forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:55 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15580 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 1039  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: STAREA VREMII LA BUCURESTI
MesajScris: Joi Mar 13, 2008 11:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
ora 10 aversa de ploaie in Bucuresti - zona Baneasa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Mar 13, 2008 3:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
In prima parte a zilei a plouat slab la Bucuresti, cred ca din nori de tip nimbostratus si altostratus mai tarziu, iar in prezent, la ora 15, cerul este variabil in zona in care locuiesc, Berceni, sertor 4, statia meteo Filaret. Cred ca se mentin conditiile de ploaie slaba.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: STAREA VREMII LA BUCURESTI
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 2:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Presiunea atmosferica este in scadere accentuata la Bucuresti, iar pe Radar Mozaic Radar se vede frontul atmosferic care a intrat prin S-V tarii. Nu stiu cand a mai fost asa scazuta presiunea la Bucuresti si de ce are tendinta sa mai scada !
Cerul este acoperit cu nori cirrostratus fibratus, tepmeratura este in jur de 16 grade si se va mai incalzi pana pe la 22-24 de grade, in caz ca intre timp n u se va inora mai tare.
Deocamdata n u sunt conditii de p loaie si nici intensificari ale vantului importante. In afara de presiunea extrem de mica, nu se semnaleaza nici un fenomen deosebit. DEOCAMDATA.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 3:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Iar acum ma astept sa citesti o valoare de cca 734mm. Presiunea a continuat sa scada sustinut de azi dimineata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 6:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, Iceage, presiunea este acum intre 733 si 734mmHg.
Esti mult mai bine informat ca mine in acest domeniu, si as vrea sa-mi spui cand a mai fost asa scazuta presiunea la Bucuresti? Ma gandeam ca asaceva se intampla mai rar.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 6:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Conform ANM, acum sunt 23,4 C la Bucuresti Filaret, presiunea 980,2mb, viteza vantului 3m/s.
Cerul este variabil, predomina nori altostratus si cirrus densi ( spissatus), dar inca nu sunt conditii de ploaie.
Doresc sa stiu cat inseamna 980mb in mmHg si in Km/h, 3m/s.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 6:55 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Nu stiu exact date, dar asa presiune la Bucuresti nu e chiar o raritate, se intampla de multe ori cand o depresiune din Mediterana intra la noi in tara prin SV si isi are centrul sau un nucleu in Muntenia. Astazi un nucleu din depresiune a urcat peste vestul tarii, presiunea insa continua sa scada, deoarece se apropie o alta unda care va urca prin Muntenia in noaptea asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Intrebare
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 8:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Am crezut ca de acum, adica de la ora 20 presiunea atmosferica va incepe sa urce, insa tu sti cel mai bine ce va fi.
Barometrul indica in continuare 733mmHg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: STAREA VREMII LA BUCURESTI
MesajScris: Mar Mar 25, 2008 9:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
980 mb inseamna aprox 735 mm Hg
3 m/s inseamna aprox. 10 km/h
Presiuni atat de scazute s-au mai inregistrat la Bucuresti si martie-aprilie este sezonul in care au loc cel mai frecvent minime barice in zona noastra. In acest interval ciclogeneza extratropicala asociata jetului polar este inca prezenta la latitudini relativ joase, iar campul mediu al presiunii are o tendinta de scadere de la valorile relativ mari ale iernii, cand zona continentala este rece fata de ocean, la valorile relativ mici ale verii, cand zona continentala este calda fata de ocean. In privinta recordului absolut, am avut ocazia sa studiez atlasul Clima Romaniei si am intalnit presiuni la nivelul marii de 972 mb pe teritoriul tarii. Nu sunt insa sigur care este minima absoluta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: strat subtire de zapada in nordul Bucurestiului
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 11:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Aversa de ninsoare de azi noapte a depus un strat de zapada discontinuu de cca 1cm in nordul orasului, consemnat la ora 6 UTC si de statia Baneasa. De asemenea, s-a consemnat oraj in cursul noptii la aeroporturile Otopeni si Baneasa (la Otopeni orajul a fost insotit de ninsoare).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 11:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Am vazut si pe wunder la Otopeni intre ora 2:00 si 5:00 ninsoare, viscol si descarcari electrice. http://www.wunderground.com/history/air ... atename=NA
Vant maxim 25 km/h, temp minima 0 grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 2:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, 26 martie miercuri vremea este in sfarsit interesanta si la Bucuresti. Acum presiunea atmosferica este de 746 mmHg, la ora 12 erau 10 grade C, iar vantul sufla moderat, cu intensificari.
In noaptea de 25 spre 26 martie s-au semnealat averse de lapovita si in sudul Bucurestiului, dar nu mi-am dat seama daca au fost oraje. Oricum, Iceage este mult mai informat.
Desi este rece, norii sunt superbi, exact ca cei de vara. Si-au facut aparitita toate tipurile4 de nori cumulus. Am vazut nori Cu mediocris, congestus, cirrus spissatus cumulonimbogenitus, precipitatii restranse de tip virga, nori altocumulus cumulonimbogenitus, etc.
In prezent sunt nori cumulonimbus care precipita in N-V Bucurestiului, cred ca este lapovita, iar vantul prezinta intensificari. Norii nu sunt de mari dimensiuni, insa in mod cert sunt Cb.
Am fost in oras, la Spitalul Coltea, si am putut vedea nori pe care regret ca nu am avut cu ce sa-i fotografiez.
Mai revin cu detalii despre cum va evolua vremea in continuare, ca acum este mai multa actiune, daca pot spune asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 2:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
Averse, probabil mixte, sunt vizibile catre est si nord-est din zona Baneasa. Posibil sa afecteze zonele de est ale Bucurestiului in urmatoarea ora. De asemenea precipitatii la nord si est de Buc pe mozaicul radar, in deplasare spre sud-est. Cu actualele valori ale punctului de roua de la Baneasa este de asteptat ca aversele sa fie si sub forma de ninsoare, in pofida temperaturii curente de 9-10 grade


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 3:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 5908
Localitate: Bucuresti
zona convectiva s-a indepartat catre est, cer in degajare; temperaturile au scazut la 6-7 grade, ceea ce marcheaza o zi rece pentru aceasta perioada


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Mie Mar 26, 2008 4:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Iceage, mai devreme au fost deasupra zonei in care locuiesc nori cumulonimbus de mici dimensiuni, care inainte de a ajunge la noi au fost ceva mai grosi, insa nu au fost precipitatii , dar vantul a suflat cu putere si foarte rece. Am vazut si eu precipitatiile pe Radar Mozaic Romania, insa acum cerul este predominant senin in zona de sud, cartierul Berceni, sector 4, unde locuiesc eu. Inspre nord vad un nor, care cred ca este partea superioasa a unui Cb in disipare, tu probabil ca vezi mai bine norii respectivi, daca zici ca stai in zona de nord a Bucurestiului.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15580 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 1039  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO