forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:45 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: Vin Feb 03, 2023 11:48 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
dan2013 scrie:
Vincentiu_1981 scrie:
In rest ne place sa visam la revenirea iernilor de altadata si inca nu vrem sa intelegem ca omul are potentialul de a schimba clima intr-un mod semnificativ


Asa, si ?! Care este problema daca ne place sa visam si sa speram? Putem sa visam si sa speram la ce vrem noi, oricare dintre noi! Fara vise si sperante suntem, practic, ca si morti deja: doar niste roboti programati sa nu treaca niciodata de anumite limite si ingradiri, exact asa cum este felul tau de a gandi. Toate comentariile tale sunt intr-atat de previzibile, incat nu reusesti sa surprinzi pe nimeni cu nimic.

Cine este batran acum si a trait pe viu iarna 1954, poate viseaza la o alta iarna 1954.
Eu daca am vazut cum este sa se depuna 1 metru de zapada intr-o singura noapte, visez acum la asa ceva. Ai ceva impotriva? Nu este problema mea asta.

Nu ai de unde sa stii cat de mult influenteaza sau nu influenteaza omul clima intregului glob. Nu ai de unde sa stii ce o sa se intample sau nu o sa se intampla in viitor. Doar pentru ca ai cateva zeci ani mai calzi, la nivelul a mii si mii de ani, este fix nimic. Sunt mult prea multi factori la nivel geologic, planetar, si la nivel solar pe care nu-i luam in considerare.


Nu cred ca ii pasa astuia de cine la ce viseaza. El face de multe ori un trolling extrem de slab cand plictiseste audienta cu gugustiucareaqla lui sau vrea sa arate o superioritate pe care doar el crede ca o are cand contrazice pe toata lumea, uneori zeflemestic. trebuie doar ignorat...parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: Sâm Feb 04, 2023 12:12 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
dan2013 scrie:
Vincentiu_1981 scrie:
In rest ne place sa visam la revenirea iernilor de altadata si inca nu vrem sa intelegem ca omul are potentialul de a schimba clima intr-un mod semnificativ


Asa, si ?! Care este problema daca ne place sa visam si sa speram? Putem sa visam si sa speram la ce vrem noi, oricare dintre noi! Fara vise si sperante suntem, practic, ca si morti deja: doar niste roboti programati sa nu treaca niciodata de anumite limite si ingradiri, exact asa cum este felul tau de a gandi. Toate comentariile tale sunt intr-atat de previzibile, incat nu reusesti sa surprinzi pe nimeni cu nimic.

Cine este batran acum si a trait pe viu iarna 1954, poate viseaza la o alta iarna 1954.
Eu daca am vazut cum este sa se depuna 1 metru de zapada intr-o singura noapte, visez acum la asa ceva. Ai ceva impotriva? Nu este problema mea asta.

Nu ai de unde sa stii cat de mult influenteaza sau nu influenteaza omul clima intregului glob. Nu ai de unde sa stii ce o sa se intample sau nu o sa se intampla in viitor. Doar pentru ca ai cateva zeci ani mai calzi, la nivelul a mii si mii de ani, este fix nimic. Sunt mult prea multi factori la nivel geologic, planetar, si la nivel solar pe care nu-i luam in considerare.

Nu e o problema, putem visa la orice si evenimente de iarna normal ca vor mai fi si pe viitor, majoritatea probabil in felul celor din ultimii ani, cu ninsori in sudul tarii la temperaturi pozitive, insa chiar daca vor mai aparea si episoade severe, este clar ca trendul de diluare a iernii va continua, altfel nici nu are cum sa se intample.
Si lucrul asta e atat de previzibil, la fel ca si comentariile mele. Modificarea bilantului energetic la nivel global, in sensul cresterii cantitatii de energie care ramane in sistem, determina efecte previzibile, de aceea si evolutia climatului pe termen lung in conditiile acestor modificari este atat de previzibila.
Unii confunda aceasta proiectie de viitor cu prognozele pe termen scurt si compara predictibilitatea foarte scazute a prognozei la un interval de timp mai mare de 10 zile de exemplu, cu evolutia climatului in conditiile mentionate, insa legatura intre cele 2 este inexistenta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 04, 2023 4:02 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Bai ce porcarie, zapada doar in unele zone din Ardeal, aici iar soare scarbos si jegos si infect si nesimtit.

Daca era martie aprilie nu mai comentam de soare, dar intre decembrie si martie jos cu el, oricum de acum incolo voi dori cat mai multi nori indiferent de sezon.

Iernile astea pe dos din cauza circulatiei atmosferice aiurite alimenteaza ca benzina focul teoriile prostovanilor si cretinilor cu Agw, ma cert si pe Softpedia en gros si en detail, Doamne ce oameni prosti sunt si in Galati, unii, nu toti, evident.

Iarna alege pe rand fiecare varianta rea si nasoala pentru sud, fuck the south, trebuia sa ma mut in America, regret ca Mircea Badea acum. Variantele extrase pe rand:

- ciclon dar lipsa cuplaj cu anticiclon rece
- circulatie de NV calda
- circulatie de NV rece, cu zapada in unele zone din Ardeal, aici tot muie ne luam

Hai cu martie ca oricum ar fi vremea e mai dinamica si mai interesanta, iarna sta numai in blocaje dezavantajoase pentru cacatul de sud cu rahatul de munte la nord de el, lua-i-ar dracu de munti, hai ca incepe sa se innoreze cand ma enervez si urlu spre cer uneori, lua-o-ar dracu de circulatie de NV, sa nu o mai vad iarna pe aici.

Pana in 2030 numai asa o sa fie, ierni pe dos cu circulatii proaste, cand e ciclon, nu e Scandinav si Siberian, trece ciclonul, revine NV-ul care persista cate 2-3 saptamani si apoi hopaaa, veni martie, crescu UV-ul, se ridica soarele pe bolta, zapada nu se mai prinde, ciorofleasca in ianuarie, ciorofleasca in martie, iernile in perioada asta sunt dusmanul meu emotional, Fuck you Romania.

Roberta viseaza averse de ninsoare poate si cu fulgere, unde dracu averse, abia ningea anemic azi noapte cu luna vizibila difuz, aia e aversa bagamiash panarama in ea de vreme. :evil: :evil: :evil: :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Feb 04, 2023 4:18 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Anm cod portocaliu pt litoral...interesant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Sâm Feb 04, 2023 4:38 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Neaceasca85 scrie:
Bai ce porcarie, zapada doar in unele zone din Ardeal, aici iar soare scarbos si jegos si infect si nesimtit.
Daca era martie aprilie nu mai comentam de soare, dar intre decembrie si martie jos cu el, oricum de acum incolo voi dori cat mai multi nori indiferent de sezon.

Va fi foarte bine ca vom avea si cer senin saptamana viitoare, pentru ca asa iarna se va simti mai bine cu niste temperaturi mai scazute pe timp de noapte, ca asa s-o tinem continuu in 0...1 grad si mocircla iti place doar tie.

Neaceasca85 scrie:
Pana in 2030 numai asa o sa fie, ierni pe dos cu circulatii proaste, cand e ciclon, nu e Scandinav si Siberian, trece ciclonul, revine NV-ul care persista cate 2-3 saptamani si apoi hopaaa, veni martie, crescu UV-ul, se ridica soarele pe bolta, zapada nu se mai prinde, ciorofleasca in ianuarie, ciorofleasca in martie, iernile in perioada asta sunt dusmanul meu emotional, f**k you Romania.

Si dupa 2030 ce o sa mai urmeze? Se produce minunea si revin iernile dinaintea erei noastre?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 11:53 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
https://en.sat24.com/en/se/visual

Cod portocaliu de cer senin pe litoral...asa fail mai rar...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 11:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Andrei87 scrie:
https://en.sat24.com/en/se/visual

Cod portocaliu de cer senin pe litoral...asa fail mai rar...


Si 15-25 cm strat de zapada in centrul Olteniei in 12-16 ore de ninsoare, fara vreun cod. Strat de zapada mai mare si decat in urma unor cicloni mediteraneeni.
Deci, in concluzie, vremea face ce vrea ea sa faca, nu ce vor modelele!

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 12:41 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Este un nucleu staționar în Oltenia. Ceașcă ai prins zăpadă, să nu te mai plângi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 12:43 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Acu o să vină gerul prin Oltenia, ceașcă pune banii la saltea pentru gaz :))))))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 5:20 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Mar Iul 31, 2012 10:52 am
Mesaje: 254
Localitate: Bucuresti
Pe axa Busteni-Azuga-Predeal sunt cam 40-50 cm de zapada neviscolita si afanata. De la Comarnic spre sud, in schimb, incepe iadul... cu gunoaie pe camp, zone fara pic de vegetatie si mult praf atat la propriu, cat si la figurat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 9:52 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Oricum s-o termina luna Februarie asta este cea mai buna iarna din ultimele 5, per total. Chiar si la bucuresti am avut cateva zile care au semanat cu iernile de acum 20 - 30 de ani cu ceva zapada, vant, ploi, inghet (fara ger, momentan) ceata. Chiar daca am mai avut noi acea zapada in 2020 in februarie care a tinut o zi...cam din 2018 nu am mai avut atat de multe manifestari de iarna. Chiar daca slabe, fara intensitatea cu care eram onbisnuiti in trecut. Altii, mai norocosi, au zapada pana la genunchi iar la munte sunt zone cu peste 1 m zapada. Momentan, din pacate, prognozele arata o revenire a zonei de presiune ridicata asupra intregii Europe. Si o sa tina ceva vreme...minim 10 zile. Apoi pe la jumatatea lunii este prognozata o incalzire stratosferica mai puternica (care chiar seamana a SSW) si care pare ca disloca total aerul rece de la pol, insa nu stiu ce efecte ar mai avea, daca va avea, aceasta noua incalzire. Citeam aseara niste articole despre celula Hadely si sincer, cred ca si asta poate fi o explicatie pentru fenomenele meteo tot mai sarace din zona noastra....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 10:19 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Celula Hadley e ceva din Sahara, poate chiar ceea ce mentine desertul sa fie desert.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Feb 05, 2023 10:48 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 23, 2021 3:50 pm
Mesaje: 249
Neaceasca85 scrie:
Celula Hadley e ceva din Sahara, poate chiar ceea ce mentine desertul sa fie desert.


Sunt ceva articole....si in ele toate mentioneaza faptul ca din cauza incalzirii climei aceasta celula Hadley isi mareste aria de actiune spre Nord...adica spre Sudul Europei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Feb 06, 2023 12:10 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Si teorii care spun ca Sahara se inverzeste.

A nins la Atena, mama ce Agw.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Feb 06, 2023 12:19 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Pai si la Slatina a nins, deci nu mai e AGW.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 880, 881, 882, 883, 884, 885, 886 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO