vedem decembrie, estimat vs realizat.

Decembrie-Estimat

Temperatura medie lunară va avea valori apropiate de normalul climatologic, local mai coborâte în regiunile centrale și nord-estice, dar și mai ridicate în sud-est.

Precipitatiile totale lunare vor fi local excedentare in regiunile centrale, estice si sud-estice si apropiate de mediile climatologice in restul teritoriului.

Decembrie-Realizat

Temperatura medie lunara mult peste valorile medii in toate regiunile tarii, cu cele mai mari abateri, da, ati ghicit, in nord-est :lol: . Unul dintre cele mai calde decembrie all time.

Precipitatiile excedentare in nord-vest, nord si sud-est, partial in sudul si estul extrem, deficitare prin Oltenia si local in centru, in rest aproapiate de normal. Dupa parerea mea reusita de aici a fost in excedentul vazut si realizat in sud-est, in rest, ratari.

Deci, daca facem o medie din cele 2, avem o reusita de 20-25%, adica oricine spunea la intamplare niste estimari, tot ii iesea un 20%. Cam asa a stat treaba si-n noiembrie. Sa nu uitam ca reusita estimarilor este calculata pe la 60%. Sunt curios cum calculeaza ei procentele. 2 luni au fost praf. Urmeaza a 3-a.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Joi Ian 04, 2018 11:25 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Estimari Ianuarie-Martie 2018

Ianuarie

Temperaturile medii ale aerului vor fi în general apropiate de normal, posibil local mai ridicate in sud-est, sud si vest.

Precipitațiile totale lunare vor fi apropiate de mediile climatologice in est si sud-est si excedentare in restul teritoriului.

Februarie

Temperaturile medii vor avea valori apropiate de normalul climatologic in cea mai mare parte a țării.

Precipitatiile totale lunare vor fi, in general, apropiate de norma, exceptand regiunile centrale si vestice unde vor avea o tendinta spre excedent.

Martie

Temperatura medie lunară va avea valori apropiate de normalul climatologic, local mai coborâte în regiunile centrale și nord-estice, dar și mai ridicate în sud-est.

Precipitatiile totale lunare vor fi excedentare in cea mai mare parte a tarii.

Acum in al 12-lea ceas au dat-o in normalitate cu ianuarie si februarie. Sa ne amintim ca la inceput aveam estimat un ianuarie sub medie. Dupa 15 zile cu abateri gigant, de 7-8 grade, ar trebui sa se incheie cu un ger nemaipomenit ca sa avem macar un ianuarie normal. Nu cred ca va fi cazul. Tragem linie la final si vedem.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 12:14 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Da si de fapt toate lunile vor avea abateri pozitive majore.
Un rahat de iarna ca asta n-as fi sperat sa prind. E ca si cum timpul s-a oprit de 3 luni in loc si suntem intr-un octombrie permanent.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 11:24 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Saptamana viitoare stratusi si temperaturi de 3-5 grade toata ziua! Iti vine sa nu mai iesi afara. Macar sa fi fost 15 gr cu soare. Iarna asta devine mai cretina decat 2006-2007.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 11:58 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Un nou protest la ANM cu vrem zapada?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 12:35 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Lun Noi 21, 2011 9:25 am
Mesaje: 342
Localitate: Bucuresti-Cernica
Keep calm, winter is coming :D


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 1:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Ma incalzeste faptul ca pare sa dispara si din SUA. Macar atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 3:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Si se va incalzi bine in SUA. Totusi masa asta polara care a invadat America a fost destul de uscata. A generat lake-effect snow si acum un ciclon care s-a deplasat foarte repede din Florida pana in estul Canadei, dar nu a lasat un strat de zapada mai mare de 30 de cm.
E ciudat totusi, daca se incalzeste in America, in Asia ramane cam pe aceleasi coordonata, de ce naiba nu se orienteaza vortexul polar si catre Europa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Vin Ian 05, 2018 4:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Pai se orienteaza, dar in Atlanticul de Nord. :mrgreen:

La mijlocul lunii votexul era frumos impartit: o parte la est de Urali ( va inlocui deja semi permanentul anticiclon de acolo ), unul pe nordul Canadei si al treilea in Pacific. In aceste conditii AO e neutra, iar daca acel anticiclon scandinav s-ar fi materializat si s-ar fi intarit, putea iesi frumos pentru noi. Altfel, se pare ca AO va redeveni pozitiva si intreaga emisfera nordica va suferi in caldura, exceptand Siberia de data asta.

Parerea mea este ca am cam tras toate betele scurte in acest sezon iar timpul e in defavoarea noastra. Cu disparitia scandinavului sansele de iarna au scazut dramatic. Alte solutii pentru noi nu vad sa mai fie, media ansamblelor tinand o ciclogeneza puternica in Atlantic dar si refacerea acelui anticiclon din Urali, care n-a adus nimic bun.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO