forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Feb 24, 2024 5:53 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10883 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723 ... 726  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Mar 27, 2023 12:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

BAD KARMA, Sorine :(

Dar acele 2 valori se pot scoate din ceva corelatii, ce naiba, doar sa se vrea...

Sus

MesajScris: Mar Mar 28, 2023 12:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Dimineata de iarna azi pe la noi. In zona joasa doar un strat de sub 1cm de zapada, insa la Platou au fost 2-3cm viscoliti. Pe dealuri am gasit si troiene bunicele pt zona noastra, nu mai pun la socoteala data din calendar. Am ramas si putin blocat in apropiere de Sovata. Vantul aducea toata zapada pe drum si vizibilitatea la nivelul solului era spre 0 in camp deschis. Efectiv nu imi dadeam seama care e drumul. O sa pun diseara si cateva poze.

Sus

MesajScris: Mar Mar 28, 2023 3:23 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Iata si cateva poze. Sunt de sus de la Platou, pe dealuri langa oras si cateva de pe drumul dintre Targu Mures si Sovata, cel de la Ernei spre Sovata. A fost blocat aproximativ o ora din cauza viscolului. Ultima poza nu-mi apartine, insa am ales-o pentru ca e mai buna fata de ce am prins eu cat am stat pe loc.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imaginepictures host

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Mar 28, 2023 4:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Frumos. Wow, ce troiene s-au facut pe acolo din nimic practic.
In seara asta sper sa aiba si Clujul niste averse sanatoase, nu exclud thundersnow.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mar 28, 2023 4:54 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Ouch. Si eu ma uit lung dupa fulgere deja.

Politicienii de astazi trebuie sa ia lectii de la regimul anilor '80 din Romania si sa realizeze ca niciodata restrictiile energetice nu sunt o solutie, iar gazul si curentul la preturi bune sunt intotdeauna expresia unei vieti prospere si linistite.

Sus

MesajScris: Mie Mar 29, 2023 1:01 am 
Ca de obicei după astfel de evenimente pomicultura va avea de suferit dar în ultimii ani e mereu așa. Vortexul polar capricios ne dă mereu peste bot.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 29, 2023 10:49 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Vortexul nu da nimic iarna si primavara se prabuseste bucata cu bucata.

Politicienii de astazi trebuie sa ia lectii de la regimul anilor '80 din Romania si sa realizeze ca niciodata restrictiile energetice nu sunt o solutie, iar gazul si curentul la preturi bune sunt intotdeauna expresia unei vieti prospere si linistite.

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 10:12 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Alt episod de iarna prin judet exact la o saptamana dupa precedentul. In oras doar ploaie si scurte momente de lapovita pana acum. Sus la platou ninsoare, dar fara depunere inca. In schimb de la Reghin e nebunie. Intre Reghin si Toplita sunt peste 15cm de zapada si circulatia e intrerupta momentan la Lunca Bradului pentru ca deszapezirea nu exista. Intre Toplita si Borsec e blocat drumul din aceleasi motive. Greu se circula si intre Tg.Mures si Sovata. La Mures avem 25mm in 4 zile din aceasta luna. Martie si-a facut media, iar februarie si ianuarie au fost aproape duble. Efectiv campurile sunt lacuri. Nu mai intra nimic in pamant si totul se scurge in parauri. Muresul are o cota foarte mare, asta dupa ce la inceputul lunii martie a provocat inundatii in zona Iernut-Ludus. Cu siguranta vor fi din nou. N-am mai avut demult un inceput de an asa de ploios. Probabil azi trecem de 150mm. Spre comparatie, anul trecut la aceasta data aveam adunati 33mm....

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 12:26 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Au expirat contractele cu firmele de casa, de aia nu sunt utilaje pe drumuri probabil.

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 8:05 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Intre timp s-au adus utilajele de deszapezire si s-a reusit reluarea traficului spre Toplita. Am dat si eu o tura pana la Lunca Bradului. Zapada a crescut brusc de la 1-2cm la Deda la 15-20cm la Rastolita si Lunca Bradului pe o distanta de maxim 10km. Dupa ora 16 s-a transformat si la noi in oras in ninsoare, cu momente chiar de ninsoare moderata spre puternica si am avut si ceva depunere, spre 1cm in zona joasa si 2-3cm pe dealuri si sus la Platou. Iata si cateva poze de la expeditia de azi.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Ultima e de acum o ora de la mine din cartier dupa ce s-a oprit ninsoarea :)

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 8:19 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Mai notam o zi foarte rece, cu o maxima de 3 grade, dar pe 24 de ore notam 8 de aseara. Si e al 3-lea an consecutiv cand ninge in aprilie. Prima data dupa 1995-1997. Doar corcodusul a ramas inflorit, desi tot pentru prima data am vazut corcodus si magnolie inghetat de frig. Dupa cele -7 grade de saptamana trecuta, a 2-a zi am vazut la corcodusii din camp cum coroana de flori a devenit maro. Cei dintre blocuri au ramas albi. Inca nu se scutura, dar nici mult nu mai au. Magnoliie care au fost inflorite au inghetat complet atunci. In rest, nimic inflorit, doar inmugurit e visinul, ciresul si prunul. Voi detalia si acest aspect legat de pomi.

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 8:32 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Superbe poze

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 8:33 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Andrei87 scrie:
Superbe poze

Are Mircea totusi niste poze din Brasov...:)))). Dar si acolo cu diferente destul de mari intre zona mai inalta a orasului si zona mai joasa.

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 8:39 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

De data asta a prins si Ghimbavul zapada buna, peste 20 cm vor fi probabil.

Sus

MesajScris: Mar Apr 04, 2023 10:03 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Avem raport de strat uniform de zapada care acopera complet solul <0.5cm. Din pacate regula e ca doar raportul de dimineata se ia in considerare atat pentru zi cu strat sau fara, cat si pentru cm de zapada pentru ziua meteorologica. Acum e un fel de lapovita din nou. Sa vedem ce va mai fi peste noapte. Si ar mai fi ziua de joi. Apoi, sper sa vina totusi primavara.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10883 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 717, 718, 719, 720, 721, 722, 723 ... 726  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]