forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 7:41 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 385 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 11:57 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
E adevarat ca la sfarsitul saptamanii media ansamblului scade cu 10 grade sub normal, dar isi va reveni dupaia. Mass media face din tantar, armasar.

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 12:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
mass media din romania e plina de pipitze, cu o cultura generala absolut minimala (la angajare li se cere doar sa posede bust, fund si sa fie blonde de preferinta...) :!:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 2:04 pm 
doodoo scrie:
cea mai mare mizerie este aceea ca nimeni de la ANM nu se sesizeaza la asemenea aberatii in media 8O 8O 8O


Nu lor le sare mustarul si ciuntesc site-ul numai cand cineva le critica. :P


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 2:15 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25248
Localitate: Slatina OT
Cum sa ceri ANM-ului sa stopeze aberatiile cand ei insisi sunt stapanii aberatiilor? :twisted:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. Muzeul Lampilor, powered by Drumul Expres Craiova-Pitesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 2:30 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Comunicat ANM:
COMUNICAT PRIVIND IARNA 2010 - 2011
1. Pe baza informatiilor de la Centrul European pentru Prognoza Vremii pe termen
mediu (ECMWF) privind regimul termic mediu al aerului si precipitaţiile lunare, Administratia
Nationala de Meteorologie elaboreaza prognoza sezoniera (1-3 luni) care indica tendinta
temperaturii medii si precipitatiilor fata de normele climatologice in diferite zone din Romania;
2. Pentru luna decembrie 2010, informatiile de la Centrul European estimeaza pentru
Romania urmatoarele:
- temperaturile medii lunare vor fi apropiate de limitele normale in majoritatea
regiunilor, iar in zonele centrale si nordice ale tarii valorile termice se pot situa sub mediile
multianuale lunare. Cantitatile de precipitatii vor inregistra valori normale in majoritatea
regiunilor, iar in vestul, centrul si nordul tarii acestea pot fi peste mediile multianuale lunare.
3. Pe baza informatiilor din acest moment, apreciem ca prima luna de iarna va fi in
general apropiata de normal, dar nu excludem posibilitatea aparitiei unor situatii cu valori
extreme de temperatura sau cantitati mai mari de precipitatii pe intervale scurte de timp ce
pot conferi un caracter sever intervalului respectiv.
De asemenea, din punct de vedere climatologic, in luna decembrie se inregistreaza in
mod normal, ninsori asociate cu intensificari ale vantului ce pot lua local aspect de viscol
indeosebi in Muntenia, Dobrogea si Moldova.
4. Prognoza pe termen lung se elaboreaza cu anticipatie de 1-3 luni si este permanent
actualizata prin prognoza pe termen scurt (1-3) si mediu (7-10 zile). Pentru urmatoarele
3 luni, respectiv noiembrie 2010-ianuarie 2011, informatiile privind tendinta evolutiei
temperaturii medii si a precipitatiilor lunare vor putea fi prezentate in jurul datei de
1-2 Noiembrie 2010.
Informatii complete privind iarna 2010-2011 (decembrie-februarie) in Romania, vor
putea fi furnizate la inceputul lunii decembrie avand in vedere intervalul de anticipatie de
1-3 luni.
18.10.2010

In concluzie, nici vorba sa sustina ANM-ul asemenea stiri, ca cea din postarile de mai sus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 3:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
era si cazul sa ia pozitie...e ceva normal...
eu as fi bagat in comunicat ceva aspru legat de televiziuni si aberatiile lor zilnice...intr-o tara normala ar exista pedepse pentru asemenea dezinformari evidente :evil: :evil: :evil:

(sunt curios daca posturile TV vor sufla vreun cuvant despre comunicat si sa isi faca o "mea culpa")


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 6:58 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25248
Localitate: Slatina OT
Nici vorba, nu va fi nici o mea culpa, nu ma asteptam la asa ceva de la Antena 3, ii credeam mai seriosi in materie de meteo. :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. Muzeul Lampilor, powered by Drumul Expres Craiova-Pitesti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 7:30 pm 
ca să vă faceţi o idee despre diferenţa între temperatura medie lunară de până acum şi cea lunară multianuală, aceasta este la Oradea cu 1.5 grade C mai mică în primele 17 zile ale lunii octombrie decât media lunară multianuală, 9.2 grade faţă de 10.7 grade C cât ar fi media lunară multianuală pentru octombrie
cum se răceşte vremea puţin şi mediile zilnice scad câteva zile la rând sub mediile de referinţă încep scenariile că va fi aşa şi pe dincolo
deocamdată ne încadrăm în limite normale chiar dacă este puţin mai rece decât de obicei
la noi mediile zilnice în luna octombrie se încadrează între 5 şi 16 grade C
cea mai mică medie zilnică de până acum, luna aceasta, a fost de 6.8 grade C iar cea mai mare a fost de 12.8 grade C
dacă fiecare pasionat meteo ar face o astfel de statistică în zona în care locuieşte ne-am face o idee despre evoluţia temperaturii la nivelul întregii ţari
din păcate eu mă rezum doar la perimetrul meu existenţial
nu mai credeţi toate bazaconiile cu caracter senzaţional de la televizor, asta este părerea mea, pentru rating cei de la tv fac orice... mai ales în perioada asta...
am făcut aceste statistici pe baza datelor furnizate în regim liber pe internet conform ogimet.com, date orare aeroportuare


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 7:53 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
Minima de la Intorsura de iarna trecuta a fost cu vreo 5 grade mai scazuta decat cele -29 C. :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Lun Oct 18, 2010 8:07 pm 
S-a facut referire la informatii alarmiste care vin si de la bulgari, dar cat inteleg eu din prognoza oficiala, si ei prevad numai temperaturi usor sub normal pentru aceasta iarna. Deci si aici e o exagerare a presei sau a nu stiu cui. :roll:
http://info.meteo.bg/


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Mar Oct 19, 2010 6:53 pm 
Maine avem prognoza Bastardi? Puteti sa puneti un link unde o putem vedea?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Mar Oct 19, 2010 8:02 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica
Avatar utilizator

Membru din: Lun Dec 08, 2008 1:00 pm
Mesaje: 267
intr-un ziar local de la noi a aparut un articol conform caruia o sa fie o iarna friguroasa si cu multa zapada.informatia venea de la meteorologii sarbi care spun ca asa se va intampla din cauza curentului golfului,care nu va mai impiedica invaziile de aer arctic spre sud estul europei,deoarece viteza acestui curent a scazut la jumatate.acuma ramane de vazut cat se va adeveri. :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Mar Oct 19, 2010 8:22 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
Deci a scazut la jumatate de anul asta? :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Mie Oct 20, 2010 12:26 am 
mihai scrie:
intr-un ziar local de la noi a aparut un articol conform caruia o sa fie o iarna friguroasa si cu multa zapada.informatia venea de la meteorologii sarbi care spun ca asa se va intampla din cauza curentului golfului,care nu va mai impiedica invaziile de aer arctic spre sud estul europei,deoarece viteza acestui curent a scazut la jumatate.acuma ramane de vazut cat se va adeveri. :mrgreen:

şi pe baza cărui studiu ştiinţific s-a dedus că această scădere este la jumătate sau merg şi sârbii pe surse pseudo autorizate care fac măsurători după ureche ?!
vom trăi şi vom vedea cât se vor adeveri toate aceste previziuni sumbre iar dacă nu se vor adeveri o aşa zisă parte a lumii meteorologice prognoziste va primi o lovitură de imagine s-o ţină minte
sau începem şi în meteorologie să ne luăm ca cei ce se iau după prezicerile lui Nostradamus sau ale mayaşilor ?!
dacă e aşa e tot un drac, că vine sfârşitul lumii cum a tot venit în ultimii ani...
ba nu ştiu ce aliniere de planete, ba cometa nu ştiu care, ba explozii solare, ba mega erupţii vulcanice sau cutremure super devastatatore urmate de mega tsunami... şi tot aşa...


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Iarna 2010-2011
MesajScris: Mie Oct 20, 2010 6:05 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10695
Localitate: Bucuresti
gabynet scrie:
Maine avem prognoza Bastardi? Puteti sa puneti un link unde o putem vedea?


http://www.accuweather.com/ukie/bastard ... e-blog.asp


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 385 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO