forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Lun Dec 05, 2022 6:44 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: starea vremii in Sahara.
MesajScris: Vin Apr 26, 2013 7:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

De fapt in Nordul Saharei clima este una Mediteraneana, cu perioada umeda in sezonul rece.
In Sudul Saharei, ploile se semnaleaza vara, cand banda de precipitatii a celulei Hadley migreaza spre nord. O eventuala tendinta de umezire a climei ar insemna o mai puternica patrundere spre nord a celulei Hadley datorita incalzirii climei (daca intr-adevar clima se va incalzi)
Turbulentele inevitabile ale celulei Hadley odata ce se va indeparta prea mult de Ecuator, lucru ce trebuie sa-l urmaresc foarte atent in perioada de maxima extindere spre nord, in sezon, a celulei.
Inevitabil se vor desprinde din ea unde umede spre desert.
Apoi, ramane sa vad mai precis comportamentul Azoricului, daca e perturbat des de un ciclon asemanator celui ce l-a spulberat efectiv acum.
Da, si va reveni in forta Azoricul. Nu va aduce inevitabil, aer rece si umed?

Imagine

Ultima oară modificat de Roberta 93 pe Vin Apr 26, 2013 8:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 26, 2013 7:54 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

E frumos ca tocmai acum cand ai facut acest topic chiar se intampla ceva in Sahara. Si furtuna din iulie 2012 din Dubai poate e tot un pas spre realizarea teoriei tale.

Sus

MesajScris: Vin Apr 26, 2013 8:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu atat teoria mea... nu...eu nu vreau decat sa imi creez un instrument viabil cu ajutorul caruia sa monitorizez clima globala. Plecand de la certitudinea ca Sahara a fost candva umeda, si avand dovezi solide (aduse de NASA, NOAA...etc) ca atunci a fost mai cald, ramane de elucidat exact modelul atmosferic macar cel DE ATUNCI cum era. Am aproape certitudinea ca celula Ferrell era aproape inexistenta pe partea asta Sahara-Europa vara. Sau era perturbata periodic, un fel de muson-intermitent, cu "'toane".
De fapt cred ca inteleg intreg mecanismul, trebuie doar sa il pot demonstra.
In India circulatia aerului musonic este meridianala, aici trebuie sa fie zonala.
E ceva cu totul diferit.
Plus ca zona oceanica de la vestul Saharei trebuie sa mai si genereze ceva cicloni tropicali.
Nu pe toti ii genereaza, dar va trebui sa-i studiez atent. Apoi praful desertic ii inhiba. E bine, e rau? Uite ca nici habar nu am!
Mi-a picat fisa! Pai nu inhiba si ciclonii mediteraneeni de pe la noi?? Probabil ca da! Va fi usor de demonstrat.

Sus

Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Vin Apr 26, 2013 10:43 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Neaceasca85 scrie:
cum s-a intamplat si in decembrie 2008 cu acel 30 la Veliko Tarnovo.

Au fost 29 de grade, 28,6, mai exact.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 12:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Roberta 93 scrie:
Plus ca zona oceanica de la vestul Saharei trebuie sa mai si genereze ceva cicloni tropicali.
Nu pe toti ii genereaza, dar va trebui sa-i studiez atent. Apoi praful desertic ii inhiba. E bine, e rau? Uite ca nici habar nu am!
.

Ei, dar e un efect de feed-back interesant... Cu cat mai umeda va fi clima in Sahara, cu atat va fi mai putin praf, si ciclonii nu vor mai fi inhibati de praf, deci va creste si mai mult potentialul precipitatiilor! Mai ales cele din desert!
Apoi, chiar si ciclonii tropicali, se vor putea dezvolta fara acest stres, sau cu acesta diminuat, lucru ce va duce la o mai buna racire a oceanului, lucru important pentru intretinerea conditiilor umede (un ocean mai rece, favorizeaza asa zisul muson)
Cred ca eram prea obosita aseara sa spun ca nu am habar daca e bine sau rau, totusi scapasem din vedere acest efect de feed-back. O sa il adaug la loc de cinste in caietul meu la capitolul "efecte de feed-back"

Sus

MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 3:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Imagine de colectie: Ploaie in Sahara Centrala si in Peninsula Arabica.

Sus

MesajScris: Sâm Apr 27, 2013 4:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Sus

MesajScris: Dum Apr 28, 2013 5:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Sus

MesajScris: Dum Apr 28, 2013 5:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Sus

MesajScris: Dum Apr 28, 2013 5:04 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Sus

MesajScris: Dum Apr 28, 2013 5:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

As comenta dar am timpul foarte scurt. Banda alba de pe ocean e de fapt o unda...
Imaginatia ma duce cu gandul ca in vremurile de demult putea fi unda de inceput a musonului...imaginatia doar...natura ne arata cam cum s-ar face...

Sus

MesajScris: Lun Apr 29, 2013 3:21 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine Mi se pare foarte interesanta acea desprindere noroasa din Amazon ce se intinde pa tot Atlanticul, pana in Africa, de parca ar fi fumul ce iese pe horn...Candva, asa se declansa musonul?
Sigur, chiar daca (aproape sigur) nu se va declansa, vor fi macar tendinte cat de palide, naturale. Mi se pare foarte interesant. Cat de putina experienta practica daca aveam, stiam la ce sa ma astept.

Sus

MesajScris: Lun Apr 29, 2013 3:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Vaporii de apa.
Imagine

Sus

MesajScris: Mar Apr 30, 2013 1:18 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Roberta 93 scrie:
Nu m-am mai uitat la prognoze, simt ca voi putea da lovitura cu Sahara mea. Daca reusesc un articol bun...am pus-o! Ii las cu gura cascata. Parca la noi (spun din memorie) abia cand se va apropia o portiune ce se va desprinde din Azoric.

Si care e site-ul pe care o sa postezi articolul?

Sus

MesajScris: Mar Apr 30, 2013 11:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Daca te vei inscrie la facultate, vei putea sa publici in reviste de renume, precum Atmospheric Research.

http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]