forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Oct 23, 2020 2:30 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2017 - 2018
MesajScris: Lun Noi 20, 2017 4:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

...aberatii...

Sus

MesajScris: Lun Noi 20, 2017 10:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asta e doar o estimare şi e părerea acestei doamne.
Informaţii mai certe afli doar cu câteva zile înainte.
România tv este doar un post trompetist care trăieşte din rahat pe băţ, din păcate mulţi români sunt amatori de aşa ceva, adevăruri parţiale şi dezinformări şi manipulări cât cuprinde, mai are şi-o surată postul Hantena 3, altă gogoaşă umflată care manipulează, acuze şi dezinformări până la absurditate, are şi o mascotă reprezentativă, neghiobul ăla de Badea.

Sus

MesajScris: Mar Noi 21, 2017 8:06 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Nu are legatura cu topicul, dar si ce am vazut saptamanile acestea pe la realitatea....mi-e jena de presa din tara asta. Cred ca in ultimele 3 saptamani, antena 3 a fost cel mai obiectiv post si nu imi vine sa cred ca am spus asta.

Sus

MesajScris: Mar Noi 21, 2017 9:53 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

O sa imi cer si eu scuze de off-topic. Daca se vrea se pot muta ultimele postari la cafenea.

Pai in functie de interese unii devin mai obiectivi, altii mai putin. In ultima vreme dintre toate relele aleg B1, si nici eu n-am crezut ca o sa spun vreodata asta. In afara de Banciu, normal. Dar daca pe vremea lui Basescu il pupau in cur, acum parca nu o fac chiar asa cu presedintele mutulica.

Astia de la digi ma scarbesc cu ipocrizia lor fara margini, e cel mai vomitiv post dp meu de vedere. O sa ziceti ca sunt nebun, dar prefer minciuna pe fata decat ipocrizia parsiv-inteligenta, care prinde bine la tefelistii (si nu numai) ce vor sa se simta speciali.

Aia de la realitatea sunt pur si simplu amuzanti, mai ales Rares Bogdan si papitoaia aia cu nume de jidanca. Daca Sabin Gherman ar vrea sa se angajeze la un post national, aici ar fi locul lui.

Antena 3 sunt si ei ipocriti, dar ceva mai putin ca digi. Destul de scarbosi totusi si ei, mai putin emisiunea 'in premiera' care e chiar ok. In prima parte a zilei sunt oarecum obiectivi, dar de cand incepe Gadea s-a terminat cu smecheria.

Rtv e fieful/cocina PSD, asa ca postul asta nici nu merita vreun comentariu.

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 11:40 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ma uitam la ultimele 10 zile de rulari ale CFS v2 si am observat ca exista o tendinta de racire in prognoze pentru aceasta iarna. Daca acum 1 luna avem 3 luni de iarna calde si uscate, acum lucrurile stau ceva mai bine...suntem undeva in zona normalului cu temperaturile si la precipitatii usor sub normal.

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 11:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Sunt tare ciudate variatiile prognozelor. Acum cateva zile AO parea sa creasca bine de tot, acum dupa ce devine neutra, modelele o vad prabusindu-se la loc. Mai rar sa ai astfel de variatii in prognoze asupra oscilatiei arctice.

Referitor la CFS mie tot super fierbinte mi se pare ,dar tind sa cred ca e total pe dinafara. Nu zic ca va fi iarna unei generatii dar nici tropicala ca in CFS nu o sa iasa. Cat despre Romania, ceva sanse de iarna par sa se ridice dupa 5 decembrie, cand media ansamblului GFS scade si in extracarpatic sub 0 grade. Intracarpaticul arata insa mult mai hibernal inca de la finalul lunii noiembrie. Ar fi formidabila o intrare treptata in iarna, chiar la inceputul ei calendaristic. Sper sa nu fie doar sperante desarte.

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 12:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

In urmatoarele 2 saptamani, invazile reci vor fi pe Atlantic si jumatatea vestica a Europei cu scurte patrunderi si pe la noi. Sanse mici de iarna pt meleagurile noastre pana atunci.
Rularile CFSv2 daily le vad pe meteociel.
In perioada asta de trecere intre anotimpuri este cam greu sa faci o prognoza pe mai mult de 3 zile. Oricum tot in ianuarie vom avea iarna, sanse mici pentru decembrie. Din pacate in zonele joase in ultimii ani cam maxim 1 luna-1 luna si jumatate a fost iarna. Verile sunt mai lungi si iernile mai scurte...din pacate devine evident.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 22, 2017 1:48 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Si te mai miri de ce avem imigranti musulmani, cand clima se aliniaza la standardele Orientului Mijlociu. :mrgreen:

Inca am anvelopele de vara. :mrgreen: Devin rentabile cele All Season. :idea:

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 2:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

All season sunt cele mai rele, nu is bune nici vara si nici iarna ...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 22, 2017 2:53 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Se spune ca sunt gandite pentru clima mediteraneana, deci 40-44 C vara si -2 C iarna.

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 4:44 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Cauciucurile de vara la sub 7 grade sunt un mare pericol pt toata lumea. Nu tine de zapada, ci de compozitia anvelopei. Dintre toate insa cele mai rele sunt all season. Din pacate si la acest capitol educatia romanului lasa mult de dorit.

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 6:26 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Eu all season am. Oi fi mai needucat :) dar nu-mi place sa ma frec cu cauciucurile de doua ori pe an.
La prima ninsoare, in 30 octombrie acuma, la Brasov a fost nebunie la service-uri/vulcanizari. Cozi imense timp de cateva zile, s-a stat pana noaptea tarziu... Nu stiu daca merita. Ok, e o diferenta, toata lumea zice, dar e si mult marketing.

Sus

MesajScris: Mie Noi 22, 2017 11:12 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Sunt cozi pt ca toata lumea asteapta prima ninsoare. Lumea asociaza din pacate cauciucul de iarna cu ninsoarea si mai rau, cu posibila amenda. Nimeni nu se gandeste la siguranta lui si a celorlalti participanti la trafic.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 23, 2017 2:49 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Anvelopele de iarna sunt mai grele (maresc consumul) si imi fac masina putin mai inalta, cand revin la cele de vara resimt usurarea mersului.

Daca rulezi mult cu ea, musai 2 perechi de anvelope, daca faci drumuri moderate sau putine, ca mine, merge si all season.

La Slatina e mai cald decat la Mures, temperatura sare de 7 C cand plec eu la 9 dimineata. :lol:

Cauciucurile de iarna ajuta la mersul pe zapada sau mazga, dar pe polei nimic nu te mai ajuta. :twisted: Acolo trebuie anvelope cu crampoane, tinte si alte balarii.

Sus

MesajScris: Sâm Noi 25, 2017 12:45 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Imi place la nebunie blocajul din Atlantic ce pare sa se consolideze si sa se instaleze confortabil. De aici pana la blocaje scandinave nu e decat un pas. Nu poate fi decat un semnal major pentru iarna noastra. Pe de alta parte, rularile din CFS incep sa devina tot mai reci si s-a ajuns la temperaturi apropiate de normal. Nu-mi amintesc de foarte multi ani un inceput de iarna cu semnale atat de puternice in favoarea unei ierni bune!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]