forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 2:32 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2769 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181 ... 185  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 10:05 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Si ai fi preferat ca acei tigani sa stea in centru si sa faca acolo dezastru, ca in Bucuresti sau Constanta? Nici eu nu iubesc Clujul dar argumentul asta e ridicol. Locul tiganilor e acolo unde trebuie, la marginea societatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 10:38 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Andrei87 scrie:
Iar orase curate gasesti destule. Sibiul si Oradea, cele mai overrated orase din Romania.

Si Sighisoara la fel.
Mediasul e de departe mai frumos, cu mai multe obiective de vizitat. Dar ce sa-i faci cand nu au un management care sa faca un marketing la fel de inventiv.
Reclama este sufletul comertului.
La Sibiu imi place zona Dumbrava, cu muzeul in aer liber Astra. SI cam atat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 11:02 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
Targul de Craciun cu 2 cosmelii si circ cat cuprinde? Te-ai invartit de 2 ori acolo si ai plecat. Iar orase curate gasesti destule. Sibiul si Oradea, cele mai overrated orase din Romania. Brasovul cel mai underrated.
Brașovul pe lângă centrul vechi cu Scheiul, are in orice direcție ai merge un obiectiv turistic( Poiana, Predeal, Râșnov, Moeciu Bran, bisericile fortificate Prejmer, Cristian, Hărman, plus vreo alte 50 in tot județul, Vama Buzăului, Ungurimea f aproape cu Lacul Sf Ana, zonele cu ape minerale). De aici ajungi destul de ușor pt o excursie de oneday in Sighișoara, Ciuc, Sibiu, Transfagarasan. In plus e f curat, are o ocolitoare decenta. Nu e legată de nici o autostrada din păcate și așa va rămâne încă vreo 6 ani. Iar unde mi-am luat o garsoniera in zona Noua e chiar f frumos și bine conectat ca transport.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 11:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
steaua scrie:
Andrei87 scrie:
Iar orase curate gasesti destule. Sibiul si Oradea, cele mai overrated orase din Romania.

Si Sighisoara la fel.
Mediasul e de departe mai frumos, cu mai multe obiective de vizitat. Dar ce sa-i faci cand nu au un management care sa faca un marketing la fel de inventiv.
Reclama este sufletul comertului.
La Sibiu imi place zona Dumbrava, cu muzeul in aer liber Astra. SI cam atat.
Mediașul l-am descoperit in toamna asta. E frumușel și mai liniștit decât Sighișoara. Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 11:53 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
Sighisoara e super tiganos. Toate satele sasesti, de fapt imprejurimile Sighisoarei sunt pline de tigani. Au plecat sasii si tiganii au intrat in casele lor fara sa le spuna nimeni nimic si au distrus tot. Un stat roman iresponsabil si nepasator. Din acest punct de vedere, un mare minus al alipirii Ardealului de Romania. O Romanie careia nu i-a pasat de nimic de aici. S-a furat si s-a distrus tot. Au plecat o gramada de sasi si unguri si s-a umplut cu tigani. Ma bucura cand mai vad ca Ungaria investeste in orase si puncte istorice vechi din regiune. Daca Romania nu e capabila, s-o faca macar altii. Pana la urma ei le-au si construit. Ultima mare biserica fortificata si prabusita e cea de la Rotbav din jud.Brasov. Nu i-a pasat nimanui, dar daca auzim ca Budapesta da bani pentru un castel sau refacerea lui venim cu presupuneri, ca ne vor Ardealul. Nu il vor. E si al lor cum e in egala masura si al nostru. Doar ca noua nu ne pasa de nimic. Ungaria investeste masiv in zona. Are echipa de fotbal la Sf.Gheorghe, la Ciuc, are baze sportive deosebite in cele 2 judete si acum construieste si in Mures si Satu Mare. Langa mine la Miercurea Nirajului au facut o baza sportiva si un mic stadion deosebit de frumoase. Si fac asta in fiecare comuna mai mare sau oras. Adica isi continua ceea ce a facut aproape 1000 de ani. Si bravo lor. Investesc in sport, cultura, patrimoniu, infrastructura, atat in tara, cat si in afara granitelor, in zone locuite de maghiari sau in foste provincii maghiare. Fix zone unde Romania nu da 2 bani.


M-am dus prea departe, dar da, e adevarat. Sunt multe zone si orase supraevaluate si zone foarte frumoase, dar care nu beneficiaza de reclama din pacate. Pana la urma va ajunge si la Brasov o autostrada. Ori asta care a ajuns acum la Mures, ori cea de la Sibiu. Pana sa ajunga prin valea Prahovei mai dureaza vreo 20-30 de ani. E esential ca Brasovul sa fie legat de vest de autostrada si sa aiba un aeroport mare functional. Iar mai trebui cateva sute de km de partii de schi, un turism civilizat in zona, dar prima data sa vina infrastructura, apoi poate vedem si noi un domeniu schiabil precum cel de la Bansko macar. Desi la cum arata zona ar putea fi un fel de Innsbruck....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 12:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
sorifin scrie:
Sighisoara e super tiganos. Toate satele sasesti, de fapt imprejurimile Sighisoarei sunt pline de tigani. Au plecat sasii si tiganii au intrat in casele lor fara sa le spuna nimeni nimic si au distrus tot. Un stat roman iresponsabil si nepasator. Din acest punct de vedere, un mare minus al alipirii Ardealului de Romania. O Romanie careia nu i-a pasat de nimic de aici. S-a furat si s-a distrus tot. Au plecat o gramada de sasi si unguri si s-a umplut cu tigani. Ma bucura cand mai vad ca Ungaria investeste in orase si puncte istorice vechi din regiune. Daca Romania nu e capabila, s-o faca macar altii. Pana la urma ei le-au si construit. Ultima mare biserica fortificata si prabusita e cea de la Rotbav din jud.Brasov. Nu i-a pasat nimanui, dar daca auzim ca Budapesta da bani pentru un castel sau refacerea lui venim cu presupuneri, ca ne vor Ardealul. Nu il vor. E si al lor cum e in egala masura si al nostru. Doar ca noua nu ne pasa de nimic. Ungaria investeste masiv in zona. Are echipa de fotbal la Sf.Gheorghe, la Ciuc, are baze sportive deosebite in cele 2 judete si acum construieste si in Mures si Satu Mare. Langa mine la Miercurea Nirajului au facut o baza sportiva si un mic stadion deosebit de frumoase. Si fac asta in fiecare comuna mai mare sau oras. Adica isi continua ceea ce a facut aproape 1000 de ani. Si bravo lor. Investesc in sport, cultura, patrimoniu, infrastructura, atat in tara, cat si in afara granitelor, in zone locuite de maghiari sau in foste provincii maghiare. Fix zone unde Romania nu da 2 bani.


M-am dus prea departe, dar da, e adevarat. Sunt multe zone si orase supraevaluate si zone foarte frumoase, dar care nu beneficiaza de reclama din pacate. Pana la urma va ajunge si la Brasov o autostrada. Ori asta care a ajuns acum la Mures, ori cea de la Sibiu. Pana sa ajunga prin valea Prahovei mai dureaza vreo 20-30 de ani. E esential ca Brasovul sa fie legat de vest de autostrada si sa aiba un aeroport mare functional. Iar mai trebui cateva sute de km de partii de schi, un turism civilizat in zona, dar prima data sa vina infrastructura, apoi poate vedem si noi un domeniu schiabil precum cel de la Bansko macar. Desi la cum arata zona ar putea fi un fel de Innsbruck....
Din păcate așa e! Sighișoara e f țigănos. In tot județul Mureș e plin de țigani chiar si in centrul Tg Mureș. Oricum sunt mai spălați decât cei din Sud.
Multe comune săsești din Brașov au fost înghițite de aceeași minoritate. Am descoperit bătând toate drumurile județene din BV, bisericile fortificate de la Câța, Pelișor,Cincsor, Cincu, Homorod, Apața. Acolo le-au readus la viața fostele comunități săsești plecate in Germania.
Ungaria investește masiv in Sf Gheorghe și clubul Sepsi, in Ciuc. Am găsit un părculeț cu miniaturi lângă Odorheiul Secuiesc care se numește Erdely Park. E păcat ca România nu face mai mult pt locuitorii săi. Din păcate locuind și mișcându-ma prin Transilvania cam 100 de zile pe an, am ajuns sa cred ca practic e o alta țara fata de Regat, iar gestionata administrativ independent de aut centrala din București, ar fi ajuns și mai departe.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 3:27 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
O Romanie federala ar fi avut soarta Iugoslaviei. Pt unitatea tarii, e mai bine asa, dar autoritatile centrale de care avem parte de 30 de ani sunt marea problema. De fapt si in textul unirii de la 1918 s-a specificat clar ca Ardealul avea sa fie un fel de mica Elvetie, in care fiecare popor sa fie respectat, sa invete in limba proprie, sa isi pastreze cultura proprie, religia etc. Si asa s-a si inceput si a functionat vreme de circa 10-15 ani. Apoi, s-o spunem clar, ca din vina autoritatilor de la Bucuresti, a coruptiei care a intrat si in casa regala cu Carol al 2-lea, situatiile au degenerat si in Basarabia si in multe parti din Ardeal. Romania nu si-a mai respectat promisiunile, s-a incercat o nationalizare fortata a celorlalte natiuni conlocuitoare, apoi au venit verzii si stim ce crime odioase s-au produs si doar Regele Mihai prin acea miscare formidabila a reusit sa salveze Ardealul, cu pretul Basarabiei. Dar probabil a gandit-o foarte pragmatic. Pentru Romania, s-o spunem fara sa ne fie jena, Transilvania insemna si inseamna si acum mai mult decat Basarabia. Apoi, doar comunismul a facut ca azi sa nu se mai puna problema alipirii Transilvaniei la Ungaria. Marile orase au fost industrializate. Populatia rurala in principal romaneasca a fost adusa in orase, astfel ca populatia urbana preponderent maghiara s-a diluat foarte mult. Au fost deschise diverse combinate, mine, fabrici si fiind nevoie de muncitori au fost detasati foarte multi din zona de sud a tarii. Nu cred ca exista bloc aici in cartier la mine unde sa nu fie si-o familie de olteni. De fapt, cei mai mari adversari ai ungurilor si a bilingvismului sunt cei care nu au fost nascuti aici. Restul, stim binisor si maghiara, o intelegem, si cu siguranta ca imi voi invata si copilul sa o vorbeasca. E un mare avantaj intr-un oras 50/50 si o normalitate pana la urma.

P.S. Imi cer scuze de off topic... :lol: Dar imi fac placere astfel de discutii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 3:32 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Asta cu invatatul copilului maghiara nu prea o inteleg. Mai degraba germana ar trebui, se cauta si se va cauta tot mai mult in urmatorii ani. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 5:22 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1353
Copii trebuie sa învețe română, ca să aibe o șansă să reușescă în carieră. În multe sate din CV și HR știu doar maghiara și este un mare handicap pentru ei, sunt condamnați la sărăcie, că nu pot avansa în zonele cu un nivel de trai mai ridicat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 8:10 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Se pot oricand duce la Budapesta daca vor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 9:09 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1353
Da, da, imediat, sunt satul de placa asta, în România nu este bine, dar nici la Budapesta nu pleacă, cred că nu îi primesc cu brațele deschise.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Dum Noi 29, 2020 10:47 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Atunci sa invete romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Sibiu
MesajScris: Vin Dec 04, 2020 3:50 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Azi-noapte s-a spart si inversiunea, multumita sistemelor depresionare din Mediterana, care au dat nastere vantului deasupra Romaniei.
De dimineata am fost prin sudul orasului, pe ultima strada. Estimez ca rafala atingea lejer 65, 70 km/h. Trebuia sa depun ceva efort sa umblu contra vantului. N-am mai prins rafale atat de puternice de prin primavara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 04, 2020 4:19 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25261
Localitate: Slatina OT
Pe mine nici 200 km/h nu ma darama. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Vin Dec 04, 2020 4:22 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1996
Localitate: Bucuresti Sud
Neaceasca85 scrie:
Pe mine nici 200 km/h nu ma darama. :lol:


:) :) :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2769 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181 ... 185  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO