forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:11 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779 ... 879  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 12:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
aris86 scrie:
1 octombrie a inceput in forță cu precipitații.


La Zimnicea i-a dat azi-noapte, dupa miezul noptii, cu trasnete si torentiala acompaniata de rafale de vant convectiv ca in miez de vara. A fost furtuna bulgareasca intre orele 23:00 si 02:00 si a afectat si linia Dunarii, dinspre Turnu Magurele inspre Oltenita.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 11:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Vestul țării (intracarpaticul, mai precis) își recuperează deficitul statistic de precipitații pînă la final de an. Oltenia așa ș-așa. Moldova și Bărăganul sînt încă în minus serios. SM de la Afumați (IF) abia are 271 mm, Băneasa abia a sărit de 300 mm.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Oct 02, 2022 11:26 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Desi la mine in zona a plouat totusi cat de cat mai bine fata de alte zone din sud si chiar fata de statiile meteo Baneasa si Afumati, pana acum am doar 346 l/mp pe anul asta. Lucrul asta cred ca deja se cam vede in mod negativ in privinta evolutiei copacilor, pentru ca deja in ultimele zile s-au ingalbenit cam multe frunze pe la tei si deja de azi noapte de cand a plouat si a batut vantul si astazi inclusiv au cazut cam multe frunze pe jos, ceea ce mi se pare prematur.
Pomii sunt mai rezistenti fata de seceta comparativ cu culturile agricole, dar si cand incepe sa se manifeste in mod negativ asupra lor, remedierea va necesita niste cantitati de apa mult mai mari decat in cazul culturilor agricole.
Daca seceta se manifesta asupra copacilor, atunci asta inseamna ca ea este profunda si rezolvarea secetei in cazul asta necesita cantitati de apa de 200 l/mp care sa cada in cateva zile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 03, 2022 6:06 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
La Moieciu & Cheile Gradistei vreme calda sambata, spre seara vantul s-a intensificat, duminica dimineata noros Moieciu cu ploaie slaba si vant, frig sus pe Chei unde am schimbat pantalonii scurti pe blugi si geaca subtire, s-a inseninat pe Chei la orele pranzului dar in Moieciu a ramas o zi destul de noroasa si racoroasa.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Oct 16, 2022 8:13 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Am fost ieri pe Valea Cerbului in Busteni. Se pare ca una dintre avalansele din aprilie a reusit sa pastreze inca zapada, ceea ce inseamna ca sigur va prinde iarna ce urmeaza sa inceapa. Deci avem o zona cu zapada permanenta. Ghetarii se intorc in Romania. :))

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Oct 18, 2022 11:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Depresiunea Ciucului s-a extins pana in Ilfov. 5 grade și la stația mea la ora 23.00.
Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Oct 20, 2022 12:31 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
25.0 C amplitudine zilnică la Bechet. Dublu pol în aceeași zi.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 24, 2022 10:12 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Am facut un grafic lunar al cantitatilor de precipitatii cazute la statia Baneasa in perioada ianuarie 2000-august 2022 dupa informatiile prezentate pe meteomanz si mi-a iesit in felul urmator:

Imagine

Se poate observa ca in general dupa 2010 exista o tendinta de crestere a cantitatilor maxime de precipitatii lunare, dar care se intercaleaza mai frecvent cu perioade de lipsa a precipitatiilor. Se inregistreaza astfel o crestere a amplitudinii intre perioadele ploioase si cele secetoase.
Exista din acest punct de vedere o variabilitate in crestere a formelor de manifestare a vremii, tendinta care este in acord cu schimbarile climatice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 31, 2022 4:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
27,9 grade la Calafat si 27,6 gr la Drobeta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 31, 2022 5:11 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Da. In sud continua vara. La noi e plin de stratusi si doar 12-13 grade. Am fost saptamana trecuta la mare. Am prins ziua cu 26 de grade. Am intrat in apa. Avea in jur de 17-18 grade. Rece la inceput. Nisipul, cald bine. Impresia era de inceput de septembrie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 31, 2022 5:22 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
sorifin scrie:
Da. In sud continua vara. La noi e plin de stratusi si doar 12-13 grade. Am fost saptamana trecuta la mare. Am prins ziua cu 26 de grade. Am intrat in apa. Avea in jur de 17-18 grade. Rece la inceput. Nisipul, cald bine. Impresia era de inceput de septembrie.

Usor-usor in Sud trecem la clima mediteraneana. In trendul actual, in urmatorii 2-3 ani, cu siguranta vom atinge vara si maxime de 47-48 de grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 31, 2022 10:53 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Deja 47-48 de grade in sudul tarii e perfect plauzibil, trebuie doar o circulatie viguroasa tropicala pe timp de vara.
Anul asta am avut doar patrunderi marginale, pe ocolite.

Cam asa au aratat minele si maximele de astazi:

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 31, 2022 11:09 pm 
Încheiem luna octombrie cu o abatere pozitivă termică de aproape 1,5 grade, în raport cu mma 1991-2020.
La precipitații suntem praf și meteoblue-ul a avut dreptate cu acea avertizare de la începutul lunii cu seceta care continuă chiar cu severitate.
La nivelul țării avem sub 14 mm, față de peste 40 cât ar fi oarecum normal. Avem multe stații cu 1-5 mm.
Așadar a fost cald și aproape uscat. Anul trecut deși a fost mai cald față de normal a fost mai rece cam cu jumătate de grad față de luna octombrie a acestui an iar la precipitații la nivelul țării am avut peste 80 de mm. E clar că e mai cald decât ar fi normal iar regimul pluvio e deficitar și haotic. Prognoza CFS ne arată că iarna va fi mai caldă cam cu 1 grad față de normal, deci cei ce vin cu scenarii că ne așteaptă o iarnă cruntă vorbesc doar că așa ar dori ei și nu se bazează pe nimic când fac astfel de afirmații iar trimiterile cu alte perioade similare din trecut, ținând cont de felul în care s-a schimbat clima, nu se justifică în condițiile de acum.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Oct 31, 2022 11:40 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Anul trecut am avut anomalie termica negativa in toata tara pentru luna octombrie si diferenta fata de anul trecut e mare.
Nu stiu la ce luna te-ai uitat cand ai facut diferenta fata de anul trecut.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Noi 01, 2022 8:01 pm 
Ai dreptate, am făcut eu o confuzie cu un tabel de al meu mai vechi.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 773, 774, 775, 776, 777, 778, 779 ... 879  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO